Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Jsou způsoby, jak se vyhnout domácí ponorce v době karantény, říká psycholožka

Když občas říkáme, že bychom rádi trávili více času se svými blízkými, ani si nevzpomeneme, že nahlas vyslovená přání by se nám mohla splnit. A je to tu! Teď sedíme doma se svými rodinami a snažíme se ubránit nejen koronaviru, ale také ponorkové nemoci, nudě, úzkostem a v horším případě depresi. O tom, jak se s nezvyklou situací popasovat, jsme hovořili s doktorkou Galinou Jarolímkovou z Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4.

Když je všechno jinak a začíná ponorka?

Život každého z nás je ve větší či menší izolaci. Pokud je rodina zdravá, máme teď velkou možnost trávit čas společně, věnovat se sobě navzájem, dělat věci, na které v běžném rodinném režimu není čas nebo se na ně zapomíná. Společně jíme, oprášíme staré deskové hry, voláme si častěji s rodiči.  

Srdcař Kehar v Kladně zůstává, doma je prý doma. S rodinou

Pochází z Benešova, hrál za pražské kluby. Teď už se ale cítí doma v Kladně, kde také odehraje příští sezonu. Hokejoví Rytíři uplatnili na obránce Martina Kehara opci a jemu to nevadí, byť z extraligy by právě pro tohoto bojovníka asi nějaké laso přilétlo a v budoucnu možná přilétne. „Jsem rád, že tu můžu být s rodinou – ať už tou svojí nebo tou hokejovou,“ říká pětadvacetiletý bojovník, který u fanoušků patří k neoblíbenějším hráčům, zdobí ho totiž někdejší velké kladenské přednosti: bojovnost, ochota se obětovat pro tým i dostatek hokejového umu a šikovnosti.

Nechci působit vyzývavě. Můj šatník je různorodý, říká Erika Stárková

Herečka Erika Stárková: Lidé moc neznají moji druhou, odvrácenou stranu

Loni na jaře pobláznila Erika Stárková celou republiku. Z uznávané, ale nepříliš známé herečky se najednou díky roli transsexuálky Dáši a seriálu Most stala celebritou. Nijak ji to ovšem nevykolejilo – už před tím se totiž dokázala uživit například pouštěním divadelních titulků, obsluhováním v baru či pouličním zpíváním.

Petra Vlčková: Dluhy jsou obrovský problém, který paralyzuje životy lidí

/ROZHOVOR/ Rodina v centru oslaví letos 15 let od svého založení. Pro veřejnost provozuje dluhovou a rodinnou poradnu, mateřské centrum a dětskou skupinu, pěstounské středisko, nízkoprahový klub pro děti a mládež a působí na novoborských školách. Její služby využije přes tisíc lidí ročně, zaměstnává 26 osob.

Lheničák s COVID-19: "Přes víkend už to vydržíme."

První jihočeský pacient, jehož test na koronavir byl pozitivní, devětačtyřicetiletý řidič autobusu ze Lhenic, má v sobotu 28. března za sebou 17 dní "tvrdé" domácí izolace. Je zavřený v jedné místnosti svého domu.

Jaroslav Dvořák při cestování po Maltě.

Miluju architekturu, svoji rodinu a život, říká projektant Jaroslav Dvořák

Když znojemský projektant a milovník architektury a života Jaroslav Dvořák odpovídá na otázku, kde se narodil, neopomene zdůraznit sloh budovy, kde bývala porodnice, a také jejího architekta. To jasně vypovídá o jeho lásce k architektuře. Obdivuje jak stavby domácí, tak světové, za kterými často a rád s manželkou jezdí. Na rodné Brno, kde má příbuzné, nedá dopustit, ve Znojmě, kde žije prakticky celý život, má svoji rodinu a velké množství přátel.

