Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Dagmar Wallová pracuje ve fotbalové Líšni na funkcionářské pozici už dvacet let.

Fotbal Wallovou nabíjí. Jsme jedna rodina, říká vlivná líšeňská funkcionářka

Ví se to už dlouho, fotbal je jednoznačně nejpopulárnější sport. Každý víkend ho sledují desítky milionů diváků a strmým tempem narůstá i popularita ženského fotbalu. Začínají ho vysílat přední televizní stanice, do klubů vstupují světoví sponzoři a zápasy fotbalistek plní i ty největší stadiony. Postupně se ženy začínají objevovat i ve funkcionářských pozicích. Výrazným příkladem je i Dagmar Wallová, jedna z hlavních postav druholigového líšeňského celku.

Gabriela Roubalová v roce 1864.

Po stopách Gabriely Roubalové: Život La Boemy byl spjatý i s Berounskem

/FOTOGALERIE/ Loňský 16. březen přinesl 100. výročí úmrtí a letošní 10. únor 180. výročí narození české pěvecké legendy Gabriely Roubalové, zvané La Boema. Česká dramatická umělkyně, výsostná sopranistka Gabriela Roubalová se narodila 10. února 1843 v Radnicích u Rokycan. 

Vajíčková pomazánka může být vynikající velikonoční lahůdkou

Ideální svačinka? Rychlá vajíčková pomazánka je chutná a má mnoho variant

Vajíčková pomazánka má několik set variant a každá rodina má svůj osvědčený recept. I mně maminka předala ten náš a samozřejmě jsem dosud nenarazila na lepší. Nejenže jsou potřeba pouze čtyři ingredience, ale příprava je jednoduchá a rychlá. Proto můžete pomazánku udělat kdykoliv a dát si ji třeba k svačině, snídani, případně ji namazat na chlebíčky pro návštěvu. Recept se vám bude rozhodně hodit na Velikonoce, během kterých zbyde spousta vajíček po koledování.

Vizsla, jak se také maďarský ohař nazývá, je zdravé plemeno, které není příliš zatíženo nemocemi

Lovec, kterému se přezdívá magor. Maďarský ohař miluje lidi i zvířata

Maďarský krátkosrstý ohař je u pejskařů čím dál tím oblíbenější. Tohle temperamentní plemeno ale rozhodně není gaučák, který by s páníčkem hodiny spokojeně sledoval nekonečné seriály. Z názvu plemene by se sice mohlo zdát, že nejvíce těchto psích krasavců potkáte v Maďarsku, není tomu ale tak. K velmocem v jejich chovu patří právě Česká republika společně s USA a Velkou Británií.

Obrázek Maddie, jak by mohla vypadat v devíti letech, umístěný v kostele v Rothley. Tam se v roce 2017 konala bohoslužba u příležitosti deseti let od chvíle, kdy se Madeleine McCann ztratila na dovolené v Praia da Luz v Portugalsku

Komu vadí nové pátrání po Maddie McCannové? Julii Wandeltové vyhrožují smrtí

Vyhrožování, útěk a pochybnosti. Situace kolem polské dívky, která věří, že by mohla být před lety ztracenou britskou holčičkou Madeleine McCannovou, se během pár týdnů velmi zdramatizovala. Julia Wandeltová, jejíž příběh nyní sledují miliony lidí, začala dostávat vyhrůžky smrtí. Proto se rozhodla z Polska uprchnout. Nyní se jednadvacetiletá dívka zřejmě skrývá v Kalifornii. Pochybnosti o tom, že by Julie Wandeltová mohla být pohřešovanou Maddie, však sílí. Švýcarská společnost, která použila speciální software na srovnání obličejů obou dívek, tvrdí, že mezi nimi nenašla shodu.

