Brno – Z Mexika se nevrátil zrovna nadšený. Baseballista brněnských Draků Adam Hajtmar pomýšlel na mistrovství světa do 23 let na lepší umístění než desátou příčku a náladu mu kazí i nepříjemné zranění. Má rozdrcenou klíční kost. „V pátém zápase jsme se srazili při zákroku v poli se spoluhráčem a dopadl jsem na rameno," popisuje jedenadvacetiletý vnitřní polař.
Bregenz - V západorakouské spolkové zemi Vorarlbersko uhynulo nejméně pět divokých ptáků na takzvanou ptačí chřipku. Informovala o tom dnes agentura APA. V posledním týdnu hlásily případy tohoto virového onemocnění zvířat, zejména ptáků, také Polsko, Maďarsko a Chorvatsko, stejně jako severoněmecká spolková země Šlesvicko-Holštýnsko.
Tachov – Aktuální nezaměstnanost na Tachovsku činí 4,7 procenta. Největší poptávka je po výrobních a montážních dělnících a s tím přicházejí také firmy na střední školy a hledají absolventy především technických oborů – s maturitou, nebo vyučené.
Horní Cerekev – Skladová hala se širokým sortimentem ořechů, sušeného ovoce, semen a dalších produktů v Horní Cerekvi shořela. Škody jsou předběžně vyčísleny na více než sto milionů korun.
Londýn - Čerstvý první tenista světového žebříčku Brit Andy Murray je na Turnaji mistrů ve skupině Johna McEnroea. Pondělní los mu za soupeře určil Švýcara Stana Wawrinku, Japonce Keie Nišikoriho a Chorvata Marina Čiliče. Ve skupině nazvané po Ivanu Lendlovi je sesazený král Novak Djokovič. Spolu se Srbem si od neděle v Londýně o dvě postupová místa do semifinále zahrají Kanaďan Milos Raonic, Francouz Gaël Monfils a Dominic Thiem z Rakouska.
Frauenkirchen (Rakousko) - Středoevropské státy se připravují na možné selhání migrační dohody EU s Tureckem. O samostatném zajištění vnější hranice EU dnes v Rakousku jednali ministři obrany zemí Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), jejíž součástí je i Česká republika. Následovat má podobná schůzka i s ministry vnitra a poté již konkrétní akční plán, napsala rakouská tisková agentura APA.
Východní Čechy - Na konci srpna roku 1866 byl v Praze uzavřen mír mezi hlavními protivníky Rakouskem a Pruskem, který de facto učinil tečku za válečným stavem.
Luhačovice /ROZHOVOR/ - Společně se svým bratrem a kolegou se rozhodli vzít do rukou osud Augustiniánského domu v Luhačovicích, který se nachází na samém konci lázeňského centra, v takzvané Pražské čtvrti.
Stochov /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - První listopadový víkend patřil ve Stochově na Kladensku psím spřežením. Již třetím rokem uspořádal za hřištěm u vodojemu kladenský Musher's club tradiční závody. Tento ročník byl pod jeho taktovkou v celkovém pořadí třináctý.
Stochov – První listopadový víkend patřil ve Stochově psím spřežením. Již třetím rokem uspořádal za hřištěm u vodojemu kladenský Musher's club tradiční závody. Tento ročník byl pod jeho taktovkou v celkovém pořadí třináctý.
Chotěboř – Tři důležité dokumenty, bez kterých by nebylo možné v Chotěboři zahájit výstavbu soukromého domova pro seniory, schválili na svém posledním zasedání tamní zastupitelé.
Jevišovice – Premiéra jako hrom. Mostecký záložník Jakub Chábera poprvé navlékl reprezentační dres a hned se stal nejlepším hráčem Evropského poháru v malém fotbalu do 21 let. Ve dvou zápasech dal čtyři góly a s českým výběrem v bílých dresech ovládl turnaj v Jevišovicích na Znojemsku. „Jsem maximálně spokojený. Nečekal jsem takový začátek. Je to paráda a doufám, že takhle budu pokračovat," usmíval se.
Jevišovice – Premiéra jako hrom. Mostecký záložník Jakub Chábera poprvé navlékl reprezentační dres a hned se stal nejlepším hráčem Evropského poháru v malém fotbalu do 21 let. Ve dvou zápasech dal čtyři góly a s českým výběrem v bílých dresech ovládl turnaj v Jevišovicích na Znojemsku. „Jsem maximálně spokojený. Nečekal jsem takový začátek. Je to paráda a doufám, že takhle budu pokračovat," usmíval se.
Břeclavsko – Diváci na Břeclavsku, kteří využívají pro příjem televizního signálu standardní antény, přišli o rakouské stanice. Kvůli přechodu na modernější technologii a zakódování signálu.
/HISTORIE/ Dukelská kasárna byla postavena roku 1889 jako Rudolfova a armáda předala areál městu v roce 2007. Jaselská kasárna vznikla roku 1845 jako Ferdinandova nemocnice.
