Ve věku 76 let v neděli den před svými narozeninami zemřela americká herečka Suzanne Somersová, která ztvárnila matku Carol Fosterovou v oblíbeném sitcomu Krok za krokem. S odvoláním na hereččinu rodinu o tom informovala agentura AP.
Mezi nejslavnější popravy v historii se bezesporu řadí smrt francouzské královny Marie Antoinetty. Nejmladší dcera Marie Terezie se kvůli svému postavení i neoblíbenosti u francouzského lidu stala obětí Velké francouzské revoluce. Přitom ještě pár týdnů předtím, než přišla o hlavu pod gilotinou, začala věřit, že vyvázne bez újmy. Dokonce si pořídila nové šaty.
Pokud máte ve svém srdci a obydlí místo, přijďte si vybrat psího kamaráda či kamarádku. Záchytné zařízení pro opuštěná zvířata ve Vránově vás přivítá s otevřenou náručí. Ve fotogalerii přinášíme snímky některých zdejších obyvatel.
Osmiletý Tomáš, který žije s rodiči a sestřičkou v Přimdě na Tachovsku, se nesmí pomazlit se svými blízkými, aby se nenakazil běžným onemocněním, zapomenout musí i na koupání s kamarády či dovádění na slunci.
Osmiletý Tomáš, který žije s rodiči a sestřičkou v Přimdě na Tachovsku, se nesmí pomazlit se svými blízkými, aby se nenakazil běžným onemocněním, zapomenout musí i na koupání s kamarády či dovádění na slunci.
Na rozdíl od stovek dalších Čechů zatím nevyužila nabídky repatriačního letu a zůstává v Izraeli. Chce totiž být po ruce klientům domova v Netanji, kde pracuje jako sociální pracovnice, i svému příteli - Izraelci, který bojuje na frontě. Ilona Škamlová tak nyní píše Deníku z válkou zmítaného Izraele.
Z válkou zmítaného Izraele píše pro Deník Litoměřičanka Ilona Škamlová. Na rozdíl od stovek dalších Čechů zatím nevyužila nabídku repatriačního letu a v Izraeli zůstává. Chce být po ruce klientům domova v Netanji, kde pracuje jako sociální pracovnice. A také zůstat nablízku svému příteli, Izraelci, který bojuje na frontě.
Benešovští kriminalisté vyhlásili 13. října 2023 pátrání po devětačtyřicetiletém muži z Benešova. Doma nechal rodině dopis a odjel neznámo kam. Rodina se obávala o jeho zdraví a život. Muž byl nakonec nalezen na Nymbursku a je v pořádku.
Ozbrojené křídlo islamistického palestinského hnutí Hamás tvrdí, že při izraelských náletech v Pásmu Gazy v posledních 24 hodinách zahynulo 13 rukojmích, píše agentura Reuters. Ozbrojenci Hamásu při útoku na jižní Izrael minulou sobotu podle izraelských médií zabili 1300 lidí a zhruba 200 dalších unesli. Izraelská armáda dosud informovala rodiny 120 unesených, uvedl její mluvčí. Tvrzení Hamásu o rukojmích zabitých při náletech odmítl komentovat s tím, že armáda bude podávat pouze „spolehlivé informace“. Na Izrael z Pásma Gazy nadále ozbrojenci odpalují rakety, většinu sestřeluje protivzdušná obrana.
/ROZHOVOR/ Pomáhají těžce nemocným lidem v poslední fázi života a rodinám při péči o jejich blízké v domácím prostředí. Někdy i po jejich smrti. Cesta k založení Domácího hospice Setkání v Rychnově nad Kněžnou začala právě setkáním několika lidí, které problematika péče o umírající zajímala, ale zkušenosti a zázemí teprve hledali. O začátcích hospice, ale i o umírání a takzvaném doprovázení mluví v rozhovoru spoluzakladatelka a ředitelka organizace Andrea Kolaříková.
Ve středu 11. října zemřel ve věku 60 let ostravský patriot René Matera, zakladatel strojírenské skupiny Promet Group a spolumajitel kopřivnické Tatry, kterou v minulosti zachránil před krachem. Ve více než čtyřiceti společnostech zaměstnával přes čtyři tisíce lidí. Veřejné rozloučení se uskuteční v neděli v Ostravě.
ROZHOVOR/ Ve dne oblek a kravata, v noci naopak tvrdá muzika a nespoutaná rockerská volnost. Řeč je o Josefu Michálkovi, který je v běžném životě ředitelem jednoho z luhačovických hotelů a ve volném čase je už více než dvě desetiletí zpěvákem a textařem rock-metalové kapely Forrest Jump.
