Čáslav – Obyvatelé Čáslavi vstoupili do nového roku s jednou novinkou. Patrně nejvýraznější změnu přináší pro občany zrušení obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a s tím i zrušení poplatku za svoz komunálního odpadu, který činil 550 korun za kalendářní rok.
V New Yorku ode úterý platí zákaz prodávat potraviny v jednorázových plastových obalech. Vychází se z toho, že recyklace těchto kontejnerů je ekonomicky neúnosná. Počínaje dneškem nesmějí newyorské obchody a restaurace jídlo prodávat a nabízet v plastových obalech na jedno použití včetně krabiček, pohárků, podnosů a misek.
Při spalování tuny směsného komunálního odpadu se jej téměř sedm desetin spálí a vznikne tak teplo nebo elektrická energie. Zůstane ještě dvacet kilo kovu a téměř čtvrt tuny škváry. Zatímco v Česku zatím bez využití končí na skládce, země jako Francie či Německo ji již často beze zbytku využívají ve stavebnictví.
Pokud vašim dárkům pod stromeček pořídíte i nějaký ten zajímavý obal, potěší dvojnásob. Jaké barvy letos letí a čím zaručeně překvapíte? To ví Radka Křivánková, expertka, která do balicího papíru schovala i kamion.
Čáslav - Vypadá to, že v kauze takzvaných ostravských kalů, které se na čáslavskou skládku AVE CZ měly začít navážet minulý týden, nastal významný posun. Ve středu 21. listopadu o tom informovalo vedení čáslavské radnice.
Vysočina – Dvacítka měst z Vysočiny se letos zapojila do Baterkománie a společně vybraly přes devět a půl tisíce kilogramů baterií. Díky tomu půjde na charitu přes sto tisíc korun.
/ROZHOVOR/ Plasty vyrobené z obnovitelných zdrojů jsou drahé. Pěstování surovin pro ně zabírá ornou půdu a spotřebovává i další cenné zdroje, jako je voda. Přitom pokud skončí v oceánu, škodí prostředí stejně jako plasty z ropy. V budoucnu tak plasty na bázi ropy určitě nezmizí. Musíme je však důsledně recyklovat. Myslí si to Manuel Asali, viceprezident konzultační společnosti Nexant. V Praze se před nedávnem zúčastnil mezinárodní konference Reactions.
Druhé největší indonéské město Surabaja přišlo s novým způsobem, jak podpořit své obyvatele, aby více recyklovali odpad. Nabízí jim jízdu zdarma místními autobusy, pokud přinesou použité plastové lahve. Informovala o tom agentura Reuters.
Slovenský ministr životního prostředí László Sólymos (Most-Híd) je rozhodnutý zavést systém zálohování PET lahví a plechovek. Většina Slováků s rozhodnutím souhlasí, píše list Sme. Slovenský trh ročně zaplaví 1,1 miliardy PETek, do recyklace se jich dostane přibližně 60 procent. Výše zálohy by mohla být 12 centů za lahev a 10 centů za plechovku (3,45 koruny a 2,58 koruny).
Poté, co Čína zakázala dovážet odpad, přistoupilo ke stejnému kroku i Thajsko. Již za půl roku nebude možné do země dovážet více než 400 druhů vyřazené elektroniky a do dvou let se zákaz rozšíří i na všechny plasty.
/INFOGRAFIKA/V letošním prvním pololetí odevzdali lidé v hlavním městě k recyklaci 138,4 tun použitých baterií. Zdá se to být hodně, ale v meziročním srovnání jde o 7% pokles. Podle aktuálních statistik neziskové společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje zpětný odběr baterií, každý obyvatel Prahy vytřídil v průměru 108 gramů baterií.
Střední Čechy – Pokračovat ve spolupráci při sběru vysloužilých elektrozařízení určených k recyklaci bude Středočeský kraj se společností Elektrowin – a to ještě lépe než dosud. Informovala o tom mluvčí hejtmanství Nicol Lenertová s tím, že na základě dohody o partnerství a vzájemné spolupráci se bude rozvíjet projekt nazvaný Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení ve Středočeském kraji.