Jevišovice – Mistři Evropy potvrdili svou dominanci. Čeští reprezentanti po kontinentálním šampionátu v Praze ovládli také Evropský pohár v malém fotbalu hráčů do 21 let v Jevišovicích na Znojemsku. Tedy část domácího národního týmu, protože do turnaje postavili trenéři dva výběry. Radovala se polovina v bílých dresech. Ve finále zdolala Rakousko po divoké přestřelce 7:5.
Praha - Jako na hodně hektickou dobu budou na letošní a příští rok vzpomínat herci Divadla Na zábradlí. Ti v říjnu přišli o své zázemí v domě na Anenském náměstí na Praze 1, které se zavřelo z důvodu obsáhlé rekonstrukce.
Jevišovice /ROZHOVOR/ – V červenci dovedl český tým jako kapitán k titulu mistrů Evropy do 21 let v malém fotbalu. V sobotu se obránce Lukáš Haspra části svých spoluhráčů z mistrovského týmu postaví v zahajovacím utkání Evropského poháru v malém fotbalu hráčů do 21 let. V Jevišovicích na Znojemsku se totiž od deseti hodin dopoledne střetnou dva české týmy. „Doufám, že vyhrajeme," usmál se jedenadvacetiletý mostecký zadák.
Innsbruck - Rakouská lyžařka Eva-Maria Bremová utrpěla při tréninku na úvodní slalom Světového poháru vážnou zlomeninu levé nohy a sezona pro ni skončila ještě dřív, než naplno začala. Osmadvacetiletá závodnice, jež v minulém ročníku ovládla celkové hodnocení obřího slalomu, má podle reprezentačního lékaře zlomenou holenní i lýtkovou kost.
Prostějov – V pondělí prostějovští zastupitelé odsunuli rozhodnutí o tom, co s hazardem na území města. Část opozice nadále trvá na tom, že chce jeho zákaz. Nebo alespoň další omezení.
Plzeň - Od roku 2018 by podle plánů ministerstva zemědělství měl v České republice fungovat marketingový fond na podporu českých brambor, podobný úspěšnému Vinařskému fondu. Podpořil by pěstování a spotřebu brambor, čímž by se dosáhlo plné soběstačnosti ohledně této potraviny, s níž ministerstvo počítá ve své strategii od roku 2030. Dnes to řekl předseda Českého bramborářského svazu (ČBS) Miloslav Chlan.
Vídeň (Rakousko) - Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, zvýšila za letošní první tři čtvrtletí čistý zisk o víc než 54 % na 1,18 miliardy eur (31,9 miliardy Kč). Provozní výnosy klesly kvůli nízkým úrokovým sazbám o 2,6 % na 4,96 miliardy eur.
Čeští řidiči osobních aut by se měli připravit na to, že budou v dohledné době muset platit za jízdu na německých dálnicích. O jejich zpoplatnění Německo usiluje už delší čas, nyní se ale podle serveru Spiegel Online blíží dohodě s Evropskou komisí, která původní návrh Berlína kritizovala.
Moravské Budějovice /ROZHOVOR/ - Klid, westernová atmosféra, dusot kopyt doprovázející zvídavé pohledy ušlechtilých skvrnitých koní. Tak se dá popsat první dojem z ranče Appaloosa v Lažínkách nedaleko Moravských Budějovic. Ranč dostal jméno podle plemene s indiánskými kořeny, které zde manželé Vlaďka a Josef Zikmundovi chovají letos už dvacet let. Pyšní se přitom největším areálem zaměřeným na tento druh lichokopytníků v Evropě.
Brno – V červenci nadchli Prahu, když se na historicky prvním mistrovství Evropy v malém fotbalu do 21 let v České republice stali kontinentálními šampiony. Po čtyřech měsících se opět sejdou, aby připomněli svůj úspěch a ukázali své dovednosti také na jižní Moravě. V sobotu se na stadionu v Jevišovicích na Znojemsku uskuteční poprvé Evropský pohár v malém fotbalu hráčů do 21 let.
Hradec Králové - Dlouhá cesta s lupem na čtyřech kolech skončila v pondělí pro zloděje luxusních automobilů v Hradci Králové. Místní policisté se zapojili do pátrání po osobním vozidle Porsche Macan černé barvy v hodnotě 2,5 milionu korun, které bylo nad ránem odcizeno v Rakousku.
Třebíč - Ostrich Quartet je v současnosti nejlepší a nejzajímavější mladá jazzová parta v České republice. Vystupuje ve složení: Štěpán Flagar saxofon, Jan Kavka piano, Martin Kocián kontrabas, Michal Wierzgoń bicí.
Nasavrky – Keltský skanzen u Nasavrk poprvé otevře dveře návštěvníkům tuto sobotu 5. listopadu. Vesničku staví spolek Boii posledních pět let. Navzdory nesnázím v podobě krachu firmy vybrané na jeho dostavbu a ztrátě jedenáctimilionové dotace se podařilo díky usilovné práci dobrovolníků i podpoře města Nasavrk a dalších mecenášů konečně otevřít.
