/VIDEO, FOTO/ Další dva křížky si připsala silnice I/62 mezi Ústím a Děčínem. V pondělí zde vyhasly dva lidské životy. Kondolenci příbuzným obětí tragické dopravní nehody u Povrlů vyjádřil i ústecký fotbalový klub. Mezi účastníky nehody totiž byli mladí sportovci.
Žijí uzavřeni ve svém světě, ve své bezpečné „bublině“. Nekomunikují, nemají rádi fyzický dotek, nesnášejí cokoli, co naruší jejich navyklý režim plný podivných rituálů. Dokáží z hlavy vyřešit kvadratické rovnice, ale pro normální život jsou nepoužitelní… Takové a mnohé jiné mýty panují o autistech čili lidech s poruchou autistického spektra (PAS).
/ROZHOVOR/ Když záchranářští psi pražské městské policie vyrážejí do akce, rodina se strachuje hned o dva své členy. Nejen o psovoda – i nasazený pes je domácím mazlíčkem, který za běžných okolností žije jako součást rodiny. Jen chodí do práce společně se svým pánem. Deníku to řekl vedoucí záchranné kynologické skupiny Městské policie Praha Michal Sitte.
Z veřejné sbírky, která byla vytvořená na pomoc rodině ze Skalice na Českolipsku, zmizelo téměř půl milionu korun. Na konci loňského roku připravil čtyřčlennou rodinu o střechu nad hlavou devastující požár. Přišla vlna solidarity a bylo založeno několik sbírek. Z jedné z nich zmizely všechny prostředky.
Mistrovství republiky skocích na lyžích v Harrachově asi nemohlo skončit jinak než vítězstvím Romana Koudelky. Sezonou, kterou zkušený závodník Dukly Liberec minulý týden předčasně ukončil, se ale protrápil. Bodovat se vítězi pěti závodů světového poháru povedlo jen ve dvou případech.
Od roku 2014 vede David Krajíček poradenskou kancelář pro podnikatelské rodiny. Je rovněž pořadatelem odborných konferencí pro rodinné firmy a zakladatelem akce s názvem Family Business Week - Týden rodinného podnikání.
Na jedné straně žena, která umí okouzlit a jít si tvrdě za svým, na druhé vlivný politik, který jí nedokáže odolat. Osmidílnému seriálu Sedm schodů k moci, který lze nyní zhlédnout na streamovací platformě prima+, pro změnu neodolali Eva Podzimková a Jiří Vyorálek. Do jaké míry se s postavami ztotožnili? A jak náročné pro ně byly postelové scény?
S nejstarším a nejmladším synem Ireny Šimpachové z Klatovska se život vůbec nemazlí. Dvacetiletý Honza se potýká s autismem a tříletému Dominikovi hned od porodu přibývá jedna diagnóza za druhou, má za sebou mnoho operací. Vše se snaží rodina zvládat, ale nyní by potřebovala pomoci přes sbírku na Donio.cz.
S nejstarším a nejmladším synem Ireny Šimpachové z Klatovska se život vůbec nemazlí. Dvacetiletý Honza se potýká s autismem a tříletému Dominikovi hned od porodu přibývá jedna diagnóza za druhou, má za sebou mnoho operací. Vše se snaží rodina zvládat, ale nyní by potřebovala pomoci přes sbírku na Donio.cz.
Sepsala knížku nazvanou Střípky vzpomínek. Těch střípků by jednadevadesátiletá Marie Konvičková, která v současné době žije v Domově Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, poskládala mnohem více. O některé se ochotně podělila se čtenáři Deníku.
Kvalifikovaný pečovatel, který se v domácím prostředí stará o několik malých dětí a dostává za to od státu peníze, zatímco jejich rodiče mohou být v práci. Model, který s úspěchem funguje například v Německu nebo Rakousku, u nás však dosud ne. Piráti by rádi hlídání dětí v soukromé domácnosti uzákonili také v Česku. „V poskytování předškolní péče patří Česká republika k nejhorším v Evropě,“ upozornila pirátská poslankyně Olga Richterová. Do sněmovny nyní míří zákon, který by tzv. sousedskou dětskou skupinu zavedl.
/FOTOGALERIE/ V září mu bude 33 let, stále si drží bodový standard a řadí se mezi nejlepší defenzivně pracující útočníky Chance ligy. Tomáš Doležal navíc v právě finišujícím ročníku málem dorovnal svůj deset let starý prvoligový střelecký rekord, kdy ještě v dresu Berouna nasázel v základní části 16 branek. Tentokrát jich bylo 13.
