Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Kateřina odložená do baby boxu ve Znojmě už má nový domov. Zdroj: FB Nemocnice Znojmo

Šance na lepší život. Holčička z baby boxu ve Znojmě už má rodinu i domov

Těžký start do života má šťastné pokračování. Nechtěná holčička, která byla uložená do baby boxu ve Znojmě minulé úterý, už má novou rodinu. „Kačenka je již u svých nových rodičů, tedy v teple domova, zahrnuta tím, co nejvíce potřebuje - rodičovskou láskou a teplou náručí. Tolik lásky, štěstí, pokory a vděčnosti, kterou jsme viděli při každém setkání rodičů s Kačenkou, bychom přáli zažít každému," vzkázala v pátek večer mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá.

Kristýna ke komunikaci používá přístroj, který je ovládán očima

Zdravá dívka v nezdravém těle. S přístrojem ovládaným očima skládá i hudbu

Kvůli banální infekci v porodnici je dnes šestadvacetiletá Kristýna Munduchová připoutána k invalidnímu vozíku a dorozumívat se může jen očima. Je nesoběstačná, i když uvnitř svého postiženého těla žije mentálně naprosto zdravý člověk plný optimismu, humoru a chuti do života. Jediné, co jí chybí, je přístroj ovládaný očima, kterým by se mohla dorozumívat.

Americký herec Bruce Willis na snímku z 11. října 2019.

Americký herec Bruce Willis trpí demencí. Kariéru ukončil už loni v březnu

Sedmašedesátiletý americký herec Bruce Willis trpí frontotemporální demencí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámila jeho rodina. Willis známý především z rolí akčních hrdinů kariéru ukončil už loni v březnu kvůli afázii, nemoci, která ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět řeči. Hercova rodina oznámila, že jeho stav se od té doby zhoršil.

Romana Hovorková s dcerou Anetou a vnukem Tadeášem.

Jak vnučce kulaka z Hluboké pomohl na školu předseda vlády Štrougal

Bývalý komunistický politik Lubomír Štrougal (1924-2023) zemřel 6. února v 98 letech. Rodák z Veselí nad Lužnicí působil od 50. let ve vrcholné politice a v letech 1970-88 byl předsedou vlády. Po roce 1989 měl být souzen i za smrt lidí, kteří v 60. letech, kdy byl ministrem vnitra, prchali přes železnou oponu. Soudu se ale vyhnul a případnému potrestání unikl.

Bilingvní výchova

PODCAST: Bilingvní děti se lépe učí a mají matematické myšlení, říká psycholožka

Jdeme shopovat nebo I want mléko. Věty, které slýcháme od dětí žijících ve vícejazyčné rodině. Můžeme tomu říkat důsledky bilingvismu. A protože smíšených partnerských vztahů přibývá, je důležité vědět, jak a v jakém jazyce s našimi dětmi komunikovat, aby si nepřišly zmatené či opožděné. Jak tedy s dětmi z vícejazyčných rodin mluvit, jaké klady a rizika má bilingvní výchova, kdy na děti aplikovat umělou bilingvní výchovu a co když je potřeba zapojit do výchovy ještě třetí jazyk? Nejen na tyto otázky mi odpovídá psycholožka Markéta Švamberk Šauerová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a vysoké školy Palestra.

Český velvyslanec při EU Jakub Dürr (na snímku ze 4. ledna 2019)

Český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr náhle zemřel. Bylo mu 46 let

Ve čtvrtek náhle zemřel český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr, bylo mu 46 let. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Dürr byl od listopadu na nemocenské a ze zdravotních důvodů se tehdy vrátil z Varšavy do České republiky. Následně se ale do Polska k práci vrátil. Soustrast pozůstalým vyjádřili mimo jiné polský premiér Mateusz Morawiecki či ministr zahraničí Zbigniew Rau.

Parkování na náměstí ve Svitavách pro rezidenty výrazně zdražilo.

