Celý svět řeší odpady. Odpad třídíme, recyklujeme a znovu používáme. Podívejme se na tuto problematiku očima dětí ze ZŠ Mělník – Pšovka. Ty tvořily svá malá umělecká díla na téma recyklace v hodinách výtvarné výchovy.
Města v břeclavského okresu se zapojila do soutěže Baterkománie. Pomozte jim uspět a do konce října noste použité baterie na městské úřady. Zapojila se Břeclav, Hustopeče a Klobouky u Brna. Čím více se vybere baterií, tím více finančních prostředků dají organizátoři, kterými jsou nezisková společnost ECOBAT a Jihomoravský kraj, na charitativní nebo obecně prospěšné projekty. Mezi nominovanými na finanční podporu jsou z Břeclavi „Baterky pro Markétku“ a Hustopečí „Baterie pro Garika – jedna dvě, Garik jde“.
Vyškov– Do kampaně baterkomanie společnosti ECOBAT, se v okrese zapojili ve Vyškově a ve Slavkově u Brna. Už jen do konce října můžou lidé do sběrných boxů na úřadech odevzdat použité baterie k recyklaci.
O nutnosti recyklace vysloužilého elektrozařízení snad již dnes nikdo nepochybuje. Zatímco ve městech není problém využít červených kontejnerů, případně služeb sběrného dvora, na menších obcích často chybí místa, kam by obyvatelé mohli elektroodpad odkládat, ten tak ve výsledku často končí na skládkách.
Přineste oblečení, doplňky, boty, šperky, kosmetiku, knihy, dekorace, kuchyňské a domácí potřeby, které už nevyužijete a na oplátku si zdarma můžete odnést něco, co naopak upotřebíte. Podmínkou je přinést věci v dobrém stavu, hezké, vyprané, sloužící svému účelu. Dejte šanci recyklaci a snižte tak nekonečnou spotřebu. Vše se uskuteční v sobotu 12. října od 14 do 18 hodin v kulturním domě v Bohuslavicích.
Přineste oblečení, doplňky, boty, šperky, kosmetiku, knihy, dekorace, kuchyňské a domácí potřeby, které už nevyužijete a na oplátku si zdarma můžete odnést něco, co naopak upotřebíte. Podmínkou je přinést věci v dobrém stavu, hezké, vyprané, sloužící svému účelu. Dejte šanci recyklaci a snižte tak nekonečnou spotřebu. Vše se uskuteční v sobotu 12. října od 14 do 18 hodin v kulturním domě v Bohuslavicích.
Odpadový Oskar opět – již poněkolikáté – míří do Chvalšin. První místa v že᠆bříčku obcí, který srovnává nakládání s odpady, ve třech kategoriích obsadila města Stehlovice s 50,2 kg, Chvalšiny se 43,1 kg a Písek se 143,6 kg na osobu a rok. V těchto obcích nejen skvěle třídí, ale dosahují i vynikající úrovně recyklace.
Češi dobře třídí odpad, země ale pokulhává v jeho recyklaci. Shodli se na tom odborníci na semináři, který včera v Poslanecké sněmovně uspořádal výbor pro životní prostředí. Zástupci Pirátů zde představili svůj průzkum, jak česká veřejnost k odpadům přistupuje. Podle něj více než polovina respondentů podporuje recyklaci, při níž se odpady vytřídí a znovu použijí jako materiál pro další výrobu.
Neuvěřitelných 36,1 kilogramu směsného odpadu na obyvatele a rok vyprodukují lidé z Dalešic na Jablonecku. Obci s cirka 190 obyvateli to vyneslo celorepublikového Odpadového Oskara.
Ideální recept, jak si poradit se svým smetím, našli obyvatelé Hýskova na Berounsku: počínat si tak, aby odpadu vznikalo co nejméně. Ukazují to alespoň středočeská ocenění v rámci Odpadových Oskarů – právě obyvatelé Hýskova vyhazují nejméně odpadů.
Setkání pod věží je za dveřmi. Systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin připravil na pátek ekologický program pro děti i dospělé.
Kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN společně s Plzeňským krajem připravili na pátek 20. září ekologický program pro děti i dospělé.
Pokračovat. Tak v pondělí 9. září zhodnotili středočeští radní dosavadní spolupráci se společností EKO-KOM v oblasti využití a recyklace tříděného odpadu, v jehož sběru kraj patří mezi nejúspěšnější regiony v rámci republiky. Dosavadní dopad společných projektů vnímají jako pozitivní, a tak doporučili uzavřít dohodu o spolupráci pro další období. Vzájemná součinnost se ostatně rozvíjí již od druhého roku existence kraje; od roku 2002.
