Včelaři se školili opět v mlázovickém kulturáku
Mlázovice – Rekordní návštěvu včelařů měla tradiční přednáška pořádaná v sále mlázovického kulturního domu okresní včelařskou organizací. Sjeli se z Jičínska, ale i Semilska, Nymburska a Hradecka.
Mlázovice – Rekordní návštěvu včelařů měla tradiční přednáška pořádaná v sále mlázovického kulturního domu okresní včelařskou organizací. Sjeli se z Jičínska, ale i Semilska, Nymburska a Hradecka.
Most - Redaktoři Mosteckého deníku se vám svěřují, jaký je pro ně život v Mostě, Litvínově a Meziboří.
Nymburk - Marek Velechovský toho stíhá opravdu hodně. Učí, cestuje, fotí. Kromě toho se ještě angažuje pro město jako zastupitel. Povídali jsme si o všem, ale hlavně o jeho loňské cestě na ostrov Sumatra, kde s partou dobrovolníků zachraňoval zvířata, aby neskončila v pytláckých pastích a sítích, později na jatkách a na talíři. Učí v Nymburce na Tyršovce a známý je tím, že zde vybudoval Zelenou laboratoř.
Horní Studenec - Podhůří Železných hor je vskutku ideálním místem k výletu.
Praha - Pražská zoo získala z USA dvě samice vzácné komby jižní. Chovatelé chtějí, aby zde poloopice vytvořily dva chovné páry a zajistily mladou krev pro americkou zahradu. Samice přitom málem z USA nedorazily, jejich převoz zkomplikovaly kruté mrazy, které v současnosti v zemi panují.
Severní Čechy - „Netušila jsem pořádně, do čeho jdu. Ani mě nenapadlo, že mě lidé nebudou třeba i poznávat, což pro mě bylo největším překvapením, protože si připadám stále stejná. Ale asi tomu tak nebude…," přemítá dvaapadesátiletá Taťana Veselá z Nového Boru.
Severní Čechy - „Netušila jsem pořádně, do čeho jdu. Ani mě nenapadlo, že mě lidé nebudou třeba i poznávat, což pro mě bylo největším překvapením, protože si připadám stále stejná. Ale asi tomu tak nebude…," přemítá dvaapadesátiletá Taťana Veselá z Nového Boru.
Severní Čechy - „Netušila jsem pořádně, do čeho jdu. Ani mě nenapadlo, že mě lidé nebudou třeba i poznávat, což pro mě bylo největším překvapením, protože si připadám stále stejná. Ale asi tomu tak nebude…," přemítá dvaapadesátiletá Taťana Veselá z Nového Boru.
Chomutov - Záchranná stanice vyjde zhruba na 11 milionů, s ní se zvětší i spádová oblast pro Chomutov o Mostecko.
Liberec - Hlavně dravci popálení o dráty elektrických vedení dlouhodobě trápí ochránce zvířat.
Holín – Plastová láhev se v přírodě rozkládá 50 – 80 let, igelitová taška až 30 let. A právě tento odpad se v příkopech nachází snad nejčastěji.
Liberec - „Přesto, že nebezpečné elektrické sloupy vysokého napětí z naší krajiny postupně ubývají, evidují záchranné stanice v loňském roce až padesátiprocentní nárůst příjmu na nich popálených ptáků. Může za to deštivé jaro. Ve vlhku jsou totiž elektrické výboje zraňující ptáky na sloupech vysokého napětí častější," konstatoval Petr Stýblo za Český svaz ochránců přírody.
Kly – Absolvoval stovky závodů, naběhal desetitisíce kilometrů. Teď si ale ultramaratonec Martin Hunčovský od vlastního závodění i ambic vybírá už půlroku oddychovou pauzu a zaměřuje se především na to, aby předával své zkušenosti dál. Jedním ze dvou podniků, který už druhým rokem organizuje, je Borecký půlmaraton, do jehož startu dnes zbývají téměř na den přesně dva měsíce. Nejen o něm a jeho letošních novinkách byla řeč v následujícím rozhovoru…
Chomutov - Záchranná stanice vyjde zhruba na 11 milionů, s ní se zvětší i spádová oblast pro Chomutov o Mostecko.
Českolipsko - Kde jsou zajíci? Na Českolipsku už téměř vyhynuli. Srnčí zvěř má zase trápit neplodnost.
