Kreativ

ŠTÍTEK: recyklace

Spolek Automat uspořádal před několika lety akci uzavření Smetanova nábřeží v Praze. František Hanf s kolegy tehdy dostal za úkol proměnit prostor v dočasný venkovní obývací pokoj.

V Praze staré pneu nevyhazují. Dají je na ulici, po úpravě vypadají skvěle

Hledáte originální a ekologický způsob, jak vylepšit svou zahradu či jiný venkovní prostor? A chcete zároveň ušetřit peníze? Skvělou volbou může být posezení ze starých pneumatik. František Hanf z Prahy a lidé z jeho spolku Já na tom dělám využili odpadový materiál k vytvoření netradičního posezení. Nápad kombinuje recyklaci s tvořivostí a nabízí funkční i esteticky zajímavé řešení.

Rohlík rozšiřuje možnosti recyklace PET lahví. Nasbíral jich už na pět tisíc

Rohlík rozšiřuje možnosti recyklace PET lahví. Nasbíral jich už na pět tisíc

Převzít nákup a odevzdat použité PET lahve k recyklaci - to mohou udělat zákazníci Rohlíku při každém nákupu už od loňského listopadu. Největší český online prodejce potravin totiž na podzim 2023 spustil testovací systém zpětného odběru PET lahví, tzv. zálohování. Jako první a jediný internetový retailer a rovnou v ostrém provozu po celém Česku.

Komfort pití z lahví s novými plastovými víčky lze vyřešit tak, že se víčko poodtrhne.

Kdo tu „kravinu“ vymyslel, zlobí se lidé. Nová víčka ale mají vážný důvod

„Kvůli tomu víčku se nedá z lahve normálně napít.“„Vždyť se akorát tak pobryndám.“ „Kdo takovou kravinu vymyslel?“ To jsou časté reakce lidí na nová víčka u nápojových PET lahví. Víčka jsou totiž nyní k lahvím přichycena mnohem pevněji než v minulosti. Zatímco asi před rokem se k novince uchýlili jen někteří výrobci, nyní už jsou nová víčka téměř na všech petkách s nápoji. Má to důvod.

Z vyhlášení výsledků projektu Odlož mobil v knihovně.

Nejvíce vysloužilých mobilů k recyklaci donesli čtenáři do kralupské knihovny

Nejvíce starých mobilních telefonů v rámci sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně přinesli čtenáři do Městské knihovny v Kralupech nad Vltavou. V celých středních Čechách se sebralo přes čtyři tisíce přístrojů. Cílem projektu je připomenout správnou cestu, jak se zbavit vysloužilých mobilů, z nichž se po recyklaci vrátí řada surovin zpátky do oběhu.

Mateřská škola Běstvina zvítězila ve sběru starých mobilů v rámci celé České republiky

MŠ Běstvina zvítězila ve sběru starých mobilů v rámci celé České republiky

Žáci a studenti zapojení do školního vzdělávacího programu Recyklohraní vybrali během jednoho měsíce v rámci sběrové kampaně Starý mobil pro Remobil celkem 11 203 vysloužilých mobilních telefonů. Zapojilo 155 škol z celé České republiky. Absolutním vítězem v počtu sesbíraných mobilů se stala Mateřská škola Běstvina z Pardubického kraje.

Základní škola Velké Březno z Ústeckého kraje znovu nejlepší ve sběru starých mobilů.

Žáci ze ZŠ Velké Březno jsou znovu nejlepší ve sběru starých mobilů

Žáci a studenti zapojení do školního vzdělávacího programu Recyklohraní vybrali během jednoho měsíce v rámci sběrové kampaně Starý mobil pro Remobil celkem 11 203 vysloužilých mobilních telefonů. Zapojilo 155 škol z celé České republiky. Žáci ze Základní školy Velké Březno předali k recyklaci 539 mobilů, což jim zajistilo vítězství v kategorii škol s více než 300 žáky. Obhájili tak loňské prvenství.

Ondřej Beneš, obchodní a technický ředitel společnosti Veolia ČR

Recyklujme odpadní vodu, má ohromný potenciál, říká vodohospodář Ondřej Beneš

V Evropské unii se nyní recykluje jen 2,5 procenta odpadních vod. “Přitom vyčištěná a upravená odpadní voda se dá využít v zemědělství, průmyslu, ale i na pití,” říká Ondřej Beneš, obchodní a technický ředitel společnosti Veolia ČR. Byl jedním z řečníků prvního ročníku sympozia Budoucnost vody, které Deník pořádal v lednu v kladenském vodojemu Future Tower.

