Vídeň (Rakousko) - Ve Vídni se dnes sejdou zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby jednali o plánu na omezení těžby. Kartel se už v září předběžně dohodl na prvním snížení produkce ropy za 8 let. Vzhledem k neshodám uvnitř organizace ale panují pochybnosti, zda se dohodu podaří zrealizovat.
Na populisty jejich vlastními zbraněmi, rozhodla se rakouská vláda. Před prezidentskými volbami, které se konají v neděli 4. prosince, chce posílit kupní sílu důchodců. Jednorázově jim už 1. prosince vyplatí sto eur.
Praha - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat dva lidi v kauze krácení daní při obchodech s pohonnými hmotami. Nepřiznáním a neodvedením daně z přidané hodnoty podle detektivů způsobili škodu 309 milionů korun. Hrozí jim až deset let vězení, sdělil v úterý mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.
Vídeň/Praha - Kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer by se v případě svého vítězství v nadcházejících prezidentských volbách mohl pokusit obrátit kormidlo rakouské politiky směrem na východ. V rozhovoru to uvedl předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Praha - Česká policie dnes zahájila na hranicích s Německem další cvičení zaměřené na migraci. Přes 300 policistů na hraničních přechodech zavede namátkové kontroly. Zřízeno bude také registrační místo pro uprchlíky. Novinářům to řekli policejní prezident Tomáš Tuhý a šéf cizinecké policie Milan Majer. Cvičení bude dvoudenní, skončit má ve středu odpoledne.
Celkem deset mužstev z Rumunska, Rakouska, Polska, Slovenska a České republiky bude startovat na 21. ročníku mezinárodního halového turnaje mladších žáků v kopané, který pořádá ve sportovní hale v Bruntále společně TJ Olympia Bruntál a FC Slavoj Olympia Bruntál.
Hnanice – Čtyři vinařství z Hnanic se v pondělí připojila do projektu ochrany sysla obecného. A to Vinařství Josef Kořínek, Vinařství Špetíci, Vinařství Schwarz a Vinný sklep U hafana. Ta způsobem hospodaření na svých vinicích vytváří prostředí pro dnes velmi vzácného sysla obecného, který vymizel z většiny našeho území vlivem změn v hospodaření. V současnosti se nachází jen na několika málo lokalitách. „Do Hnanic se sysli vrátili a je jen na vinařích, jestli zde zůstanou. Čtyři z nich se právě rozhodli, že pomohou, a tak dostanou zlatou známku Sysli na vinici," informovala koordinátorka projektu Kateřina Poledníková z organizace Alka Wildlife, která připravila pro vinaře ochrannou známku „Sysli na vinici". Nákupem vína s touto známku lidé podpoří právě vinaře, kteří syslům pomáhají.
Brno – Naposledy v roce 2013 procházeli návštěvníci branami brněnského výstaviště, aby navštívili Autosalon. Plánované obnovení příští rok se ale nekoná. V pondělí to oznámili zástupci veletrhů a Sdružení dovozců automobilů.
Praha - Ještě než odstartoval ve švédském Östersundu očekávaný start Světového poháru v biatlonu, přišla skvělá zpráva ze sousedního Norska. Na trati v Beitostolenu dosáhla na parádní úspěch nadějná čeká reprezentantka Markéta Davidová. Při svém druhém startu v IBU Cupu ovládla sprint! Za sebou nechala i závodnice ostřílené Světovým pohárem.
Břeclav – Podezřelého předmětu, který trčí z bahna na vysychajícím dně vypuštěného Františkova rybníka u Břeclavi, si v pondělí všiml pozorný muž. Na místo u státní hranice s Rakouskem poté přijeli břeclavští strážníci. Potvrdilo se, že jde o ruční granát z druhé světové války.
Ústí nad Labem - Pivní etikety, lahve, plechovky, tácky, víčka, reklamní tabule, nápojové sklo a další věci spojené s pivem byly v sobotu k vidění na sběratelské burze v domě kultury.
Jihlava, Sankt Pölten – Mezinárodní soutěže kadeřníků, nazvané Hairdresser Open, se už po několikáté zúčastnili žáci OA, SZŠ a SOŠS Jihlava. A opět se neztratili.
Záhorovice – Stovky lidí si v sobotu 26. listopadu v Záhorovicích nenechaly ujít 2. ročník Mikulášského jarmarku s čerty Krampus, obludnými stvořeními původem z Rakouska, jejichž pekelně strašidelná jízda se po setmění proměnila v Krampus show. Večerní program pak vyvrcholil rozsvícením místního vánočního stromu.
