Lidé cestují i stovky kilometrů, jen aby se dostali do soudní síně. Ve Spojených státech amerických se právě odehrává proces s dědicem bohatého a politicky vlivného klanu Murdaughů, který čelí obvinění, že zastřelil svou manželku a syna. V příběhu miliardářské rodiny z Jižní Karolíny nechybí děsivá nehoda, vyhrožování, fingované pokusy o vraždu, krádež milionů dolarů či drogy.
Více než sto let stará vila v Hodoníně na rohu ulic Brněnská a Martina Benky se proměňuje v moderní stacionář Vlaštovka. Ten se má stát už za rok důležitým a potřebným útočištěm pro mladé klienty, kteří trpí tělesným i duševním postižením a poruchami autistického spektra. Zdejší středisko pro náročnou péči o děti a mladé dospělé tady vyrůstá od června minulého roku.
Když po válce nastal odsun Němců, město se vylidnilo. Každý trochu schopnější odtud šel pryč. Potom přišly jen sociálně slabé rodiny, které k místu neměly žádný vztah. Nynější generaci čtyřicátníků ale přestalo být jedno, co se v Chebu děje. Za covidu je naštval Andrej Babiš a objevili Petra Pavla.
První rodina uprchlíků z Ukrajiny dorazila do Šumperka přesně před rokem,v pondělí 28. února. Další následovali. Ukrajincům nabídla tehdy pomoc řada obyvatel města.
Už jako malá holka si přála pomáhat lidem. Ošetřovala kamarádky ze školky, starala se o rodinu, měřila teploty, obvazovala. Nyní šestadvacetiletá zdravotní sestra Nikola Uhrová pracuje na dětském oddělení břeclavské nemocnice. Své schopnosti i oblíbenost prokázala druhým místem v soutěži Sestra sympatie.
Ještě před rokem vedl poklidný život v severočeských Teplicích. Měl na starost firmu a volný čas věnoval rodině. Vše se změnilo a naruby obrátilo v ranních hodinách loňského 24. února, kdy jeho vlast napadly hordy putinovských vojáků. Rodák z ukrajinského Melitopolu Ivan Fedotov si to probuzení, kdy si myslel, že se mu zdá jen strašně špatná noční můra, dodnes vybavuje.
/FOTOGALERIE/ Lužná, srpen 2005. Na zahradě rodinného domu sedí několik místních rodin společně s dospělými dcerami a vzpomínají, jak jejich obec před více než dvaceti lety žila. Den dětí, Mikuláš, taneční zábava, turnaje ve volejbalu a házené, to vše pod hlavičkou zdejšího tradičního spolku TJ Lokomotiva. A hlavně: lidé se znali, scházeli a komunikovali. Jenže po roce 1989 přišla krize obecního společenského života: místní jako by se stáhli do sebe, přestali spolu mluvit, zmizela chuť se podílet na organizaci obecních akcí a zanikly i prostory, kde se společné aktivity provozovaly. To se ale teď mělo změnit.
Příval první vlny pandemie před třemi lety se nezastavil ani o státní hranice. Přesto právě v příhraničí byl dopad vládních nařízení pro místní velice tvrdý. Řadu měsíců zákazy a uzávěry pociťovala na vlastní kůži i Marie Mikulková ze Sudoměřic na Hodonínsku. Uzavření hranic najednou vrazilo klín mezi její širokou rodinu na moravské straně a jen pár stovek metrů vzdáleném Slovensku.
/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Kdo pamatuje doby, kdy se ještě před deseti lety i v ukrajinské televizi plynule přecházelo z ukrajinštiny na ruštinu a obráceně, bude překvapen, jak málo Ukrajinců je dnes ochotno mluvit rusky. Putinovská agrese v zemi zničila postavení ruštiny i kdysi kladný vztah velké části Ukrajinců k Rusům jako národu.
/FOTOGALERIE/ Uplynul přesně rok od dramatických chvil, které má za sebou majitel Šafaříkova mlýna v Nymburce Václav Šíma. Hned druhý den po zahájení ruské agrese na Ukrajinu jej požádal kamarád a občasný obyvatel mlýna Vitalij Byalyk, jestli by mu nepomohl s evakuací rodiny z bombardované Ukrajiny.