Za dvě auta v rodině Svitaváci na parkovném platí 13 tisíc. Lidé se bouří

Pět tisíc jedno auto, osm tisíc druhé. A kdo nezaplatí, dostane pokutu. Obyvatelé domů na náměstí ve Svitavách se bouří proti cenám ročního parkovného. „Tolik neplatí ani lidé v Brně nebo Praze,“ řekl Pavel Kovář ze Svitav. Radní připustili, že ceník potřebuje revizi. Roční parkovné ve Svitavách aktuálně patří mezi nejvyšší v republice. Slevy se ale dočkají zřejmě jen lidé s trvalým pobytem na náměstí. Jak velké? Návrhy už na stole jsou. 

Ze starého textilu vyrábějí ženy ve Vesně nové věci.

Spolek Vesna dává starému oblečení šanci na nový život. Pomohou potřebným

Uklidit ve skříních a zároveň pomoci potřebným mohou lidé v Brně. Zachovalé věci mohou odnést do šatníku Vesny. Tam si je mohou vybrat všichni, kdo si nemohou dovolit pořídit nové věci. Vesna si navíc zakládá na principech recyklace a ženy tak oživují zapomenutou dovednost našich babiček – pokud možno nic nevyhazovat a všechno zužitkovat.

Třiatřicetiletou Neclu Camuz a jejího novorozeného syna Yagize pohřbily trosky po zemětřesení v Turecku na dlouhých 90 hodin.

Kdyby zemřel, nebyla bych tu. Matku s novorozencem na 90 hodin pohřbily trosky

I takové neštěstí, jako je zničující zemětřesení, které Turecko a Sýrii zasáhlo v pondělí 6. února, má své zázraky a šťastné konce. Jedním z nich je bezesporu příběh 33leté ženy, kterou zasypaly sutiny, když v náručí držela svého novorozeného syna. Záchranáři ji nezraněnou našli po neuvěřitelných 90 hodinách. O příběhu píše portál BBC.

Ilustrační foto. Domácí násilí.

Domácí násilí může skončit i smrtí. Odehrává se za zavřenými dveřmi

Policie v Jihočeském kraji loni řešila 364 incidentů se znaky domácího násilí, v 35 případech musela agresivní osobu dokonce vykázat z místa bydliště. Oproti covidovým rokům jde o mírný nárůst. Případy podobného charakteru řeší policisté téměř denně. Oběti násilníků ze strachu někdy zavolají o pomoc až při opakovaném napadání. A leckdy jde i o život.

Sbírka pro hospic.

Organizace HOSPIC TEMPUS působí na Mělnicku už šest let

V pondělí 13. března to bude již šest let, během kterých organizace HOSPIC TEMPUS poskytuje v okresech Mělník a Praha východ komplex sociálních a zdravotních služeb. Za tuto dobu pracovníci hospice podpořili přes 300 rodin, které se rozhodly pečovat o svého blízkého v závěru jeho života důstojně a v domácím prostředí.

Žatecký lékař Ondřej Vít.

Doktořina, rodina, nohejbal. Od rána do večera je co dělat, směje se Ondřej Vít

/ROZHOVOR/ Stíhá léčit, sportovat na špičkové úrovni i věnovat se rodině. Žatecký lékař Ondřej Vít se nezastaví. „Je těžké to skloubit, ale jde to,“ usmívá se. Je raději hodným doktorem nebo pacienty musí strašit? Má "oblíbené" nemoci, nějaký lékařský koníček? Jaké jsou jeho další sportovní plány? A co by dělal v roli ministra zdravotnictví s nedostatkem praktických doktorů? Oblíbený praktik, který má doma medaile ze světových nohejbalových šampionátů, včetně zlatých, se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Josef Zíma dlouhověkost  podle svých slov 'pobral' po dědečkovi, který se dožil čtyřiadevadesáti let.

Jsem tady přes čas, směje se Josef Zíma. Sílu k životu mu dává rodina a publikum

„Já nevím, co tady ještě dělám. Já už tady bejt nemám,“ smál se herec a zpěvák Josef Zíma v rozhovoru pro videocast Deník s nadhledem. Oblíbený umělec loni oslavil devadesátku, ale své fanoušky stále baví zpěvem a hereckým uměním. Moderátorovi talkshow Romanu Štěpánkovi prozradil, komu vděčí za to, že je na světě stále rád. Tedy fanouškům a rodině. 

Obránce Motoru Roman Vráblík.

