Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Nesnesl pohled na schnoucí stromy. Při procházce parkem vymyslel aplikaci

Dřív snižoval spotřebu letadel, dnes raději zalévá stromy. Že chce udělat něco dobrého pro přírodu, věděl už ve třetí třídě. Životnímu prostředí pomáhá od svého mládí. Čtyřiačtyřicetiletý Michal Polanský loni vytvořil webovou aplikaci Zalejme.cz, aby lidé mohli přehledně a efektivně zalévat brněnské stromy. V polovině července se aplikace z Brna a Tišnova rozšířila také do Litomyšle a Českých Budějovic.

Ochranné sítě na Sněžce zabraly. Turisté by je uvítali i na jiných místech

Pozitivní zkušenosti s rozmístěním ochranných sítí na Sněžce a ve Slezském sedle mají první měsíc po jejich zavedení správci Krkonošského národního parku. Deníku to řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Ochránci přírody zaznamenali výzvy od návštěvníků umístit sítě na další problematická místa, například na hranu Pančavského vodopádu. 

Kateřina Winterová točila v Machově včelíně Herbář

Jeden z dílů 8. série divácky oblíbeného pořadu Herbář vznikne z materiálu natočeného v polovině července na Strakonicku. Machův včelín v Krušlově navštívila Kateřina Winterová s filmovým štábem, ústředním tématem se staly včely a vše kolem nich.

Ochranné sítě na Sněžce zabraly, přestupků ubylo. K hlídání se přidají policisté

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pozitivní zkušenosti s rozmístěním ochranných sítí na Sněžce a ve Slezském sedle mají první měsíc po jejich zavedení správci Krkonošského národního parku. Deníku to řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Ochránci přírody zaznamenali výzvy od návštěvníků umístit sítě na další problematická místa, například na hranu Pančavského vodopádu. „Pokud má umístění sítí nějakou slabinu, pak je to podpora mylné domněnky některých turistů, že kde není síť, tam se může volně vstupovat,“ uvedl.

Jak dva Dominikové k rorýsovi na Špičáku přišli

Jedno páteční letní prázdninové odpoledne si zpestřili dva chlapci ze sídliště Špičák. Zde totiž během svého hraní našli na zemi ptáčka, o němž si nejprve mysleli, že je vlaštovkou, a který nemohl létat.

Otevřou jubilejní lokalitu Blíž přírodě

/FOTOGALERIE/ Jubilejní stá lokalita zrealizovaná v rámci společného programu Českého svazu ochránců přírody, společnosti Net4Gas a podpory podporou Ministerstva životního prostředí v Programu péče o krajinu s názvem Blíž přírodě se bude v pátek 24. července slavnostně otevírat.

Ochránci přírody pokřtí novou sanitku pro zvířata

Úspěchem končí veřejná sbírka na novou sanitku pro zvířata, kterou uspořádali ochránci přírody z Vlašimi. Dárci pomohli záchranné stanici pro živočichy získat 892 tisíc korun. Poprvé sanitka vyjede ve čtvrtek 23. července, kdy se také koná v 15 hodin před ParaZOO ve Vlašimi křest sanitky a uvedení do provozu.

Iniciativa '#nejsemprase' apeluje na chování lidí v přírodě

/FOTOGALERIE/ Chystáte se letos v létě na české a moravské hory? Plánujete si užít dovolenou v některém z tuzemských kempů? Věříme, že si ji užijete - v čistém prostředí. Výzvou k jeho udržování je kampaň #nejsemprase, osvětová iniciativa, jejímž cílem je apelovat na chování lidí v přírodě.   

Když stromy pláčou... Životní prostředí versus dotace?!

Velmi se mi líbí motto jedné české firmy zabývající se vývojem, výrobou i distribucí produktů každodenní potřeby, přátelských k lidem a přírodě: "Naši planetu jsme nezdědili po svých předcích, ale půjčili jsme si ji od svých dětí."

Spor o zatravňování Moravského krasu: ochránci přírody se přou se zemědělci

Ochránci přírody kontra zemědělci. Moravský kras má od loňského roku nové hranice a zóny ochrany. V některých místech platí přísnější pravidla. V první zóně ochrany jsou nově i pozemky, kde zemědělci dřív orali a hnojili půdu. Teď už nemohou a pole v chráněné krajinné oblasti nad jeskyněmi zatravňují.

Spor o zatravňování Moravského krasu: Ochránci přírody se přou se zemědělci

Ochránci přírody kontra zemědělci. Moravský kras má od loňského roku nové hranice a zóny ochrany. V některých místech platí přísnější pravidla. V první zóně ochrany jsou nově i pozemky, kde zemědělci dřív orali a hnojili půdu. Teď už nemohou a pole v chráněné krajinné oblasti nad jeskyněmi zatravňují.

