Ztráta zaměstnání, problémy s bydlením, dluhy a s tím související propad až na samé dno existence. A do toho problémy dětí se školou. S tím vším už roky lidem pomáhá organizace Člověk v tísni. Teď dvojnásob.
Ztráta zaměstnání, problémy s bydlením, dluhy a s tím související propad až na samé dno existence. A do toho problémy dětí se školou. S tím vším už roky lidem pomáhá organizace Člověk v tísni. Teď dvojnásob.
Čtyři týdny v separaci kvůli koronaviru. Klienty domova důchodců v poslední době trápí stesk a nejistota. Personál proti tomu staví barikádu z optimismu a víry. Seniorům v domovech důchodců, lidem v léčebnách dlouhodobě nemocných nyní více než kdy jindy nahrazují rodinu jejich ošetřovatelé. S blízkými jsou v kontaktu jen díky technice.
Rodina ženy hospitalizované v prachatické nemocnici, u níž byla potvrzena nákaza koronavirem, se ohrazuje proti některým tvrzením ředitele nemocnice Michala Čarvaše.
Nadace Charty 77 - Konto Bariéry realizovala ve spolupráci se společností Philip Morris a několika dalšími firmami i neziskovými orgnizacemi projekt "Tablet od srdce", který má umožnit izolovaným seniorům navázat opět spojení se svými blízkými.
Po vyhlášení nouzového stavu musela i občanská poradna Respondeo přistoupit na nový režim. Pro všechny, kteří potřebují radu nebo pomoc, je tu ale stále, i když v trochu pozměněném režimu.
/GRAFIKA/ Možná už víte, že motoristická závodnice Olga Roučková šije v nouzovém stavu roušky. Ale tady a teď se dozvíte víc: v průzkumu Deníku odpovědělo hned padesát sportovců z Ústeckého kraje. Mimochodem, oslovili jsme i Josefa Flekáče, milovníka historického šermu.
/GRAFIKA/ Jablonecký fotbalista Tomáš Hübschman trénuje a tráví čas s rodinou, volejbalový reprezentační kouč Michal Nekola sleduje zápasová videa… Podívejte se, co teď dělajíborci a borkyně z Libereckého kraje během karantény.
Kampaň MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost nebo vzácnost?“ v Libereckém kraji odstartovala roku 2015. Jejím cílem je propagace náhradní rodinné péče a získávání nových pěstounů či osvojitelů.
Pandemie mění náš život od základů. Musíme se vzdát svých pravidelných návyků a podrobit se nařízení vlády. Ovlivněn je nejen náš pracovní, ale také soukromý život. Karanténa, která nás uvěznila doma, působí na psychiku každého z nás. Ačkoliv je člověk tvor společenský, některým domácí izolace i vyhovuje.
Stovky dědečků a babiček v Mostě bydlí v uzavřených domovech pro seniory, kde stále platí přísná opatření. Senioři nemohou ven a jsou bez návštěv, aby se nenakazili koronavirem.
Dovolit matkám samoživitelkám a rodičům dětí do tří let překračovat hranice denně. Povolit pendlerům ze závažných důvodů přijet ze zahraničí i dříve než po uplynutí povinného turnusu, aniž by byl ohrožen jejich status pendlera. Zkrácení povinného turnusu v zahraničí na pět dní, možnost zkrácení 14denní karantény na sedm dní a další návrhy. Ty obsahuje dopis zaslaný ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Patnáct senátorů a poslanců v něm spolu s pendlery upozorňuje na těžkou situaci lidí pracujících za hranicemi.
Radostnou událost z narození dvojčátek vystřídala během několika hodin tragédie. Trojnásobná maminka Veronika P. následkem krvácení do mozku upadla jen pár hodin po porodu do kómatu a následně, i přes veškerou snahu lékařů, zemřela. Podle všeho se jednalo o vrozenou vadu. Dvojčátka si ještě stihla pochovat, nakojit. Otec dětí – Zdeněk K. – zůstal nyní na vše sám. Zažívá velmi těžké období, které si umí jen málokdo představit, a kromě truchlení nad ztrátou své životní partnerky se musí starat o tříletého syna a nově narozená dvojčátka.
