Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Zásmuky - Stará ekologická zátěž v lokalitě bývalé skládky Vlčí důl v Zásmukách na Kolínsku by mohla být v brzké době odstraněna. Kraj totiž schválil dofinancování této finančně náročné akce. Ačkoli by měl kraj zaplatit pouze deset procent z celkové částky, nejedná se zrovna o zanedbatelnou sumu.
Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Každý týden zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Východní Čechy /ANKETA/ - V noci ze soboty na neděli budeme o hodinu méně spát. Mnozí se se změnou těžko vyrovnávají. Zeptali jsme se na názor k této problematice také některých z vás.
Východní Čechy /ANKETA/ - V noci ze soboty na neděli budeme o hodinu méně spát. Mnozí se se změnou těžko vyrovnávají. Zeptali jsme se na názor k této problematice také některých z vás.
Krasov - O Velikonocích se probouzí nejen příroda, ale ožívají také některé kostely. Zvláště ty na odlehlých místech, které se v zimě nevyužívají. Je to také případ nově zrekonstruovaného kostela v Krasově, který v obci najdeme hned vedle požární zbrojnice.
Liberec - Mláďata vlků hřivnatých, která přišla v liberecké zoo na svět 10. ledna, už mají svá jména. Zoologové je pojmenovali Pedro a Tarija. Sameček dostal typické španělské jméno pro chlapce, samička symbolizuje tedy jihoamerický kontinent, domovinu vlků.
Východní Čechy /ŘÁDKY DŮVĚRY/ - Každý pátek zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Rostlina s léčivým oddenkem pomáhá při nachlazení, bolesti v krku, chřipce nebo poruchách trávení. Výborná je i jako koření. V gastronomii se používá už od čtvrtého století.
Giessen - Zatímco jedni si lámou hlavu otázkou, jestli bylo dříve vejce nebo slepice, matematici dumají nad dokonalým vzorcem pro ten oválný předmět. A hloubají nad ním už dlouho, velmi dlouho.
Příbramsko – Volné sváteční dny se dají využít nejen k velikonočním přípravám a konzumaci svátečních dobrot, ale také třeba k výletům. Procházkám v přírodě zatím počasí příliš nepřeje, zato muzea v regionu nabízejí zajímavé velikonoční akce.
Ostrava - Padesát sedm fotbalových hřišť. Taková bude rozloha nově vysazených stromů v Ostravě, které mají zabránit prašnosti. Podobný projekt se chystá realizovat i Moravskoslezský kraj.
NÁZOR: „Březen, za kamna vlezem!" Tahle pranostika se letos splnilo do puntíku. A pak že moudra v pranostikách našich předků dávno už neplatí, protože dnes je všechno jinak!
Vsetín /REPORTÁŽ/ – „Dál jak na zem nespadneš," uklidňují mne lezci zatímco mne jeden z nich přivazuje k lanu. Je úterý, půl sedmé večer a já se před malou chvíli rozhodl, že si vyzkouším lezeckou stěnu v Luhu ve Vsetíně.
Beroun – V první jarní den vyhlásila Agentura Koniklec za spolupráce Klubu Berounských fotoriků a podpory Nadace OKD fotografickou soutěž pro širokou veřejnost.
Ostrava, kraj - Padesát sedm fotbalových hřišť. Taková bude rozloha nově vysazených stromů v Ostravě, které mají zabránit prašnosti. Podobný projekt se chystá realizovat i Moravskoslezský kraj.
Znojmo - Lenost, extrémní diety a množství podkožního tuku ve vztahu k mladistvému vzhledu. O tom je dnešním dílu seriálu s trenérem fitness. Luboš Bednář odhaluje, jak překonat lenost a nechuť ke cvičení. Klíč je podle něj ve správně zvoleném cvičení a stimulu k němu.
Londýn – Pesticidy, které zemědělci používají k ochraně úrody nebo včelstev, mohou „zkratovat" mozek včel a ovlivnit jejich paměť a schopnosti navigace. Ty jsou přitom nezbytně nutné, aby včela dokázala najít potravu a zároveň opylovala plodiny, což je životně důležité pro lidskou produkci potravin, uvedli ve středu vědci v nové studii, kterou zveřejnil časopis Nature Communications.
Rožnov pod Radhoštěm – Nejen folklorní vyžití, tradiční zvykosloví či velikonoční jarmark naleznou o víkendu lidé ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
V malém městečku ve Velkých Pavlovicích se připravují na jarní sezónu… Oživením společenského a kulturního dění pro občany a návštěvníky Velkých Pavlovic je v letošním roce nově zvolená nabídka sedmi prodloužených víkendů. Prvním z nich je ve dnech 12. a 13. dubna „Jarní víkend", kdy bude ve znamení jara zahájena nová turistická sezóna a otevřena naučná stezka.