Viděli jste světlušku? Pošlete i vaše fotky z přírody

Léto vybízí k výpravám do přírody a k výletům za hranice regionu častěji, než jindy. V přírodě Podyjí hodně času tráví a mnoho o ní ví Veronika Králová. Tentokrát píše o tom, kde žijí světlušky, jak doopravdy vypadají a čím se živí - a čím se liší od populárních Broučků Jana Karafiáta.

Nejstrmější výstupy v Česku a na Slovensku: místa, kde je kvalitní obuv nutná

České ani slovenské hory se nemůžou rovnat těm světovým, nicméně i v nich najdete náročné trasy, které vám dají zabrat. Český Smrk nebo slovenské Roháče nabídnou zajímavé výšlapy s nádhernými výhledy a přírodou. Komu by byly Česko a Slovensko malé, tomu přinášíme čtyři tipy na světové treky pro opravdové dobrodruhy.

Když stromy pláčou... Životní prostředí versus dotace?!

Velmi se mi líbí motto jedné české firmy zabývající se vývojem, výrobou i distribucí produktů každodenní potřeby, přátelských k lidem a přírodě: "Naši planetu jsme nezdědili po svých předcích, ale půjčili jsme si ji od svých dětí."

Čas na poezii: Báseň Krása našich lesů

Naši čtenáři nepřispívají pouze texty o zajímavostech ve svém regionu, ale také básněmi. Pokud už dlouho píšete do šuplíku, nebojte se své básně uveřejnit, nikdy není pozdě. Začtěte se do básně Krása našich lesů od Břetislava Jurníčka st. 

Ledovcová jezera i vodopády. Krkonoše nabízejí nepřeberné množství krás

Nejvyšší české vrcholy, ledovcová jezera, příroda plná lesů a kamení, desítky turistických a cyklistických stezek a v neposlední řadě nejkrásnější tuzemské vodopády. To vše nabízí Krkonoše. Při jejich návštěvě nesmíte minout Sněžku, kterou můžete vyšlápnout po svých, nebo vyjet lanovkou. 

Louky rozzářila silně ohrožená lilie. Nikdo neví, kde se tam vzala

Vzácná lilie cibulkonosná rozkvetla na louce u Rokytna na Novoměstsku. Její červenooranžové květy ostře kontrastují s okolním porostem. „Hodně mě to překvapilo, něco podobného bych čekala spíše v zahrádce než ve volné přírodě,“ podivila se Ivana Slámová z Nového Města na Moravě.  

Stačí dvě hodiny. Klíšťovou encefalitidou se nakazilo více lidí než loni

Do konce června se klíšťovou encefalitidou nakazilo v ČR 158 lidí, víc než loni za stejné období. Méně je případů boreliózy, onemocnělo 1035 osob. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o hlášených infekčních nemocech. Za červen přibylo téměř než 500 případů boreliózy a více než 100 lidí se nakazilo encefalitidou. Nejvíc případů bývá obvykle v letních měsících, kdy lidé častěji chodí do přírody.  

Lesní mateřinka v Trubské sídlí v jurtě

Lesní mateřská škola Studánka je zařízení pro předškolní vzdělávání pro děti od 3 do 7 let. Zázemí má v obci Trubská, kam se musela přestěhovat. Předtím byla jako lesní klub na louce Vrbská v Berouně. Děti z lesní školky Studánky tráví vždy celé dopoledne venku. I proto je důležité, aby zázemí školky bylo blízko přírody. V obci Trubská, je zázemí na konci obce, na louce, pár metrů od lesa.

Haly tady jen tak nikdo nepostaví. Mladá je nově národní přírodní památkou

Území Mladá, součástí kterého je také rezervace velkých kopytníků (slavný chov praturů a divokých koní) je nově nejmladší národní přírodní památkou v České republice. Velkou radost z toho mají v Benátkách nad Jizerou, které zde mají také část svého území a velký zájem o to, aby se z něho průběžně stávalo čím dál krásnější místo, třeba pro turisty kteří se přijdou podívat na přírodní krásy. V průběhu let se zde totiž vyvinul jedinečný ekosystém.

Vyrazte s muzeem do přírody

Muzeum Cheb, stejně jako každý rok, pořádá pro všechny své příznivce a zájemce o faunu a flóru ve svém okolí akci s názvem Pojďte s námi do přírody. Lidé mají možnost spatřit jedinečné biotopy, o kterých by jinak možná ani nevěděli. Letos procházky opozdila koronavirová krize.