Cheb - Češky po dnešní remíze s Norskem skončily na konečné druhé příčce a neobhájily tak loňský triumf. Nejlepší Češkou na 43. ročníku turnaje byla vyhlášena Iveta Luzumová, která byla za Rakušankou Sonjou Freyovou i druhou nejlepší střelkyní klání (Luzumová 15 branek, Freyová 25). Cenu Fair play si z Chebu odvážejí Norky.
Havířov – Turnaj nadějí v maďarské Budapešti, kam odjela s českou reprezentací i havířovská stolní tenistka Klára Witoszová, přinesl českým barvám úspěchy.
Ruka - Německý sdruženář Johannes Rydzek vyhrál i druhý závod sezony Světového poháru. Češi na rozdíl od soboty ve finské Ruce nebodovali, nejlepší z nich Miroslav Dvořák obsadil 36. místo.
Nejstarší krnovskou sochou není známá dominanta Neptun, ale zastrčený nenápadný Jan Křtitel v Kostelci. Ani si nikdo nevšiml, když ze svého podstavce zmizel.
Hodonín – Dlouhých třicet minut seděl pouze mezi náhradníky. Ze střídačky sledoval počínání nových spoluhráčů a čekal na svoji šanci, která přišla až za nepříznivého stavu 3:4. Slovenský kouč Marian Berky věřil, že nová hodonínská akvizice mužstvo probudí. Nestalo se. Ani Patrik Levčík, který si v pátečním duelu s Vysokým Mýtem připsal premiéru v dresu Tanga, třetí porážku v řadě neodvrátil.
/ROZHOVOR/ Pěvkyně Olga Procházková oslavila před týdnem své „předkulatiny" pro ni příjemnou prací. Své příznivce potěšila koncertem, na kterém posluchačům zazpívala písně i operní árie. Kromě zpěvu zavzpomínala také na divadlo i bývalé kolegy a k dobru přidala různé zážitky u inscenací.
Cheb - České házenkářky remizovaly na závěr turnaje O štít města Chebu s B-týmem Norska 26:26 a obsadily druhé místo za Srbskem. To svěřenkyním trenéra Jana Bašného v pátek připravilo jedinou prohru, předtím český tým zdolal o jednu branku Rakušanky. Turnaj byl pro reprezentaci generálkou před prosincovým mistrovstvím Evropy ve Švédsku.
Domažlice, Furth b. G. - Třídenní program připravilo rakouského městp Furth bei Göttweig pro delegace svých partnerských měst Furth im Wald, Domažlice a Ludres (Francie).
Cheb - Kouč českého celku opět v průběhu utkání měnil sestavu a potvrzoval tak svá předchozí slova o tom, že turnaj plní především funkci přípravy na blížící se evropský šampionát.
Cheb - České házenkářky prohrály ve svém druhém utkání na turnaji O štít města Chebu se Srbskem 28:30 a nenavázaly tak na úvodní čtvrteční výhru 26:25 nad Rakouskem. V sobotu svěřenkyně trenéra Jana Bašného uzavřou své účinkování na západě Čech duelem s B-týmem Norska a půjde o zápasovou generálku před prosincovým mistrovstvím Evropy ve Švédsku.
Automobilka Ford provozuje v německém Kolíně nad Rýnem jedno zajímavé zařízení. Jde o speciální zkušebnu, která umí "vyrobit" prakticky libovolné počasí. Výrobce v ní testuje odolnost aut vůči extrémním povětrnostním vlivům.
Loštice – Osmdesát tun sušeného ovoce z celého světa prošlo rukama žen v chráněné dílně Reparto v Lošticích. Ze švestek, ananasu, datlí či meruněk zde kompletují ovocné košíčky. Ty ozdobí vánoční stoly především v Rakousku, ale objeví se také na pultech marketů u nás a na Slovensku. Celkem jich zde připravili 285 tisíc kusů.
Cheb - Rozdílem jediného gólu zvítězily české reprezentantky nad celkem Rakouska ve svém úvodním utkání na turnaji O Štít města Chebu. V prvním zápase mezinárodního klání porazily norský výběr Srbky o deset branek.
Cheb /FOTOGALERIE/ - České házenkářky vstoupily do 43. ročníku turnaje O štít města Chebu vítězstvím 26:25 nad Rakouskem. V pátek budou svěřenkyně trenéra Jana Bašného hrát proti Srbsku, jež dnes na úvod zdolalo B tým Norska 25:25.
Kolínsko - Jak se daří hospodským a tradičnímu českému pěnivému moku na Kolínsku? Pláčou výčepní, protože lidé šetří a koupí si pivo raději v akci v supermarketu a vypíjí doma u televize, nebo se „svých" hospod stálí štamgasti nadále drží?
Praha - Velké varny pervitinu v Česku zvyšují produkci a vyrábějí stále větší množství této drogy, a to převážně na vývoz. Celkový počet výroben se nemění, převládají menší domácí varny. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2015 a z vyjádření expertů na drogovou problematiku. Loni policie odhalila 263 varen, o devět méně než v roce 2014. Minulý rok ale proti tomu předchozímu zajistila víc než dvojnásobek pervitinu - rekordních 106,9 kilogramů.