V 81 letech zemřel zpěvák Bill Withers, který se proslavil například hity Ain't No Sunshine, Lean on Me a Lovely Day. Držitel tří cen Grammy podlehl srdečním komplikacím, informoval dnes hudební magazín Rolling Stone, který se odvolává na prohlášení rodiny soulové legendy. Podle agentury AP zemřel písničkář v pondělí v Los Angeles.
Každoroční velký jarní úklid Ukliďme svět, ukliďme Česko se letos kvůli mimořádným vládním opatřením a omezení volného pohybu obyvatelstva v sobotu 4. dubna neuskuteční.
Zadáním pro děti třetího ročníku Základní školy Vrchotovy Janovice bylo najít alespoň nějaká pozitiva na současné situaci. I přesto, že doba je kritická a nelze ji zlehčovat, na všem by měl člověk umět najít něco dobrého.
/ROZHOVOR/ Mostecké domovy pro seniory zažívají během pandemie koronaviru složité období. Senioři nesmějí vycházet ven a rodiny je nemohou navštěvovat, aby se snížilo riziko nákazy.
/SERIÁL/ Kladenský deník v době pandemie koronaviru spustil nový seriál „Sportovec v karanténě“. Nahlédněte s námi pod pokličku kladenských sportovců. Co dělají během karantény, jak se udržují v kondici a co je nepříjemná životní situace naučila? Dalším v pořadí je fotbalista Slaného Jaroslav Trnka, který si před časem zatrénoval i u slavného Jindřicha Trpišovského.
Velký bílý nápis Děkujeme se srdcem se objevil na silnici před Domem pro seniory ve Vranovicích na pomezí Břeclavska a Brněnska. Přišel v pravou chvíli. Povzbudil ošetřovatelky tamních klientů právě v době, kdy se dobrovolně zavírají společně s důchodci do karantény. Své rodiny neuvidí čtrnáct dní.
Před sedmdesátí pěti lety, 3. dubna 1945, vyrušilo z ranního poklidu Jana Juříčka a jeho rodinu silné bušení na dveře a varovné volání: „Les je plný Němců, jste obklíčeni!“ O pár minut později již před dveřmi stojí gestapo. Hledají partyzánský úkryt, který v Juříčkové mlýně v obci Leskovce na Vsetínsku skutečně byl.
Před sedmdesátí pěti lety, 3. dubna 1945, vyrušilo z ranního poklidu Jana Juříčka a jeho rodinu silné bušení na dveře a varovné volání: „Les je plný Němců, jste obklíčeni!“ O pár minut později již před dveřmi stojí gestapo. Hledají partyzánský úkryt, který v Juříčkové mlýně v obci Leskovce na Vsetínsku skutečně byl.
Ačkoli byly herna a sociální služby Centra pro rodinu Ovečka v ústeckých Doběticích od 16. března uzavřeny, tak jsme nezaháleli a pilně jsme pracovali.
Absurdní spor o umístění značky zakazující částečné či úplné parkování před jedním z rodinných domů v Libici nad Doubravou u Chotěboře na Havlíčkobrodsku pokračuje.
/FOTO/ Návštěva v rodných Čechách se Čechoangličanovi nečekaně prodlužuje. Na Teplicko přiletěl za kamarády a rodinou, zpět domů se zatím nedostal. Obavy má Tepličanka, která ve španělské Mallorce žije ve strachu.
Péče o lidi v sociální nouzi je v současné situaci daleko složitější než například v loňském roce. Své aktivity musel změnit i spolek Naděje. V litoměřické pobočce jsou dočasně uzavřeny služby v sociálně terapeutické dílně a ambulantní služby nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Služby pro rodiny s dětmi nyní probíhají formou vzdálené pomoci.
ROZHOVOR/ Měla mu vrcholit příprava na maraton ve Vídni. Místo toho se Milan Zvonek věnuje jarnímu úklidu kolem rodinného domu a sadí ovocné stromky. Jednou z výhod v tomto období je ale skutečnost, že se pětatřicetiletý valašskokloboucký vytrvalec může víc věnovat rodině a ohlédnout se za vydařenou loňskou sezonou.
Zatímco si většina republiky ukazuje v době koronavirové krize na pendlery jako na potenciální přenašeče nákazy, odehrává se v městysu Všeruby na Domažlicku zcela jiný boj.
