Kreativ

ŠTÍTEK: recyklace

Čistá Plzeň zve návštěvníky

Plzeň – Vyzkoušet si techniku popelářů a podívat se do areálu městské společnosti Čistá Plzeň mohou všichni zájemci v neděli mezi 10. a 16. hodinou.

Plastové tašky bude možné do dvou let v obchodech jen koupit

Praha - Obchodníci zřejmě budou mít od roku 2018 zákonem zakázáno bezplatně poskytovat zákazníkům lehké plastové tašky. Výjimka bude platit jen pro tenké sáčky určené převážně k balení potravin. Opatření, k němuž už ve velkých obchodech přistoupili, má v návaznosti na loňskou unijní směrnici přinést novela zákona o obalech, jejíž návrh dnes doporučila schválit Legislativní rada vlády.

VIDEO: Na bourání torza ještě vyděláme, tvrdí radní

Zlín – Zbavit se definitivně torza na sídlišti Jižní svahy ve Zlíně a ještě na něm vydělat. Takový husarský kousek se má povést zlínským radním. Dnes oznámili, že radnice vybrala dodavatele demoličních prací, který za celkovou cenu 4,7 milionů korun s konečnou platností zbaví Zlín stavby, která nejen hyzdí sídliště, ale je také kvůli stavu v jakém se nachází, nebezpečná. Materiál z torza ale zůstane ve Zlíně dál, stane se součástí chodníků, cest, nebo cyklostezek. Zlín tak podle vedení města na demolici ještě vydělá.

Ve Voticích vsadili na přiblížení recyklace odpadů hrou

Votice - Základní školy vyslaly své žáky na zábavný program, při němž si děti čtvrtých tříd základní školy v Pražské ulici a všechny od 1. do 9. třídy praktické školy při šikovnostních soutěžích zopakovaly, kam který odpad patří.

OBRAZEM: Program Designových trhů Trhni si! přilákal návštěvníky

Písek  - Doprovodný program druhého ročníku Designových trhů Trhni si! zahrnoval také cvičení s obručemi. Ve slunečném počasí si ho s radostí vyzkoušely šikovné dívky i ženy. Zajímavý program Designových trhů , ve ketrém nechyběly výstavy a ani přednáška, přilákal spoustu návštěvníků hned dopoledne.

Češi elektroodpad stále více skladují, než odnášejí do kontejneru

Praha – Zhruba pět kilogramů nepotřebného drobného elekrozařízení vyhodí podle odhadů každý Čech ročně do běžného odpadu, zbytek stále skladuje ve svých sklepech a garážích. Loni se v České republice odevzdalo skrze zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení Asekol téměř 18 tisíc tun elektra, což odpovídá přibližně 1,67 kilogramu na jednu osobu ročně a odběr meziročně mírně vzrostl. O výsledcích sběru informovala tisková mluvčí kolektivního systému Martina Ďaďová.

Každý Čech loni vytřídil 42 kg odpadu, čtyřikrát víc než v roce 2000

Praha – Každý Čech loni vytřídil 42 kilogramů papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů. Množství vytříděných odpadů tak rok od roku stoupá. Ve srovnání s rokem 2000 Češi totiž minulý rok odnesli do barevných kontejnerů čtyřikrát více recyklovatelných materiálů a patří k evropské špičce. Za uplynulých 15 let obyvatelé ČR vytřídili 8,3 milionu tun odpadu, což je zhruba stejný objem jako hora Říp. V tiskové zprávě to uvedla společnost EKO-KOM, která zajišťuje zpětný sběr po celé zemi.

Konec skládek. Praha všechny odpadky spálí

Praha - Hlavní město Praha počítá s rozšířením kapacity spalovny odpadů v Malešicích ze současných 314 tisíc až na 530 tisíc tun. Naopak ukládání směsných komunálních odpadů na skládky má do osmi let klesnout na nulu.

Češi za rok odevzdali 734 tun úsporek

V loňském roce předaly tuzemské domácnosti a firmy k recyklaci 734 tun světelných zdrojů. Nejpilnější byli v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Vyšetřovatelé uskutečnili razii v nemovitosti Mossack Fonseca

Panama - Vyšetřovatelé v Panamě v pátek uskutečnili razii v nemovitosti používané firmou Mossack Fonseca, právní společnosti, která je v centru kauzy tzv. Panamských dokumentů týkající se masivního úniku finančních informací o firmách v daňových rájích. Z míst odnesli pytle plné roztrhaných papírů. Uvedl to panamský prokurátor Javier Caraballo.

OBRAZEM: Nový Jičín slavil Den Země

/FOTOGALERIE/ Do oslav mezinárodního Dne Země se v pátek 22. dubna zapojilo také město Nový Jičín. Na Masarykově náměstí probíhal celodenní program pro širokou veřejnost.

FOTO: Děti se pro recyklaci doslova nadchly

Severní Terasa - Do ekologie se ve čtvrtek ponořily děti ze Základní školy Mírová. Během celodenního programu Recyklace hrou se učily třídit odpad, recyklovat staré elektrospotřebiče i použité baterie. Aktivity zajistila pro školáky společnost Recyklohraní.