Zimní halová sezóna sobotních turnajů v tenisové hale v České Lípě, kterou pořádá spolek Tenisová rodina, se blíží ke svému závěru. V sobotu 25. března jsme za účasti 13 párů z často z velkých vzdáleností uspořádali v pořadí 4. halový turnaj ve smíšence. A byl to jednoznačný a obrovský úspěch!
Tati, mami, jsem homosexuál. Přijmout takovou informaci není pro rodiče vždy jednoduché. O tom, jak a proč se neobracet k této skutečnosti zády, neodsuzovat své děti a jejich identitu nezpochybňovat, jsme si povídali s psycholožkou Markétou Švamberk Šauerovou z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a vysoké školy Palestra.
Ve všem se shodnou a vůbec se nehádají. Eliška a Václav Bártovi jsou zkrátka ideální pár. V časopisu Story poodhalili zákulisí jejich sbližování a sympatická maminka dvou děvčátek na svého „Noida“ prozradila, že je empatický, a že coby muž a manžel předčil její dětské představy o tom, jak by měl otec jejích dětí vypadat.
"Šetřit na domácích miláčcích? Nikdy, to si raději něco odepřu.“ Tak uvažuje velká část chovatelů domácích zvířat. Stejně jako téměř vše ostatní, i ceny krmiv pro zvířata se za poslední rok zvedly.
Možná si odepřou něco sami, aby svým zvířecím mazlíčkům mohli dopřát stejný komfort jako dříve. Chovatelé se musí vyrovnávat s tím, že ceny krmiva šly nahoru. A nejde jen o tento druh sortimentu.
Možná si odepřou něco sami, aby svým zvířecím mazlíčkům mohli dopřát stejný komfort jako dříve. Chovatelé se musí vyrovnávat s tím, že ceny krmiva šly nahoru. A nejde jen o tento druh sortimentu.
Ví se to už dlouho, fotbal je jednoznačně nejpopulárnější sport. Každý víkend ho sledují desítky milionů diváků a strmým tempem narůstá i popularita ženského fotbalu. Začínají ho vysílat přední televizní stanice, do klubů vstupují světoví sponzoři a zápasy fotbalistek plní i ty největší stadiony. Postupně se ženy začínají objevovat i ve funkcionářských pozicích. Výrazným příkladem je i Dagmar Wallová, jedna z hlavních postav druholigového líšeňského celku.
/FOTOGALERIE/ Loňský 16. březen přinesl 100. výročí úmrtí a letošní 10. únor 180. výročí narození české pěvecké legendy Gabriely Roubalové, zvané La Boema. Česká dramatická umělkyně, výsostná sopranistka Gabriela Roubalová se narodila 10. února 1843 v Radnicích u Rokycan.
Vajíčková pomazánka má několik set variant a každá rodina má svůj osvědčený recept. I mně maminka předala ten náš a samozřejmě jsem dosud nenarazila na lepší. Nejenže jsou potřeba pouze čtyři ingredience, ale příprava je jednoduchá a rychlá. Proto můžete pomazánku udělat kdykoliv a dát si ji třeba k svačině, snídani, případně ji namazat na chlebíčky pro návštěvu. Recept se vám bude rozhodně hodit na Velikonoce, během kterých zbyde spousta vajíček po koledování.
Maďarský krátkosrstý ohař je u pejskařů čím dál tím oblíbenější. Tohle temperamentní plemeno ale rozhodně není gaučák, který by s páníčkem hodiny spokojeně sledoval nekonečné seriály. Z názvu plemene by se sice mohlo zdát, že nejvíce těchto psích krasavců potkáte v Maďarsku, není tomu ale tak. K velmocem v jejich chovu patří právě Česká republika společně s USA a Velkou Británií.
Vyhrožování, útěk a pochybnosti. Situace kolem polské dívky, která věří, že by mohla být před lety ztracenou britskou holčičkou Madeleine McCannovou, se během pár týdnů velmi zdramatizovala. Julia Wandeltová, jejíž příběh nyní sledují miliony lidí, začala dostávat vyhrůžky smrtí. Proto se rozhodla z Polska uprchnout. Nyní se jednadvacetiletá dívka zřejmě skrývá v Kalifornii. Pochybnosti o tom, že by Julie Wandeltová mohla být pohřešovanou Maddie, však sílí. Švýcarská společnost, která použila speciální software na srovnání obličejů obou dívek, tvrdí, že mezi nimi nenašla shodu.