Ilustrační snímek

Dům z nápojových kartonů? Žádný problém

Jako země si v třídění odpadu vedeme skvěle. Stačí málo a mohli bychom doběhnout i země jako Německo nebo Belgie, které třídí a recyklují přes 70 procent nápojových kartonů. Právě kartón je velmi dobře recyklovatelný materiál, a díky sběru a následné recyklaci z něj mohou vznikat nové produkty, jako jsou kartonové krabice, kapesníky nebo stavební desky podobné dřevotřísce.

Vladimír Hranička (vlevo) a Zdeněk Sobota ze Svazu polygrafických podnikatelů

Stát za letáky vybere minimum, ale lidé si připlatí v obchodech, varují tiskaři

Poplatek za výrobu respektive recyklaci slevových letáků, který plánuje ministerstvo životního prostředí, pořádně nadzvedl tuzemské tiskaře. Právě oni by měli odvádět 2500 až 3500 korun za každou tunu slevových letáků, které vytisknou. Tiskaři si myslí, že zvýšené náklady obchodníci následně přenesou do cen na zákazníky a pokud bude poplatek takto vysoký, ohrozí to i samotný provoz tiskáren v ČR.

Město Jičín v Královéhradeckém kraji zaostřilo na elektro

Město Jičín v Královéhradeckém kraji zaostřilo na elektro

Kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin společně s Královéhradeckým krajem pro vás připravily na pátek 15. 9. 2023 ekologický program nově v rámci osvětové kampaně Zaostřeno na elektro (www.zaostrenonaelektro.cz). Dozvíte se zde vše o tom, jak správně recyklovat, jaké suroviny lze recyklací získat a kde všude lze spotřebiče předat k recyklaci po té, co doslouží. Protože VYPOJENÍM ZE ZÁSUVKY TO NEKONČÍ!

Odborník na recyklaci Tomáš Janák z Recovery

Jedna síťovka krásně poslouží místo stovek igelitek

ROZHOVOR/ S předním odborníkem na recyklaci Tomášem Janákem z Recovery jsme si povídali o inspiraci u našich babiček, o principu “znečišťovatel platí”, o tom, jaké petky jsou lépe recyklovatelné a proč se radši vyhnout bioplastům.

Proč si uchovávat doma starý telefon? Je nejvyšší čas na recyklaci

Proč si uchovávat doma starý telefon? Je nejvyšší čas na recyklaci

Koupili jste si nový telefon, a ten předchozí uložili do šuplíku? Nejste sami. Češi mají doma až dvanáct milionů starých, nepoužívaných mobilních telefonů. Společnost T-Mobile se proto snaží osvětou vzdělávat zákazníky, co dělat se starými zařízeními a jaký přínos má jejich recyklace.

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko.

Slováci už vrátili 820 milionů kusů plastů. Česko na zálohování stále čeká

Slovensko se v minulém roce stalo jedenáctou evropskou zemí plošně zálohující plastové lahve a plechovky. Letos se má tato rodina rozšířit na sedmnáct států, zatím však zůstává bez Česka. Rok 2023 má být pro případnou změnu systému sběru u nás klíčový. Návrh zákona o zálohách má vláda dostat na stůl do konce roku.

Češi volají po recyklaci obalů od mléka a džusů

Češi volají po recyklaci obalů od mléka a džusů

Obyvatelé České republiky podle všeho třídí odpad svědomitě. Chtějí totiž chránit přírodu a žijí v domnění, že vytříděný odpad ve velké většině míří k recyklaci. Je to ale omyl. V případě nápojových kartonů, ve kterých denně kupujeme mléko nebo džus, to totiž není pravda. 

Žáci z Prahy 14 oslavili Den země a dozvěděli se o zacházení s odpadem.

Žáci z Prahy 14 oslavili Den Země edukativními workshopy o nakládání s odpadem

Ve spolupráci s Prahou 14 a neziskovými organizacemi Arnika a Bezobalu uspořádalo Centrum Černý Most ekologicky motivovaný program pro děti z prvního stupně základních škol a posledního ročníku mateřských škol z městské části Praha 14. Jednalo se o dva praktické naučné workshopy, na kterých se žáci dozvěděli základní informace o kompostování v domácích podmínkách i o procesu recyklace odpadu.

Společnost Nilmore a její plně recyklovatelné oděvy

Unikátní oděvy z Ostravy aneb od prošoupaných kalhot k cirkulární smyčce

/FOTOGALERIE/ Společnost Nilmore, kterou založil a vede Mikuláš Hurta z Ostravy, představila v loňském roce první zcela cirkulární oblečení. Plně recyklovatelné oděvy jsou vyrobeny z přírodního materiálu cPLA, který v Nilmore vyvinuli, a když už je nechcete nosit, odevzdáte je na sběrném místě, odkud směřují k recyklaci. Jejím výstupem je pak surovina, kterou lze použít opět k výrobě nového oblečení. Cirkulární tok je tak uzavřen a celý proces lze opakovat stále znova.