Praha - V Praze na Novém Městě vznikla německá římskokatolická farnost. Jejím farním kostelem je kostel sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Slavnostní mši v souvislosti s otevřením nové farnosti v něm bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka 4. prosince za přítomnosti zástupců německého a rakouského velvyslanectví.
Hradec Králové - Případ údajného obchodování s lidmi, jehož obětí se měla stát třiadvacetiletá dívka z Ústí nad Orlicí, soud odročil kvůli výslechu svědků, kteří jsou nyní ve věznici v jiném městě a ke královéhradeckému Krajskému soudu je musí převézt eskorta.
Hradec Králové - Případ údajného obchodování s lidmi, jehož obětí se měla stát třiadvacetiletá dívka z Ústí nad Orlicí, soud odročil kvůli výslechu svědků, kteří jsou nyní ve věznici v jiném městě a ke královéhradeckému Krajskému soudu je musí převézt eskorta.
Chvalovice, Hatě – Dvě osobní auta a jedna dodávka se při jízdě za sebou srazila ve středu ráno na silnici mezi Chvalovicemi a Hatěmi. Řidič jednoho z aut se zranil. Šoféři patrně nedodrželi bezpečnou vzdálenost.
Svádov - Čas je Mozek! Hlavní závod byl dlouhý pět kilometrů, pořadatelem byla nezisková organizace ICTUS HELP, která podporuje boj proti mozkové mrtvici.
Benešov - Lidé dojíždějící vlakem do škol, do práce nebo na výlety se od nového jízdního řádu dočkají většího výběru spojů a i pohodlí. Na trati z Benešova do Prahy přibudou spěšné vlaky a do jižních Čech nové expresy. Ty sice v Benešově a v Olbramovicích stavět nebudou, ale převezmou část cestujících ze současných rychlíků.
Praha - Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná se po 13 letech v rakouské reprezentaci vrátila do českého týmu. Rodačka z Jablonce nad Nisou se ve staronových barvách chystá na předolympijskou sezonu, jejímž vrcholem bude mistrovství světa ve finském Lahti na přelomu února a března příštího roku.
Vyškovsko – Už jako malá si představovala, že bude jednou pracovat na zámku. To se současné ředitelce slavkovské památky splnilo před rokem a půl, kdy nastoupila do funkce. Vedení města ji přijalo navzdory tomu, že není z regionu.
Na zimní pneumatiky bude mít na začátku listopadu přezuto 82 procent motoristů. To je o tři procentní body více než loni a nejvíce od zavedení povinnosti mít za zhoršených povětrnostních podmínek od listopadu do března na voze zimní obutí v roce 2011.
Český Krumlov - Do českých kin přichází film o jednom z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století, Egonu Schielem. První promítání se uskuteční v Českém Krumlově.
Je původ Tomáše G. Masaryka zahalen tajemstvím? Byl prezident osvoboditel, jehož jméno se o uplynulém víkendu připomínalo v souvislosti se státním svátkem, poloviční Habsburk? Na tyto otázky, které už delší čas provokují nejen média, se pokouší odpovědět i dokumentarista David Vondráček.
Velehrad – Mezinárodní výstava mešních a košer vín s všeslibujícím názvem Cisterciácká pečeť bude o první listopadové sobotě patřit už podeváté ke zcela ojedinělé akci tohoto charakteru v České republice i v Evropě. Opět bude uspořádána v historickém Slovanském sále Stojanova gymnázia v poutním Velehradě, kde kdysi cisterciáčtí mniši začali pěstovat révu vinnou.
Fryšták - Filmové dokumenty o zemědělství, výživě a jejich vlivu na naši planetu budou k vidění ve Fryštáku na Zlínsku. V tamním kině se od 3. do 5. listopadu uskuteční festival Země na talíři. Festival se v zemi koná šestým rokem, na Zlínsko zavítá poprvé, řekl pořadatel Jiří Robenek.
Praha - Zahraniční duchovní a kazatelé by měli před veřejnými vystoupeními v Česku podstoupit školení o českém právním a kulturním prostředí na ministerstvu kultury. Následně by podepisovali čestné prohlášení, že české normy nebudou porušovat. Předpokládá to církevní novela, kterou předložila skupina poslanců z platformy pro zachování evropské kultury v čele s jejím iniciátorem Zdeňkem Soukupem (ANO).
Prušánky – Třináct týmů se svými guláši se sešlo v Prušánkách, aby poměřily své síly. Tradiční Gulášfest začal již ráno, kdy soutěžící začali připravovat své recepty. Výdej se spustil s úderem dvanácté hodiny.
Pohořelice - Odhadem tisícovka lidí si nenechala v pátek v brzkých ranních hodinách ujít zahájení výlovu rybníka Vrkoč u Pohořelic na Brněnsku. Akce je největší svého druhu na jižní Moravě a potrvá až do neděle.