Díky manželce našel obránce Motoru Roman Vráblík zalíbení v horských túrách

Jihočeský patriot, který si pouze na tři roky odskočil do Plzně, odkud se vrátil se dvěma extraligovými bronzy. Roman Vráblík (32 let) se vypracoval v jednoho z klíčových obránců Motoru. V téměř výhradně nehokejovém rozhovoru vypráví o své sportovní rodině, zálibách i spoustě dalších zajímavostí ze soukromého života. Soustředit se teď ale musí na svůj sport. Ve středu čeká jeho tým těžký extraligový duel s lídrem Tipsport extraligy Pardubicemi (17:30).

Letní tábor na Turistické základně v Jablonné nad Vltavou.

Děti ze sociálně slabších rodin vyrazí na tábor do Jablonné. Vybere je OSPOD

V areálu Turistické základny v Jablonné nad Vltavou se o letních prázdninách uskuteční pobytový tábor, jehož účastníci pocházejí z prostředí sociálně slabých rodin. Pořádá ho Dům dětí a mládeže Benešov (DDM) ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Benešov a Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).

Po čtyřech letech se Honzovi rakovina vrátila, ale s mnohem horší prognózou.

Honzovi se vrátila leukémie. Otec od rodiny musí opět shánět kostní dřeň

Mladý Honza si prožil víc trápení než leckdo za celý život. Podstoupil chemoterapii při první rakovině a transplantaci kostní dřeně při pozdější leukémii, která se mu nyní vrátila. Dřeň proto shání znovu. Jeho žena Jana vzpomíná na krušné chvíle, které s mužem prožili. „Počátek našeho vztahu byl tak trochu na dálku. Vyměnili jsme si mnoho zpráv, bydlela jsem totiž tou dobou v Anglii. Nemohla jsem tomu uvěřit, když mě po pár měsících jen tak přiletěl překvapit s kyticí růží v ruce,“ vypráví.

Ilustrační foto

S covidem a válkou přibylo domácího násilí. Odejít od rodiny je však těžké

/ROZHOVOR/ Před několika lety si týraná žena z Rychnova dala schůzku v restauraci se svým manželem. Chtěla mu oznámit, že od něj odchází. Muž ji ale přímo u stolku zastřelil. Ředitel hradecké poradny Nomia na pomoc obětem domácího násilí Miroslav Bubeník popisuje, co se může stát, když se útěk od násilníka dostatečně nepřipraví.

Naježená kočka. Ilustrační foto

V Nymburce i Poděbradech ubývá koček bez domova. Pomáhají kastrace i útulek

/FOTO/Jen před několika málo lety bylo na výjezdech z Nymburka i Poděbrad běžné vidět sraženou kočky, případně i několik mrtvých zvířat. To se ale v poslední době změnilo k lepšímu i díky tomu, že ve městech ubývá divokých koček. Je znát, že k osudu zvířat, která mají být primárně domácími mazlíčky, nejsou lhostejní jak samotní obyvatelé, tak dámy starající se o kočičí depozit Catky v Poděbradech. A v neposlední řadě pak obě města přispívají na kastraci koček.

ČEZ Jizerská 50 podpořila úpravu Jizerské magistrály a přispěla na vybavení azylového domu. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš startuje 2. vlnu závodu.

ČEZ Jizerská 50 podpořila úpravu Jizerské magistrály a přispěla na azylový dům

Již podesáté jeli závodníci hlavní závod Jizerské 50 s logem Skupiny ČEZ na dresu. A také v letošním ročníku pomohli svým pohybem podpořit smysluplný projekt. Ujeté kilometry přeměnila Nadace ČEZ na peníze, které se použijí na podporu úpravy tras Jizerské magistrály a poputují obecně prospěšné společnosti Jizerská. Celkem se vybralo bezmála 272 tisíc korun.

ČEZ Jizerská 50 podpořila úpravu Jizerské magistrály a přispěla na vybavení azylového domu. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš startuje 2. vlnu závodu.

ČEZ Jizerská 50 podpořila úpravu Jizerské magistrály a přispěla na azylový dům

Již podesáté jeli závodníci hlavní závod Jizerské 50 s logem Skupiny ČEZ na dresu. A také v letošním ročníku pomohli svým pohybem podpořit smysluplný projekt. Ujeté kilometry přeměnila Nadace ČEZ na peníze, které se použijí na podporu úpravy tras Jizerské magistrály a poputují obecně prospěšné společnosti Jizerská. Celkem se vybralo bezmála 272 tisíc korun.

