Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Michal Isteník

Michal Isteník: Na poslední díl první série Kukaček jsem mámě zakázal se dívat

Na obrazovky České televize se vrátilo pokračování úspěšného seriálu Kukačky o výměně novorozenců v porodnici. Zatímco první řada se soustředila na život dvou rodin poté, co se dozvědí o záměně dětí, druhá sleduje snahu obou rodin žít co nejblíže u sebe. Velký prostor v ní dostává postava Davida v podání Michala Isteníka, která obě děti vyměnila. Sám herec je velmi zvědavý, jakých reakcí se mu od diváků dostane.

Čtyři generace. Paní Blažejová se synem, vnučkou a pravnučkami.

Kustodka: Prababičky na výstavě s tabletem? Lamentují, ale pak techniku pokoří

Institut Paměti národa v Pardubicích nabízí interaktivní expozice o protektorátu. Seniory láká historické téma, mladé zase virtuální realita. Podle kustodky Terezy Křiklanové je ideální, když výstavu navštíví vícegenerační rodina. Mladí pomohou starším s technologiemi a senioři zase vnoučatům vysvětlí dějepisné události a utužují se tak mezigenerační vztahy. Deník měl možnost expozici navštívit se čtyřmi generacemi potomků Miroslavy Horské, první oběti popravené nacisty v pardubickém Zámečku.

Co rozděluje společnost?

PODCAST: V rodinách panuje nenávist. Neumíme naslouchat, říká psycholožka

Peníze, politika, vzdělání, byznys, média, krize, sociální nerovnost nebo sexuální orientace. Výčet toho, co nás dohání k vyhroceným hádkám a často neřešitelným konfliktům, které rozdělují společnost. Jen když si připomeneme nedávnou pandemii covidu, následně válku a s ní příliv uprchlíků nebo v poslední dny probíhající volbu hlavy státu. To vše ve společnosti a rodinách vytváří rozbroje, hádky a hlubokou nenávist. 

Prezidentský kandidát a postupující do druhého kola Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci po prvním kolo prezidentských voleb, 14. ledna 2023, Praha.

Pavlův tábor proti Babišovu? Neničte si vztahy kvůli volbám, radí psycholožka

V prvním kole prezidentské volby občané vybírali mezi osmi lidmi. Před druhým kolem je to už jen Petr Pavel, nebo Andrej Babiš, takže se přinejmenším některé rodiny zákonitě rozdělily na Pavlův a Babišův tábor. Mezi příznivci obou kandidátů přitom často panuje napětí. Co s tím? Deník se zeptal psycholožky z Národního institutu SYRI Ivy Poláčkové Šolcové.

Veronika Michelčíková radí rodičům, kteří zrovna řeší podobný problém, ať se nevzdávají. Valná část dětí má jako dospělí normální život.

Diagnóza: vývojová dysfázie. Karolínka bojuje se slovy, pomáhá terapie v Líšni

Slovní zásoba tříletých dětí většinou čítá několik stovek slov. Malá Karolínka Michelčíková jich v té době znala deset. Na vině je vývojová dysfázie, která se projevuje problémy s tvorbou vět a špatným porozuměním řeči. Ke zhoršenému mluvení se často přidávají také potíže s jemnou a hrubou motorikou, dítě může mít např. opožděný psychomotorický vývoj. Intelektuálně na tom nejsou jinak, než zdravé děti, a tak se často cítí, jako kdyby se ocitly v cizí zemi. Slyší, že lidé kolem nich mluví nějakým jazykem, samy to však nedokáží.

Adam skončil po operaci ve vigilním kómatu

Krajský soud potvrdil rozsudky v případu Adámka Vyčítala a Pardubické nemocnice

Pardubický krajský soud ve středu potvrdil loňský verdikt okresního soudu v kauze Adámka Vyčítala, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici téměř před šesti lety upadl do vigilního kómatu. Okresní soud uložil podmíněné tresty lékařce a zdravotní sestře. Nemocnice, která také čelila obžalobě, byla zproštěna viny. Krajský soud nyní zamítl všechna odvolání. Dotčené strany se mohou v případu ještě odvolat k Nejvyššímu soudu.