Psychické potíže dětí a mladistvých, včetně myšlenek na sebevraždu, zaměstnávají čím dál častěji pracovníky krizových linek i psychology a psychiatry. Podle průzkumu si ale jen necelých deset procent rodičů všimne potíží svých dětí. „Varovných faktorů je přitom dost, rodiče ale bývají často přepracovaní, na děti mají málo času, signály neberou vážně nebo je přehlížejí a bagatelizují,“ vysvětluje v rozhovoru pro Deník dětská psycholožka Daniela Müllerová z Centra LOCIKA.
Krmil své děti psími konzervami, nutil je dřepovat, bil je a ponižoval. Tak zněla ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně obžaloba proti třiatřicetiletému M.K. Své syny, kteří v té době byli v předškolním a školním věku, údajně týral několik let. Podobně se podle dětí chovala také přítelkyně obžalovaného a jeho bratr.
Celkem 449 670 korun vynesla akce Lanové dráhy Sněžka v Peci pod Sněžkou a dětského hospice Dům pro Julii. Každý, kdo se svezl během letních prázdnin lanovkou na nejvyšší českou horu, podpořil brněnskou neziskovou organizaci pomáhající rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi. V červenci cestovalo lanovkou z Pece pod Sněžkou 44 909 lidí, v srpnu 45 025. Z každé prodané jízdenky putovala na dětský hospic pětikoruna. „Jsme za to nesmírně vděční,“ poděkovala za podporu Lucie Koudelová, sociální pracovnice Domu pro Julii.
Bonanza Vendolí je již 20 let jedním z hlavních partnerů města Svitavy v oblasti sociální prevence. Pomáhá zejména znevýhodněným dětem a jejich rodinám v obtížných životních situacích ve dvou nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež (ve Svitavách a ve Vendolí) a v sociálně aktivizačních službách pro rodiny s dětmi, kde pracuje ročně se 70 rodinami.
Technické inovace a designové finesy leckdy upozaďují fakt, že auto je především prostředkem dopravy lidí a věcí. Malá dodávka od Renaultu v této disciplíně exceluje a potěší řadou praktických vychytávek.
Video, na kterém je vidět početná skupina lidí neevropského vzezření jdoucích po silnici vedoucí na polské straně Javořích hor (Góry Suche), se v neděli 8. října objevilo na sociální síti a uvedlo ve zvýšenou bdělost i polské uniformované složky. Podle místních obyvatel se totiž mohlo jednat o ilegální migranty. Dnes se však polskému Dzienniku Wałbrzych ozval podnikatel z Wrocławi (Vratislavi), který tvrdil že se jednalo o členy jeho rodiny a přátele, kteří byli v česko-polském příhraničí na výletě.
/DENÍK ZAUJALO/ Rezolutní nesouhlas s tvrzeními, které uvedl do zápisu hlavní sudí Pavel Podracký po utkání v Hati, vyjádřil obránce Šilheřovic Martin Valigůra. Podle oficiálního dokumentu v nedělním derby krajské soutěže I.B třídy, skupiny B, které skončilo remízou 2:2, a jenž domácí dohrávali v deseti, hosté dokonce v devíti, měl muži s píšťalkou vyhrožovat a fyzicky ho napadnout. „Pan Podracký si to vymyslel. V některých částech lže,“ pronesl Valigůra pro Deník. V povídání rozebírá konkrétní body konfliktu, o kterém otevřeně promluvil také samotný rozhodčí.
/DENÍK ZAUJALO/ Rezolutní nesouhlas s tvrzeními, které uvedl do zápisu hlavní sudí Pavel Podracký po utkání v Hati, vyjádřil obránce Šilheřovic Martin Valigůra. Podle oficiálního dokumentu v nedělním derby krajské soutěže I.B třídy, skupiny B, které skončilo remízou 2:2, a jenž domácí dohrávali v deseti, hosté dokonce v devíti, měl muži s píšťalkou vyhrožovat a fyzicky ho napadnout. „Pan Podracký si to vymyslel. V některých částech lže,“ pronesl Valigůra pro Deník. V povídání rozebírá konkrétní body konfliktu, o kterém otevřeně promluvil také samotný rozhodčí.
Jiří Klicpera hrál postupně snad ve všech pardubických tělesech. Dlouhá léta byl také učitelem v pardubické hudební škole v Polabinách, kde učil mnoho let všechny dechové nástroje od zobcové flétny až po fagot, a založil školní dechový kvintet.
Na redakci se obrátila rodina a podporovatel postiženého chlapce z Tábora. Mají dlouhodobě problémy s transparentním účtem u Komerční banky, kam lze na pomoc s náročnou léčbou dítěte přispívat. Situaci se jim nedaří řešit, nejdříve nebyly vidět některé příchozí platby, došlo k nápravě, ale omluva žádná. Aktuálně se účet nezobrazuje, to je podle nich demotivující pro další dárce, kteří by rádi pomohli.