Rodinný dům Josefa Justa zachvátil požár

Bývalý ligový fotbalista Teplic přišel o střechu nad hlavou. Pomáhá i Pelta

Teplicím pomohl zpátky do nejvyšší soutěže, poté si ji sám v žluto-modrém dresu zahrál. Ligu kopal i za Jablonec, pod Ještědem trénoval mládež, nyní společně s Benjaminem Vomáčkou působí u třetiligového jabloneckého béčka. V březnu plánoval oslavit abrahámoviny, život se k němu ale otočil zády. Josef Just a jeho rodina přišli o dům v Loužnici na Jablonecku. Zničil ho požár. Nemilosrdně. Bez varování.

Rodinný dům Josefa Justa zachvátil požár

Zničený dům, ztráta koček a nová naděje. Na pomoc trenérovi přispěchal i Pelta

Teplicím pomohl zpátky do nejvyšší soutěže, poté si ji sám v žluto-modrém dresu zahrál. Ligu kopal i za Jablonec, pod Ještědem trénoval mládež, nyní společně s Benjaminem Vomáčkou působí u třetiligového jabloneckého béčka. V březnu plánoval oslavit abrahámoviny, život se k němu ale otočil zády. Josef Just a jeho rodina přišli o dům v Loužnici na Jablonecku. 

Volodymyr Poltorak ve své provizorní pracovně v Orientálním ústavu AV ČR, která slouží i jako knihovna jihokorejských publikací

Ukrajinská rodina našla záchranu v ČR. Bádám, manželka učí ve škole, líčí vědec

Historik Volodymyr Poltorak žil v Oděse a učil na místní univerzitě. Věnoval se ukrajinským, ruským či osmanským dějinám, zajímal se také o historii kozáků. Nejdřív zkoumal jejich působení na území Ukrajiny, pak se věnoval i skupinám, které odešly v 19. století do Osmanské říše v oblasti Istanbulu. Tímto výzkumem se posunul na východ a stal se z něj i orientalista. Připravil také dvacítku dokumentárních filmů o ukrajinské historii pro ukrajinskou televizi.

Ilustrační foto

Díky akčním letákům lze ušetřit tisíce měsíčně. Nákupy ve slevách mají i úskalí

Na konferenčním stolku v obýváku Růženy P. se hromadí aktuální akční letáky všech obchodních řetězců v okolí. Právě podle nich sestavuje seznam na nákup, který následně předá svému zeti. „Nedělám to pořád, ale když mají v některém obchodě zlevněné něco, co mám ráda, raději nakoupím tam,“ vysvětluje. Nejčastěji ve slevách nakupuje jogurty, ovoce, zeleninu a suroviny na pečení. Na každém nákupu tak dokáže ušetřit i čtvrtinu ceny.

Sýrii a Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení

Dar od boha. V sutinách narozené syrské holčičky se ujme rodina prastrýce

Holčička, která se narodila v troskách budovy ve městě Džindiras na severu Sýrie, dostala jméno Aya a nový domov u rodiny prastrýce. Aya, což v arabštině znamená „dar od boha“, přežila zemětřesení jako jediná z její přímé rodiny. Informoval o tom list The Guardian. Jedenáctičlenná rodina prastrýce holčičky nyní žije ve stanu, protože jejich dům se kvůli zemětřesení také zřítil. Tisíce lidí podle BBC nabídlo, že Ayu adoptují.

Ilustrační foto

Díky akčním letákům lze ušetřit tisíce měsíčně. Nákupy ve slevách mají i úskalí

Na konferenčním stolku v obýváku Růženy P. se hromadí aktuální akční letáky všech obchodních řetězců v okolí. Právě podle nich sestavuje seznam na nákup, který následně předá svému zeti. „Nedělám to pořád, ale když mají v některém obchodě zlevněné něco, co mám ráda, raději nakoupím tam,“ vysvětluje. Nejčastěji ve slevách nakupuje jogurty, ovoce, zeleninu a suroviny na pečení. Na každém nákupu tak dokáže ušetřit i čtvrtinu ceny.