Případ jako vytržený z hororové knihy. Rodina podlehla konspiračním teoriím a během pandemické krize se začala chystat na nejhorší. V bytě si nakupila zásoby jako na konec světa. Když později začala válka na Ukrajině, utvrdilo to jejich představy o krutém světě, ve kterém nestojí za to žít. A tak dospělí naplánovali útěk z reality. Hromadně i s dětmi skočili ze sedmého patra vstříc smrti. K takovému závěru došli švýcarští policisté, kteří případ po roce uzavřeli.
/ROZHOVOR/ „Lokálka Mělník - Mšeno zaniknout nesmí," říká mělnický radní pro dopravu Jindřich Špergl (za TOP 09), který už několik měsíců bojuje spolu se zástupci dalších měst za záchranu této trati. A vypadá to slibně. Středočeský kraj v posledních dvou letech výrazně omezil nebo zcela zastavil provoz na některých tratích – kvůli nezbytným úsporám. Ve hře je také osud 130 let staré jednokolejky na Mělnicku.
Kilo cibule za víc než třicet korun a podobná drahota nutí zaměstnance škol chovat se podobně jako rodiny, které pravidelně čtou letáky se slevami. Pokračuje i diskuse, jak co nejvíce dětem zajistit teplý oběd, neplýtvat a nezahltit školy dalšími povinnostmi.
Hned dvě silná zemětřesení postihla během února Turecko, odkud pochází i partner moderátorky Lejly Abbasové. Prakticky během jediného dne přišli oba o šest příbuzných. „Než se k nim někdo dostal, zemřeli,“ popsala Lejla pro mnohé jen velmi těžko představitelnou situaci.
Vysoké ceny energií a potravin dopadají nejen na domácnosti, ale také na školy, které provozují jídelny. Lavírují mezi tím, jak i dál vytvářet nutričně hodnotná a chutná jídla, i když cena surovin neustále roste, a zároveň nezvyšovat náklady rodičům. „Lehké to ale není, školy moc možností totiž nemají,“ poznamenává prezident Asociace ředitelů základních škol České republiky Luboš Zajíc.
/FOTOGALERIE/ Po prostranství před budovou Obchodní akademie v Kolíně se při příležitosti výročí smrti štábního kapitána, kolínského rodáka a hrdiny odboje za druhé světové války Václava Morávka objevila poněkud neplánovaně kytice také před jeho rodným domem v Luční ulici. Položila ji tam Společnost Václava Morávka.
/FOTO, VIDEO/ Další z akcí kampaně Nejsme z jiné planety, která má přiblížit lidem život handicapovaných, se konala ve středu 15. března. Iniciátorkou kampaně je předsedkyně spolku DMO Pobyty Kateřina Maxová z Mladé Boleslavi, která i přes svou diagnózu dětské mozkové obrny organizuje pobyty pro další lidi s tímto onemocněním.
Nizozemský fotbalista Rai Vloet létá v pořádném maléru. Záložník Jekatěrinburku zavinil pod vlivem alkoholu smrtelnou autonehodu, při které zemřel malý chlapec. Za to mu hrozí tři a půl roku za mřížemi. Rodina dítěte se obává, že si Vloet změní občanství a bude se skrývat před vězením v Rusku.
S novým projektem přichází město Tachov. V době, kdy se mnoho občanů potýká kvůli neustálému zdražování potravin a energií s existenčními problémy, podává vedení města pomocnou ruku. První konkrétní pomoc je ve formě obědů zdarma pro děti z rodin ve finanční tísni.
Bývalé sídlo městské policie v Jeseníku získá nové využití. Radnice ho nechá za třicet milionů korun přestavět na prostory pro dětské skupiny. Chce tak vyjít vstříc rodičům, kteří se chtějí nebo musí po narození potomka brzy vrátit do práce. Skupina bude sloužit už pro děti už od jednoho roku.
Ukrajinec na několik měsíců přišel o své tři děti, které ruská invazní vojska deportovala do Moskvy. Otec se ale nevzdal. Kvůli záchraně svých potomků se vydal na riskantní cestu do ruského hlavního města.
Státní zástupkyně dnes u soudu v Brně po skončení dokazování navrhla pro muže za loňskou trojnásobnou vraždu v Kostelci na Hané na Prostějovsku 30 let vězení či doživotí.
/FOTO, VIDEO/ Bezpečně pod střechou budou moci být uloženy věci, které pomáhají pěstounským rodinám především ze středních Čech, ale i v Praze (a méně často také v dalších místech republiky) v jejich práci. Zmiňovaná střecha sice potřebuje opravu, nicméně už nyní dokáže poskytnou záruku vhodného uložení rozmanitého materiálu, bez kterého by si spousta pěstounských rodin nedokázala představit své fungování.