Přesně na výročí dne narození italského lékaře a fyzika Luige Gavaniho, který připadá na 9. září, se děčínská zoologická zahrada připojuje k tzv. Evropskému týdnu recyklace baterií.
Přesně na výročí dne narození italského lékaře a fyzika Luige Gavaniho, který připadá na 9. září, se děčínská zoologická zahrada připojí k tzv. Evropskému týdnu recyklace baterií.
Plzeň – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni uložili dvě pokuty ve výši 250 tisíc korun společnosti Recyklace Sanace Bohemia s.r.o. za opakovaná nedoložení dokladů ke kontrole nakládání s odpady v mobilním zařízení k drcení odpadů v Kařezu na Rokycansku.
Kamenice nad Lipou – Poctivou recyklací spotřebičů obyvatelé Kamenice nad Lipou výrazně ulevili životnímu prostředí. „Díky environmentálnímu vyúčtování společnosti Asekol můžeme nyní přesně vyčíslit, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřili ekosystém Země. Víme také, o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu,“ pochvaloval si starosta Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík.
Jihlava – Více než 121 tun elektrospotřebičů loni předali k recyklaci Jihlavané, vyplývá z certifikátu environmentálního vyúčtování od společnosti Asekol.
Přibyslav – Obyvatelé Přibyslavi odevzdali za rok k recyklaci 9 635 kilo starých spotřebičů. Snaha recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí.
Město Slaný obdrželo certifikát vypovídající o přínosech třídění a recyklaci elektrozařízení. To díky místním občanům, kteří vloni odevzdali k recyklaci bezmála 26 tisíc kilogramů starých spotřebičů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vyhlášení třetího stupně požárního poplachu – druhého nejvyššího – si v úterý vyžádal požár skladové haly v Tursku na Praze-západ.
Obyvatelé města se v loňském roce pořádně činili a dokázali zbytku republiky, že třídění má smysl. Staré elektrospotřebiče nosili k recyklaci, čímž významně pomohli v cestě za úlevou už tak zatíženého životního prostředí. Podle společnosti Asekol přinesli k recyklaci úplně neuvěřitelných 21 678,05 kilogramů starých spotřebičů.
Vracov – Více než třináct tun starých a nepoužívaných spotřebičů odevzdali loni k recyklaci obyvatelé města Vracova. Z certifikátu, který Vracovští za svoji dlouholetou recyklaci obdrželi, vyplývá, že uspořili více než osm tisíc litrů ropy či asi 715 kubíků vody.
Obyvatelé Nového Boru vloni odevzdali k recyklaci 29 951,48 kilogramů starých spotřebičů, čímž výrazně ulevili životnímu prostředí. Podle environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL, která s městem dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení, tak uspořili například takové množství vody, které odpovídá spotřebě při 20 702 sprchování.
/U NÁS DOMA/ S cílem podpořit třídění a recyklaci baterií projížděla v červnu Českou republikou Recyklojízda. Zavítala i do Královéhradeckého kraje. Navštívila Rychnov nad Kněžnou, Náchod, Trutnov a Vrchlabí.
Český Brod - Obyvatelé Českého Brodu dlouhodobě dobře třídí odpad. To se podle slov ředitele technických služeb Miroslava Kruliše odráží také na ceně, kterou pak hradí za svoz. Dobrý návyk potvrdil certifikát společnosti Asekol ohledně recyklace elektrospotřebičů. Loni jich obyvatelé města odevzdali více než 24 tisíc kilogramů.
Kunštát – Skoro deset tun starých elektrospotřebičů odevzdali obyvatelé Kunštátu za loňský rok. Nasbírané spotřebiče poputují k recyklaci. Pomohli tak životnímu prostředí.
Teplice – Recyklojízda se ve středu dopoledne zastavila na teplickém náměstí Svobody. Tříčlenná skupinka na elektrokolech objíždí vybraná města v regionu a veřejnosti, zástupcům samospráv a dětem ze školek zdůrazňuje důležitost recyklace.
Město Rychnov nad Kněžnou se stane jedenáctou zastávkou týmu Recyklojízdy. Ten v červnu na elektrokolech projíždí Českou republiku od východu na západ, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. Do Rychnova dorazí v pátek 14. června, na starém náměstí pobude od 14 do 14.30 hodin.
