Kreativ

ŠTÍTEK: rodina

Proč politika rozděluje rodiny?

PODCAST: Proč politika rozděluje rodiny?

Co dnes pojí nebo spíše rozděluje rodiny? Rozdílné názory, které následně vyvolávají rozbroje, hádky a nenávist. Zakořeněné věty, že rodina musí držet vždycky pohromadě, už dávno neplatí, v současné době jde spíše o vzácný jev. Konflikty způsobují názorové rozdíly, a to především v politice, výchově, vzdělání či sexuální orientaci. 

Ilustrační.

Srovnání cen v porodnicích. V Brně zůstávají otcové zdarma, za dulu i tisícovka

Koho si nastávající mámy mohou vzít s sebou k porodu? A kolik si za to účtují nemocnice na jihu Moravy. Deník zmapoval podmínky napříč porodnicemi. Za přítomnost otce či jiného člena rodiny u porodu neplatí lidé v žádné z nemocnic v Brně. Peněženky pak nemusí vytahovat ani ve Vyškově, Znojmu, Břeclavi či Kyjově. Ve Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Kyjov však může být zdarma u porodu kromě druhého rodiče či jiného člena rodiny i další člověk. Například blízká kamarádka.

Miliardář Alex Murdaugh u soudu.

Amerika žije případem vraždy v miliardářské rodině: Muž měl zabít ženu i syna

Lidé cestují i stovky kilometrů, jen aby se dostali do soudní síně. Ve Spojených státech amerických se právě odehrává proces s dědicem bohatého a politicky vlivného klanu Murdaughů, který čelí obvinění, že zastřelil svou manželku a syna. V příběhu miliardářské rodiny z Jižní Karolíny nechybí děsivá nehoda, vyhrožování, fingované pokusy o vraždu, krádež milionů dolarů či drogy.

Výstavba nového stacionáře Vlaštovka v Hodoníně, stav poslední únorový den 2023.

Z vily bude moderní hnízdo. K rozšíření Vlaštovky v Hodoníně chybí pět milionů

Více než sto let stará vila v Hodoníně na rohu ulic Brněnská a Martina Benky se proměňuje v moderní stacionář Vlaštovka. Ten se má stát už za rok důležitým a potřebným útočištěm pro mladé klienty, kteří trpí tělesným i duševním postižením a poruchami autistického spektra. Zdejší středisko pro náročnou péči o děti a mladé dospělé tady vyrůstá od června minulého roku.

Komunitní osvětové společenství v červnu 2020 na společné fotce s generálem Petrem Pavlem, jehož iniciativa Spolu silnější jim pomohla financovat výrobu roušek a také psychologickou pomoc pro přetížené chebské zdravotníky.

Cheb bývalo město bez budoucnosti. Lidi za covidu naštval Babiš a začali jednat

Když po válce nastal odsun Němců, město se vylidnilo. Každý trochu schopnější odtud šel pryč. Potom přišly jen sociálně slabé rodiny, které k místu neměly žádný vztah. Nynější generaci čtyřicátníků ale přestalo být jedno, co se v Chebu děje. Za covidu je naštval Andrej Babiš a objevili Petra Pavla.

Zdravotní sestra Nikola Uhrová zabodovala v soutěži Sestra sympatie.

Zdravotní sestra z Břeclavi zabodovala v soutěži sympatie. Zaujala zpěvem

Už jako malá holka si přála pomáhat lidem. Ošetřovala kamarádky ze školky, starala se o rodinu, měřila teploty, obvazovala. Nyní šestadvacetiletá zdravotní sestra Nikola Uhrová pracuje na dětském oddělení břeclavské nemocnice. Své schopnosti i oblíbenost prokázala druhým místem v soutěži Sestra sympatie.

Ze své vlasti převezl Ivan Fedotov se svými přáteli do Čech na začátku války několik desítek uprchlíků

Nikdy nezapomenu na ty dětské oči, vzpomíná český zachránce uprchlíků

Ještě před rokem vedl poklidný život v severočeských Teplicích. Měl na starost firmu a volný čas věnoval rodině. Vše se změnilo a naruby obrátilo v ranních hodinách loňského 24. února, kdy jeho vlast napadly hordy putinovských vojáků. Rodák z ukrajinského Melitopolu Ivan Fedotov si to probuzení, kdy si myslel, že se mu zdá jen strašně špatná noční můra, dodnes vybavuje. 

Luženská alej.

Luženská křižovatka aneb Jak se budí obec

/FOTOGALERIE/ Lužná, srpen 2005. Na zahradě rodinného domu sedí několik místních rodin společně s dospělými dcerami a vzpomínají, jak jejich obec před více než dvaceti lety žila. Den dětí, Mikuláš, taneční zábava, turnaje ve volejbalu a házené, to vše pod hlavičkou zdejšího tradičního spolku TJ Lokomotiva. A hlavně: lidé se znali, scházeli a komunikovali. Jenže po roce 1989 přišla krize obecního společenského života: místní jako by se stáhli do sebe, přestali spolu mluvit, zmizela chuť se podílet na organizaci obecních akcí a zanikly i prostory, kde se společné aktivity provozovaly. To se ale teď mělo změnit.

Na dvě stě padesát Čechů a Slováků se sešlo v květnu 2020 na hranici Sudoměřice - Skalica. Protestovali za znovuotevření hranic a podepisovali také petici.