Borová Lada – V rybí líhni Národního parku Šumava, která se nachází kousek za Borovými Ladami, skončil výtěr mníka jednovousého.
Kutnohorsko - Nejen některým obyvatelům Kutnohorska se stýská po zimě s bílou nadílkou, sníh chybí i plodinám, které dosavadní teplá zima překvapila.
Plavy - V Plavech by mohlo ještě letos vyrůst enviromentální centrum, závisí na dotacích.
Svitavy - Zeptali jsme se v ulicích města.
Praha - Pražská zoo získala z USA dvě samice vzácné komby jižní. Chovatelé chtějí, aby zde poloopice vytvořily dva chovné páry a zajistily mladou krev pro americkou zahradu. Samice přitom málem z USA nedorazily, jejich převoz zkomplikovaly kruté mrazy, které v současnosti v zemi panují.
Českolipsko - Kde jsou zajíci? Na Českolipsku už téměř vyhynuli. Srnčí zvěř má zase trápit neplodnost.
Kojetín – Tanečníci v pohybu, ale i cyklus fotografií, věnovaný Anglii či zdařilé makro kompozice přírodních motivů. Takové snímky nabízí letošní výstava Sdružení nezávislých amatérských fotografů v Kojetíně, které si říká SNAFO 2008.
Dočkáme se v lednu sněhu, abychom se mohli zapojit do charitativní akce Sněhuláci pro Afriku, která nebude mít obdoby nejen na Slovácku, ale i ve světě?
Holín – Plastová láhev se v přírodě rozkládá 50 – 80 let, igelitová taška až 30 let. A právě tento odpad se v příkopech nachází snad nejčastěji.
Trojčata rysů kanadských vyrostla a v brněnské zoologické zahradě už pro ně není místo. Pojedou proto do světa. Už v úterý se vydají do Zoo Limpopo na západě Ukrajiny. Jejich rodiče, kterým chovatelé říkají Jeníček a Mařenka, díky tomu získají klid na další páření. Brňané tak možná už na jaře uvidí v zoologické zahradě znovu malá rysata.
Lány – Muzeum Tomáše G. Masaryka v Lánech nabízí výstavu s názvem Lánská obora objektivem fořta Bedřicha Malířského.
Seč, Kameničky - Chodci i cyklisté neustále baží po vlastních trasách, kudy by se mohli pohybovat bezpečně oddělení od automobilů. Města a obce na Chrudimsku jim neustále vycházejí vstříc.
Londýn - Neznámý zloděj ukradl minulý týden z Královské botanické zahrady v Londýně jeden z několika posledních přežívajících exemplářů nejmenšího leknínu na světě. S odvoláním na místní policii o tom dnes informovala agentura AFP.
Vlašim - Téměř jarní počasí lidem v každodenním životě problémy nepůsobí. Jak jsou na tom ale zvířata, jejichž životní rytmus příroda určuje mnohem pevněji, popisuje Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi na Benešovsku.
Ostružno – Poněkud nezvyklá zima. Místo lyžování jezdíme na kole, příroda neodpočívá pod bílou peřinou, naopak se má čile k světu.
Českokrumlovsko - Teploty na jihu dosáhly rekordu a byl by div, kdyby to se spícími rostlinami nic neudělalo.
Seč, Kameničky Chodci i cyklisté neustále baží po vlastních trasách, kudy by se mohli pohybovat bezpečně oddělení od automobilů. Města a obce na Chrudimsku jim neustále vycházejí vstříc.
Břestek – Jedna nejočekávanějších akcí letošní turistické sezony, třiatřicátý ročník putování okolím Břestecké skály, která se uskuteční v sobotu 18. ledna, se neobejde bez voňavých zabijačkových specialit.
Lišany – Před sokolovnou nebylo téměř k hnutí, a to se ještě někteří uvnitř zapisovali.
Praha - Český architekt dlouhodobě žijící ve Velké Británii Jan Kaplický, který náhle zemřel v 71 letech před pěti lety v Praze, se chtěl po emigraci v roce 1968 vrátit do rodného města originální stavbou. Jeho návrh budovy Národní knihovny pro Prahu zvaný chobotnice rozpoutal nevídané vášně a nakonec skončil nezdarem. V plánu je nyní výstavba Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích, které ve tvaru rejnoka navrhl právě Kaplický.