Švýcarská policie. Ilustrační snímek

Rodina uvěřila konspiracím. Pár i s dětmi raději skočil ze sedmého patra

Případ jako vytržený z hororové knihy. Rodina podlehla konspiračním teoriím a během pandemické krize se začala chystat na nejhorší. V bytě si nakupila zásoby jako na konec světa. Když později začala válka na Ukrajině, utvrdilo to jejich představy o krutém světě, ve kterém nestojí za to žít. A tak dospělí naplánovali útěk z reality. Hromadně i s dětmi skočili ze sedmého patra vstříc smrti. K takovému závěru došli švýcarští policisté, kteří případ po roce uzavřeli.

Ilustrační foto.

Lokálka Mělník - Mšeno: obce boj o její záchranu nevzdaly. Ale s jiným cílem

/ROZHOVOR/ „Lokálka Mělník - Mšeno zaniknout nesmí," říká mělnický radní pro dopravu Jindřich Špergl (za TOP 09), který už několik měsíců bojuje spolu se zástupci dalších měst za záchranu této trati. A vypadá to slibně. Středočeský kraj v posledních dvou letech výrazně omezil nebo zcela zastavil provoz na některých tratích – kvůli nezbytným úsporám. Ve hře je také osud 130 let staré jednokolejky na Mělnicku.

Školní jídelna. Ilustrační foto.

Dražší školní obědy? Kvůli šetření je rodiče dětem neodpírají, tvrdí Luboš Zajíc

Vysoké ceny energií a potravin dopadají nejen na domácnosti, ale také na školy, které provozují jídelny. Lavírují mezi tím, jak i dál vytvářet nutričně hodnotná a chutná jídla, i když cena surovin neustále roste, a zároveň nezvyšovat náklady rodičům. „Lehké to ale není, školy moc možností totiž nemají,“ poznamenává prezident Asociace ředitelů základních škol České republiky Luboš Zajíc.

Místo k pamětní desce na pražském Prašném mostě, kde Václav Morávek padl, putovala letos při příležitosti výročí jeho smrti kytice k jeho rodnému domu na kolínském Zálabí.

Václav Morávek zvaný Pobožný pistolník býval také nadšeným fotografem

/FOTOGALERIE/ Po prostranství před budovou Obchodní akademie v Kolíně se při příležitosti výročí smrti štábního kapitána, kolínského rodáka a hrdiny odboje za druhé světové války Václava Morávka objevila poněkud neplánovaně kytice také před jeho rodným domem v Luční ulici. Položila ji tam Společnost Václava Morávka.

Předsedkyně spolku DMO Pobyty Kateřina Maxová.

Kateřina Maxová vlastním příběhem odbourává předsudky o handicapovaných lidech

/FOTO, VIDEO/ Další z akcí kampaně Nejsme z jiné planety, která má přiblížit lidem život handicapovaných, se konala ve středu 15. března. Iniciátorkou kampaně je předsedkyně spolku DMO Pobyty Kateřina Maxová z Mladé Boleslavi, která i přes svou diagnózu dětské mozkové obrny organizuje pobyty pro další lidi s tímto onemocněním.

Budoucí podoba budovy v Dukelské ulici, kde má sídlit dětská skupina.

Místo strážníků drobotina. Bývalou služebnu přestaví na dětskou skupinu

Bývalé sídlo městské policie v Jeseníku získá nové využití. Radnice ho nechá za třicet milionů korun přestavět na prostory pro dětské skupiny. Chce tak vyjít vstříc rodičům, kteří se chtějí nebo musí po narození potomka brzy vrátit do práce. Skupina bude sloužit už pro děti už od jednoho roku.

Nový pěstounský sklad Charity Hvězda, která působí v Horoměřicích na Praze-západ, vznikne v části rušeného učiliště ve Středoklukách.

Budova bývalého učiliště dá prostor dobré věci: skladu, který pomáhá pěstounům

/FOTO, VIDEO/ Bezpečně pod střechou budou moci být uloženy věci, které pomáhají pěstounským rodinám především ze středních Čech, ale i v Praze (a méně často také v dalších místech republiky) v jejich práci. Zmiňovaná střecha sice potřebuje opravu, nicméně už nyní dokáže poskytnou záruku vhodného uložení rozmanitého materiálu, bez kterého by si spousta pěstounských rodin nedokázala představit své fungování.