Čtrnáctiletý Jakub z Rokycanska se potýká s metabolickou poruchou, na kterou dosud neexistuje léčba. Jeho vývoj je kvůli tomu opožděný. Je to ale velký bojovník.

Škola Jakuba baví. I když ve 14 letech leze kvůli závažné poruše jen po čtyřech

Čtrnáctiletý Jakub z Rokycanska se potýká s metabolickou poruchou, na kterou dosud neexistuje léčba. Jeho vývoj je kvůli tomu opožděný. Dosud pouze leze po čtyřech a problémy má i s komunikací. Přesto ale chodí do školy a rodiče dělají vše pro to, aby žil v rámci možností normální život. „Už se prý objevil lék, který je sice na něco jiného, ale mohl by alespoň pomoci. K nám do republiky by se mohl dostat za několik let, tak uvidíme, zda pomůže,“ řekla Deníku Jakubova maminka Radka.

Handicapovaný Honza Kuňák z Trnávky miluje rock a potřeboval by ke zlepšení života nový upravený automobil.

Handicapovaný Honza z Trnávky by chtěl žít svůj sen, pomůžete mu?

Jan Kuňák z Trnávky na Novojičínsku trpí od narození vlivem předčasného porodu dětskou mozkovou obrnou (DMO) – kvadruspasticitou a oční vadou centrální zrakové dráhy, což je nález trvalý, který nelze zlepšit léky, operací ani brýlemi. DMO ho trvale usadila na invalidní vozík, a každý přesun z místa na místo je pro něj i jeho okolí za současných možností, které rodina má, velmi komplikovaný. Ke zlepšení podmínek by Honzovi Kuňákovi i jeho okolí pomohlo nové vozidlo s úpravami, které si však rodina nemůže dovolit. Pomoci by mohla sbírka, kterou na portálu Donio.cz založila v prosinci Honzova maminka Iveta Stančíková.

Ilustrační foto

Velké Meziříčí nabídne parcely na rodinné domy. Nabídku opakovat nebude

Kompletně nová čtvrť s rodinnými domy vyroste ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Město uchazečům v létě nabídne jednadvacet pozemků na Hliništi. Zájem přitom už teď projevilo zhruba třicet lidí. Na dlouhou dobu půjde o poslední nabídku. Podle starosty se totiž podobné projekty už nevyplatí.

Setkání prezidentského kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše s občany 23. ledna 2023 v Brně.

Babiš: Dopis s nábojnicí adresovaný Babišově manželce byl poslaný z Brna

Dopis s ostrou nábojnicí adresovaný manželce prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) byl zaslán z Brna. Babiš to řekl v rozhovoru televizi Nova. Uvedl, že se o dopisu dozvěděl v sobotu ráno, i když jeho ochranka nábojnici v dopisu při rentgenové kontrole pošty odhalila už ve čtvrtek. Babiš odmítl, že by jeho manželku účast na kontaktní volební kampani ohrožovala.

Tenisová rodina uspořádala v České Lípě turnaj v mužské dvouhře.

FOTO: Prvním turnajem v České Lípě zahájila Tenisová rodina nový rok

V sobotu 14. ledna jsme v tenisové hale v České Lípě uspořádali 1. turnaj v novém roce 2023. Hrála se mužská dvouhra a úspěch to byl ohromný. Na turnaj do České Lípy se sjelo celkem 16 hráčů z několika krajů ČR, hlavního města Prahy a otec a syn Pavlové Lednové ze švýcarského města Zermes.

František Kinský při natáčení Modré krve na hradě Potštejn.