Vimperk – Téměř tři desítky podnikatelů z území Národního parku Šumava podepsaly včera s ředitelem Správy Jiřím Mánkem smlouvu o společném partnerství. Jejím smyslem je podpora větší informovanosti návštěvníků o Národním parku Šumava v turisticky hojně navštěvovaných a především co do kvality poskytovaných služeb v prověřených místech.
Ralsko - V lesích bývalého vojenského újezdu Ralsko se možná budou prohánět další zubři. Tentokrát zcela volně, bez jakýchkoliv zábran. Doplnili by tak současný polodivoký chov státního podniku Vojenské lesy a statky, který v rozlehlé oboře Židlov chová jedno stádo už od roku 2012. Po narození nových telat dnes polodivoký chov čítá jedenáct kusů unikátního zvířete.
Rychnovsko – Malotřídky v okrese se zpravidla dočkávají obecní podpory. Obce dávají nemalé finanční částky na to, aby tyto školy mohly nadále fungovat. Celkově je o ně zájem, problémem však je, že obyvatel na vesnicích je málo.
Za indiány se budete moci už brzy vydat také do Tachova. Jak žili původní obyvatelé Severní Ameriky? Jaké měli zbraně a jak chodili oblékaní? Na tyto a na mnoho dalších otázek nabídne odpovědi Muzeum Českého lesa v Tachově. Chystá se tam totiž mimořádná výstava.
Okna - Více času v přírodě, místo třídy maringotka. Mateřská škola v obci u Doks vyslyšela volání rodičů po alternativní výchově.
Brno – Trojčata rysů kanadských vyrostla a v brněnské zoologické zahradě už pro ně není místo. Pojedou proto do světa. Už v úterý se vydají do Zoo Limpopo na západě Ukrajiny. Jejich rodiče, kterým chovatelé říkají Jeníček a Mařenka, díky tomu získají klid na další páření. Brňané tak možná už na jaře uvidí v zoologické zahradě znovu malá rysata.
Praha – Záchranné stanice pro handicapované živočichy v loňském roce v Česku přijaly o 50 procent více ptáků popálených vysokým napětím než v roce 2012. Na vině bylo deštivé jaro. Ve vlhku jsou totiž elektrické výboje zraňující ptáky na sloupech vysokého napětí častější, sdělil Český svaz ochránců přírody.
Reykjavík – Kritiku ochránců přírody vyvolalo oznámení jednoho z islandských pivovarů, že v brzké době uvede na trh pivo obsahující velrybí moučku. Pivovar tvrdí, že konzumenti tohoto piva se stanou „pravými vikingy". Ekologové nicméně produkt kritizují jako „nemorální", píše britský list The Independent.
Ralsko - Ochránci přírody koupili nové stádo. Má se vypustit do volné přírody, zatím není jasné kde.
Novoborsko - 93 závodníků se za slunného počasí postavilo na start prvního dílu nového outdoorového seriálu Lužický horal, kterým byl sobotní Klíčový běh.
Prostějov – Jedni chrání přírodu a dbají na čistotu města a jeho okolí. Jiní jdou a jejich práci třeba rovnou rozkopnou či jakým způsobem ničitelé zasáhli a odstranili ptákům dřevěnou potravní zastávku. Řeč je o ptačích krmítkách, které Ekocentrum Iris ve spolupráci s místním svazem ochránců přírody rozmístilo v Kolářových sadech, v parku u nemocnice či u Hloučely.
Život se v těchto na zimu neobvykle vysokých teplotách probouzí v míře větší než obvykle. V přírodě již rozpukly některé okrasné keře. Například časně kvetoucí kalina vonná, společně s ní vilíny nebo jasmíny.
Strakonice – Vybaveni žebříky, dobrou obuví a špachtlemi vyrazili v sobotu 11. ledna ochránci přírody ve Strakonicích na čištění ptačích budek.
Bartochov – Různorodé skupinky mužů, žen i dětí s luky a šípy se v sobotu vydaly na trať 3D parkuru v Bartochově nedaleko osady Krasejovka. Zdejší areál hostil druhý závod letošního Českého poháru v 3D lukostřelbě. Přivítal střelce ze všech koutů republiky.
Hradec Králové - Seriál s krimipříběhy z minulosti se na stránkách Deníku objevuje pravidelně každý týden. Výjimkou není ani ten nynější, kdy si můžete přečíst úvod do dalšího policejního případu.