
Uspěl v soutěži, vědomosti předává i dětem
Orlová – Přišel a uspěl. Takto by se dal několika málo slovy popsat úspěch osmačtyřicetiletého Ladislava Trnčíka zOrlové, který uspěl vnové televizní soutěži Naslepo.
Orlová – Přišel a uspěl. Takto by se dal několika málo slovy popsat úspěch osmačtyřicetiletého Ladislava Trnčíka zOrlové, který uspěl vnové televizní soutěži Naslepo.
Orlová – Přišel a uspěl. Takto by se dal několika málo slovy popsat úspěch osmačtyřicetiletého Ladislava Trnčíka zOrlové, který uspěl vnové televizní soutěži Naslepo.
Brno - Patří do skupiny dvoukřídlého hmyzu a díky přísavkám na nohou dokáží chodit ibříškem vzhůru. Mouchy. Tvorové nepříjemní lidem, jenž jsou však důležitou součástí koloběhu přírody. Otom, že mouchy, masařky a jiné malé mušky mají isvé skryté přednosti, se návštěvníky nové výstavy vDietrichsteinském paláci pokusí přesvědčit entomolog a ilustrátor František Gregor.
Zlín - Kolekce bezobratlovců ivycpaných zvířat doplněné fotografiemi půvabných tropů jihoamerické Venezuely jsou kvidění ve zlínském zámku. Výstavu tam uspořádal tým přírodovědců a historiků českých muzeí, který vzemi před více než rokem strávil šest týdnů.
Hodonín - Inspekce životního prostředí vyměřila v loňském roce firmám Hodonínska na pokutách více než dva miliony korun.
Vyškov - Policejní technik Vlastimil Kolofík z Vyškova používá při své práci dennodenně fotoaparát. Přes jeho hledáček často vidí věci, od kterých se chce odreagovat.
Praha - Kritika vodních elektráren vČesku sílí. Až dosud si na velké hydroelektrárny stěžovali především ochránci přírody, kvůli zatopování rozsáhlých krajinných oblastí vodními nádržemi. Nyní se k nim přidali i rybáři. Stěžují si, že jim vodní elektrárny působí obrovské škody.
Pardubice - Sčítání velkých ptáků bude probíhat v režii českých i polských ornitologů.
Kladno-Žalostný stav polorozbořené zdi obklopující hřbitov svatého Jana v Kladně–Dubí, jež řadu let volá po opravě, se den ze dne zhoršuje.
Rychnov nad Kněžnou - V lese Včelném řádí parta vandalů.
Deštné v Orlických horách - Dušan Olšák ze Vsetína letos přijel se svými psy na Šediváčkův long už poosmé. Ke svému koníčku – musherství – se dostal díky přírodě.
Lázně Kynžvart - Teplé počasí udělalo radost houbařům
Jihlava - Zajímavé besedy o zvířatech a cestování, to jsou pravidelné Klubové večery v zoologické zahradě v Jihlavě.
Bílovec - Netradiční výuku zažili žáci třetích tříd Základní školy Komenského v Bílovci. Místo knížek, sešitů a psacího náčiní měli na stolech rozloženy různé přírodní materiály. I vyučujícím byl někdo jiný, učitelku Michaelu Zezulovou na několik hodin „nahradil“ lektor Lukáš Látal z ekologického občanského sdružení VITA.
Krnov - Jen pár týdnů po instalaci obrazů si neznámý vandal na Cvilíně vyhlédl třinácté zastavení křížové cesty. Ježíšovo tělo je již v současnosti prosto jakýchkoliv hanlivých maleb, o asanaci se postarali pracovníci městského úřadu.
TACHOV - V souvislosti s celoroční ekologickou kampaní Tachov – město stromů vyhlásilo město Tachov tyto soutěže:
Studnice - Příprava pozemků pro stavbu rodinných domů, projektu domu pro důchodce nebo třeba budování běžeckých tras. Nejen to patří k plánům vedení Studnic.
Plzeň - Fotograf plzeňské zoo a bývalý dlouholetý spolupracovník Deníku Jaroslav Vogeltanz vyhrál před nedávnem fotografickou soutěž National Geographic International Photography Contest 2007.
Příbram/ V době e-mailů a SMS zpráv mizí klasická pohlednicová přání. Bohužel se to týká i novoročenek, které si s originálními kresbami posílali především kumštýři, a které jsou dodnes ceněným sběratelským materiálem.
Seč - Květiny, zlaté řetízky, finanční prémie. Takovou podobu mají nejčastěji dárky pro první narozené občánky města aobcí.
Jihlava - Přinášíme vám soupis kulturních, společenských a jiných akcí v okrese Jihlava.
Rýmařov, Jeseníky - Marketingovou studii zaměřenou na rozvoj cestovního ruchu si nechalo od odborné firmy zpracovat Sdružení obcí Rýmařovsko.
Kyjov - Lidé nechávají odpad u kontejnerů, po městě ho rozfoukává vítr. Občas se najde mezi plasty i zdechlina.
Adamov - Betonové město, novogotický kostel, krásná příroda. To je město Adamov. Nyní se zapíše do paměti více lidem díky novým pohlednicím. Ty nafotili Jaroslav Budiš a jeho syn Ondřej.
Znojmo - Znojemské muzeum slaví sto třicet let, k výročí možná dostane budovu, kde je dosud v nájmu. Jubileum oslaví velkými výstavami a sborníkem.
Brno - Kino Scala a Divadlo Líšeň připravily pro děti loutkového Robinsona a Krtečka.
Vyškov - Cestovat do dalekých zemí, při tom sem tam zaostřit a zmáčknout spoušť. To je obrovskou vášní několika lidí z Kojetína už od jejich útlého mládí. A tak se fotografové z malého města spojili a založili sdružení amatérů VOSA s nestálým počtem členů.
