/VIDEO/ Janečkovi se pyšní největším pojízdným lunaparkem v Královéhradeckém kraji. Na severu a východě Čech každou sezónu navštíví přes 20 různých poutí a festivalů. Nyní jsou v Jičíně i se svou novinkou - 32 metrů vysokým italským kolotočem Bomber. „Jsme velká rodina, dohromady je nás tak asi 10 chlapů Janečkových,” vypočítává Jan, který se narodil v Jilemnici. Jeho manželka Eva v Turnově, oba do tradičních kolotočářských rodin.
Jak daleko může dojít toxický vztah, někdy nechceme ani domýšlet. Petra Wojaczková však v jednom takovém žila. Po dvou letech se rozhodla od žárlivého přítele odejít, což ji bohužel stálo zdraví. Pod záminkou vrácení zásnubního prstenu ji expřítel donutil otevřít dveře od bytu, a pak se na ni vrhl. Nejprve ji brutálně bil, poté škrtil šňůrou od kulmy. Jeho útok přežila, ale zdraví se jí nikdy nevrátí. Je odkázána na neustálou pomoc. Teď Petře pomáhá celé Česko.
Pavel Svoboda žije v Loděnicích u Berouna. Kdysi bydlel a pracoval v Novém Jičíně, kam se občas vrací. Ve čtvrtek 7. září byl ale jeho pobyt v Novém Jičíně výjimečný. Na jeho popud společně se zástupci města odhalili v Novém Jičíně první Kámen zmizelých. Bude připomínat osud Otto Holzera, dědečka Pavla Svobody. A proč to všechno?
Jste-li příznivci pořadů, které umějí chytnout za srdce, pak si určitě zamilujete nový dokumentární projekt televize Nova Ztracená rodina, který moderují Tereza Pergnerová a Mirek Vaňura. Na první pohled se může zdát, že jde o podobný formát, jakým byla Pošta pro tebe, ale není to tak. „Tam, kde Pošta pro tebe končí, pointa Ztracené rodiny začíná,“ vysvětluje Tereza a dodává, že ani tady nebude nouze o emoce. Oba moderátoři jsou na ně ale připraveni.
Milošovi bylo letos 34 let, a ještě nedávno se s manželkou Aničkou radoval z čerstvě narozeného syna a tříleté dcerky. Až do osudného okamžiku, kdy se vracel z práce a přihodila se mu velice vážná autonehoda. Ta poznamenala život celé jeho rodiny. V důsledku nehody došlo k vážnému poškození Milošových očí i hlavy a následovalo deset měsíců v kómatu. Lékaři mu od začátku nedávali žádnou naději, ale jeho žena nepřestala věřit ani na okamžik.
Hned po narození museli lékaři Taťánku, která se svými rodiči Monikou a Václavem žije v Žinkovech na Plzeňsku, okamžitě resuscitovat. Na první pohled bylo patrné, že s ní není vše v pořádku. Podrobná vyšetření odhalila, že se potýká s řadou zdravotních problémů, které způsobila duplikace části 17. chromozomu.
Rodiny s větším množstvím dětí si na automobilovém trhu příliš vybírat nemohou. Pokud nechtějí dodávku uzpůsobenou k přepravě lidí, je nabídka ještě tristnější. Tedy byla by - kdyby neexistoval Hyundai Staria.
Ponižování, vulgární nadávky, bití, sexuální násilí, ale i omezování kontaktu s přáteli, úmyslné zanedbávání péče, vykořisťování či čtení pošty. To jsou formy násilí, které společnost, ale i ti nejbližší páchají na seniorech. „Dvouletý detailní průzkum ukázal, že týráním, zneužíváním, špatným zacházením či podrýváním důstojnosti v České republice trpí 29 procent seniorů,“ podotýká v rozhovoru zakladatel organizace Život 90 Jan Lorman, který se průzkumu účastnil.
K 16. ročníku Barokomaratonu, který nabízí krásné tratě i závod ultramaratonců, se letos poprvé připojí i Český národní registr dárců dřeně. Pomohl k tomu i příběh, o který se podělila jedna z aktivních účastnic běhu v Plasích a dárkyně, která před lety zachránila život malé holčičce.
Pátrání po pohřešované seniorce z Milevska mělo šťastný konec. Po dvou dnech a nocích, které strávila v lese a nemohla se pohnout, ji našli. Naštěstí včas a v pořádku.