František Kinský o Modré krvi: Nahlédl jsem do 26 jedinečných rodinných příběhů

/ROZHOVOR/ Takzvaný Vítězný únor před 75 lety odstartoval éru dlouhých čtyř desítek let nesvobody a pronásledování, které pocítil každý, kdo jen trochu s novým režimem nesouhlasil. Perzekuce čekala i příslušníky šlechty. Přišli o majetek, nezřídka se ocitli ve vězení, v uranových dolech a přežívali na podřadných místech. To, že někteří z nich tomuto údělu unikli, bylo kolikrát jen dílem štěstěny, která je při útěku ze země doprovázela. I s jejich osudy seznamuje už třetí série dokumentárního cyklu Aleny Činčerové Modrá krev.

Provozovatelka Prvního dočasného domova pro týrané psy Rafael v Hamru u Českých Budějovic Iva Volková se svými aktuálními svěřenci.

Psí duše se hojí měsíce i roky, říká zakladatelka útulku pro týrané psy

/ROZHOVOR/ Letos zahájila Iva Volková již desátý rok provozu obecně prospěšné společnosti Rafael. Prvním dočasným domovem pro týrané psy, kde se věnuje terapii a léčení, v jeho historii již prošlo na 130 němých tváří, ke kterým osud nebyl přívětivý. Ona se však snažila všechny křivdy na chlupáčích spáchané napravit, předat je zrehabilitované novým majitelům, či je důstojně vyprovodit za duhový most.

Petra a její Tomáš nenechali diváka usnout.

Výměna manželek odstartovala další řadu pořádnou porcí žárlivosti a hádek

Televize Nova rozjela šestnáctou řadu Výměny manželek. Jeden z nejúspěšnějších projektů této stanice hodlá opět přitáhnout k obrazovkám v hlavním vysílacím čase přes milion diváků. Už první díl v polovině ledna tasil spolehlivé divácké magnety: hysterickou žárlivost, slzy, špinavá zákoutí a velký konflikt. Obvyklých deset dní natáčení tentokrát skončilo nečekaně brzy. 

Režisér Biser Arichtev

Biser A. Arichtev: Pokračování Kukaček nabídne velké emocionální napětí

Zatímco první řada seriálu Kukačky se soustředila na život dvou rodin poté, co se dozvěděly o záměně svých dětí, ta druhá sleduje snahu obou rodin žít co nejblíž u sebe. Důvodem tohoto kroku je, aby se dva malí hrdinové - Jakub a Tomáš - mohli vídat se „všemi“ svými rodiči a aby i rodiče mohli vídat „oba“ své syny. Třináctidílné Kukačky 2 režírované Biserem A. Arichtevem vstoupí na obrazovky České televize už 20. ledna.

Přednáška pro studenty a studentky z třebíčské zdravotní školy.

Jak v terénu pracuje hospicový tým, se dozvěděli studenti a studentky zdravky

Jak vůbec vypadá práce celého týmu Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč, o tom si jeho členové povídali se studentkami a studenty třebíčské „zdravky“. Konkrétně šlo o letošní maturanty v oboru praktická sestra, kteří už mají za sebou mnoho hodin praxí v lůžkových zdravotnických zařízeních.

Slavnostní večer spojený s předáváním Ceny města, Ceny starosty Valašského Meziříčí a Čestného občanství v Kulturním zařízení města Valašské Meziříčí; 16. ledna 2023

Meziříčí ocenilo významné osobnosti. Víme koho, podívejte se

Michaela Vidláková, Josef Divín, Jaroslav Beránek a Vladislav Hromádka. To je čtveřice osobností, jež se staly laureáty čestného občanství, Ceny města a Ceny starosty města Valašské Meziříčí za rok 2022. Slavnostní předání ocenění se uskutečnilo během slavnostního večera v pondělí 16. ledna v sále kulturního zařízení města.

Zdeňka Bílková rozjela vlastní značku s dětským oblečením s názvem Máma v lese.

Máma v lese. Oděvní značka vznikla v srdci Krušných hor, výrobky rostou s dětmi

Jak se stane, že se kurátorka umění pustí do tvorby vlastní oděvní značky pro děti? Navíc v chaloupce schované v lesích u Měděnce, kde chybí tekoucí voda a internetové připojení je potřeba lovit mezi stromy? Toto životní dobrodružství podstoupila Zdeňka Bílková z Klášterce nad Ohří, když se ocitla na mateřské dovolené a pandemie ji odřízla od možnosti nakupovat na trzích. Dala se do šití. Velice rychle vytvořila autorskou značku dětského oblečení s příznačným názvem Máma v lese, která získala punc regionálního produktu Krušnohoří.

