Jako kdyby na silnice, dálnice i polní cesty v České republice za celý rok nevyjelo ani jedno z bezmála šesti milionů registrovaných osobních aut. Tak by se v Evropě zlepšilo ovzduší, pokud by se podařilo zabránit neodborné a nelegální demontáži vysloužilých chladicích zařízení.
Zastánci recyklace oprášili starý nápad na zálohování PET lahví. Podle jejich odhadů by instalace sběrných automatů stála pár miliard, drahý by byl i jejich provoz. Kritici myšlenky namítají, že se jindy lajdáčtí Češi po čtvrtstoletí důkladného přesvědčování naučili třídit odpad tak dobře, že v této disciplíně patří k obdivovaným rekordmanům.
Pardubický kraj - Školáci a studenti v Pardubickém kraji odevzdali k recyklaci 4 667 kg použitých baterií. V rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se v kraji do tříměsíční sběrové kampaně zapojilo 64 škol. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka vytřídili v Základní škole Vápno, a to 36,6 kg.
Rokytno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Devatero řemesel uměli většinou naši předkové. A devatero řemesel se pokusili naučit děti také rokytenští dobrovolní hasiči. Tématem letošního karnevalu byly totiž některé známé profese a právě jim na míru byly „ušity“ i soutěže.
Obchodní řetězec Tesco se v rámci své nové strategie zaměří na ochranu životního prostředí. Obaly výrobků jeho značky budou do šesti let stoprocentně recyklovatelné. Vedení společnosti zároveň hodlá zavést taková opatření, která přispějí k vytváření významně menšího množství plastových obalů.
Letohrad - Na třech místech v Letohradě můžete potkat sběrná místa pro hliníkové plechovky. Speciální kontejnery jsou v obou základních školách a také v průchodu budovou městského úřadu.
Projekt #replechuj, který spustila asociace WIACA sdružující tři výrobce nápojů v plechovkách, se přihlásil k podpoře iniciativy Zálohujme. Ta na tiskové konferenci představila výsledky analýz současného nakládání s PET nápojovými obaly v České republice a klade si za cíl kvalifikovanou diskuzi vedoucí k nalezení nejlepšího řešení pro zpětné vracení nápojových obalů včetně plechovek.
Do kampaně Recyklohraní aneb Ukliďme svět, která hravou formou v dětech probouzí ekologické vnímání a vztah k přírodě, se i v Libereckém kraji zapojilo čtyřicet škol.
Do kampaně Recyklohraní aneb Ukliďme svět, která hravou formou v dětech probouzí ekologické vnímání a vztah k přírodě, se i v Libereckém kraji zapojilo čtyřicet škol.
Do kampaně Recyklohraní aneb Ukliďme svět, která hravou formou v dětech probouzí ekologické vnímání a vztah k přírodě, se i v Libereckém kraji zapojilo čtyřicet škol.
Teplýšovice - I když je malotřídní Základní škola a Mateřská škola Teplýšovice proti jiným školským zařízením doslova trpaslíkem, v jednom obří instituce předběhla. „Nejvíce baterií v přepočtu na žáka, vytřídili právě tam a to 11,8 kilogramu,“ potvrdila Jana Čechová, o programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.
Jindřichohradecko – Školáci a studenti v Jihočeském kraji odevzdali k recyklaci 3 930 kilogramů použitých baterií. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka vytřídili v Základní škole Neulingerova v Dačicích. Vážily rovných 10,7 kilo.
V Česku se na recyklaci odešle 57,5 procenta PET láhví. Uvedla to dnes pracovní skupina Zálohujme tvořená zástupci Insitutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) a Karlovarských minerální vod (KMV). Skupina usiluje o zálohový systém s cílem navýšit míru recyklace obalů z PET a kovu na 90 procent. Jeho zavedení by podle výsledku studie, kterou uskupení Zálohujeme na dnešní tiskové konferenci představilo, snížilo dopady výroby a recyklace PET láhví na životní prostředí o 28 procent.
Díky tomu, že se loni urodilo dost ovoce, po dvou hubených letech zažívají pěstitelské pálenice na Slovácku mimořádně dobrou sezonu. Ačkoliv destilační přístroje nepřeměňují kvasy z modrého ovoce v kořalku od druhého lednového týdne například v Nedakonicích a Kudlovicích, většina slováckých pálenic jede na plné obrátky.
Karlovy Vary – Jak hravou metodou naučit děti třídit odpad? Také letos se o to pokusí Karlovarské hudební divadlo, které naváže pohádkou Kterak čtyřhlavý drak Yrav Yvolrak pozřel Karla na loňský projekt O Balynce, dobrém štěněti.
Chcete se zbavit staré ledničky nebo mikrovlnky? Šance, že poslouží při vzniku nových spotřebičů, brzy vzrostou. Přispět by k tomu měl nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností. Připravuje jej ministerstvo životního prostředí a brzy jej chce dát do meziresortního připomínkového řízení.
Čáslav – Obyvatelé Čáslavi vstoupili do nového roku s jednou novinkou. Patrně nejvýraznější změnu přináší pro občany zrušení obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a s tím i zrušení poplatku za svoz komunálního odpadu, který činil 550 korun za kalendářní rok.
V New Yorku ode úterý platí zákaz prodávat potraviny v jednorázových plastových obalech. Vychází se z toho, že recyklace těchto kontejnerů je ekonomicky neúnosná. Počínaje dneškem nesmějí newyorské obchody a restaurace jídlo prodávat a nabízet v plastových obalech na jedno použití včetně krabiček, pohárků, podnosů a misek.