Juliána je mladá maminka tříletého Martínka, kterého kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže už dva roky obejmout a zahrnout ho svou mateřskou láskou. Po prodělané operaci srdce byla Juliána propuštěna domů, ale po několika dnech přestala dýchat. I přes rychlou pomoc manžela a navzdory několik resuscitacím upadla do kómatu. Lékaři už jí nedokážou pomoci. Šanci na návrat do normálního života nabízí léčba v Rakousku a Švýcarsku, ale na tu rodina nemá peníze. Pomoc hledá prostřednictvím sbírky.
Soutěžní anketa speciální letní výzvy je u konce. Nejen, že si výherci odnesou hodnotné ceny, ale získají také nezapomenutelnou památku pro celou rodinu, a to originální titul Dítě Deníku. Soutěž byla založena na formě týdenních anket, první odstartovala na Mezinárodní den dětí, poslední ke konci srpna. Následovalo velké finálové klání, kam postoupili vítězové jednotlivých týdenních kol. Finální kolo soutěžní ankety skončilo v úterý 5. září o půlnoci.
Velký hlavní obytný prostor, kde se vaří, pracuje, dovádí s hračkami a také odpočívá u televize, nemusí být – zvlášť pro rodinu s malými dětmi – vždycky výhrou. Studio No Architects vymyslelo šikovné řešení, které umožňuje pokoj zvětšit nebo zmenšit podle potřeby. Interiér bytu v pražské novostavbě oslovuje také citlivě využitými výraznými barvami a hravými oblými tvary nábytku.
Po rodičích zdědila Zlata Adamovská smysl pro humor a chuť k jídlu. Vše ostatní si musela vydobýt sama. V dětství prošla přísnou výchovou, v sedmnácti odešla z domova. Dnes je matkou, babičkou a spolu s manželem Petrem Štěpánkem, s nímž ráda cestuje, tvoří nerozlučnou dvojici. V rozhovoru pro časopis Story se herečka známá z dabingu, Ordinace v růžové zahradě a Divadla Studio DVA, podělila o pohledy na život, rodinu i vnoučata.
Ukrajinská první dáma Olena Zelenská promluvila o emocionálním dopadu války na její rodinu. V rozhovoru pro stanici BBC se svěřila, že jejímu synovi chybí táta, ale přesto věří, že náročnou situaci společně zvládnou.
Na tragické osudy židovských rodin upozorňují kameny zmizelých, Stolpersteiny. Projekt německého umělce Güntera Demniga, který přinesl další Stolpersteine do Pardubic, připomíná, že by se nikdy nemělo zapomenout na historii a utrpení obětí nacistického teroru.
Aktuálně je v Moravskoslezském regionu okolo 700 dětí které vyrůstají v domovech, i když by mohly žít v náhradních rodinách. Vedení kraje dlouhodobě usiluje o to, aby nejmenší děti, které z nejrůznějších důvodů přišly o biologické rodiče, nemusely vyrůstat v ústavech. Zapojit se můžete i vy. Ja na to?
Začátek září je každoročně ve znamení nákupu školních potřeb, placení kroužků, výletů, družiny i různých školních fondů. Pro rodiče to bývá citelný zásah do peněženky. Dobrou zprávou však je, že některé městské části nabízí rodinám v tíživé životní situaci pomoc.
V jednačtyřiceti letech porodila vysněného syna, radovat se z něj ale nemohla. Eliška z Habartova na Sokolovsku krátce po porodu zemřela kvůli silnému krvácení. O chlapečka se tak stará jeho otec Radek, ten ale čelí řadě komplikací. Partnerka ho totiž nestihla uvést jako otce a on tak není zapsán v rodném listu dítěte…
/FOTOGALERIE/ Rodinný festival Bystřicefest se konal v sobotu 26. srpna v Bystřici. Jeho samotný název dokazuje to, že pestrý program byl poskládán tak, aby potěšil opravdu celou rodinu. Malým dětem zazpívali Čiperkové, se kterými se bylo možné i vyfotit. Když na podium vstupovali Tary a Jay, tak je jejich mladí fanoušci vítali nadšeným potleskem a málem zbourali ochranný plot.
Životopisný snímek o výjimečné zpěvačce Whitney Houstonové můžete zhlédnout na HBO Max. Platforma SkyShowtime představí komediální seriál Vítěz, jehož režie se ujal Jan Hřebejk, a na Prima+ si vychutnáte boj rozcházejících se manželů ve filmu Ostrov, v němž excelují Jana Plodková a Jiří Langmajer. Máme pro vás tip i na jednu disneyovku, jednu marvelovku a ještě něco navíc.
