Desítky lidí si ve středu připomněly 50 let od úmrtí brigádního generála Josefa Ereta. Uctít památku rodáka z Červeného Hrádku přijeli do Dýšiny nedaleko Plzně, kde je pohřben, i příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci, který nese generálovo jméno. Na pietním aktu nechyběli ani jeho příbuzní.
/FOTO, VIDEO/ Zvýšit pohybovou gramotnost u dětí i rodičů si dal za cíl projekt s názvem Atletika pro celou rodinu. Správným a pravidelným pohybem totiž lze příznivě působit na kvalitu života, ale také na utužení mezilidských vztahů v rodině, která bude spolu trávit i více času - a to aktivně, sportem.
/FOTOGALERIE/Jedinou touhu má spousta lidí, kteří cítí, že se jejich životní pouť chýlí ke konci. Přáli by si zemřít doma. Dá se to zařídit, i když jsou hroby předků vzdáleny tisíc kilometrů. Naznačila to Petra Homolová z centrály Záchranné služby Asociace samaritánů ČR Praha-západ, která je mimo jiné manažerkou Sanitky přání ASČR. To je speciálně upravený sanitní vůz, který nespěchá na místa, kde je třeba zachraňovat životy. Pomáhá plnit tužby lidí, jejichž zdravotní stav neumožňuje běžné cestování: potřebují speciální transport.
FOTOGALERIE, VIDEO/ Fotbalový areál je místo, kde se schází nejen samotní fotbalisté, ale také rodiny s dětmi, mladí lidé či senioři. V tom je kouzlo vesnického fotbalu, který alespoň jednou za čtrnáct dní přitáhne většinu lidí z obce. Takový je případ i našich tří nominantů do soutěže: Hledáme NEJ fotbalový areál v Pardubickém kraji. Deník naštívil Nasavrky, které se mohou pochlubit jedním z nejnověji zrekonstruovaných stadionů. Jako další se představí areál SK Sokolu Dříteč, kde nastupují nejen tamní fotbalisté, ale i mládežnické reprezentace či ligoví fotbalisté v přípravě. V neposlední řadě se představí svatostánek Svitav, který je dominantou tamního okresu a svojí multifunkčností nabízí zábavu pro širokou veřejnost.
Psí útulek U Františka v Borovně na jižním Plzeňsku se kromě péče o opuštěné a týrané psy věnuje jako první v republice také bíglům, které od narození využívaly k pokusům farmaceutické společnosti. V útulku tyto psy učí žít normálním životem a po socializaci jim hledají nový domov.
Psí útulek U Františka v Borovně na jižním Plzeňsku se kromě péče o opuštěné a týrané psy věnuje jako první v republice také bíglům, které od narození využívaly k pokusům farmaceutické společnosti. V útulku tyto psy učí žít normálním životem a po socializaci jim hledají nový domov.
Přes tisíc lidí se již na internetu podepsalo pod výzvu, která žádá ministerstvo školství, aby přehodnotilo současnou praxi povinných domácích úkolů. Ředitelé dvou ústeckých základních škol na požadavky petice reagují. Jejich přístup by přitom těžko mohl být rozdílnější.
Skoro deset tisíc mladých Čechů založí rodinu ihned po střední škole nebo ještě během studia, většinou však neplánovaně. Na roli rodičů nejsou dostatečně připraveni. Často nedokončí studium, nestihnou si pořídit bydlení, něco ušetřit, ani začít budovat kariéru, upozornili odborníci z projektu Neviditelní, jenž se zabývá sociálními skupinami, které v Česku propadávají systémem.
Příběhy velmi mladých rodičů, kteří neplánovaně založili rodinu, bývají plné spletitých problémů – od peněz až po složité partnerské vztahy. Dokládají to i tři osudy klientů neziskovky Respondeo, která se mimo jiné zaměřuje i na pomoc mladým rodinám.