Při spalování tuny směsného komunálního odpadu se jej téměř sedm desetin spálí a vznikne tak teplo nebo elektrická energie. Zůstane ještě dvacet kilo kovu a téměř čtvrt tuny škváry. Zatímco v Česku zatím bez využití končí na skládce, země jako Francie či Německo ji již často beze zbytku využívají ve stavebnictví.
Pokud vašim dárkům pod stromeček pořídíte i nějaký ten zajímavý obal, potěší dvojnásob. Jaké barvy letos letí a čím zaručeně překvapíte? To ví Radka Křivánková, expertka, která do balicího papíru schovala i kamion.
Čáslav - Vypadá to, že v kauze takzvaných ostravských kalů, které se na čáslavskou skládku AVE CZ měly začít navážet minulý týden, nastal významný posun. Ve středu 21. listopadu o tom informovalo vedení čáslavské radnice.
Vysočina – Dvacítka měst z Vysočiny se letos zapojila do Baterkománie a společně vybraly přes devět a půl tisíce kilogramů baterií. Díky tomu půjde na charitu přes sto tisíc korun.
/ROZHOVOR/ Plasty vyrobené z obnovitelných zdrojů jsou drahé. Pěstování surovin pro ně zabírá ornou půdu a spotřebovává i další cenné zdroje, jako je voda. Přitom pokud skončí v oceánu, škodí prostředí stejně jako plasty z ropy. V budoucnu tak plasty na bázi ropy určitě nezmizí. Musíme je však důsledně recyklovat. Myslí si to Manuel Asali, viceprezident konzultační společnosti Nexant. V Praze se před nedávnem zúčastnil mezinárodní konference Reactions.
Druhé největší indonéské město Surabaja přišlo s novým způsobem, jak podpořit své obyvatele, aby více recyklovali odpad. Nabízí jim jízdu zdarma místními autobusy, pokud přinesou použité plastové lahve. Informovala o tom agentura Reuters.
Slovenský ministr životního prostředí László Sólymos (Most-Híd) je rozhodnutý zavést systém zálohování PET lahví a plechovek. Většina Slováků s rozhodnutím souhlasí, píše list Sme. Slovenský trh ročně zaplaví 1,1 miliardy PETek, do recyklace se jich dostane přibližně 60 procent. Výše zálohy by mohla být 12 centů za lahev a 10 centů za plechovku (3,45 koruny a 2,58 koruny).
Poté, co Čína zakázala dovážet odpad, přistoupilo ke stejnému kroku i Thajsko. Již za půl roku nebude možné do země dovážet více než 400 druhů vyřazené elektroniky a do dvou let se zákaz rozšíří i na všechny plasty.
/INFOGRAFIKA/V letošním prvním pololetí odevzdali lidé v hlavním městě k recyklaci 138,4 tun použitých baterií. Zdá se to být hodně, ale v meziročním srovnání jde o 7% pokles. Podle aktuálních statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, každý obyvatel Prahy vytřídil v průměru 108 gramů baterií.
Střední Čechy – Pokračovat ve spolupráci při sběru vysloužilých elektrozařízení určených k recyklaci bude Středočeský kraj se společností Elektrowin – a to ještě lépe než dosud. Informovala o tom mluvčí hejtmanství Nicol Lenertová s tím, že na základě dohody o partnerství a vzájemné spolupráci se bude rozvíjet projekt nazvaný Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení ve Středočeském kraji.
Broumov – Roky nevyužívaný bývalý automobilový „areál snů“ známý jako Pyramida se zřejmě probudí k životu. Na místě, kde před deseti lety chtěl investor postavit velkoprodejnu obchodního řetězce, má vyrůst myčka se třemi boxy pro bezkontaktní mytí vozidel.
Obyvatelé Jeseníku roky patří mezi nejpoctivější třídiče odpadu v kraji. Nyní na dvoře místních technických služeb leží desítky tun separovaných plastů, které možná vůbec poprvé poputují do spalovny.
V Česku se již brzy začne vyrábět kosmetika a další přípravky z použitého fritovacího oleje. Novou továrnu na recyklaci odpadních olejů za zhruba 362 milionů korun postaví ve svém areálu bohumínská společnost Bochemie. Její provoz by mohl začít fungovat na podzim roku 2020.
Turnov – V loňském roce odevzdali občané Turnova k recyklaci téměř 35 tun starých spotřebičů. Snaha obyvatel města recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí. Město Turnov obdrželo certifikát vypovídající o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení.
Veselí nad Lužnicí - Do třech jihočeských měst včetně Veselí nad Lužnicí v tomto týdnu zavítala Recyklojízda, což je tým, který v červnu projíždí Českou republiku, aby podpořil třídění a recyklaci baterií.
/VIDEO/ Vášnivou debatu o třídění odpadu vyvolalo "virální" video pracovníka úklidové služby, který na hlavním nádraží v Praze sesype obsah speciálních košů na papír, plast a sklo do jednoho pytle. Je to normální? A kdo za to může? Situace došla až tak daleko, že Pražské služby rozeslaly do médií obsáhlý text s vysvětlením.
Jindřichův Hradec – Už nyní je možné odevzdávat staré a vybité baterie pro Recyklojízdu, druhý ročník výpravy, která kolem poloviny června projede republikou právě za účelem podpory sběru a třídění baterií.