Nejaktivnější v třídění baterií jsou školáci z České Třebové

Pardubický kraj – Podle aktuálních dat neziskové společnosti Ecobat loni lidé v kraji odevzdali k recyklaci 33,9 tun použitých baterií, o 19 % méně než v roce 2014. Tento kraj patří k těm nejméně aktivním – v přepočtu na osobu totiž každý vytřídil pouhých 2,6 tužkových AA baterií. Statistiky však dohánějí školy, které se s 10,7 tunami na sběru v kraji podílely 31,4 %.

Olomoucký kraj plánuje plazmovou spalovnu za 2 miliardy

Olomouc – O stavbě špičkového zařízení na plazmové zplyňování odpadů uvažují obce a města v Olomouckém kraji. Zařízení, které má rozložit materiál na základní prvky a sloučeniny jako vodík a vodu, by mělo samosprávám sdruženým ve spolku pomoci se zbytkovým směsným komunálním odpadem.

Plzeňský kraj vede 
v nezákonném nakládání s odpady

Plzeňský kraj – Plzeňském kraji je ve srovnání s ostatními regiony nejvíce případů nezákonného nakládání s odpady, zejména sutí z demolic objektů. V průmyslovém kraji přibývá developerských projektů, kde se právě tento nebezpečný odpad nezákonně využívá. Uvedli to ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss a ředitelka plzeňského oblastního inspektorátu Petra Hořčicová.

U silnic seberou na 40 tun odpadu

Litoměřice - Vládnutí paní Zimy skončilo v regionu poslední sněhovou nadílkou na konci března. Na ošetření silnic na Lovečkovicku tehdy dokonce musel vyjet i sypač.

Aneta Langerová přijede do Hranic rozdávat Radost

Hranice – Jedna z nejúspěšnějších českých zpěvaček nového tisíciletí zavítá v úterý 5. dubna do Hranic. Od devatenácti hodin v Divadle Stará střelnice představí především materiál z prozatím posledního studiového alba Na Radosti.

Třídění odpadu je stále dostupnější

6246 – to je celkový počet obcí v České republice. Třídění odpadu je už součástí každodenního života v 97 procentech z nich. Aby bylo třídění odpadu co nejpohodlnější, je už napříč tuzemskem rozmístěno víc než 260 tisíc barevných kontejnerů a lidé to k nim mají, co by kamenem dohodil – v průměru jen 99 metrů.

Češi loni odevzdali více než 700 tun zářivek obsahujících rtuť

Praha – Češi loni odevzdali 734 tun úsporných zářivek, které mohly obsahovat více než 25 kilogramů toxické rtuti. Předloni jich bylo o téměř 200 tun více. Polovina vyřazených úsporných zářivek ale stále končí na skládkách komunálního odpadu, kde ohrožují životní prostředí, informovala Zuzana Adamcová z neziskové společnosti EKOLAMP, která spravuje sběrnou síť a svoz. Nejvíce zářivek se sesbíralo v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Třídit odpad je součástí moderního životního stylu

Třídit odpad je moderní, zároveň ale i normální, součástí života většiny z nás. Dokazují to statistiky – podle nichž plasty, papír, sklo a nápojové kartony třídí už bezmála tři čtvrtiny Čechů. Ptáte se, proč to dělají? Dělají to zejména pro sebe, ale třeba i proto, že tím šetří přírodu – vždyť jediná tuna vytříděného papíru zachrání před pokácením 2 tuny dřeva. Loni díky tomu dostaly šanci skoro 2 miliony stromů.

Češi to v třídění odpadu dotáhli až mezi špičku!

Před 15 lety třídilo odpady jen 38 % Čechů a představa, že jich bude třídit většina, mohla vypadat jako nereálný sen. Dnes je to ale skutečnost! Česko patří v třídění a recyklaci obalů mezi evropskou špičku. Barevné kontejnery jsou už doslova na každém rohu a lidé tak třídí odpadů stále více. Každý obyvatel ročně vytřídí průměrně přes 40 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů.

Kraj má nový odpadový plán. Počítá se spalovnou v Komořanech

Ústecký kraj – Co nejvíce třídit a co nejméně skládkovat. Tak by se dal shrnout nový odpadový plán Ústeckého kraje, který bude platit následujících deset let. Na svém pondělním zasedání ho bez jakýchkoli výhrad a debaty schválili krajští zastupitelé.

Vyšší poplatky za skládkování? K motivaci třídit odpad zřejmě nepřispěje

Praha - Poplatky za skládkování odpadu, které by podle návrhu nového zákona o odpadech měly do budoucna až téměř čtyřnásobně vzrůst, mohou ovlivnit i poplatky za popelnice. Je o tom přesvědčen místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. Navrhované zdražení skládkovacích poplatků nepřispěje k motivaci odpad více třídit, řekl. Změny v poplatcích navrhuje ministerstvo životního prostředí, chce totiž do roku 2024 výrazně omezit skládkování odpadu v České republice.