Kreativ

ŠTÍTEK: příroda

Nová naučná stezka v Brdech připomíná zaniklé vesnice

/FOTOGALERIE/ V atraktivním okolí Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se pro veřejnost otevřela nová naučná stezka. Na 13 kilometrech přiblíží turistům historii zaniklých obcí v této části Čech a ukáže jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech.

Nová naučná stezka v Brdech připomíná zaniklé vesnice

V atraktivním okolí Padrťských rybníků v Chráněné krajinné oblasti Brdy se pro veřejnost otevřela nová naučná stezka. Na 13 kilometrech přiblíží turistům historii zaniklých obcí v této části Čech a ukáže jedno z nejkrásnějších bezlesí v Brdech.

Děti se vracejí do sedel koní a do přírody

/FOTOGALERIE/ Po téměř čtvrt roce rozsáhlých opatření proti epidemii, která zasáhla život v naší republice, se vrací každodenní radost i do stájí JK SPONGILIT ve Hředlích, kde se daří navázat na předchozí činnost bez větších problémů a opět míchat tu krásnou směs jezdeckých tréninků a vyjížděk do přírody s každodenní péčí o koně, adrenalin při závodech s láskou ke zvířatům.

Virtuální Den dětí 2020 v přírodě

Dům dětí a mládeže Symfonie Poděbrady zve všechny předškoláky a školáky na Virtuální Den dětí 2020 v přírodě s výzvou: Rytíři, zachraň krále Artuše! Akce se koná už zítra v okolí Havířského kostelíku.

OBRAZEM: Pohledy z přírody

O své postřehy z přírody se podělil Vlastimil Valík z Písku. Jeho oku neunikl život ve větvích stromů. Více snímků naleznete na webových stránkách Deníku.

Kam na Chrudimsku o víkendu 30. a 31. května

Po dvouleté rekonstrukci se pro návštěvníky otevřel slatiňanský park a také zámecká zahrada. Veřejnost je už opět vítána také v roubenkách Muzea v přírodě Vysočina. 

Muzeum umění Olomouc otevřelo čtyři nové výstavy

Muzeum umění Olomouc ve čtvrtek 28. května zahájilo hned čtyři nové výstavy najednou. Virtuálně. Netradiční vernisáž prostřednictvím videoreportáží na muzejním webu a Facebooku představila nové exponáty v podobě tapiserií, fotografických knih, výtvarných děl inspirovaných přírodou a uměleckých pokladů litoměřické diecéze.

OBRAZEM: Děti se naučily orientovat v přírodě

Jak se orientovat v přírodě, jak používat mapu, buzolu a dalekohled? To bylo hlavním cílem výpravy dětí ze školky MiniSvět V Mrači. Vybaveni mapami, kompasem a dalekohledy se vydaly do terénu. A jejda, ony se ztratily! Kde je sever, jih, východ a západ - kde je na mapě školka? Kudy se vydáme? 

Valašsko-meziříčskou Zahradu poznání ocenili plaketou

Zahrada poznání Valašského ekocentra ČSOP získala plaketu Ukázková přírodní zahrada. Pondělní certifikací se zakončilo naše úsilí o získání prestižní plakety Ukázková přírodní zahrada. Po Centru Veronica Hostětín se jedná o druhou ukázkovou přírodní zahradu ve Zlínském kraji. 

Vzniká nový seriál Chataři

Nový rodinný seriál s pracovním názvem Chataři natáčí podle scénáře Petra Kolečka režisér Radek Bajgar. Do vysílání jej připravuje Česká televize.

Volání jara

Moje babička se narodila a život prožila ve Mlýnci, na břehu rybníka Zrcadlo, obklopeného loukami a listnatými lesy. Milovala přírodu, což nám, jako svým vnoučatům stále zdůrazňovala, protože my v té době žili v Hradci Králové a za prarodiči jsme jezdili na krátké návštěvy a delší pobyty až o prázdninách.

Lesní tůň u Čertových skal v Lidečku je znovu plná života. Podívejte se

FOTOGALERIE/ Ještě před rokem byla tůň u lesní cesty poblíž Čertových skal v Lidečku jen velká louže téměř bez života. Ochránci přírody z Valašského Meziříčí z ní jako součást přeshraničního projektu zaměřeného na záchranu mokřadů u nás a v okolí slovenské Čadce odtěžili zeminu spláchnutou z okolních lesů. A je tady zase živo.  