Pětadvacet let stál Dalibor Kolář z Mladé Boleslavi za pultem a prodával elektro. Najednou si uvědomil, že toho má plné zuby. Začal přemýšlet, jaký směr života dál zvolit. Nazul si tenisky a vydal se proběhnout. Při běhu ho napadlo, že by si mohl ve městě automobilů zařídit kryokomoru. Tehdy se o tom hodně mluvilo.
Eva Leinweberová vzpomíná v rozhovoru pro časopis Story na dětství v chatové osadě. Prozradila, jak zvládá nervozitu před divadelními premiérami, a proč se domnívá, že závist je česká národní vlastnost. Hvězda seriálu Osada umí udržet tajemství. Sama je však naivní a lidem údajně věří až příliš.
/FOTO/ Sedm vnoučat, čtrnáct pravnoučat a pět prapravnoučat má Josefa Antonie Švaňhalová. Rodačka z Násedlovic oslavila v kyjovském Centru služeb pro seniory kulaté, už sté narozeniny. Také na slavnostním dortu se v blízkosti jahod a srdíček vyjímala jedinečná číslice 100.
Velkorysá dispozice si žádá odvážná a nápaditá řešení. A pokud jsou úspěšná, výsledek opravdu stojí za to. Příkladem může být dům v pražských Malešicích s obytnou plochou přesahující 300 metrů čtverečních. Zajímavý je v mnoha ohledech, z paměti se však po jeho návštěvě bude těžko vymazávat růžový betonový ostrůvek.
První písemná zmínka o Košticích je z roku 1373, kdy vladyka Kunc z Koštic obdržel od pražského kramáře Zacha 10 kop grošů. Šlo patrně o vyrovnání dluhu. Historie obce byla barvitá, mnohokrát měnila své pány i náboženské konfese.
Od 20. do 27. září hostilo Gymnázium J. Š. Baara v Domažlicích 19 studentek a 2 učitelky z belgického města Oudenaarde. Přijely k nám na výměnný pobyt, jehož první část proběhla v dubnu v Belgii a zúčastnilo se ho z naší strany 20 studentů a 2 učitelky.
Vzpomínku na knížecí rod Lichnovských nabízí do 29. října výstava Jiné časy, umístěná v prostorách hradeckého zámku. Nabízí jejich rodinné fotografie z období první republiky a ukázku tehdejší módy. Zmapovali jsme současné osudy zatím posledních členů rodiny v daleké zemi.
UNICEF ve spolupráci s Českým červeným křížem (ČČK) a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR (MPSV) realizuje program finanční pomoci, který podpoří ukrajinské uprchlické rodiny s dětmi s postižením, a pomůže jim zajistit jejich základní potřeby.
/FOTO, VIDEO/ Když v roce 1977 přijel tehdy pětiletý Libor Kucharski s rodiči a sestrou poprvé na chalupu v Soběhrdech, koupenou ten rok na inzerát, nikdo z nich netušil, že se tohle místo u Benešova stane jednou Liborovým domovem. Na chalupu rodinu z pražského Smíchova vozil Trabant 601, kterého Liborově mamince v roce 1968 koupila její matka. A nejspíš právě to byl základ celoživotní vášně pro auta obecně - a k těm z východního bloku zejména.
/VIDEO/ Dům hrůzy, v němž by nebydleli ani zadarmo. Tak vnímá rodina z Jihlavy situaci kolem domu ve Stonařově na Jihlavsku, který si chtěla původně koupit. Letos na jaře podepsali rezervační smlouvu na 210 tisíc korun. Když ale zjistili, že se v domě vraždilo, okamžitě od koupi domu upustili. Realitní kanceláři vyčetli, že jim o krvavých událostech v roce 2001 neřekla. Když chtěli zpět své peníze, setkali se s odmítnutím.
Slavní jsou obvykle rádi středem pozornosti a zájem médií jim nevadí. I oni ale mají chvíle, které si chtějí nechat jen pro sebe. Svatba patří mezi ně. Podívejte se na ty, kteří se rozhodli vzít v tichosti.
Lesk i bída královského dvora s Johnnym Deppem jako Ludvíkem XV., poetická dystopie o lidech, z nichž se rodí stromy, a tři silná dramata, jež spojuje touha po svobodě, zločin, stud a předsudky. Jsou mezi nimi čeští Bratři o kauze Mašínů, syrová koprodukční Hranice Agnieszky Hollandové a americká omluva za zločiny spáchané na Indiánech. Deník přináší výběr očekávaných filmů, které budou v říjnu promítat kina. Na své si přijdou milovníci kostýmních snímků, animované zábavy i ti náročnější.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Narodila se ve Varnsdorfu půl roku před koncem druhé světové války. Až do svých 18 let ale Ilona Krčálová netušila, že je adoptovaná. Svou maminku i tatínka milovala, a možná i proto po svých pravých rodičích i sourozencích nikdy nepátrala.