Tříletá Anička z Chodova na Domažlicku neměla lehký příchod na svět, postihlo ji krvácení do mozku. K tomu se přidaly i další potíže, ale i přes to všechno je usměvavé sluníčko. Pomáhají jí různá cvičení a rehabilitace, což je ale pro rodinu finančně náročné. Pomáhají také přátelé, kteří v sobotu pořádají charitativní bazar.
Jak najít soulad, nedělat si naschvály a vychovat z dítěte šťastného jedince? Odborné rady Deníku poskytla psycholožka Markéta Švamberk Šauerová z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a vysoké školy Palestra. Rozhovor patří do série podcastů o rozdělených rodinách. Dnešní povídání se zaměří na Generačně výchovný střet.
Českým rodičům hrozí, že přijdou o takzvané školkovné. Slevu na daních navrhují zrušit odborníci z Národní ekonomické rady vlády. Podle nich pomáhá jen těm, které neohrožuje nouze.
Pracovnice olomoucké herny, kterou loni v květnu střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy recidivista, v nemocnici zemřela. O život podle rodiny bojovala do poslední chvíle, po čase dokonce nastalo mírné zlepšení. Následky způsobené poškozením mozku však podle lékařů nedávaly žádnou naději.
Pracovnice olomoucké herny, kterou vloni v květnu střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy recidivista, v nemocnici zemřela. O život podle rodiny bojovala do poslední chvíle, v čase dokonce nastalo mírné zlepšení. Následky způsobené poškozením mozku však podle lékařů nedávaly žádnou naději.
Málokdo nechtěl mít alespoň jednou za život pejska, případně kočičku. Jenže současná drahota od pořízení chlupatého mazlíka odrazuje. Přesto se nedá říci, že by na nich lidé šetřili.
Vyhledávanou atrakcí se v Kyjově na Hodonínsku staly nutrie žijící v říčce Kyjovce. Pozornost si vysloužily především mezi rodinami s menšími dětmi, které se za nimi vydávají do Dobrovolského ulice.
Vyhledávanou atrakcí se v Kyjově na Hodonínsku staly nutrie žijící v říčce Kyjovce. Pozornost si vysloužily především mezi rodinami s menšími dětmi, které se za nimi vydávají do Dobrovského ulice.
/SERIÁL, 1.DÍL/ Vražda patnáctileté školačky otřásla před deseti lety Jihlavou i celou Vysočinou. Brutálním způsobem dívku zavraždili její kamarádi. Deník se na základě informací od policistů, právníků, soudců i dobových článků pokusil sestavit co nejpřesnější obrázek toho, co se tehdy v Jihlavě vlastně stalo a proč.
V rámci zimní halové sezóny 2022/2023 uspořádala českolipská Tenisová rodina v sobotu 4. března druhý čistě singlový mužský turnaj a povedl se velmi dobře.
Před 40 lety začalo jedno z největších dramat v poválečné historii našeho státu. Povstalecká organizace Unita, bojující proti tehdejší angolské vládě, přepadla 12. března 1983 angolské městečko Alto Catumbelo, postřílela několik místních milicionářů a zajala 66 československých občanů, kteří tam pracovali na obnovení papírny. Následoval vyčerpávající, více než třináctisetkilometrový pochod Afrikou na základnu Unita. Všichni nedošli.
Týden po začátku války na Ukrajině se rodina 15leté Ariny Jacejukové rozhodla opustit svůj domov nedaleko Kyjeva. Vydali se autem v naději, že najdou bezpečnější místo pro život. Po necelých deseti kilometrech jim ovšem cestu zkřížili ruští vojáci. Na auto začali střílet, načež ze zadních sedadel zpoza mrtvých rodičů vytáhli Arinu s její mladší sestrou Valerií. Při střelbě Arinu postřelili. Vystrašenou teenagerku naložili do auta a vyrazili do neznáma. Devítiletou Valerii mezitím posadili do jiného vozu a odvezli do nedaleké vesnice, kde ji lidé později našli u silnice.
Novým ministrem životního prostředí se stal lidovecký politik Petr Hladík. Jmenoval ho prezident Petr Pavel. Premiér Fiala navrhl Hladíka do funkce již na konci loňského roku, jeho jmenování však zabránila někdejší hlava státu Miloš Zeman.
