Havlíčkobrodsko – Petici s názvem Co vytřídíš, neplatíš!, kterou podpořilo více než devět tisíc lidí, předal do rukou krajského radního pro životní prostředí Zdeňka Chláda zástupce sdružení Arnika.
Vysočina - Na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě včera přistála petice s názvem Co vytřídíš, neplatíš, kterou podpořilo více než devět tisíc lidí.
Praha - Některé levnější, neoriginální typy Rubikových kostek obsahují toxické zpomalovače hoření. Zjistila to ekologická organizace Arnika, která provedla průzkum výrobků a hraček pro děti. Škodliviny se do nich podle ekologů dostávají z plastových částí elektroodpadu, z něhož se produkty vyrábějí. Většina nevhodných výrobků byla čínské výroby, řekla dnes na tiskové konferenci Jitka Straková z Arniky. Rodičům doporučuje nakupovat originální produkty od ověřených výrobců hraček.
Tříděním odpadu chráníme přírodu. Proto jsme se sešli v tělocvičně naší školy na školním vzdělávacím programu TONDA OBAL NA CESTÁCH. Jde o program společnosti EKO KOM, neziskové akciové společnosti, která vytvořila a provozuje celorepublikový systém zajišťující třídění, recyklaci a využití obalového odpadu.
Kutná Hora - Možnost odevzdání elektroodpadu k recyklaci v Kutné Hoře bude brzy ještě přístupnější. Do konce tohoto roku přibudou ve městě dvě nové zpevněné plochy pro specializované červené kontejnery.
Zlín – Jeden člověk spotřebuje za rok dvě stě padesát kilogramů odpadu. I na to se snaží upozornit organizátoři výstavy s názvem Brána recyklace, kterou je od 5. října možné zhlédnout ve druhém podlaží Obchodního Centra Zlín na Kvítkové ulici.
Jičín – Ještě než se město vypořádá s objektem kasáren v Jičíně, poslouží tyto stavby motoristům v podobě podkladu silnic. A to již brzy. Rada města totiž schválila dodatek s recyklační firmou, kterým se posouvají termíny plánované recyklace suti v lokalitě kasárna.
Čáslav - Téměř pět a půl tisíce modrých kontejnerů naplnili v loňském roce obyvatelé Čáslavska starým papírem. Více než 230 tun tak neskončilo na skládce, ušetřilo bezmála pět set stromů před vykácením a zpracovatelé využili vytříděný papír na výrobu nových sešitů, kartonových krabic, novin a dalších výrobků.
Český Těšín - Po úrazu na šachtě, který se podepsal na jeho noze, byl dnes padesátiletý Libor Kresta několik let bez práce. Dnes už práci opět má a je za ni vděčný.
Strakonicko, jižní Čechy – Jihočeský kraj ve spolupráci s neziskovým kolektivním systémem ELEKTROWIN a společností České dráhy mají na svědomí projekt na podporu zpětného odběru elektrozařízení – Jízda do stanice Recyklace.
Množství vytříděných plastů v Brně vzrostlo za první pololetí o 40 procent. Vytříděného papíru bylo více o 11 procent. Měsíčně lidé v Brně vyhodí do separovaného odpadu už téměř 200 tun plastů, v srpnu to bylo 185 tun. Papíru se aktuálně měsíčně vyveze kolem 350 tun. Společnost SAKO, která se stará o odpadové hospodářství v Brně, doplňuje ve městě síť kontejnerů a také se na svozu podílí více posádek, řekl mluvčí společnosti Martin Drozd.
Praha - Internetový prodejce Alza dostal od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 1,8 milionu korun kvůli porušování zákona o obalech. Podle inspektorů dlouhodobě neplnil svou povinnost zajistit využití a recyklaci obalů z prodávaných výrobků. Společnost se proti pokutě odvolala, ministerstvo životního prostředí sankci ale potvrdilo a firma ji následně zaplatila. Dnes to sdělila mluvčí ČIŽP Radka Burketová. E-shop nyní zvažuje další právní kroky.
Brno – Jak nakládat s odpady dalších deset let aktuálně řeší na kraji. Podle radního Jaroslava Parolka je priorita takzvaného Plánu odpadového hospodářství kraje na období 2016 – 2025 především recyklace odpadů a předcházení jejich vzniku. „Další opatření jsou například nové sběrné dvory a rozšíření kapacity zařízení k využívání odpadů," nastínil Parolek, který má v kraji na starost oblast životního prostředí.
Praha - Na skládky v Česku bylo loni vyvezeno méně odpadu než v předchozím roce, mírně se zlepšilo materiálové využití odpadů. Vyplývá to z nových odpadových dat ministerstva životního prostředí za rok 2014, o nichž dnes informovala Jana Taušová z tiskového oddělení MŽP. Přestože recyklace komunálního odpadu vzrůstá, Česko podle ekologů z Hnutí Duha stále zaostává za zeměmi Evropské unie.
Náchod - Celorepubliková akce Železný týden, která připomene význam recyklace a poskytne nejaktuálnější informace o možnostech zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení, se uskuteční i v Náchodě.
Jablonecko - Dříve se sem vozil odpad z galvanizoven… tedy respektive kaly, které obsahují sloučeny mědi, zinku, niklu, mosazi, prošly jím kyseliny. Skládka na Rádle je sice sanovaná, ale rozhodně v tomto prostředí se nikdo do nějaké stavby nepohrne.