Můj pohádkový svět z jedné strany česky, z druhé ukrajinsky. Devítiletý ukrajinský chlapec Danylo Senchyk žijící ve vesnici nedaleko nechvalně proslulé Buči, nedávno v Chrudimi, kam před rokem uprchl s rodinou před válkou, pokřtil svou knihu pohádek. Křestu se malý autor zúčastnil se svou babičkou, s níž sem na otočku přijel z Ukrajiny, kam se rodina v říjnu vrátila. "Česko mi dalo hodně, vedle knihy hlavně sestřičku Sofii, která se tady narodila," řekl chlapec v rozhovoru pro Deník.
/FOTO/ Lidem na Ukrajině pomáhají velké organizace a státní instituce, mnohé ale zmůžou i jednotlivci. Judith Krulišová z Kutné Hory shromáždila spolu se svojí sestrou Olgou Aliou za poslední rok pomoc za stovky tisíc korun.
„S milenkou jsem dítě neplánoval, měl jsem dvě děti s manželkou a opustit jsem je nechtěl. Jenže milenka mě postavila před hotovou věc. A začaly se dít věci!“ vypráví Petr pro časopis Překvapení.
Klokani ukrytí u maminky ve vaku nebo malá trnucha plující v akvárku mezi velkými. Zoo Brno přivítala do svých řad nové členy rodiny. Právě trnuchu chová na celém světe pouze pět zoologických zahrad. Jednou z nich je brněnská zoo.
Radka Hamáčková je vedoucí Sociálně aktivizační služby Diakonie Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí. Často se k ní dostávají nízkopříjmové rodiny s velkými dluhy a leckdy i několika exekucemi. Jak říká, moc příběhů neústí v dobrý konec. Vybavuje si ale osud paní Ivany, který nakonec přece jen skončil dobře. (Její jméno redakce na přání diakonie změnila.)
Lidé z nízkopříjmových domácností nemají jak se bránit zdražování a často upadají do dluhových pastí. Podle odborníků by jim měl stát pomáhat efektivněji, zatím ale jeho roli suplují neziskovky.
Domácích venkovských zabíjaček v dnešní době rychle ubývá. Uvádím proto vzpomínku ze sedmdesátých let minulého století, když jsme doma v Novém Dvoře (osada mezi Úsobrnem a Jaroměřicemi), rok, co rok měli zabíjačku.
Daleko od Kyjeva nyní musí žít Liubov Yakushevska, s níž se do bezpečí vydaly také dvě dcery a sestra s holčičkou. Na jihu Čech našly všechny přátelské přijetí.
Koprodukční film české režisérky Michaely Pavlátové Moje slunce Mad dostal prestižní cenu francouzské filmové akademie César za nejlepší celovečerní animovaný film. Na pátečním slavnostním předávání cen v Paříži to oznámili organizátoři.
Den, na který nezapomene do konce svého života. Tak vzpomíná na 24. únor 2022 Yelizaveta Shtonda, rodačka z Charkova, které vpád ruských vojsk na Ukrajinu změnil život stejně jako všem jejím spoluobčanům. Po prvotním šoku z ostřelování města se musela vyrovnat také se ztrátou blízkého člověka a posléze přišla i o byt, ve kterém žila více než třicet let.
Můžete v nich mít tři řady sedadel až pro osm lidí a vyrazit pohodlně i na vzdálenější dovolenou s celou rodinou nebo s přáteli. Nebo nějaká sedadla uberete a máte z auta prostornou dodávku do práce a na převoz větších věcí. Multivany jsou díky své praktičnosti a velikosti stále oblíbenější a jejich nabídka proto roste i v našich autobazarech.
/FOTOGALERIE/ Výstavbu městského bytového domu připravuje na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou v Holešovicích radnice Prahy 7. Novostavba, jejíž podoba vzešla z mezinárodní architektonické soutěže, by v závislosti na délce povolovacího procesu mohla být hotova zhruba do čtyř let.