Broumov – Roky nevyužívaný bývalý automobilový „areál snů“ známý jako Pyramida se zřejmě probudí k životu. Na místě, kde před deseti lety chtěl investor postavit velkoprodejnu obchodního řetězce, má vyrůst myčka se třemi boxy pro bezkontaktní mytí vozidel.
Obyvatelé Jeseníku roky patří mezi nejpoctivější třídiče odpadu v kraji. Nyní na dvoře místních technických služeb leží desítky tun separovaných plastů, které možná vůbec poprvé poputují do spalovny.
V Česku se již brzy začne vyrábět kosmetika a další přípravky z použitého fritovacího oleje. Novou továrnu na recyklaci odpadních olejů za zhruba 362 milionů korun postaví ve svém areálu bohumínská společnost Bochemie. Její provoz by mohl začít fungovat na podzim roku 2020.
Turnov – V loňském roce odevzdali občané Turnova k recyklaci téměř 35 tun starých spotřebičů. Snaha obyvatel města recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí. Město Turnov obdrželo certifikát vypovídající o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení.
Veselí nad Lužnicí - Do třech jihočeských měst včetně Veselí nad Lužnicí v tomto týdnu zavítala Recyklojízda, což je tým, který v červnu projíždí Českou republiku, aby podpořil třídění a recyklaci baterií.
/VIDEO/ Vášnivou debatu o třídění odpadu vyvolalo "virální" video pracovníka úklidové služby, který na hlavním nádraží v Praze sesype obsah speciálních košů na papír, plast a sklo do jednoho pytle. Je to normální? A kdo za to může? Situace došla až tak daleko, že Pražské služby rozeslaly do médií obsáhlý text s vysvětlením.
Jindřichův Hradec – Už nyní je možné odevzdávat staré a vybité baterie pro Recyklojízdu, druhý ročník výpravy, která kolem poloviny června projede republikou právě za účelem podpory sběru a třídění baterií.
Co dělat s použitými PET lahvemi? Lidé jich sice mnoho vytřídí do žlutých popelnic k recyklaci, přesto další končí bez využití na skládkách. To by se mělo změnit. Kromě recyklace se nabízí zálohování plastových lahví podobně jako u těch skleněných.
Načerpat co nejvíce zkušeností se zálohovými systémy na plasty, které úspěšně fungují i v zahraničí. To byl hlavní cíl první odborné konference určené pro odbornou i laickou veřejnost s názvem Zálohujme?, která proběhla tento týden v Praze.
Frenštát pod Radhoštěm bude vůbec první zastávkou týmu Recyklojízda 2018, který se v červnu chystá projet Českou republiku, aby podpořil třídění a recyklaci baterií.
Karlovy Vary - Město Karlovy Vary se připojuje k výzvě pro sběr a recyklaci vysloužilého elektra a zapojuje se do soutěže s názvem „Hejbni s elektrem pro lepší život“.
Loni odevzdali Češi k recyklaci 15 290 tun vysloužilého elektroodpadu, což je o 800 tun více než v předešlém roce. Na jednoho obyvatele se tak vysbíralo přibližně 1,5 kilogramu nepoužívaných elektrozařízení, nejčastěji šlo o velké domácí spotřebiče a staré IT přístroje. Informovala o tom společnost REMA Systém, která v tuzemsku zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení.
Úholičky /VIDEO, FOTOGALERIE/ - K požáru haly u skládky odpadu vyjeli v pondělí hasiči do Úholiček v okrese Praha-západ. Kouř byl vidět z několika kilometrů. Byl vyhlášen nejprve druhý, později třetí stupeň poplachu. K požáru vyjeli i pražští hasiči.
Austrálie musí řešit naléhavou recyklační krizi poté, co Čína zakázala dovoz cizího odpadu určeného k recyklaci. Pro rozhlasovou stanici ABC to uvedl australský ministr životního prostředí Josh Frydenberg. Čínský zákaz podle něj vytvořil na druhé straně velkou příležitost k rozvinutí australských možností recyklace.