Deset dní, 800 kilometrů. To jsou základní fakta o Recyklojízdě 2019, v jejímž rámci tříčlenný tým projede na elektrokolech Českou republikou od východu k západu, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. Na cestě ho čeká celkem 25 zastávek, přičemž ta pátá bude v Krnově, šestá v Bruntále a sedmá v Rýmařově. Účastníci budou s lidmi mluvit o tom, že baterky rozhodně nepatří do koše, ale na sběrná místa a k recyklaci.
Vracov – Za pečlivé třídění odpadu získali v těchto dnech obyvatelé Vracova osvědčení od společnosti EKO-KOM o úspoře emisí v loňském roce. „Díky rozvoji a provozu systému tříděného sběru a recyklace využitelných složek komunálních odpadů přispělo město Vracov k zlepšení životního prostředí a snížení uhlíkové stopy,“ uvádí představitelé města na webu.
Ústecký kraj – Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, jež skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. Na to, aby se více třídilo, chce upozornit projekt Recyklojízda. Trasa tříčlenné skupinky na elektrokolech povede od východu na západ severní částí republiky, měří přes 800 kilometrů a součástí budou zastávky ve 25 městech.
Ústecký kraj – Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, jež skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. Na to, aby se více třídilo, chce upozornit projekt Recyklojízda. Trasa tříčlenné skupinky na elektrokolech povede od východu na západ severní částí republiky, měří přes 800 kilometrů a součástí budou zastávky ve 25 městech.
Střední Čechy - Od obyvatel hlavního města by se Středočeši mohli učit. Vyplývá to z informací mediálního zástupce společnosti Ekolamp Jana Hlaváče, který informoval o výsledcích recyklace světelných zdrojů.
Smysl recyklace interaktivní a poutavou formou. To je výstava Brána recyklace, kterou pořádá městský úřad Frenštát pod Radhoštěm ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-Kom a.s. Výstava můžete navštívit do konce dubna v prostorách ZŠ Záhuní ve Frenštátě. Na výstavu se dostanete po individuální domluvě s organizátorkou akce Šárkou Pavelkovou na tel. čísle 595 532 670. (tj)
Město Bruntál i ekologové z Arniky varují, že zařízení na plazmovou recyklaci odpadů projektované v Horním Benešově má mít větší kapacitu, než jaká je produkce odpadů celého kraje. Je to ale jinak.
Počet sborů dobrovolných hasičů, které se zapojily do projektu „Recyklujte s hasiči“, dosáhl už čísla 1500. Díky projektu, který v roce 2011 odstartoval kolektivní systém ELEKTROWIN, se dosud podařilo vysbírat a odevzdat k ekologické recyklaci přes 18 000 tun starého elektra.
České Budějovice – Arnika, ekologická organizace, letos popáté hledá obce z Jihočeského kraje i z celé České republiky s nejefektivnějším odpadovým hospodářstvím. Odpadového Oskara získají obce s nejnižší produkcí směsných komunálních odpadů. Zvláštní ocenění čeká na města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. O umístění měst rozhodne odborná porota a vítěze vyhlásí během letošního června.
Jako kdyby na silnice, dálnice i polní cesty v České republice za celý rok nevyjelo ani jedno z bezmála šesti milionů registrovaných osobních aut. Tak by se v Evropě zlepšilo ovzduší, pokud by se podařilo zabránit neodborné a nelegální demontáži vysloužilých chladicích zařízení.
Zastánci recyklace oprášili starý nápad na zálohování PET lahví. Podle jejich odhadů by instalace sběrných automatů stála pár miliard, drahý by byl i jejich provoz. Kritici myšlenky namítají, že se jindy lajdáčtí Češi po čtvrtstoletí důkladného přesvědčování naučili třídit odpad tak dobře, že v této disciplíně patří k obdivovaným rekordmanům.
Pardubický kraj - Školáci a studenti v Pardubickém kraji odevzdali k recyklaci 4 667 kg použitých baterií. V rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se v kraji do tříměsíční sběrové kampaně zapojilo 64 škol. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka vytřídili v Základní škole Vápno, a to 36,6 kg.
Rokytno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Devatero řemesel uměli většinou naši předkové. A devatero řemesel se pokusili naučit děti také rokytenští dobrovolní hasiči. Tématem letošního karnevalu byly totiž některé známé profese a právě jim na míru byly „ušity“ i soutěže.
Obchodní řetězec Tesco se v rámci své nové strategie zaměří na ochranu životního prostředí. Obaly výrobků jeho značky budou do šesti let stoprocentně recyklovatelné. Vedení společnosti zároveň hodlá zavést taková opatření, která přispějí k vytváření významně menšího množství plastových obalů.