Zdeňka Bílková rozjela vlastní značku s dětským oblečením s názvem Máma v lese

Máma v lese. V srdci Krušných hor vznikla oděvní značka, výrobky rostou s dětmi

Jak se stane, že se kurátorka umění pustí do tvorby vlastní oděvní značky pro děti? Navíc v chaloupce schované v lesích u Měděnce, kde chybí tekoucí voda a internetové připojení je potřeba lovit mezi stromy? Toto životní dobrodružství podstoupila Zdeňka Bílková z Klášterce nad Ohří, když se ocitla na mateřské dovolené a pandemie ji odřízla od možnosti nakupovat na trzích. Dala se do šití. Velice rychle vytvořila autorskou značku dětského oblečení s příznačným názvem Máma v lese, která získala punc regionálního produktu Krušnohoří.

Rodina Kosiv z Ukrajiny dočasně bydlí ve dvou pokojích v domě na konci Maršova na Táborsku.

Pětičlenná ukrajinská rodina z Táborska se ocitla v patové situaci. Shání pomoc

Sedmatřicetiletý Andrii Kosiv s manželkou Nadiiou, syny Vadimem a Jegorem a dcerkou Veronikou našli loni na podzim dočasné ubytování v Maršově na Táborsku. Z ukrajinského města Chmelnyckyj odjížděli ve spěchu, s nadějí na nový život v Čechách. V současnosti si však neví rady, nedaří se jim získat potřebné vízum, aby zde mohl Andrii oficiálně pracovat a synové nastoupit do školy.

Místní obyvatelé sledují trosky letadla, které se zřítilo poblíž mezinárodního letiště Pokhara v Nepálu

Děsivé záběry. Jeden z cestujících natočil pád letadla v Nepálu

Při leteckém neštěstí v Nepálu, které má zatím více než šedesát obětí, zahynuli také čtyři přátelé z malého indického města. Jeden z nich vysílal na Facebooku živé video přímo z paluby letadla. Děsivý záznam zachycuje poslední chvíle letu i zřícení stroje. 

Miroslava Zagozdová pořádá pohřební obřady na přání.

Obřadnice: Poslední rozloučení může být na zahradě i u rybníka

Někdy se říká, že dnešní společnost zbořila už všechna tabu. Přesto existuje téma, o kterém se nemluví: záležitosti spojené se smrtí. Miroslava Zagozdová ze Šumperku se zažitý přístup k posledním věcem člověka snaží změnit. Pořádá pohřební rituály na přání a doprovází umírající a jejich rodiny.

Seriál TV Nova Jedna rodina. Zleva herci Pavel Zedníček, Berenika Kohoutová, Zuzana Vejvodová, Oliver Vyskočil a Lotti Töpfer

Seriálové novinky roku 2023: Diváci se ponoří do světa zločinu i historie

S nástupem nového roku se roztrhl pytel s televizními novinkami. Zejména s těmi seriálovými. Žánrově se jednáo kriminálky, na své si ale přijdou i příznivci historických či současných rodinných témat, prostor je i pro komedie,občas s nádechem bizáru. Vítaným osvěžením jsou také dokumentární série. Pojďme si v tom udělat pořádek.

Více než 122 tisíc korun letos vybrala Charita během Tříkrálové sbírky. Pomáhala jí stovka koledníků.

Ústecká Charita otvírala kasičky z Tříkrálové sbírky. Lidé byli opět štědří

/FOTO, VIDEO/ Více než 122 tisíc korun letos vybrala Charita Ústí nad Labem v Tříkrálové sbírce. Kasičky otvírala v pondělí 16. ledna v chabařovickém Domě pokojného stáří sv. Ludmily. S koledováním do sbírky jí pomáhala více než stovka koledníků. K tomu je potřeba ještě připočíst osmnáct stokorun z internetové koledy. 