Muzea zvou společně za zážitky

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a Muzeum v přírodě Vysočina v pondělí odstartovaly propagační kampaň nazvanou Společně za zážitky.

Vytvoření klidových území a omezení pohybu se Sněžky nedotkne, Černé hory ano

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch vysvětluje v rozhovoru pro Deník, co znamená pro KRNAP, návštěvníky a obyvatele hor nová vyhláška o vymezení zón ochrany přírody v Krkonoších. V závěru minulého týdne ji podepsal ministr životního prostředí Richard Brabec a začne platit od 1. července na příštích 15 let. Robin Böhnisch zároveň přibližuje, jak bude vypadat vytvoření nových klidových území, kde se budou nacházet a jak je lidé poznají.

Nová zonace KRNAP na 15 let začne platit od července i s klidovými územími

Už za pět týdnů, 1. července, vstoupí v platnost nová vyhláška o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku. V závěru minulého týdne ji podepsal ministr životního prostředí Richard Brabec. Nová zonace bude platit 15 let. Návštěvnost na území KRNAP bude regulovat vymezení klidových území. Navrženo jich je osm, k 1. červenci vstupují v platnost tři - dvě největší v hřebenových partiích západních a východních Krkonoš a jedna na vrcholu Černé a Světlé hory. Jde o lokality, kterých se dotýká především letní návštěvnická sezona.

Jak člověk zachází s přírodou, doloží ochranáři v srpnu

Jak moc je naše krajina zasažena počínáním člověka? Je jeho činnost přínosem i pro živočichy, kteří v ní žijí nebo fauna kvůli zásahům „pána tvorstva“ jen trpí? Právě to je část otázek, které má ochráncům přírody v rámci celé Evropy, na Benešovsku těm ze správy Chráněné krajinné oblasti Blaník, zodpovědět v těchto dnech prováděný průzkum.

TIP na 23. května: Ve stanici vypustí živočicha zpět do volné přírody

Ekocentrum a Stanice pro zraněné živočichy Huslík zve návštěvníky na víkendový program. V sobotu od 11 a 14 hodin mohou zájemci poznat, jak vypadá život ve stanici. Nedělní dopoledne se budou ošetřovatelé věnovat vypuštění některého ze zvířecích obyvatel stanice zpět do volné přírody. Samotné vypuštění je načasované na 11. hodinu.

Původní zázemí z padesátých let u Koněpruských jeskyní nahradí Dům přírody

Po nucené pauze způsobené epidemií bude pro veřejnost zpřístupněno celkem čtrnáct jeskyní provozovaných Správou jeskyní České republiky; mezi nimi jsou i ty nejnavštěvovanější z Berounska - Koněpruské jeskyně. Kromě toho na kopci zvaném Zlatý kůň vznikne Dům přírody, který vystřídá původní provozní budovu z padesátých let minulého století.

Tomáš Salov: V Českém Švýcarsku letos otevřeme nové naučné stezky

/ROZHOVOR/ Nejmladší národní park v České republice České Švýcarsko nabízí návštěvníkům opravdovou pestrost krajiny. Přes zimu se tam věnovali především opatřením k zajištění bezpečnosti podél značených turistických cest, ale připravili si pro turisty i řadu novinek.

Opavské Slezsko vás ohromí. Co může nabídnou?

Opavské Slezsko patří k předním turistickým lákadlům. A není se čemu divit. Oblast, ve které poznáte kouzlo ryzího Slezska, je protkaná střípky bohaté historie, kulturní rozmanitosti a čisté přírody s velkolepými výhledy, na které jen tak nezapomenete.

Tip na výlet: Svatý Urban – studený Falkenštejna pán

Ano, přátelé všedních dnů a volnosti bez roušek a dalších povinností, snad blížící se závěr měsíce května přinese nám kýžené uvolnění a větší možnosti realizace v zaměstnání, pohybu v přírodě a vůbec v běžném životě, je už na čase.

OBRAZEM: Zubr Tábor zamířil do nové rezervace. Založí stádo

Ve středu nechala táborská zoo převézt svého vůbec prvního odchovance zubra evropského do velkoplošné přírodní rezervace u Rokycan. Na dvouapůlletého samce Tábora, který je pojmenovaný na počest svého rodiště, už čekaly v západních Čechách tři samice, které tam přepravila společnost Česká krajina z rezervace u středočeských Milovic.