Kreativ

ŠTÍTEK: recyklace

Základní škola Slatiny (Jičínsko)

Recyklohraní slaví úspěch. I školy z Jičínska odevzdaly tuny elektroodpadu

V roce 2024 se žáci a studenti Královéhradeckého kraje aktivně zapojili do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, který se zaměřuje na sběr a recyklaci elektrospotřebičů. Díky jejich úsilí se do recyklace dostalo přes 7,85 tuny vysloužilých spotřebičů. Program probíhá ve spolupráci s neziskovou společností ELEKTROWIN a.s., která zajistila následnou recyklaci těchto zařízení.

Ilustrační foto

Písek šetří planetu. Recykloval téměř tunu baterií

Město Písek získalo osvědčení o přínosu pro životní prostředí za to, že v roce 2024 odevzdalo ke zpětnému využití 996 kilogramů odpadních baterií, z tohoto množství bylo recyklací získáno 747 kg druhotných surovin. Ty budou využity při výrobě nových produktů.

V roce 2024 Jablonečáci recyklovali téměř 860 kg odpadních baterií. Ilustrační foto.

Jablonec nad Nisou získal ocenění za recyklaci baterií. Lidé šetří přírodu

Město Jablonec nad Nisou získalo osvědčení od společnosti Ecobat za svůj významný přínos k ochraně životního prostředí. V roce 2024 místní obyvatelé úspěšně recyklovali téměř 860 kg odpadních baterií, čímž přispěli k udržitelnému rozvoji a podpoře cirkulární ekonomiky. Tato iniciativa nejenže snižuje množství odpadu, ale také podporuje opětovné využití cenných materiálů.

Národní zemědělské muzeum Ostrava.

Národní zemědělské muzeum Ostrava připravilo výstavu o plastech a recyklaci

V ostravské pobočce Národního zemědělského muzea je od dnešního dne výstava Plasty jako dobrý sluha, ale zlý pán. Návštěvníky má poučit o plastech a jejich efektivním využití. Cílem je zábavnou formou informovat o plastech, jejich recyklaci či možnostech jejich využití. ČTK to dnes za pořadatele řekla Lucie Pavlásková. Výstava je určena školám jako doplněk k výuce o ekologii. Otevřená bude do poloviny dubna 2025.

Bioodpad. Ilustrační foto.

Město rozdá hnědé popelnice zdarma. Bioodpad bude třídit celá Bělá

Město Bělá pod Bezdězem odstartuje od května letošního roku nový systém třídění bioodpadu, který bude dostupný ve všech částech města i v přilehlých oblastech s rodinnou zástavbou. Cílem je snížit množství směsného odpadu a podpořit ekologické nakládání s biologicky rozložitelnými zbytky z domácností.

Green deal a sběr elektroodpadu

Green deal a sběr elektroodpadu: kvóty neodpovídají životnosti

Nový předpis Evropské komise o sběru a recyklaci elektroodpadu, který je součástí opatření nazvaných Green Deal, budí kontroverze. Cíl zpětného odběru stanovený na 65 procent průměrné hmotnosti elektrozařízení totiž považují profesní organizace za nereálný.

Vraťte jej na světlo! Zapomenutý starší spotřebič nemusí ležet další dlouhé roky v šuplíku nebo v komoře. Stačí se ozvat lidem z projektu Jsem zpět

Možná máte i u vás v šuplíku či na půdě skrytý elektropoklad

Naše šuplíky jsou dost možná plné „elektropokladů“ čekajících na své znovuobjevení. V evropských domácnostech je přibližně 700 milionů nepoužívaných mobilních telefonů a pouze 12 procent malých elektro-spotřebičů, jako jsou hračky, mobilní telefony, ovladače, nebo elektronické cigarety, se dočkalo recyklace.

Sběrné místo a re-use centrum se nachází v objektu, který dříve patřil Kovošrotu Děčín.

Nevyhazuj, daruj! Nové zařízení umožní v Kravařích recyklaci i druhý život věcí

/FOTO, VIDEO/ Kravaře zavádějí novinky v odpadovém hospodářství, které zahrnují otevření sběrného místa a re-use centra. Tyto kroky mají za cíl snížit množství odpadu, které končí na skládkách, a podpořit recyklaci. Nové zařízení nabídne obyvatelům možnost odkládat tříděný odpad a darovat použitelné předměty, což by mělo zlepšit ekologickou situace v obci.