Jedenáctého března se na jihu Moravy poprvé objevila nákaza koronavirem. Deník Rovnost nabízí přehled, jak se nákaza v Jihomoravském kraji odvíjela v měsíci březnu v číslech a příbězích.
Čtyřiačtyřicetiletá Eva Špallová je vedoucí sociálních služeb v táborském Domácím hospicu Jordán. Žije v Nadějkově, vystudovala obor sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. K hospicové péči ji přivedly dvě cesty, při studiu na vysoké škole se stala dobrovolnicí v Nadačním fondu Klíček, druhou osobní setkání se smrtí.
V současné situaci, kdy jde především o zdraví, musí jít i sport na druhou kolej. Když ale něco děláte celý život a máte to rádi, zákonitě vám to v době krizových opatření musí chybět. Jak se s přechodem na odlišný režim vyrovnávají písečtí sportovci Pavel Englický, Martin Voráček, Michaela Boorová a další?
Má štěstí alespoň v tom, že v době zákazu vycházení kvůli šíření infekční nemoci Covid-19 může trénovat doma. Ale pomáhá také s ošetřováním zvířat a nezapomíná na školu.
Kampaň MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost nebo vzácnost?“ v Libereckém kraji odstartovala roku 2015. Jejím cílem je propagace náhradní rodinné péče a získávání nových pěstounů či osvojitelů.
Pod velkým tlakem teď pracují zaměstnanci domovů pro seniory. Starají se o tu nejzranitelnější skupinu lidí, jak potvrdily desítky případů nakažení koronavirem v několika takových zařízeních. Denně pracují 10 až 12 hodin, kvůli neustálému dezinfikování mají ruce pokryté ekzémy, vysušené a rozdrásané až do krve.
Senioři jsou v době šířící se pandemie nového typu koronaviru nejohroženější skupinou. V rámci jejich bezpečí proto jsou od začátku března zakázány návštěvy v domovech seniorů, aby se předešlo možné nákaze. Ovšem samotní klienti domovů několikatýdenní odloučení od svých rodinných příslušníků začínají snášet čím dál hůře. Navíc vše nasvědčuje tomu, že v brzké době se situace nijak výrazně nezmění.
Někteří pamatují druhou světovou válku. A také k ní současnou dobu, kdy je v rámci holého přežití potlačena řada občanských svobod, přirovnávají. „Naši klienti ale tohle složité období nesou statečně,“ zhodnotila Drahuše Hlavatá, ředitelka Domova seniorů (DS) Jankov, i když připustila, že pro klienty Středočeským krajem zřizovaného zařízení je situace bez možnosti fyzického kontaktu s rodinou, už přece jen příliš dlouhá.
Jsem obyčejná matka dvou neobyčejných dětí, říká o sobě Dagmar Šimková z Herálce na Havlíčkobrodsku, autorka unikátní knihy Srdíčkové básničky. Je určena dětem od tří let s poruchami autistického spektra. Knížka má postižené děti nejen bavit ale také vzdělávat.
Do pomoci v boji proti koronaviru se napříč celou republikou zapojila také vietnamská komunita. A přidala se také rodina pana Trần Quyết Chiến, který provozuje obchod ve Stochově. Ta dodala v pondělí 30. března na stochovský městský úřad celkem sedmdesát kusů látkových roušek šitých z kvalitního materiálu a pět stovek kusů jednorázových rukavic.
/ROZHOVOR/ Současná situace neohrožuje jen fyzické zdraví, ale i naši psychiku. Jak se vypořádat s tlakem, kterému v těchto dnech čelíme? Kde hledat případnou pomoc a je to, co cítíme, správné?
/ROZHOVOR/ Současná situace neohrožuje jen fyzické zdraví, ale i naši psychiku. Jak se vypořádat s tlakem, kterému v těchto dnech čelíme? Kde hledat případnou pomoc a je to, co cítíme, správné?
/ROZHOVOR/ Současná situace neohrožuje jen fyzické zdraví, ale i naši psychiku. Jak se vypořádat s tlakem, kterému v těchto dnech čelíme? Kde hledat případnou pomoc a je to, co cítíme, správné?