S novým vedením města Prachatice se od letošního ledna změní vítání občánků v Prachaticích. Už při listopadovém vítání, které bylo první v režii nově zvoleného starosty Jana Bauera, se starosta nechal slyšet, že by se rád město zapojil do dotačního programu Jihočeského kraje.
/FOTO/ Být doma s dětmi a necítit se osaměle? Rodičovská „dovolená“ přináší čerstvým rodičům spoustu radosti – mohou „si dovolit“ trávit se svými nejdražšími i ten čas, který by běžně trávili v práci, někdy se štěstím dohonit přes den alespoň malé procento spánkových deficitů, nestarat se o blížící se uzávěrky a termíny a místo toho se třeba v klidu procházet parkem a na sluníčku krmit labutě.
Přes polovinu Čechů už postihl syndrom vyhoření nebo jim hrozí. Situace se zhoršila během pandemie covidu. Jako prevence podle odborníků funguje dostatek času na oddych od práce. Myslí na to i někteří zaměstnavatelé.
/FOTOGALERIE/ Jana Telváka znám asi 25 let. Poznala jsem ho jako skromného a příjemného člověka, který má stále dobrou náladu a rád se usmívá, přestože měl nelehký životní osud. Je dlouholetým členem Československé obce legionářské Kladno. V současné době žije u syna a stará se o něj jeho manželka Angelika.
Byla to cesta, která převrátila naruby životy mnoha rodinám. Před dvaceti lety havaroval zájezdový autobus u Nažidel na Českokrumlovsku. Po nehodě zemřelo 20 lidí.
Když jste z rodiny, kde se na dodržování zákonů zrovna nehledí a trestní rejstříky některých příbuzných připomínají spisy od Aloise Jiráska, tak asi nepřekvapí, že také zaměstnáváte policii a soudy už od mládí.
Sedmiletá Nikitha, zapojená do projektu Adopce na dálku, onemocněla zákeřnou leukémií. Léčba je pro rodinu příliš nákladná, Diecézní charita Hradec Králové se proto obrací s prosbou o pomoc na veřejnost.
Na první pohled nedělá Songul Yucesoyová nic zvláštního. Po jídle se věnuje lavoru se špinavým nádobím, které pečlivě omývá napěněnou houbičkou. V čisté vodě jar smývá a talíře s příbory odkládá na odkapávač. To vše ovšem dělá na ulici ve stínu trosek jejího domu. Vypadá to jako scéna z divadelní hry se špatnými kulisami. Zemětřesení, které před měsícem zasáhlo Turecko a Sýrii, vzalo celé její rodině domov. Nyní se mačkají ve stanu společně s dalšími lidmi sdílejícími stejný osud.
Česká televize v rámci třetí řady dokumentu Modrá krev, ve kterém hrabě Kinský představuje české šlechtické rody, přiblíží rodinu z Lenešic u Loun. Osmý díl z cyklu, který jde do vysílání ve středu 8. března večer, je věnován Zejdlicům ze Šenfeldu. Právě příslušníci tohoto starého rytířského rodu původem ze Slezska hospodaří na místních rybnících, polích a v parku.
Pavlík se narodil jako naprosto zdravé miminko. Kvůli pochybení lékařů v porodnici je z něj však dnes těžce mentálně i fyzicky retardovaný muž, který se bez celodenní péče své matky neobejde. Té však dochází síly, a hlavně finanční prostředky, protože je na všechno sama. Bojí se, že bude muset syna dát do ústavu, protože to je, bohužel, nejlevnější varianta.
Jaké jsou pocity u člověka, který visí nad propastí ve vlastním domě zničeném po zásahu rakety? Strach, panika, rezignace? Tuto situaci zažil na vlastní kůži ukrajinský pár. Devětatřicetiletá Olga a její sedmačtyřicetiletý manžel Jevhen. Dvakrát utíkali před válkou, ale vždy je dohnala. Rodina zázračně přežila po hrozném raketovém úderu v Dněpru a navzdory všem výzvám osudu nyní plánuje svůj další život.