Nevyužívaná historická budova železniční stanice Louka u Litvínova během akce Nádraží Louka s vámi ožívá!, při které lidi uklízeli prostranství u této kulturní památky.

Lidé pomáhají zavřenému nádraží z 19. století. Bydlí tam poslední rodina

Kdysi tam bývalo rušno jako ve včelím úlu, ale teď je tam pusto a prázdno. Hodiny na omšelé zdi se dávno zastavily. Ručičky ukazují za pět minut dvanáct, jako by s posledním mechanickým výdechem vzkazovaly, že je nejvyšší čas budovu zachránit. „Tady byla odbavovací hala, tady hospoda, tady čekárna. A tady měli místnost vozmistři. Ještě tam mají ceduli,“ řekne paní domácí Jana Ondráčková, když odloží hadr do kýblu a začne ukazovat skupince návštěvníků interiér nefunkční a chátrající historické budovy železniční stanice Louka u Litvínova. Návštěvníci nepřijeli na výlet, ale pomáhat. Mají montérky a s dalšími partami venku uklízejí, zametají, odstraňují a pálí křoviska. Chtějí tím dát najevo, že kulturní památka je důležitou součástí Litvínovska a je třeba o ni pečovat.

Obec Krásná

Z periferie udělali vesnici roku. Neříkejte nám Sudety, vzkazují lidé z Krásné

Jsme hrdý začátek republiky. A z evropského hlediska máme výbornou polohu, říkají místní z Krásné nedaleko Aše. Jde o nejzápadnější obec v republice, jako periferie se ale rozhodně necítí. Starosta Krásné prozradil, jak z vesnice, která za komunismu v podstatě přestala existovat, udělal spolu s aktivními občany dobrou adresu.

Pes v útulku. Ilustrační snímek

Štěně, nebo adopce dospělého psa? Odborník radí, jak se rozhodnout

Výběr nového zvířecího člena rodiny může být složitý. Obzvlášť, pokud lidé nemají jasno, zda by raději psa z útulku, nebo štěně z chovatelské stanice. Každá volba má svá pro i proti. Plusy i minusy, které mohou rozhodnutí zjednodušit, přiblížil odborník na psy a kočky Martin Pučálka.

Dvou a půl roční Elinka z Pardubic bojuje se zákeřnou nemocí

Matka dívky se spinální atrofií: S nemocí smíření nejsme, jen se s ní učíme žít

Elinka z Pardubic se narodila jako zdravé miminko. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, kdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se otočil vzhůru nohama. Léčba je náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc. Proto pomáhá i nadace, která jí nyní předala šek na 116 tisíc.

Dvou a půl roční Elinka z Pardubic bojuje se zákeřnou nemocí.

S nemocí dcery jsme se nesmířili, jen se s ní učíme žít, říká maminka Elinky

Elinka z Pardubic se narodila jako úplně zdravé miminko. Brzy se přetáčela na bříško, zvedala hlavičku a pásla koníky. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, tehdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se okamžitě otočil vzhůru nohama. Léčba je velmi náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc korun. Rodině proto pomáhá i nadace, která jí v tomto týdnu předala šek na 116 tisíc korun.

Brigádní generál Josef Eret.

Pietní akt v Dýšině připomněl brigádního generála Josefa Ereta

Desítky lidí si ve středu připomněly 50 let od úmrtí brigádního generála Josefa Ereta. Uctít památku rodáka z Červeného Hrádku přijeli do Dýšiny nedaleko Plzně, kde je pohřben, i příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci, který nese generálovo jméno. Na pietním aktu nechyběli ani jeho příbuzní.

Sanitka přání pomohla umírající ženě splnit tužbu: vrátit se domů na Ukrajinu.