Podnikatelka Pavla Hosnedlová proměnila svůj sen ve skutečnost

Návrhářka bojuje s plýtváním v módním průmyslu. Staré látky mění v módní skvosty

V dnešní době, kdy udržitelnost a ekologie získávají na významu, se příběhy inovativních podnikatelů stávají čím dál tím inspirativnějšími. Jedním z těchto příběhů je i cesta ženy, která se rozhodla proměnit svou lásku k módě a šití v podnikatelský sen. Vášeň Pavly Hosnedlové z Karlových Varů pro recyklaci a touha po originalitě ji dovedly k vytvoření vlastní značky Funky Bob, která se zaměřuje na udržitelnou módu z retro a vintage materiálů.

Žáci ze ZŠ Týnec nad Labem získali v Recyklování nejvíce bodů ve Středočeském kraji

Žáci z Kolínska září v Recyklohraní: Týnec první, Brod třetí, Poříčany v top 10

/FOTO, VIDEO/ Celoroční hra s Recyklohraním zná své vítěze. Uplynulého ročníku se zúčastnilo více než 1 600 mateřských, základních a středních škol z celé republiky, mezi nimi i ty ze Středočeského kraje. V krajském srovnání se nejlépe dařilo ZŠ Týnec nad Labem. V nejlepší desítce se dále umístili i žáci z Českého Bordu a Poříčan.

Spolek Automat uspořádal před několika lety akci uzavření Smetanova nábřeží v Praze. František Hanf s kolegy tehdy dostal za úkol proměnit prostor v dočasný venkovní obývací pokoj.

V Praze staré pneu nevyhazují. Dají je na ulici, po úpravě vypadají skvěle

Hledáte originální a ekologický způsob, jak vylepšit svou zahradu či jiný venkovní prostor? A chcete zároveň ušetřit peníze? Skvělou volbou může být posezení ze starých pneumatik. František Hanf z Prahy a lidé z jeho spolku Já na tom dělám využili odpadový materiál k vytvoření netradičního posezení. Nápad kombinuje recyklaci s tvořivostí a nabízí funkční i esteticky zajímavé řešení.

Rohlík rozšiřuje možnosti recyklace PET lahví. Nasbíral jich už na pět tisíc

Rohlík rozšiřuje možnosti recyklace PET lahví. Nasbíral jich už na pět tisíc

Převzít nákup a odevzdat použité PET lahve k recyklaci - to mohou udělat zákazníci Rohlíku při každém nákupu už od loňského listopadu. Největší český online prodejce potravin totiž na podzim 2023 spustil testovací systém zpětného odběru PET lahví, tzv. zálohování. Jako první a jediný internetový retailer a rovnou v ostrém provozu po celém Česku.

Komfort pití z lahví s novými plastovými víčky lze vyřešit tak, že se víčko poodtrhne.

Kdo tu „kravinu“ vymyslel, zlobí se lidé. Nová víčka ale mají vážný důvod

„Kvůli tomu víčku se nedá z lahve normálně napít.“„Vždyť se akorát tak pobryndám.“ „Kdo takovou kravinu vymyslel?“ To jsou časté reakce lidí na nová víčka u nápojových PET lahví. Víčka jsou totiž nyní k lahvím přichycena mnohem pevněji než v minulosti. Zatímco asi před rokem se k novince uchýlili jen někteří výrobci, nyní už jsou nová víčka téměř na všech petkách s nápoji. Má to důvod.

Z vyhlášení výsledků projektu Odlož mobil v knihovně.

Nejvíce vysloužilých mobilů k recyklaci donesli čtenáři do kralupské knihovny

Nejvíce starých mobilních telefonů v rámci sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně přinesli čtenáři do Městské knihovny v Kralupech nad Vltavou. V celých středních Čechách se sebralo přes čtyři tisíce přístrojů. Cílem projektu je připomenout správnou cestu, jak se zbavit vysloužilých mobilů, z nichž se po recyklaci vrátí řada surovin zpátky do oběhu.

Mateřská škola Běstvina zvítězila ve sběru starých mobilů v rámci celé České republiky

MŠ Běstvina zvítězila ve sběru starých mobilů v rámci celé České republiky

Žáci a studenti zapojení do školního vzdělávacího programu Recyklohraní vybrali během jednoho měsíce v rámci sběrové kampaně Starý mobil pro Remobil celkem 11 203 vysloužilých mobilních telefonů. Zapojilo 155 škol z celé České republiky. Absolutním vítězem v počtu sesbíraných mobilů se stala Mateřská škola Běstvina z Pardubického kraje.

Základní škola Velké Březno z Ústeckého kraje znovu nejlepší ve sběru starých mobilů.

