
Novojičínské oslavy budou skromnější
Nový Jičín – Novojičínskou loňskou oslavu Dne Země mají zřejmě v paměti všichni, kteří na Masarykově náměstí tvořili z plastových víček ekologický bod. Letos slaví město akci třetím rokem.
Nový Jičín – Novojičínskou loňskou oslavu Dne Země mají zřejmě v paměti všichni, kteří na Masarykově náměstí tvořili z plastových víček ekologický bod. Letos slaví město akci třetím rokem.
Břestek /VIDEO, NOVÁ FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ - Motorkáři přijeli v sobotu 18.dubna symbolicky rozhýbat šoupátka svých motorů do Břestku u Buchlovic. Pro milovníky jedné stopy byl připraven speciální odpolední program, ve kterém však hráli hlavní roli koně živí a nikoli jen ukrytí pod kapotou.
Klepec – Zdramatizovaná pověst o Slouhovi a zlé selce, křest nové regionální publikace, plánování výsadby nové zeleně. I takový byl třetí ročník Dne Země na Klepci.
Havlíčkův Brod - Bez deseti let stovka. Tak dlouho už existuje skautské hnutí na Havlíčkobrodsku. A skauti ho v sobotu také pořádně oslavili. Děti se mohly pobavit, ti odrostlejší zavzpomínat.
Třeboň/FOTO - Svobody si opět užívá labutí samec, kterého děti z oddílu ochránců přírody Volavky vypustili po léčbě zpět do přírody.
Novojičínsko - Města Odry a Bílovec letos oslaví, nebo oslavila, Den země úklidem. Fulnek naopak uspořádá osvětovou akci pro děti i dospělé na svém náměstí.
Mostecko - Už třetí týden se lidé radují z jarního období, ne všichni jsou ale z rozkvetlých květin a stromů nadšeni. Z příchodem jara a teplého počasí totiž začala pylová sezóna. To pro většinu alergiků znamená oteklé oči, kýchání a zánět spojivek.
Žďársko - Na Žďársku je možné potkat i zvěř, jež má svůj původní domov až tisíce kilometrů od Česka. V posledních letech byl v okrese zaznamenán například výskyt psíka mývalovitého a norka amerického. První z těchto nepůvodních druhů sem doputoval až z daleké Sibiře, druhý pochází z Ameriky.
Volyně -Vybudování domova pro seniory ve Volyni by se konečně mohlo pohnout kupředu.
Mladé Bříště - Zimní spánek končí také studánkám. Jejich symbolické odemčení chystají na nedělní odpoledne členové mladobříšťských sdružení Čtveráci a Zelené srdce.
Brušperk /FOTOGALERIE/ - Již tradiční turistický pochod pořádal Klub českých turistů Brušperk v sobotu. Jarní tuláček zaznamenal svůj jedenáctý ročník.
Zlín /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Prospěšně strávilo dvanáct dobrovolníků ze Zlína sobotní dopoledne. Na výzvu radnice zasadili na městském pozemku šestašedesát nových ovocných stromů.
Hlučín - Když po sametové revoluci přišly některé novinky, dívali se na ně totalitou vychovaní lidé různě. Takovou novinkou byl i vznik městských a obecních policií.
Chanovice - Zajímavou návštěvu až z Francie hostilo od úterka do pátku Pošumaví
Kolín – Již vsobotu ráno otevřením expozice vMalé galerii Na Hradbách začala celodenní oslava Dne Země vKolíně.
Kotvrdovice /DISKUTUJTE/ - Kotvrdovičtí opět řeší patnáct let starou otázku, kam umístit hřbitov. Rozetnout by ji měli v nejbližší době.
Moravská Třebová - Nová výstava na zámku ve Třebové představuje nejen rostliny a živočichy regionu, ale také alternativní zdroje energie.
Děčín - Centrum sociálních služeb v Děčíně chce svým klientům zpříjemnit volný čas
Svitavy - Stromy ve svitavském okrese už rozkvétají. Nejvíce agresivní je pro alergiky pyl z břízy
Děčín - Vsobotu se les hemžil běžci smapou vruce a dítětem na zádech
Prostějovsko - Na domácích třešních a hruškách si lidé letos příliš nepochutnají. Bude jich málo, stejně jako jablek. Ani úroda řepky nebude nijak vysoká. Tvrdí to alespoň včelaři. Aby ovocné stromy i olejniny plodily, musí je opylovat včely. Těch je ale momentálně málo.
Orlické hory - Dříve se klíšťata vyskytovala v lokalitách do 500 metrů nad mořem,nyní se s nimi lidé mohou setkat i ve výšce 1000 metrů nad mořem.
Mířkov - Naučná stezka Sedmihoří má dvanáct zastávek, které vás poučí i pobaví
Frýdek-Místek - Cyklisté vyrazili koncem minulého týdne na jarní úklid, vyčistili stezku kolem řeky Morávky.
Chlístov - Na příchod jara čekali včelaři velmi netrpělivě. Mnozí neskrývali obavy. Jejich včelstva setrvávala v úlech po dlouhou dobu pěti měsíců, a to bez možnosti jediného proletu.