Aktivista Matěj Hollan: Řeči ministra o rouškách v autě mohou lidi poškodit

Ministr zdravotnictví ve Studiu 24 ve středu 26. března na dotaz redaktorky: jestli musí člověk nosit roušky i v autech, i když jede s rodinou, odpověděl toto: „Bezesporu, tím spíš, pokud jedou s rodinou. Ještě kdyby jeli sami, ale i tak: to opatření platí pro všechny, na všech veřejných prostranstvích, v prostorech mimo bydliště, takto je to koncipováno, takže i v autě musí tu roušku mít, a tím spíše pokud jedou s rodinou, protože auto je samozřejmě uzavřený prostor, lidé jsou tam velmi nablízko, tam ta hranice těch dvou metrů je jednoznačně splněna a ten potenciál infikovat druhého, některého člena domácnosti nebo spolucestujícího je velmi vysoký, takže určitě, pokud lidé jezdí autem, roušku mít musí.“

I on zůstal a bude hrát dál za Litvínov. Ščotka nyní tráví čas s rodinou

Na sever Čech se talentovaný zadák přesunul před dvěma lety z Pardubic. Ve svém prvním ročníku 23letý bek Jan Ščotka v Litvínově zářil a stal se s 18 kanadskými body (7+11) nejproduktivnějším bekem týmu. Letos končil se třinácti body (5+8) nakonec druhý za nejlepším Tomášem Pavelkou. Vedení klubu na něj uplatnilo opci.

Teplo to vyřeší, říkal španělský domácí. Olomoucký student utekl za pět dvanáct

Na poslední chvíli se vrátil bez větších potíží ze Španělska domů olomoucký student Vojtěch Rusin. Studovali na univerzitě v Granadě (Universidad de Granada), konkrétně na fakultě Filosofía y Letras (Filozofická fakulta). „Byli jsme tam díky programu Erasmus, jsme s přítelkyní studenti UPOL, dvou-oborové prezenční studium geografie-španělská filologie. Mobilitu jsme měli naplánovanou na celý akademický rok, tedy září-červen,“ řekl Rusin.

Karanténa: co dělají herci, když nemůžou hrát?

V sobotu večer 14. března se měli herci Slováckého divadla bavit na plese a snad i prožívat trochu nervozity, zda získají některou z pravidelně rozdávaných cen, Slovácký Oskar pro nejpopulárnějšího herce, herečku a inscenaci, nebo cenu odborné kritiky Největší z pierotů.

Rodinné centrum Myška Lola se otevřelo veřejnosti

Den otevřených dveří 9.března 2020 v rodinném centru Myška Lola v Horšovském Týně využilo k prohlídce spousta občanů a nechyběli i pozvaní hosté, jako starosta města ing. Josef Holeček,místostarosta David Škopek a další osobnosti veřejného i soukromého sektoru.

Snažím se i v této těžké době mít dobrou náladu, říká strážník Petr Limprecht

Jsou na přední linii boje s koronavirem. Vedle zdravotníků, záchranářů to jsou i policisté a strážníci, kteří upozorňují lidi na to, jak je nutné dodržovat všechna opatření, abychom boj s koronavirem brzy vyhráli. Není to ale jednoduchá situace, být takto „na ráně“. Podle mělnického strážníka Petra Limprechta je ale nutné celé situaci nepodlehnout.

Dobrovolná karanténa a „nebíčka“. Pospíšil vyhlíží návrat rodiny

Místo každodenní dřiny na kurtu si teď může maximálně jít na chvíli zaběhat a s míčkem zlehka zapinkat o zeď pokoje. Prostějovský tenista Jaroslav Pospíšil, který je zároveň trenérem daviscupového reprezentanta Víta Kopřivy, si preventivně nařídil domácí karanténu a těší se, až se za ním vrátí rodina.

Přijít o příjem, nebo být měsíc bez rodiny? Pendler musí zůstat v Rakousku

Nemůže nechat rodinu bez příjmu. Třiačtyřicetiletého Tomáše Petroviče z Lanžhota na Břeclavsku proto teď čeká několikatýdenní odloučení od blízkých. Jako na pendlera i na něj dopadají nová opatření na zastavení šíření koronaviru. „Bydlení v Rakousku už mám zajištěné,“ říká Petrovič v rozhovoru pro Deník Rovnost.  

Karanténa očima dětí: Maminka peče dobroty, tatínek pomáhá jako dobrovolník

Pandemie koronaviru změnila životy a každodenní návyky nás všech. I když si někdy myslíme, že jsou situace, ze kterých děti nemají ještě rozum a možná je ani pořádně nevnímají, opak bývá často pravdou. Svět kolem sebe vidí vlastníma očima a mají z něj různé pocity. Rozhodně se jim ale líbí, že je teď rodina více pohromadě.