Praha - Češi odevzdali za první pololetí k recyklaci 621 tun baterií a akumulátorů, téměř o čtvrtinu více než loni. Představuje to asi 25 milionů tužkových baterií typu AA. Oznámila to dnes nezisková společnost Ecobat, která zajišťuje zpětný odběr baterií. V posledních letech se v Česku odevzdala asi třetina z celkového množství baterií dodaných na trh.
Jihlava - Referendum o spalovně v Jihlavě získalo u soudu zelenou. Nejvyšší správní soud včera zamítl odvolání Magistrátu města Jihlavy, ve kterém zastupitelé napadli návrh na vyhlášení referenda o spalovně a o odpadech.
Karvinsko - Kupy trávy a větví, listí, slupky a zbytky z ovoce a zeleniny a další podobné. To vše patří do takzvaného biodpadu, jehož recyklaci musí podle novely příslušného zákona umožňovat všechny obce a města v republice. Jak je na tom Karvinsko?
České Budějovice - Roky ležely tisíce tun odpadů na skládce u Hůr téměř bez povšimnutí. Nebezpečné dědictví tu po sobě zanechala firma Profiakont, která dovezla starý textil, podlahové krytiny a další materiály z ciziny k recyklaci. Ve finále svého podnikání ale dostala několik pokut, mimo jiné za to, že navezla odpady i mimo vymezený areál. A v roce 2007 skončila v konkurzu. Od té doby se neúspěšně hledá způsob, jak odpad zlikvidovat.
Už více než dvě třetiny českých domácností si spočítaly, že nahrazením klasických žárovek moderními „úsporkami" ušetří až čtyři tisíce korun ročně. Úsporný světelný zdroj totiž spotřebuje o 70–90 % méně elektrické energie než klasické wolframové žárovky. Navíc svítí až desetkrát déle.
Praha - Obyvatelé Středočeského kraje vloni odevzdali více než 2,3 milionu kilogramů elektroodpadu, v roce 2013 to bylo necelých 1,9 milionu kilogramů. V roce 2014 se od obyvatel Středočeského kraje podařilo vysbírat 1,4 milionu kilogramů televizorů a PC monitorů a téměř 950 tisíc kilogramů drobného elektra. Informovala o tom Martina Ďaďová z neziskové společnosti Asekol, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení.
České Budějovice – V jižních Čechách probíhají přes léto intenzivní práce na opravách silnic II. a III. tříd. Více než 50 km z nich vylepší EUROVIA CS, tradiční regionální dodavatel. „Jedná se především o odfrézování starých asfaltových vrstev a jejich nahrazení novým povrchem, vodorovné dopravní značení a opravu krajnic," říká Pavel Vrba z EUROVIA CS. Během modernizace je také nutné zpevnit vytížené silniční úseky. K tomu firma využívá metodu recyklace podkladních vrstev za studena.
Kouřim – Kouřimští občané třídí odpad. V loňském roce například lidé z Kouřimi vytřídili 98 televizí. K recyklaci odevzdali občané tohoto města také 35 monitorů a 1 985,71 kilogramů drobného elektra.Snaha obyvatel recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí.
Havlíčkobrodsko – Jednání radnice ve Světlé nad Sázavou s německou společností Rumpold RCHZ, která v březnu letošního roku projevila zájem o jeden a půl hektaru pozemků ve světelské průmyslové zóně, uvízla na mrtvém bodě.
Plzeňsko - Kyšická firma DEMOLICE RECYKLACE s.r.o. má problém. Od České inspekce životního prostřední (ČIŽP) dostala pětimilionovou pokutu za to, že na terénní úpravy pozemků v Mýtu na Rokycansku použila směs odpadů, kterou tvořil mimo jiné recyklát ze stavby divadla v Plzni.
Velehrad /FOTOGALERIE/ – Letošní aktivity pro životní prostředí představily v Archeoskanzenu Modrá pestrou škálu přístupů při ochraně životního prostředí. Postaraly se o to hnutí Brontosaurus, Duha a Nesehnutí. Pro děti bylo ve stáncích skanzenu připraveno plno her a kvízů.
Jičín – Snaha obyvatel města třídit odpad na tradiční sklo, plasty, papír a také recyklovat staré a nepoužívané elektrospotřebiče se již několik let vyplácí.
Huštěnovice /FOTOGALERIE/ – Celá řada žen, v nichž doutná alespoň jiskřička kreativity, relaxuje a zaměstnává svoje ruce pletením z papíru nejrůznějších panenek, košíčků, obalů na květináče i dalších předmětů, které poslouží pro denní potřebu, ale také jako dárek pro příbuzné a známé.
Plzeň – Na začátku drží zákazník nepotřebnou plastovou nádobu a na konci si odnáší trsátko, podtácek nebo náušnice. To je princip, na němž funguje inovativní recyklátor z dílny studentů ZČU v Plzni.
Křenovice – Třetí rok provozu bude mít v červenci za sebou sběrný dvůr v Křenovicích. Že jeho služby mají svůj smysl, se můžou Křenovičtí přesvědčit i z takzvaného Certifikátu k Environmentálnímu vyúčtování, který před nedávnem obec obdržela od neziskové organizace Asekol. Ta s Křenovicemi dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděných elektrozařízení.
Přestože v Krnově existuje propracovaný systém sběru tříděných odpadů a občané mají k dispozici přes 450 barevných kontejnerů, město v porovnání s ostatními pokulhává.
Klášterec nad Ohří - V loňském roce obyvatelé Klášterce nad Ohří odevzdali k recyklaci 460 televizí, 132 monitorů a 3.171 kg drobného elektra. Informace poskytla nezisková organizace ASEKOL, od které zároveň město obdrželo tzv. certifikát environmentálního vyúčtování.