Čtyřicítka dětí, placení i dobrovolní doučovatelé. Diakonie Českobratrské církve evangelické (DČCE) ve Vrchlabí a Jilemnici nabízí školám a rodičům doučování dětem, které ve výuce zaostávají. Projekt chce rozšířit i do dalších měst.
/ROZHOVOR/ Zlepšit kvalifikace a dosáhnout minimálně stejného výsledku jako loni. Takové jsou cíle Tomáše Pekaře pro letošní sezonu seriálu Clio Cup Series, kde plánuje v letošním roce pokračovat, i když tentokrát s novým autem. Co dalšího na jeho tým Carpek Service letos čeká a nejen to, se můžete dozvědět v obsáhlém rozhovoru.
Jako patnáctiletý nastartoval Jakub Štáfek hereckou kariéru v nekonečném televizním seriálu Ulice. Po loňském veleúspěšném kinohitu Vyšehrad se vrací na filmová plátna v komediálním thrilleru Zatmění a opět slibuje velkou podívanou. V rozhovoru, který poskytl časopisu Story, promluvil herec nejen o novém snímku, ale i o své rodině.
Když jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor mozku, bylo paní Kamile z Plzně pouhých 22 let. Podstoupila operaci, chemoterapii a vše se zdálo být v pořádku. Potkala svého budoucího manžela Tomáše, narodil se jim syn Daniel. Po sedmi letech však o sobě nádor opět dal vědět a celý kolotoč začal nanovo.
Když jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor mozku, bylo paní Kamile z Plzně pouhých 22 let. Podstoupila operaci, chemoterapii a vše se zdálo být v pořádku. Potkala svého budoucího manžela Tomáše, narodil se jim syn Daniel. Po sedmi letech však o sobě nádor opět dal vědět a celý kolotoč začal nanovo.
Redakce Deníku společně s vedoucím kriminalistou policie Karlovarského kraje Rudolfem Flaškou připomíná v seriálu vraždy, které po roce 1990 otřásly Karlovarským krajem.
Deník.cz přináší čtyřdílnou podcastovou sérii s názvem Rozdělené rodiny, kde čtenářům společně s psycholožkou Markétkou Švamberk Šauerovou radí, jak o dlouhodobě budované vztahy nepřijít, jak se spolu naučit komunikovat a proč je nutné umět akceptovat názor toho druhého. Poslechněte si první díl s názvem: Tahle země patří všem.
Po třiceti letech a téměř tři tisíce kilometrů daleko našla rodina z americké Pensylvánie třiaosmdesátiletou Patricii Koptovou. Zjistila, že zmizelá příbuzná žije už léta v pečovatelském domě v Portoriku. Nikdo zatím neví, jak se na ostrov v Karibiku dostala.
Krátkometrážní film Atestace mladého režiséra Jana Hechta čerpá ze skutečné události, která se stala v Pardubické nemocnici v roce 2017, kdy Adámek Vyčítal skončil po operaci mandlí v kómatu. Podle mladého filmaře, který sám pochází z lékařské rodiny, jeho tvorbu ovlivnilo všudypřítomné prostředí zdravotnické prostředí, které jej obklopovalo. Režisér, který nyní studuje pražskou fakultu Akademie múzických umění, se snaží svým krátkým filmem upozornit na alarmující situaci v českém zdravotnictví.
Krátkometrážní film Atestace mladého režiséra Jana Hechta čerpá ze skutečné události, která se stala v Pardubické nemocnici v roce 2017, kdy Adámek Vyčítal skončil po operaci mandlí v kómatu. Podle mladého filmaře, který sám pochází z lékařské rodiny, jeho tvorbu ovlivnilo všudypřítomné prostředí zdravotnické prostředí, které jej obklopovalo. Režisér, který nyní studuje pražskou fakultu Akademie múzických umění, se snaží svým krátkým filmem upozornit na alarmující situaci v českém zdravotnictví.