Hranice - /FOTOGALERIE/ Stromy pro planetu Zemi malovaly v pátek dopoledne ve stejnojmenné výtvarné soutěži děti z mateřských a základních škol. Jako ateliér jim posloužila dvorana hranického zámku. Akce byla součástí Dne Země.
Region - Letos už v regionu onemocnělo sedm lidí lymskou boreliózou. Očkování neexistuje.
Nové Město nad Metují - Tradiční trhy uměleckých řemesel, které budou zahájeny v sobotu 18. dubna v devět hodin před a v prostorách zámku budou prologem zahájení turistické sezóny na Husově náměstí – Brány města dokořán.
Chrudim - Ekocentrum Zelený dům včera u příležitosti Dne Země uspořádalo sportovně poznávací den v parku Střelnice. Děti z chrudimských škol se seznámily s dravci a sovami Jany Mazúchové z Hořic v Podkrkonoší.
Jevíčko/Horky - Popelnice a kontejnery v obcích už lidem nestačí. Zakládají proto v přírodě černé skládky.
Kolín – Student třetího ročníku Odborné střední školy podnikatelské v Kolíně Martin Zvěřina vystavuje od čtvrtečního podvečera ve školní Galerii Via své fotografie.
Brno - Banánovník vykvetl v botanické zahradě přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici.
Praha -Obchodní řetězec Tesco nahradí klasické igelitky ekologičtějšími taškami k jednorázovému použití. Nové ale budou biologicky rozložitelné.
Hranice - /FOTOGALERIE/ Stromy pro planetu Zemi malovaly v pátek dopoledne ve stejnojmenné výtvarné soutěži děti z mateřských a základních škol. Jako ateliér jim posloužila dvorana hranického zámku. Akce byla součástí Dne Země.
Klatovy - Gymnaziální padesátka je dálkový pochod, který dnes neodmyslitelně patří do jarního kalendáře všech turistů a to nejen Plzeňského kraje
Francova Lhota - Tradiční rituál, při němž turisté převezmou klíče od ducha Pulčinských skal, začne vsobotu 18. dubna vdeset hodin.
Olomouc - /PROGRAM/ Besedy s Cyrilem Höschlem, Václavem Bělohradským či Danem Bártou, ekojarmark a samozřejmě tradiční prvomájové koncerty na náměstí si pro návštěvníky připravili organizátoři třítýdenního festivalu Ekologické dny Olomouc. Ten začíná v sobotu a potrvá do 2. května.
Havířov - Netradiční lesík vysadili v okrajové části města myslivci z Havířova. K ochraně svých bažantů před dravci použili vysloužilé vánoční stromečky.
Svojanov - O velikonočním víkendu měl hrad rekordní návštěvnost. Již na sobotu připravují další akci.
Mladá Boleslav/ Slavná Aston Villa slaví 90 let od svého založení.
Prostějov - Vandalové se vyřádili na mladých jasanech v okolí Hloučely. Zničené stromy budou nahrazeny až na podzim.
Liberecký kraj - K nejčastějším příčinám vzniku požárů ve volné přírodě a na zahradách patří nedbalost při zacházení s otevřeným ohněm, pálení zbytků staré trávy a listí při předjarním úklidu
Dolní Svince - U Dolních Svinců zmizelo již pět javorů. Viník je ale neznámý.
Police nad Metují - Historie tohoto Dne sahá ve světě až do roku 1970. V naší republice si ho však připomínáme teprve 19 let, a to s cílem zaměřit se v rámci něj daleko více na přírodu a alespoň malým skutkem přispět k péči o životní prostředí.
Liberecko - Téměř k sedmi desítkám požárů ve volné přírodě vyjížděli krajští hasiči od začátku března do poloviny dubna. Ve srovnání s loňským stejným obdobím je to o rovných padesát případů více.
Žďársko - Ti, jež na svých toulkách přírodou putují kolem lesních pramenů a studánek, mají možnost udělat více, než se z nich jen napít či je obdivovat – mohou se například stát jejich patrony.
Třebíč/ Praha - Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) opět poté, co skončilo pětileté vládní moratorium, začíná vyvíjet nové aktivity na poli budování hlubinného úložiště. Mezi vytipovanými regiony je i Rudíkovsko na Třebíčsku. Lidé tu ovšem o něčem takovém nechtějí ani slyšet. Deník zajímalo, jak na celou záležitost pohlíží hlavní osobnost zaštiťující tuzemskou jadernou bezpečnost – Dana Drábová.
Hradec Králové - V minulých týdnech se lidé mohli v lesních porostech spravovaných Městskými lesy Hradec Králové setkat s obřími mravenci. Tak jsou nazývány mnohatunové moderní stroje na těžbu dřeva – harvestory.
ČR - Čekárny alergologických ordinací zaplnili kýchající a slzící pacienti.
Trhový Štěpánov - Na silnici u Trhového Štěpánova opět instalovali vlašimští ochranáři mobilní zábrany proti žabím tahům