Chomutov - Hlavní cíl letošní zimní sezony, zaplavat limit na seniorské mistrovství světa, Tomáš Franta splnil! V rakouském Grazu zaplaval 200 metrů znak za 1:53,69 a splnil dokonce přísnější limit, který mu zajišťuje letenku do kanadského Windsoru.
Kynšperk nad Ohří - Bouřlivé ovace při závěrečném ceremoniálu sklidila pochodová show dospělých mažoretek Majorettes Kynšperk s orchestrem na mezinárodním hudebním festivalu v čínském Pekingu. Čínské publikum, které není zvyklé dávat své emoce najevo, strhly mažoretky k projevům nadšení a bouřlivého potlesku.
Hradec Králové - Julius Kanči, který se u Krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z obchodování s lidmi, se včera verdiktu nedočkal. Soud musel jednání opět odročit, takže hledání pravdy v případu dívky, která byla prodána jako prostitutka do Vídně, pokračuje.
Hradec Králové - Julius Kanči, který se u Krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z obchodování s lidmi, se včera verdiktu nedočkal. Soud musel jednání opět odročit, takže hledání pravdy v případu dívky, která byla prodána jako prostitutka do Vídně, pokračuje.
Tábor - Nejrychlejší spojení Prahy s jihočeskou metropolí za necelé dvě hodiny chystají České dráhy (ČD) od 11. prosince, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád.
Němčičky – Kdyby se měli podepsat všichni, kteří se naučili lyžovat na sjezdovce v Němčičkách, na zdi by se objevilo přibližně patnáct tisíc jmen. Jedno by patřilo synovi Pavla Nečase z Hustopečí. „Němčičky nám malého vycvičily tak, že s námi už může lyžovat i v Rakousku," pochvaloval si Hustopečan.
Hradec Králové - Již po třinácté se v krajské metropoli sejdou na Mezinárodní lékařské postgraduální konferenci špičkoví odborníci z deseti cizích zemí. Konference začíná již ve čtvrtek a trvá dva dny.
Kolínsko - Jak se daří hospodským a tradičnímu českému pěnivému moku na Kolínsku? Pláčou výčepní, protože lidé šetří a koupí si pivo raději v akci v supermarketu a vypíjí doma u televize, nebo se „svých" hospod stálí štamgasti nadále drží?
Cheb - České házenkářky před sebou mají poslední zápasovou přípravu před prosincovým evropským šampionátem ve Švédsku. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného se od čtvrtka do soboty představí na silně obsazeném 43. ročníku turnaje O štít města Chebu, kde nastoupí proti Rakušankám, Srbkám a úřadujícím mistryním světa i Evropy Norkám.
Praha - Česká policie dnes zadržela čtyři členy mezinárodního drogového gangu. Na vyřešení případu pracovala společně s rakouskou a německou policií. Detektivové za posledních devět měsíců odhalili celou více než padesátičlennou skupinu, která hlavně vyráběla, pašovala a prodávala pervitin. Při raziích bylo zajištěno přes 100 kilogramů drog, jejichž prodejní cena se dohaduje na 216 milionů korun. Dnes o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.
Znojemsko, Vysočina - Podél státní hranice s Rakouskem by mohla vzniknout takzvaná oblast tmavé oblohy. Správa národního parku Podyjí na Znojemsku chce kvůli tomu oslovit asi stovku dotčených obcí.
Zlín - Kdyby byla vyhlášena soutěž, který fotbalista měl v celém průběhu ligového podzimu největší pozornost, vyhrál by zlínský Vukadin Vukadinovič. Nejprve si ji získal úchvatnými výkony, následně se dostal do kurzu díky záměru reprezentovat Česko a teď se vypořádává s informacemi, že na něj cílí špička tuzemské soutěže i kluby z Nizozemska, Rakouska a dokonce Německa.
Praha - Velká cena České republiky silničních motocyklů v Brně přišla o primát nejnavštěvovanějšího závodu mistrovství světa. Nejvíce diváků letos zavítalo na rakouský Red Bull Ring, kde se v tomto roce elitní motocyklisté představili poprvé.
Zlín - Kdyby byla vyhlášena soutěž, který fotbalista měl v celém průběhu ligového podzimu největší pozornost, vyhrál by zlínský Vukadin Vukadinovič. Nejprve si ji získal úchvatnými výkony, následně se dostal do kurzu díky záměru reprezentovat Česko a teď se vypořádává s informacemi, že na něj cílí špička tuzemské soutěže i kluby z Nizozemska, Rakouska a dokonce Německa.