/INFOGRAFIKA/ Pražané a obyvatelé Královéhradeckého kraje si v Česku nejvíce uvědomují nebezpečí, které životnímu prostředí hrozí z vysvícených úsporných zářivek. Právě v těchto dvou regionech jich lidé loni nasbírali a předali k recyklaci největší množství.
Evropský parlament dnes schválil plán na recyklaci komunálního odpadu. Do roku 2025 by se mělo recyklovat alespoň 55 procent komunálního odpadu, do roku 2030 by jeho podíl měl dosáhnout 60 procent a do roku 2035 alespoň 65 procent. V plánu je také omezit plýtvání potravinami.
Největší britský kavárenský řetězec Costa Coffee, který působí i na českém trhu, plánuje do roku 2020 recyklovat stejný počet jednorázových papírových kelímků, kolik jich prodá. Podle tohoto schématu ročně zrecykluje 500 milionů kelímků, a to i některých konkurenčních řetězců.
Jeden z nejstarších českých kolektivních systému pro sběr a recyklaci elektroodpadu, Retela, je na prodej. Majitel firmy, Elektrotechnická asociace ČR (EIA), loni v červenci inzerátem vyzval zájemce k předložení nabídek. Podle dostupných informací postoupili dva z uchazečů do druhého kola, výběrové řízení zatím neskončilo. Údajně hrozí, že nový vlastník vybrané příspěvky nemusí použít na recyklaci odpadu, zákon ho k tomu nenutí. Ministerstvo s tím ale nesouhlasí.
Čejetice - Požár v cihelně byl ohlášen v pátek 30. března krátce před 9. hodino, na místo vyjeli profesionálové ze Strakonic včetně plynového hasicího automobilu (vzhledem k tomu, že požár byl ohlášen v těsné blízkosti solárních panelů).
Lidé v Anglii si brzy připlatí při nákupu nápojů v lahvích a plechovkách. Britská vláda se totiž rozhodla zavést vratnou zálohu na plastové a skleněné lahve a hliníkové a ocelové plechovky a konzervy. Novinkou chtějí podpořit recyklaci a snížit množství odpadu, které zatěžuje přírodu. Výška zálohy na jednotlivé nádoby zatím není určena.
Pražané loni odevzdali do sběrných dvorů rekordních 292 tun starých pneumatik. Další přísun vysloužilého automobilového obutí očekávají Pražské služby s koncem března, kdy oficiálně končí zimní sezona a lidé se budou zbavovat starších pneumatik.
Jižní Morava - Více než tři sta tun použitých baterií odevzdali loni lidé na jižní Moravě. Mezi všemi kraji České republiky je to nejlepší výsledek. Oproti roku 2016 se jedná o nárůst o pětatřicet procent.
Praha 8 se chlubí novými knihobudkami. Ty vznikly ve vestibulu metra Florenc a v ulici Sokolovská. Pražané si v nich mohou vyměnit knihu za knihu, nějakou si vzít nebo naopak nepotřebnou knihu do budky donést. Obě knihovny vznikly recyklací ze starého nábytku.
Orlickoústecko - O tom, že staré nepoužívané baterie do směsného odpadu nepatří, se mluví často. Město Žamberk je ale čerstvým nositelem Osvědčení o přínosu pro životní prostředí za rok 2017, které mu udělila společnost Ecobat.
Karlovarský kraj - Celkem pětadvacet tisíc kilogramů baterií odevzdali obyvatelé Karlovarského kraje během roku 2017. Každý obyvatel vytřídil v průměru 85 gramů baterií, což zhruba odpovídá třem a půl tužkovým bateriím typu AA.
Kladno - Začátkem března zahájilo v Kladně provoz nové zařízení na recyklaci plastů a hliníkových třísek v průmyslové zóně Kladno-Dříň. Ročně může zařízení přijmout až 20 tisíc tun odpadů. Pro lidi tím v největším středočeském městě vznikly i nové pracovní příležitosti.