Areál hotelového komplexu v Egyptě zdobí od srpna nová třešeň. Na přání dnes již zesnulé Moniky Foltínové ji sem, do její oblíbené dovolenkové destinace, přijela zasadit Moničina rodina.
Nejen teplické spolky mohly v areálu u zámečku na Letné v Teplicích v rámci dne pro rodinu, který se konal v závěru letních prázdnin, odprezentovat své aktivity veřejnosti. V pátek 1. září tu nechyběl skákací hrad, byla hudba, taneční vystoupení a také módní přehlídka.
Problémová ubytovna v Riegrově ulici v Olomouci, která ukončila provoz k poslednímu srpnu, je vyklizená. U stěhování posledních obyvatel v pátek asistovala bezpečnostní služba i policie.
Byl to příběh jako hodně jiných. A přesto v mnohém unikát, jako život sám. „O pohřbu jsem stála v kostele ve stejné lavici na stejném místě ve stejný den, akorát o pětačtyřicet let později. Umřel doma, jak si přál. A stihl mi před smrtí říct, jak je rád, že mě má, což jsem za celé manželství neslyšela. Kdyby zůstal v nemocnici, nedořekli bychom si to,“ začíná své vyprávění od konce paní Helena.
V srpnu uplynulo už patnáct let od zmizení Petry Žroutové z Hýskova na Berounsku, maminky tehdy čtyřletého chlapce. Žena se pravděpodobně stala obětí kriminálního činu, ale její tělo se nikdy nenašlo. Případ zůstává i po tak dlouhé době nevyřešený.
Diakonie ČCE ve spolupráci s TV Nova a obchody Tesco pořádá po celé České republice druhý ročník charitativní sbírky Školákům od srdce. Před začátkem školního roku, o víkendu 2. a 3. září, bude mít každý v Královehradeckém kraji možnost podpořit děti z rodin ohrožených chudobou nákupem školních pomůcek v prodejnách Tesco v Hradci Králové, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a v dalších 4 městech. Vybrané pomůcky budou dětem rozdány v průběhu prvního školního týdne.
Diakonie ČCE ve spolupráci s TV Nova a obchody Tesco pořádá po celé České republice druhý ročník charitativní sbírky Školákům od srdce. Před začátkem školního roku, o víkendu 2. a 3. září, bude mít každý v Královehradeckém kraji možnost podpořit děti z rodin ohrožených chudobou nákupem školních pomůcek v prodejnách Tesco v Hradci Králové, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a v dalších 4 městech. Vybrané pomůcky budou dětem rozdány v průběhu prvního školního týdne.
/FOTO, VIDEO/ V srpnu uplynulo už patnáct let od zmizení Petry Žroutové z Hýskova, maminky tehdy čtyřletého chlapce. Žena se pravděpodobně stala obětí kriminálního činu, ale její tělo se nikdy nenašlo. Případ zůstává i po tak dlouhé době nevyřešený.
Touží po lásce, pohlazení, vlídnosti. Odvděčit se slovy však nemohou, pejskové a kočičky z útulku U Šmudliny v Tachově, který provozuje Gabriela Jägerová, vás za vaši lásku odmění radostným vrtěním ocásku, později jistě i pořádným olíznutím nosu či tváře anebo spokojeným předením na vašem klíně. Deník vám přináší alespoň krátký výběr z nabídky chlupatých čtyřnohých obyvatel útulku.
/FOTO, VIDEO/ Magnet na turisty, pořádný skok v návštěvnosti. U domácích i cizinců. Na Státním zámku v Lysicích na Blanensku dokončují nákladnou obnovu tamní zahrady a zahradnictví za sto osmdesát milionů korun. Po ní se návštěvníci zámku vrátí o více než sto let zpět, kdy tento skvost do úchvatné podoby vypiplala šlechtická rodina Dubských.
/VIDEO, FOTO/ Již podruhé uspořádal Prapor podpory nasaditelných sil v rakovnických kasárnách tzv. Family day, tedy den pro rodinné příslušníky členů praporu.
Sokolovská Společnost Pohlazení pečující o děti ze znevýhodněných rodin uzavřela letní prázdninové zážitky a výlety společným sjezdem části řeky Ohře v neděli 27. srpna.
Před deseti lety přemýšleli partneři Ilona Kodýmová a Martin Kynský, co dál. Na cestě první dítě, v nedostavěné stáji dva koně. Martin stáj rozšířil s tím, že v patře vznikne byt. „Plán byl takový, že ustájení více koní nám pomůže s hypotékou,“ popsal. A tak vlastně vznikla v Klíčnově na Jablonecku rodinná farma Vojtěška, kde se dnes rodina stará kromě deseti koní o 70hlavé stádo Highland Cattle, skotského náhorního skotu. Je jedním z největších stád v Libereckém kraji. A v bio kvalitě.