Nora Fridrichová v oblečení, které je výjimečné a zvláštní. Jde totiž o šaty s neobyčejným příběhem

Nora Fridrichová: Smyslem demokracie je dostat se co nejblíž k pravdě

Rozhovor s novinářkou Norou Fridrichovou jsem plánovala pečlivě a dlouho, vlastně od doby, kdy jsme se před lety setkaly při jednom edukativním projektu ohledně vzdělávání seniorů v oblasti mediálního, digitálního a kritického myšlení. Když jsme se konečně domluvily, k povídání o dobročinnosti, samoživitelství a Nadačním fondu Šatník jsme Noru vyfotili přímo v Šatníku a vybrali z oblečení, které tam lidé přinesli. Oblečení, které může na první pohled působit obyčejně, je přesto něčím výjimečné a zvláštní. Jde totiž o šaty s neobyčejným příběhem, dary lidí, kterým není lhostejné, jak žijí jejich bližní – ať už rodiče samoživitelé, či ukrajinští uprchlíci a uprchlice.

Dům Adiny Mandlové na pražském Barrandově.

Vila na Barrandově byla pro Adinu Mandlovou útočištěm. Nikdy ji však nevlastnila

Tahle mimořádně přitažlivá herečka patřila mezi nejzářivější hvězdy prvorepublikového filmového plátna. Nekonvenční Adina Mandlová okouzlovala svým nesporným půvabem a samozřejmostí, s jakou dokázala zahrát roztomilé naivky, stejně jako ženy, s nimiž se život nemazlil. Místo teatrálních stesků raději smečovala pověstnou sebeironií – ve filmu i v soukromí.

Vilém Prečan v roce 2016.

Studium historie mě přivedlo k osobní svobodě, říká Vilém Prečan

/PAMĚŤ NÁRODA/ Svůj život zasvětil studiu novodobých dějin Česka a Slovenska. On sám byl také jejich součástí ať už jako mladý komunista, účastník Pražského jara, pronásledovaný disident nebo podporovatel disentu v emigraci. V pondělí 9. ledna se Vilém Prečan dožil devadesáti let.

Martin Dejdar při rozhovoru v Admirálu.

V Simpsonových je celý svět, říká herec Martin Dejdar. Vášeň ale hledá u sportu

Hovoříte-li s Martinem Dejdarem a jste zároveň milovníky seriálu Simpsonovi, neubráníte se pocitu, že mluvíte s rošťákem Bartem. Tím spíš když populární herec a dabér hovoří o svém dětství v Chrasti a o velké zámecké zahradě, která mu byla „zdrojem fantazie, her a dobrodružství“. Věřím ale, že by se neurazil. Rozhovor na palubě vltavského botelu Admirál byl velmi uvolněný a příjemný.

Ministerští úředníci chystají poměrně revoluční novinku – takzvané terénní chůvy.

Novinka. Stát chce některým rodinám s problémy dotovat chůvu

Ministerští úředníci chystají poměrně revoluční novinku – takzvané terénní chůvy. Stanou se jimi především starší ženy, ale i další zájemci proškolení odborníky. Pomáhat mají rodinám, které se ocitnou v tíživé životní situaci, přestanou zvládat péči o své děti a zároveň nebudou mít peníze na zaplacení výpomoci.

Fotografie z knihy Životy druhých jsou víc než můj.

Jeho děda ukrýval ve škole na Rovensku odbojáře, vnuk o jeho odvaze napsal knihu

Zatímco někteří se o rodinnou historii nezajímají či své předky neznají, Boris Hlaváček má naopak o svých kořenech jasnou představu. Je vnukem řídícího učitele Karla Hlaváčka, který patřil mezi významné členy Ústředního výboru odboje domácího. Během druhé světové války ve své škole ve Veselé u Rovenska pod Troskami vybudoval falešnou místnost, kde se ukrýval například čelní představitel domácího odboje Vladimír Krajina, Božena Vlčková či učitel a vedoucí místních skautů Karel Čurda.