Žáci ze ZŠ Velké Březno jsou znovu nejlepší ve sběru starých mobilů

Žáci a studenti zapojení do školního vzdělávacího programu Recyklohraní vybrali během jednoho měsíce v rámci sběrové kampaně Starý mobil pro Remobil celkem 11 203 vysloužilých mobilních telefonů. Zapojilo 155 škol z celé České republiky. Žáci ze Základní školy Velké Březno předali k recyklaci 539 mobilů, což jim zajistilo vítězství v kategorii škol s více než 300 žáky. Obhájili tak loňské prvenství.

Ondřej Beneš, obchodní a technický ředitel společnosti Veolia ČR

Recyklujme odpadní vodu, má ohromný potenciál, říká vodohospodář Ondřej Beneš

V Evropské unii se nyní recykluje jen 2,5 procenta odpadních vod. “Přitom vyčištěná a upravená odpadní voda se dá využít v zemědělství, průmyslu, ale i na pití,” říká Ondřej Beneš, obchodní a technický ředitel společnosti Veolia ČR. Byl jedním z řečníků prvního ročníku sympozia Budoucnost vody, které Deník pořádal v lednu v kladenském vodojemu Future Tower.

Ilustrační snímek

Dům z nápojových kartonů? Žádný problém

Jako země si v třídění odpadu vedeme skvěle. Stačí málo a mohli bychom doběhnout i země jako Německo nebo Belgie, které třídí a recyklují přes 70 procent nápojových kartonů. Právě kartón je velmi dobře recyklovatelný materiál, a díky sběru a následné recyklaci z něj mohou vznikat nové produkty, jako jsou kartonové krabice, kapesníky nebo stavební desky podobné dřevotřísce.

Vladimír Hranička (vlevo) a Zdeněk Sobota ze Svazu polygrafických podnikatelů

Stát za letáky vybere minimum, ale lidé si připlatí v obchodech, varují tiskaři

Poplatek za výrobu respektive recyklaci slevových letáků, který plánuje ministerstvo životního prostředí, pořádně nadzvedl tuzemské tiskaře. Právě oni by měli odvádět 2500 až 3500 korun za každou tunu slevových letáků, které vytisknou. Tiskaři si myslí, že zvýšené náklady obchodníci následně přenesou do cen na zákazníky a pokud bude poplatek takto vysoký, ohrozí to i samotný provoz tiskáren v ČR.

Město Jičín v Královéhradeckém kraji zaostřilo na elektro

Město Jičín v Královéhradeckém kraji zaostřilo na elektro

Kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin společně s Královéhradeckým krajem pro vás připravily na pátek 15. 9. 2023 ekologický program nově v rámci osvětové kampaně Zaostřeno na elektro (www.zaostrenonaelektro.cz). Dozvíte se zde vše o tom, jak správně recyklovat, jaké suroviny lze recyklací získat a kde všude lze spotřebiče předat k recyklaci po té, co doslouží. Protože VYPOJENÍM ZE ZÁSUVKY TO NEKONČÍ!

Odborník na recyklaci Tomáš Janák z Recovery

Jedna síťovka krásně poslouží místo stovek igelitek

ROZHOVOR/ S předním odborníkem na recyklaci Tomášem Janákem z Recovery jsme si povídali o inspiraci u našich babiček, o principu “znečišťovatel platí”, o tom, jaké petky jsou lépe recyklovatelné a proč se radši vyhnout bioplastům.

Proč si uchovávat doma starý telefon? Je nejvyšší čas na recyklaci

Proč si uchovávat doma starý telefon? Je nejvyšší čas na recyklaci

Koupili jste si nový telefon, a ten předchozí uložili do šuplíku? Nejste sami. Češi mají doma až dvanáct milionů starých, nepoužívaných mobilních telefonů. Společnost T-Mobile se proto snaží osvětou vzdělávat zákazníky, co dělat se starými zařízeními a jaký přínos má jejich recyklace.

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko.

Slováci už vrátili 820 milionů kusů plastů. Česko na zálohování stále čeká

Slovensko se v minulém roce stalo jedenáctou evropskou zemí plošně zálohující plastové lahve a plechovky. Letos se má tato rodina rozšířit na sedmnáct států, zatím však zůstává bez Česka. Rok 2023 má být pro případnou změnu systému sběru u nás klíčový. Návrh zákona o zálohách má vláda dostat na stůl do konce roku.

Češi volají po recyklaci obalů od mléka a džusů

Češi volají po recyklaci obalů od mléka a džusů

Obyvatelé České republiky podle všeho třídí odpad svědomitě. Chtějí totiž chránit přírodu a žijí v domnění, že vytříděný odpad ve velké většině míří k recyklaci. Je to ale omyl. V případě nápojových kartonů, ve kterých denně kupujeme mléko nebo džus, to totiž není pravda.