/FOTO, VIDEO/ Před deseti lety přemýšleli partneři Ilona Kodýmová a Martin Kynský, co dál. Na cestě první dítě, v nedostavěné stáji dva koně. Martin stáj rozšířil s tím, že v patře vznikne byt. „Plán byl takový, že ustájení více koní nám pomůže s hypotékou,“ popsal Martin. A tak vlastně vznikla v Klíčnově na Jablonecku rodinná farma Vojtěška, kde se dnes rodina stará kromě deseti koní o 70hlavé stádo Highland Cattle, skotského náhorního skotu. Je jedním z největších stád v Libereckém kraji. A v bio kvalitě.
Čtenáři si i v srpnu užívali prázdniny či dovolenou v oblíbeném Chorvatsku. Fotili se v „chorvatských“ brýlích, které pro ně připravil Deník v soutěži o proplacení poplatků z cesty na Jadran.
Areál termálního koupaliště Podhájska na jihu Slovenska v noci na dnešek zpustošila větrná smršť. Převrátila i karavan, ve kterém spala rodina, uvedl dnes na svém webu list Sme. V převráceném karavanu byla rodina z Česka se dvěma malými dětmi, uvedla televize Markíza.
V malé obci Bavorského lesa Ebenreuthu u Zentingu byly do Schauerhofu ohlášeny velké narozeniny. Synovi Marie a Maxe Baumannových, Andreasovi, bylo 53 let, a tím devět dětí rodiny dohromady dovršilo 500 let věku.
Irena Jilovcová z Prahy má v pronájmu zahrádku. Její rodina tam odpočívá a pořádá grilovací akce. Jenže po grilování je vždy zapotřebí opláchnout nějaké nádobí. Aby mohli fungovat, musela se pustit do díla, protože v nájmu se člověku investovat do drahé venkovní kuchyně příliš nechce.
Sedí vedle sebe a provázky vážou na oblečení uzlíky, aby bylo připravené k barvení. „Teďka batikujeme trička. Ráno byla rozcvička a vběhli jsme do řeky. Na vedoucí, která zůstala suchá, jsme vylili hrnec vody, aby jí to nebylo líto. A včera večer jsme leželi na louce na karimatkách a koukali, jak padají hvězdy. Teda Perseidy. Bylo jich spousta! A taky budeme spát venku. A v noci půjdeme lesem dívat se na východ slunce,“ o překot líčí mladí obyvatelé tábora u Hrubé Vody na Olomoucku v těžko přístupném údolí řeky Bystřice v těsném sousedství vojenského prostoru Libavá.
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Sportovní život je vrtkavý. Poznal to i Pavol Bugáň. Od roku 2019 působil jako manažer ve fotbalovém Řepišti, které vytáhl z krajské soutěže I.B třídy až do divize. Podle svých slov svými funkcionářskými schopnostmi, nikoli penězi.
Alzheimerova choroba postihuje asi dvě procenta populace ve věku 65 let, z lidí starších 80 let jí ovšem trpí až 40 procent. Na druhou stranu nejde jen o nemoc starců, první běžně nerozpoznatelné změny na mozku může přinést už ve 45. až 50. roce života. S neurologem Jakubem Hortem jsme si povídali o tom, jak včas Alzheimerovu nemoc poznat, jak se s ní vyrovnat či jak dlouho se s Alzheimerem žije.
Helena Brejchová je zručná žena. Z palet udělala nábytek do obýváku i lavice na zahradě. Její záliba ve dřevu našla uplatnění také při stavbě mola okolo domácího bazénu. Molo vyrobila z dřevěných palet. A pomáhala jí při tom celá rodina. Lidé z okolí, kteří nyní nové molo u bazénu obdivují, netuší, že stálo jen pět tisíc korun.
Druhý ročník projektu jehož hlavním cílem a náplní je tvorba s dětmi, měl své pokračování. Základna ve Skaličce i Hranicích, čtyři různé skupiny a programy, téměř 200 hodin smysluplné práce nás všech.
/FOTO/ Zrekonstruovaný kříž Josefa a Amálie Zemanových z roku 1884 dominuje právě opravované části hřbitova ve Šlapanicích. Předtím několikrát měnil místo, než skončil na křížení hlavních cest rozšířeného pohřebiště. Jeho přesuny ukrývají i kus historie.