/PROGRAM UVNITŘ ČLÁNKU/ Dny plné zábavy, hudby, ale i kejklířského vystoupení zažijí návštěvníci Mariánských Lázní. Už od pátku na kolonádě a v prostorách Arniky bude k vidění celá řada zajímavých akcí. To vše pod taktovkou manažera hotelu Krakonoš Tomáše Richtera, který po velmi úspěšných několikadenních vánočních trzích na kolonádě připravil Malý jarmark.
/FOTOGALERIE/ Města na Berounsku pronajímají byty ve svém majetku především sociálně slabším obyvatelům nebo seniorům. Naposledy se nájemné zvýšilo u některých bytů v minulém roce. Letos se s tím většinou nepočítá.
/FOTO, VIDEO/ V mostecké ulici Javorová vznikla Javorka, netradiční malá kavárna s malou hernou a aktivitami pro rodiny s dětmi. Javorka je i spolek založený stejnými maminkami, které vstoupily do celostátní sítě mateřských center.
Více než polovina českých dětí se cítí šťastná. Vyloženě nešťastně se jich oproti tomu vnímá jedno procento. Vyplývá to z unikátního výzkumu Mladé hlasy 2022, který uskutečnil Český výbor pro UNICEF ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.
Spielberg, Spielberg! Mohutné ovace a skandující fanoušci. Amerického režiséra Stevena Spielberga vítaly v úterý večer na filmovém festivalu Berlinale davy. Jeden z nejlepších filmových vypravěčů opět dokázal, že umí přitáhnout publikum na jakékoli půdě, a to i mimo kino. Do Berlína si přijel pro čestnou cenu.
Zoologická zahrada Děčín přichystala na nadcházející sobotu (25. 2.) slevovou akci, která potěší především rodiny. Tzv. Family day, který je novinkou v kalendáři akcí, přinese speciální slevu na rodinné vstupné.
Letošní ročník byl pro Drůbežářský závod významný. Již potřetí se zapojil do projektu MAMMA/PARENT FRIENDLY, který zaštiťuje společnost Grafia s. r. o..
Čeští diplomaté a zaměstnanci ambasády v Kyjevě se vrátili na velvyslanectví už loni v květnu, jakmile se tamním silám podařilo od ukrajinské metropole vytlačit ruská vojska. Od té doby se řídí režimem nastaveným pro válečnou zónu. „Lidé z ambasády věděli, do čeho jdou, ale nikdo neodmítl a přicházejí i noví zaměstnanci. Já si toho strašně vážím,“ říká v rozhovoru pro Deník velvyslanec Radek Matula.
Maddie McCannová je pohřešovaná už více než 15 let. Krásné okaté holčičce byly tři roky, když beze stopy zmizela z apartmá, kde bydlela během dovolené v Algarve v Portugalsku se svými rodiči, zatímco ti večeřeli v nedaleké restauraci. Rozsáhlé, ale bezvýsledné pátrání sledoval celý svět. Teď se ale objevila jedenadvacetiletá Julia Wandeltová z Polska, která tvrdí, že právě ona je Maddie a žádá o pomoc, aby to mohla prostřednictvím testu DNA dokázat.
Centrum Orion, je nezisková organizace, která již 25 let pomáhá rodinám dětí s postižením, a to hlavně v rychnovském regionu. V červenci 2021 jsme se díky podpoře nadačního fondu Abakus stali zastřešující organizací pro homesharing v Královéhradeckém kraji.
Třicátník Dmytri Tarasov jede vlakem z Prahy do východopolského Přemyšlu. Ukrajinský manažer společnosti na prodej tepelných čerpadel jeden ale jen na hranici Ukrajiny. „Dál nemohu, nepustili by mě zpátky a odvedli do armády,“ říká. „Uvažoval jsem, že se sám vydám na Ukrajinu a přihlásím do armády. Ale žena mi řekla, že se musím postarat o svoji rodinu, o ni a o naši malou dceru,“ říká omluvným tónem. Bydlí už čtvrtým rokem v Česku, začínal jako mnozí další Ukrajinci u pásu ve škodovce. Dnes ale pracuje jako obchodní manažer mezinárodní společnosti, má byt tři plus jedna a evidentně se mu daří slušně.