Irena Teplá z Pozořic na Brněnsku se věnuje péči o staré psy z útulků, které si nikdo nevybral k adopci. „Momentálně máme doma devatenáct pejsků. Naše kapacita je dvacet, omezení jsme hlavně prostorem,“ sděluje Teplá.
Irena Teplá z Pozořic na Brněnsku se věnuje péči o staré psy z útulků, které si nikdo nevybral k adopci. „Momentálně máme doma devatenáct pejsků. Naše kapacita je dvacet, omezení jsme hlavně prostorem,“ sděluje Teplá.
Když zrovna nekoncertuje s kapelou, rád vyrazí jen tak se projít do lesa. S dětmi, ale i sám. Je také vášnivým houbařem. „A rád bloudím,“ přiznává Michal Malátný, frontman populární skupiny Chinaski, která nedávno uzavřela koncertní turné Open Air léto 2023. Na oblíbenou turistiku tudíž bude víc času a dorazí i na sobotní pochod do Třemošné.
Společnost pro ranou péči zve všechny příznivce dobrého jídla, šmrncovního oblečení z druhé ruky, příjemné zábavy a touhy po poznání na charitativní akci ZABREJLI s námi z Rabenštejnské věže. Kromě příjemně stráveného dne navíc každý návštěvník svou přítomností podpoří rodiny dětí se zrakovým postižením.
Ignácz Trebitsch-Lincoln, který však užíval mnoho dalších jmen, byl jedním z největších dobrodruhů, podvodníků, světoběžníků a hochštaplerů 20. století. Jeho rodina pravděpodobně pocházela z Třebíče. Zemřel v Šanghaji přesně před osmdesáti lety za nevyjasněných okolností.
Zachovat kvalitu života pacienta, respektovat a chránit jeho důstojnost, léčit příznaky spojené s nevyléčitelnou nemocí a snažit se vytvořit podmínky pro to, aby mohl tuto fázi svého života pacient prožít ve vlídném prostředí a společnosti své rodiny a přátel.
Představitelé školy vnímají svou úlohu především v předávání znalostí žákům. Ti ale mnohdy řeší tak závažné rodinné či životní problémy, že na vzdělávání jim nezbývají síly.
Nejbohatší zůstává v Česku i nadále dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem 378 miliard korun. Na druhém místě je podle žebříčku časopisu Forbes většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 210,9 miliardy korun, který ve srovnání s loňským říjnovým žebříčkem postoupil o dvě pozice. Třetí je majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem 185,6 miliardy korun, který byl před rokem druhý. Forbes žebříček stovky nejbohatších lidí Česka zveřejnil na svém webu.
/FOTO/ GASK, Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, oslaví výročí – posunuté kvůli pandemické situaci – 100 let od narození jednoho z nejosobitějších umělců generace nastupující po druhé světové válce, Stanislava Podhrázského. Výstava představí průřez Podhrázského tvorbou a tvorbou jeho nejbližších přátel a současně předních osobností české umělecké scény, ke kterým patřili Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Zbyněk Sekal a Mikuláš Medek.
/FOTO, VIDEO/ Povídat si s Arnoštem Hlaváčkem z Blanska je velký zážitek. Posluchač v jeho společnosti hned pookřeje. Vtipné historky střídají rázovité názory proložené jadrnými hláškami. Dobré nálady a pozitivní energie má tento zanedlouho devadesátiletý muzikant stále na rozdávání. Od šedesátých let je rodák z Ježkovic na Vyškovsku členem blanenských dechovkových formací. Jako bubeník. Od roku 2005 je pak kapelníkem Dechové hudby Blansko.
/FOTO, VIDEO/ Jirkovská radnice se chce se začátkem příštího roku zbavit placených parkovacích zábran, takzvaných sklopek. Placené zóny ale zachová, aby vyhověla řidičům, kteří chtějí mít své místo před domem jisté. Řada Jirkovanů naopak volá po zrušení zpoplatnění. Ve městě je dlouhodobě problém s nedostatkem parkovacích míst, takže lidé po návratu z práce běžně krouží kolem sídlišť a hledají, kde by vůz mohli nechat. Vadí jim, že placená místa bývají prázdná, oni je však nemohou využít.
Letošní krásné červencové dny byly pro mne velmi příjemné a navíc doslova osvěžující při častém zaplavání v kouzelné Lužnici a pak i následném slunění. Vůbec jsem však netušil, že letos ke svým 80. narozeninám dostanu dárek, na který se jen tak nezapomíná. Za příspěvek a fotky děkujeme manželům Immo a Marii Bellmanovým z Plané nad Lužnicí.