Borovany - Všude chutná, doma nejlépe, podporujte místní ekonomiku – tak zní název nové ekologicky zaměřené výstavy v borovanském infocentru. Vernisáž výstavy spojili organizátoři s hodnocením loňských trhů.
Hradec Králové - Výstavní prostory Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v hradecké Šimkově ulici od úterního odpoledne hostí expozici nejzajímavějších fotografií studentů Střední školy služeb, obchodu a gastronomie.
Hranice/Přerov -Už jen týden zbývá ženám, které jsou na mateřské dovolené, aby si vyřídily žádosti o rodičovský příspěvek. Chodby přerovského úřadu práce, který žádosti matek shromažďuje, v těchto dnech praskají ve švech. Maminky spolu se svými malými dětmi postávají ve frontách, ale nestěžují si.
Přerov -Už jen týden zbývá ženám, které jsou na mateřské dovolené, aby si vyřídily žádosti o rodičovský příspěvek. Chodby přerovského úřadu práce, který žádosti matek shromažďuje, v těchto dnech praskají ve švech. Maminky spolu se svými malými dětmi postávají ve frontách, ale nestěžují si.
Pulčín - Syndikát novinářů ČR Zlín spolu svalašskomeziříčskými ochránci přírody a obcí Francova Lhota pořádají výstavu fotografií novinářů Zlínskéhokraje.
BEROUN - Výstava 13 objektivů, která je k vidění v Městské galerii v Berouně, zaujala návštěvníky pestrostí a originalitou
ROKYCANSKO - Zemědělci a obyvatelé jihu Rokycanska bojují s přemnoženými hraboši. Podle Milana Straky z rokycanského inspektorátu Krajské veterinární správy nahrála růstu počtu těchto škůdců loňská i letošní mírná zima.
SOKOLOVSKO - Aneb: Víte, že letos je tomu 90 let od založení první osady?
Ostrava - Ostravská zoo připravila pro návštěvníky další novinku. Mají možnost pozorovat levharty cejlonské při netradiční hře. „Ve vybrané dny jim ošetřovatelé do papírové krabice zavěšené ustropu schovávají maso, které se pak šelmy snaží ulovit,“ uvedl mluvčí zoo Stanislav Derlich.
Ostrava - Ostravská zoo připravila pro návštěvníky další novinku. Mají možnost pozorovat levharty cejlonské při netradiční hře. „Ve vybrané dny jim ošetřovatelé do papírové krabice zavěšené ustropu schovávají maso, které se pak šelmy snaží ulovit,“ uvedl mluvčí zoo Stanislav Derlich.
Ostrava - Ostravská zoo připravila pro návštěvníky další novinku. Mají možnost pozorovat levharty cejlonské při netradiční hře. „Ve vybrané dny jim ošetřovatelé do papírové krabice zavěšené ustropu schovávají maso, které se pak šelmy snaží ulovit,“ uvedl mluvčí zoo Stanislav Derlich.
České Budějovice/ Naplno se již rozjela sezona v zimním triatlonu a velmi dobře do ní vstoupila Šárka Grabmüllerová z B&H České Budějovice.
Most - Milovníci přírody zasypávají labutě na Benediktu množstvím krmiva, což přispívá ke znečištění vody hnijící potravou. Navíc labutě, rozmazlované nadbytečným krmením, nemají potřebu živit se ještě něčím jiným a nedostatek vitamínů, bílkovin a minerálních látek způsobuje vznik avitaminóz.
Chrudim - Do soutěže „Nakupujte Eko–logicky“ se zapojilo vChrudimi pět obchodních společností, které nabídly účastníkům hry ve svých obchodech ekologicky šetrné výrobky.
Prostějov - Městská policie je již na stopě zakladatele černé skládky v prostějovském biokoridoru Hloučela. Hromada odpadu složená u břehu stejnojmenné říčky minulý týden pobouřila ochránce přírody, zástupce města i veřejnost.
Havířov – Druhý lednový týden vhavířovských výstavních síních a galeriích byly zahájeny hned tři výstavy. Ke zhlédnutí jsou olejomalby, reportážní fotografie, novoroční pohlednice a menší plastika.
Trutnov - Výstava fotografií úpického autora Radka Homoly je k vidění do konce února v trutnovské Galerii Peko (Bulharská ulice).
Havlíčkův Brod - Jediný učitel z Havlíčkobrodska byl nominován svými studenty na titul Zlatého Ámose v 15. ročníku celostátní soutěže. Je to Hynek Bouchal, učitel českého jazyka a základů společenských věd na brodském Gymnáziu .
Svitavy - V letošním roce nás údajně hodně potrápí počasí. Největší „nepokoje“ se však odehrají na politické úrovni. Obyvatele Svitavska čeká ale vcelku klidný rok. Tvrdí to kartářka Magdalena Veselá.
Beskydy - Známou dvojku zRychlé roty, veveřáky Chipa a Dale, mají doma Štěrbovi zTrojanovic. Dvě opuštěné malé veverky našla před třičtvrtě rokem na silnici vparku ve Frenštátě pod Radhoštěm sedmnáctiletá vnučka Štěrbových Ilona.
Chomutovsko - Lidé, kteří se v zimním počasí rozhodnou krmit labutě nebo kachny na rybnících či řekách, by měli zvážit, čím tato zvířata krmí. Mohou jim totiž uškodit.
Strakonicko/ Včelaři bědují. Varroa, sotva viditelný roztoč, jim likviduje včelstva.
Králicko - Králický Sněžník vystupuje v hlavní roli ve filmu. Dvacetiminutový snímek Králický Sněžník – hora evropského významu vyrobila společnost FTV Production ve spolupráci se Sdružením obcí Orlicko.