Dvůr Králové nad Labem - Čtveřice vzácných severních bílých nosorožců ze zoo Dvůr Králové nad Labem zatím ve svém novém domově v Keni marně čeká na mládě. Žádná ze dvou samic dosud nezabřezla. Chovatelé se proto zřejmě pokusí jednu samici spojit s místním samcem jižního bílého nosorožce. Řekl to dnes ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. Dvorští samci Súdán a Suni a samice Nájin a Fatu žijí v Keni přes tři roky.
Kolín /ROZHOVOR/ - Potkat se s běžcem Markem Řízkem z Děčína je zážitek. Ať se chcete zeptat na cokoliv ohledně běhání, je dost velká šance, že to bude vědět. A o své zkušenosti se rád podělí.
Vysočina – Občanské sdružení Zelené srdce, které se ve svých programech zaměřuje mimo jiné na ochranu drobných památek, krajiny a přírody, vyhlásilo u příležitosti Světového dne vody, který každý rok připadá na 22. březen, anketu Studánka Vysočiny roku 2013.
Lednice – Marek Sedláček z Lednice začínal s rybičkami, papouškem a želvami. Pak přišly ještěrky a od nich byl už jen krůček k hadům. Dnes má ve své domácí sbírce na padesát jedovatých plazů. Přežil i několik jejich uštknutí. Od dubna chce svou sbírku zpřístupnit veřejnosti.
Tachov - Na začátku týdne přijala Záchranná stanice živočichů v Tachově dva nové přírůstky. Jsou jimi asi měsíční selátka. „Volali mi lidé, že jejich pes našel na vycházce dvě malá selata. Štěkal na něco v trávě, když se tam šli majitelé psa podívat, našli dvě mláďata divočáka," vypráví záchranář Karel Bobál.
Suchdol nad Odrou - Žáčci základní školy v Suchdole nad Odrou budou mít brzy další možnost seznámit se s přírodou a dozvědět se o ní něco navíc. V areálu tamní školy totiž vyroste malé školní arboretum.
Olomouc – Jaro má zpoždění. Jeho projevy v přírodě rozhodně a už se dají odhadovat na více než dva týdny. Skoro se zastavil návrat opeřenců, kteří jsou na tahu z jižních zimovišť, stejně tak se moc nechce pokračovat v cestě druhům putujícím do letních domovů ve Skandinávii. Předpovědi zatím výraznější oteplení nepřinášejí.
Libouchec – Obyvatelé Libouchce i dalších obcí podél silnice mezi Děčínem a dálnicí D8 se možná dočkají komunikace, která je nebude zatěžovat hlukem. Ředitelství silnic a dálnic totiž do systému EIA znovu dalo dokumentaci, která má posoudit varianty přeložky silnice I/13 z Děčína do Knínic.
Vysočina – Občanské sdružení Zelené srdce, které se ve svých programech zaměřuje mimo jiné na ochranu drobných památek, krajiny a přírody, vyhlásilo u příležitosti Světového dne vody, který každý rok připadá na 22. březen, anketu Studánka Vysočiny roku 2013.
Praha – Věděli jste, že Jiří Winter-Neprakta chtěl být přírodovědcem a že byl v minulosti dokonce i předsedou Českého svazu ochránců zvířat? Pokud ne, nově otevřená expozice v kavárně divadla U Hasičů vám neznámá tvorbu slavného karikaturisty nabídne.
Valašsko - Znáte to přísloví „oheň je dobrý sluha, ale špatný pán"? I v našich hlavách dodnes zůstává přesvědčení, že oheň na louku nepatří, že je roven zlému a škodlivému požáru. Toto téma je lehce uchopitelné i pro pedagogy – děti dobře chápou, že v plamenech umírají čmeláčci, včelky a mravenečci.
Lednice – Marek Sedláček z Lednice začínal s rybičkami, papouškem a želvami. Pak přišly ještěrky a od nich byl už jen krůček k hadům. Dnes má ve své domácí sbírce na padesát jedovatých plazů. Přežil i několik jejich uštknutí. Od dubna chce svou sbírku zpřístupnit veřejnosti.
Sokolovsko - „Za celou dobu pozorování počasí se mi ještě nestalo, aby se ke konci března tvořily sněhové jazyky a závěje," kroutil hlavou po uplynulém víkendu pozorovatel počasí Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové na Sokolovsku.
Tachov – /UVNITŘ VIDEO/ Expediční kamera je filmový festival oslavující odvahu a dobrodružství. Je o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Soutěžní snímky představí tento pátek tachovské kino Mže.