Další dojemný příběh sanitky přání. Ženě splnila tužbu vrátit se na Ukrajinu

/FOTOGALERIE/Jedinou touhu má spousta lidí, kteří cítí, že se jejich životní pouť chýlí ke konci. Přáli by si zemřít doma. Dá se to zařídit, i když jsou hroby předků vzdáleny tisíc kilometrů. Naznačila to Petra Homolová z centrály Záchranné služby Asociace samaritánů ČR Praha-západ, která je mimo jiné manažerkou Sanitky přání ASČR. To je speciálně upravený sanitní vůz, který nespěchá na místa, kde je třeba zachraňovat životy. Pomáhá plnit tužby lidí, jejichž zdravotní stav neumožňuje běžné cestování: potřebují speciální transport.

Nasavrky se můžou pochlubit jedním z nejnověji zrekonstruovaných areálů v kraji. Jejich stadion rozhodně patří mezi nejhezčí nejen na Chrudimsku.

"Ligová" tribuna v Nasavrkách, plán na osvětlení v Dříteči či luxus ve Svitavách

FOTOGALERIE, VIDEO/ Fotbalový areál je místo, kde se schází nejen samotní fotbalisté, ale také rodiny s dětmi, mladí lidé či senioři. V tom je kouzlo vesnického fotbalu, který alespoň jednou za čtrnáct dní přitáhne většinu lidí z obce. Takový je případ i našich tří nominantů do soutěže: Hledáme NEJ fotbalový areál v Pardubickém kraji. Deník naštívil Nasavrky, které se mohou pochlubit jedním z nejnověji zrekonstruovaných stadionů. Jako další se představí areál SK Sokolu Dříteč, kde nastupují nejen tamní fotbalisté, ale i mládežnické reprezentace či ligoví fotbalisté v přípravě. V neposlední řadě se představí svatostánek Svitav, který je dominantou tamního okresu a svojí multifunkčností nabízí zábavu pro širokou veřejnost. 

Mladí rodiče se ocitají v pasti, nemají zkušenosti ani potřebné finance

Mladí rodiče se často ocitají v pasti: Chybí jim zkušenosti, bydlení i peníze

Skoro deset tisíc mladých Čechů založí rodinu ihned po střední škole nebo ještě během studia, většinou však neplánovaně. Na roli rodičů nejsou dostatečně připraveni. Často nedokončí studium, nestihnou si pořídit bydlení, něco ušetřit, ani začít budovat kariéru, upozornili odborníci z projektu Neviditelní, jenž se zabývá sociálními skupinami, které v Česku propadávají systémem.

Anička je i přes své nemoci usměvavé sluníčko.

Anička měla náročný start do života, ale je to bojovnice. Podpoří ji bazar

Tříletá Anička z Chodova na Domažlicku neměla lehký příchod na svět, postihlo ji krvácení do mozku. K tomu se přidaly i další potíže, ale i přes to všechno je usměvavé sluníčko. Pomáhají jí různá cvičení a rehabilitace, což je ale pro rodinu finančně náročné. Pomáhají také přátelé, kteří v sobotu pořádají charitativní bazar.

Každé fyzické násilí souvisí s ponížením dítěte, říká psycholožka

Ve vzteku dítě nebijte, můžete ztratit jeho důvěru, radí psycholožka Šauerová

Jak najít soulad, nedělat si naschvály a vychovat z dítěte šťastného jedince? Odborné rady Deníku poskytla psycholožka Markéta Švamberk Šauerová z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a vysoké školy Palestra. Rozhovor patří do série podcastů o rozdělených rodinách. Dnešní povídání se zaměří na Generačně výchovný střet. 

Sedmapadesátiletá žena, kterou recidivista 20. května postřelil v herně v Olomouci. Na snímku s nejmladším vnoučetem. Poslední fotografie, kterou rodina pořídila jen pár týdnů před tragédií

Zemřela postřelená pracovnice olomoucké herny. O život bojovala až do konce

Pracovnice olomoucké herny, kterou loni v květnu střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy recidivista, v nemocnici zemřela. O život podle rodiny bojovala do poslední chvíle, po čase dokonce nastalo mírné zlepšení. Následky způsobené poškozením mozku však podle lékařů nedávaly žádnou naději.