Stále více rodin v Česku není schopno zaplatit svým potomkům školní obědy. Obracejí se proto nejen na neziskové organizace, ale také na ministerstvo školství či práce a sociálních věcí. V současné době využívá podpory na obědy pro děti přes 20 tisíc rodičů.
„Objeví se pár pupínků, poškrabete se a v tu dobu vás ani ve snu nenapadne, že byste mohli být nakaženi svrabem,“ říká kožní lékařka Naděžda Petrášová. Skutečnost pak mnohé zaskočí, bohužel v tu chvíli už se nákaza šíří po celých rodinách.
Kdysi tam bývalo rušno jako ve včelím úlu, ale teď je tam pusto a prázdno. Hodiny na omšelé zdi se dávno zastavily. Ručičky ukazují za pět minut dvanáct, jako by s posledním mechanickým výdechem vzkazovaly, že je nejvyšší čas budovu zachránit. „Tady byla odbavovací hala, tady hospoda, tady čekárna. A tady měli místnost vozmistři. Ještě tam mají ceduli,“ řekne paní domácí Jana Ondráčková, když odloží hadr do kýblu a začne ukazovat skupince návštěvníků interiér nefunkční a chátrající historické budovy železniční stanice Louka u Litvínova. Návštěvníci nepřijeli na výlet, ale pomáhat. Mají montérky a s dalšími partami venku uklízejí, zametají, odstraňují a pálí křoviska. Chtějí tím dát najevo, že kulturní památka je důležitou součástí Litvínovska a je třeba o ni pečovat.
Jsme hrdý začátek republiky. A z evropského hlediska máme výbornou polohu, říkají místní z Krásné nedaleko Aše. Jde o nejzápadnější obec v republice, jako periferie se ale rozhodně necítí. Starosta Krásné prozradil, jak z vesnice, která za komunismu v podstatě přestala existovat, udělal spolu s aktivními občany dobrou adresu.
Komedie o rodině Holubových, napínavé thrillery, detektivka, příběhy ze života legendárního faraona i povídání pro děti. Přinášíme tipy na audioknihy, které vám zpříjemní chvíle, kdy nemáte čas číst.
Výběr nového zvířecího člena rodiny může být složitý. Obzvlášť, pokud lidé nemají jasno, zda by raději psa z útulku, nebo štěně z chovatelské stanice. Každá volba má svá pro i proti. Plusy i minusy, které mohou rozhodnutí zjednodušit, přiblížil odborník na psy a kočky Martin Pučálka.
Elinka z Pardubic se narodila jako zdravé miminko. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, kdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se otočil vzhůru nohama. Léčba je náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc. Proto pomáhá i nadace, která jí nyní předala šek na 116 tisíc.
Elinka z Pardubic se narodila jako úplně zdravé miminko. Brzy se přetáčela na bříško, zvedala hlavičku a pásla koníky. Že je něco špatně, si rodiče začali všímat až ve třech měsících, tehdy se vývoj jejich mladší dcery zastavil. Po sérii vyšetření lékaři Elince diagnostikovali spinální svalovou atrofií (SMA). Život tehdy pětiměsíčního miminka i celé rodiny se okamžitě otočil vzhůru nohama. Léčba je velmi náročná a ročně stojí kolem 700 tisíc korun. Rodině proto pomáhá i nadace, která jí v tomto týdnu předala šek na 116 tisíc korun.
/FOTO, VIDEO/ Šestice zlatých destiček v ulici naproti kostelu v Poličce připomíná židovskou rodinu Schlesingerovu, která musela během druhé světové války opustit domov. Její členové zahynuli v koncentračním táboře v Terezíně a Osvětimi.
Hrobník Ali Dogru, který v posledních týdnech pohřbil stovky obětí nedávného zemětřesení v Turecku, začal se svou ženou a čtyřmi syny žít ve starém autobuse přímo vedle hřbitova ve městě Iskenderun. Má to blízko do práce a zároveň o své rodině ví, že je v bezpečí, napsala agentura Reuters.
Z Železného Brodu na Jablonecku jezdí skupinka lidí na válkou zničenou Ukrajinu. Co nejblíže k předním liniím fronty dováží hlavně drobnější vybavení. Taktické boty, rukavice, dalekohledy, na druhou stranu ale i terénní automobily.