Online třeštění, spory kvůli postupu policie a turistika amatérských detektivů provázely od konce ledna hledání pohřešované Nicoly Bulleyové ve vsi nedaleko Blackpoolu na severu Anglie. V neděli po poledni police oznámila, že našla tělo v řece Wyre, u které žena zmizela. Podle vyšetřovatelů jde o Bulleyovou.
Australský ovčák je krásný, inteligentní a velmi temperamentní pes s výraznýma jantarovýma, hnědýma nebo modrýma očima. Indiáni je nazývali psy s očima duchů. Není proto divu, že obliba tohoto plemene stále roste. Pokud ale uvažujete o tom, že si ho pořídíte, měli byste si o něm nejprve zjistit co nejvíc informací. Tenhle pejsan rozhodně není žádný gaučák ani plyšák na hraní pro děti.
/VIDEO/ Příčinu sobotního požáru v zahradní kolonii v Předlicích zjišťují hasiči, nyní čekají na výsledky z laboratoře. Příbuzní objasňují důležité detaily.
Padesát korun z jednoho prodaného vozu. Na první pohled zanedbatelná částka může pro rodiče dětí s postižením znamenat rozdíl mezi nouzí a důstojným životem. O spolupráci se značkou Kia i činnosti Nadace Naše dítě jsme si povídali s její ředitelkou Ivanou Kozákovou.
V dnešní době sice domácích venkovských zabíjaček patrně valem ubývá. A tak uvádím vzpomínku ze sedmdesátých let minulého století, když jsme doma v Novém Dvoře (osada mezi Úsobrnem a Jaroměřicemi), rok, co rok měli zabíjačku.
V rámci naší halové turnajové sezóny v tenisové hale v České Lípě jsme ve velké pohodě uspořádali naprosto skvělý turnaj Čtyřhra ženy. Turnaj se nám povedl natolik, že než zvládnu všechny pochválit a všem poděkovat, tak to si dost počtete. Spolek Tenisová rodina se každým turnajem neustále rozšiřuje o další nové hráče a hráčky. A co víc, věhlas našich turnajů se stále zvyšuje a nyní se o nás nově dozvědí i v tak velkém městě jako je Olomouc.
Farnost v Ostravě-Staré Bělé v neděli uspořádala bohoslužbu v tamním kostele pro ukrajinské rodiny, které k nám uprchly před válkou. Následovalo setkání více než stovky Ukrajinců s rozličnými osudy.
Roman se nedávno oženil a s milovanou manželkou plánovali založit rodinu. Dnes však bojuje s agresivní rakovinou měkké tkáně a lékaři mu už nedávají žádnou naději. On se však rozhodl to nevzdat a po dlouhém hledání našel kliniku v Texasu, která nabízí léčbu s velkou nadějí na úspěch. Jestli přežije však závisí pouze na tom, zda dokáže rychle vybrat dost peněz.
Farnost v Ostravě-Staré Bělé v neděli uspořádala bohoslužbu v tamním kostele pro ukrajinské rodiny, které k nám uprchly před válkou. Následovalo setkání více než stovky Ukrajinců s rozličnými osudy.
27 a 24 let staří Afghánci zavraždili v červenci 2021 v Německu svou 34letou sestru, protože po útěku z vlasti chtěla vést život podle svých představ a ne podle představ své rodiny o morálce. „Hlídali, kontrolovali, šikanovali sestru a její děti," řekl předseda senátu berlínského soudu. Připustil, že k jejímu usmrcení možná dostali úkol od rodiny, ale jednali „v překotné horlivosti".
Anna Grušová a Helena Vávrová se narodily v prominentní rodině, obklopeny vzdělaností a dobrými styky svých rodičů. Dramatický zvrat kariéry jejich otce Eduarda Goldstückera z nich však záhy udělal dcery politického vězně. Obě svěřily své vzpomínky Paměti národa.
Kdo by nechtěl bydlet v hospodě? Lidem v Dolní Cerekvi na Jihlavsku se takové přání splní. Tamní radnice našla možnost, jak nabídnout velké byty, kterých je v městysi nedostatek. Vzniknou právě v bývalém pohostinství.
V nenápadném výškovém domě v Drahovicích žijí Sergey Braun a Alla Kravtsová, rodiče ruského ministra školství, který je na sankčním seznamu. Česky vůbec nehovoří.