Společnost Nilmore a její plně recyklovatelné oděvy

Unikátní oděvy. Prošoupané kalhoty dovedly manažera až k cirkulární módě

Společnost Nilmore, kterou založil a vede Mikuláš Hurta z Ostravy, představila v loňském roce první zcela cirkulární oblečení. Plně recyklovatelné oděvy jsou vyrobeny z přírodního materiálu cPLA, který v Nilmore vyvinuli, a když už je nechcete nosit, odevzdáte je na sběrném místě, odkud směřují k recyklaci. Jejím výstupem je pak surovina, kterou lze použít opět k výrobě nového oblečení. Cirkulární tok je tak uzavřen a celý proces lze opakovat stále znova.

Jednorázové plasty - Ilustrační foto

Zálohování PET lahví vs. recyklace. Malí obchodníci se vzepřeli velkým nápojářům

Na tlak iniciátorů zavedení systému povinného zálohování PET lahví a plechovek před pár dny reagovala Asociace českého tradičního obchodu. Ústy jejího šéfa Pavla Březiny se ostře vymezila proti argumentům příznivců zálohování. „Hlavní tíhu nákladů a povinností se zavedením zálohování ponesou spotřebitelé a obchodníci, obzvlášť maloobchod,“ upozornil.

Recyklace očima mladého vědce.

Školáci ze středních Čech rozvíjeli znalosti o recyklaci baterií a eletroodpadu

Žáci a studenti z devíti škol ve Středočeském kraji a v Praze se v průběhu letošního podzimu zúčastnili vzdělávacího programu Recyklace očima mladého vědce. Prostřednictvím badatelské výuky, která z větší části probíhala venku, rozvíjeli své znalosti v oblasti třídění a recyklace baterií a elektroodpadu. To vše v úzkém propojení na poznání vlivu člověka na přírodu. Program organizuje společnost Recyklohraní a v regionu ho podpořily krajské úřady Středočeského kraje a Hl. m. Prahy.

Recyklace očima mladého vědce.

Školáci ze středních Čech rozvíjeli znalosti o recyklaci baterií a eletroodpadu

Žáci a studenti z devíti škol ve Středočeském kraji a v Praze se v průběhu letošního podzimu zúčastnili vzdělávacího programu Recyklace očima mladého vědce. Prostřednictvím badatelské výuky, která z větší části probíhala venku, rozvíjeli své znalosti v oblasti třídění a recyklace baterií a elektroodpadu. To vše v úzkém propojení na poznání vlivu člověka na přírodu. Program organizuje společnost Recyklohraní a v regionu ho podpořily krajské úřady Středočeského kraje a Hl. m. Prahy.

Recyklace očima mladého vědce.

Školáci ze středních Čech rozvíjeli znalosti o recyklaci baterií a eletroodpadu

Žáci a studenti z devíti škol ve Středočeském kraji a v Praze se v průběhu letošního podzimu zúčastnili vzdělávacího programu Recyklace očima mladého vědce. Prostřednictvím badatelské výuky, která z větší části probíhala venku, rozvíjeli své znalosti v oblasti třídění a recyklace baterií a elektroodpadu. To vše v úzkém propojení na poznání vlivu člověka na přírodu. Program organizuje společnost Recyklohraní a v regionu ho podpořily krajské úřady Středočeského kraje a Hl. m. Prahy.

ORLEN Unipetrol se stal TOP Odpovědnou firmou v kategorii životní prostředí.

ORLEN Unipetrol se stal TOP Odpovědnou firmou v kategorii životní prostředí

Platforma pro odpovědné a udržitelné podnikání Byznys pro společnost udělila dvaceti pěti společnostem napříč Českou republikou titul TOP Odpovědná firma roku. V samostatné kategorii životní prostředí si pak první místo odnesla rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol. Uspěla s projektem chemické recyklace plastů, která slouží k jejich opětovnému využití založenému na principech cirkulární ekonomiky.

Recyklace

Obaly vládnou světu. Ne každý je odpad, využít se dají opakovaně

Dřív stačilo vyhodit karton do modré popelnice a už jste si nesli nálepku eko-friendly. Rok 2021 má při nakládání s věcmi upgradovanou verzi: upcyklace, re-use, zero waste a recyklace. Zkrátka nevytvářet zbytečný odpad ani nevyhazovat zdánlivě zbytečné obaly. Jak na to?