Covid. Tři roky po pandemii. Nucené uzavření hranic rozdělilo celé rodiny

Příval první vlny pandemie před třemi lety se nezastavil ani o státní hranice. Přesto právě v příhraničí byl dopad vládních nařízení pro místní velice tvrdý. Řadu měsíců zákazy a uzávěry pociťovala na vlastní kůži i Marie Mikulková ze Sudoměřic na Hodonínsku. Uzavření hranic najednou vrazilo klín mezi její širokou rodinu na moravské straně a jen pár stovek metrů vzdáleném Slovensku.

Takto vypadá Irpin. Město, které leží severozápadně od Kyjeva. Deník byl v únoru 2023 dokumentovat dění na Ukrajině.

Za rok udělala Putinova agrese z ruštiny jazyk okupantů a zločinců

/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Kdo pamatuje doby, kdy se ještě před deseti lety i v ukrajinské televizi plynule přecházelo z ukrajinštiny na ruštinu a obráceně, bude překvapen, jak málo Ukrajinců je dnes ochotno mluvit rusky. Putinovská agrese v zemi zničila postavení ruštiny i kdysi kladný vztah velké části Ukrajinců k Rusům jako národu.

Václav Šíma na své svatbě loni v květnu.

Nymburský zachránce ukrajinské rodiny po roce: Nic bych neudělal jinak

/FOTOGALERIE/ Uplynul přesně rok od dramatických chvil, které má za sebou majitel Šafaříkova mlýna v Nymburce Václav Šíma. Hned druhý den po zahájení ruské agrese na Ukrajinu jej požádal kamarád a občasný obyvatel mlýna Vitalij Byalyk, jestli by mu nepomohl s evakuací rodiny z bombardované Ukrajiny. 

Křest knihy v chrudimském gymnáziu. Danylo předčítá jednu z pohádek.

Devítiletý uprchlík z ukrajinské Buči pokřtil v Chrudimi svou knihu pohádek

Můj pohádkový svět z jedné strany česky, z druhé ukrajinsky. Devítiletý ukrajinský chlapec Danylo Senchyk žijící ve vesnici nedaleko nechvalně proslulé Buči, nedávno v Chrudimi, kam před rokem uprchl s rodinou před válkou, pokřtil svou knihu pohádek. Křestu se malý autor zúčastnil se svou babičkou, s níž sem na otočku přijel z Ukrajiny, kam se rodina v říjnu vrátila. "Česko mi dalo hodně, vedle knihy hlavně sestřičku Sofii, která se tady narodila," řekl chlapec v rozhovoru pro Deník.

Dluhy nejsou nic příjemného.

Když přišla o práci, spadla na dno. Diakonie jí pomohla, aby neskončila na ulici

Radka Hamáčková je vedoucí Sociálně aktivizační služby Diakonie Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí. Často se k ní dostávají nízkopříjmové rodiny s velkými dluhy a leckdy i několika exekucemi. Jak říká, moc příběhů neústí v dobrý konec. Vybavuje si ale osud paní Ivany, který nakonec přece jen skončil dobře. (Její jméno redakce na přání diakonie změnila.)

V současné době působí Yelizaveta Shtonda jako učitelka v Mladé Boleslavi. Foto: archiv E. Shtondy

Yelizaveta z Charkova: Třicet let života pohltily plameny, zbyly jen vzpomínky

Den, na který nezapomene do konce svého života. Tak vzpomíná na 24. únor 2022 Yelizaveta Shtonda, rodačka z Charkova, které vpád ruských vojsk na Ukrajinu změnil život stejně jako všem jejím spoluobčanům. Po prvotním šoku z ostřelování města se musela vyrovnat také se ztrátou blízkého člověka a posléze přišla i o byt, ve kterém žila více než třicet let.

Volkswagen Multivan 2.0TDi Comfortline.

Tipy na ojetá auta: jaký multivan vybrat pro velkou rodinu i pro práci

Můžete v nich mít tři řady sedadel až pro osm lidí a vyrazit pohodlně i na vzdálenější dovolenou s celou rodinou nebo s přáteli. Nebo nějaká sedadla uberete a máte z auta prostornou dodávku do práce a na převoz větších věcí. Multivany jsou díky své praktičnosti a velikosti stále oblíbenější a jejich nabídka proto roste i v našich autobazarech.

Malý jarmark a únorové tradice pro rodiče s dětmi míří na kolonádu

Malý jarmark a únorové tradice pro rodiče s dětmi míří na kolonádu

/PROGRAM UVNITŘ ČLÁNKU/ Dny plné zábavy, hudby, ale i kejklířského vystoupení zažijí návštěvníci Mariánských Lázní. Už od pátku na kolonádě a v prostorách Arniky bude k vidění celá řada zajímavých akcí. To vše pod taktovkou manažera hotelu Krakonoš Tomáše Richtera, který po velmi úspěšných několikadenních vánočních trzích na kolonádě připravil Malý jarmark.

Steven Spielberg se Zlatým medvědem za celoživotní dílo

Vypadni z mého kanclu? Tohle mladým neříkám, vtipkoval Spielberg na Berlinale

Spielberg, Spielberg! Mohutné ovace a skandující fanoušci. Amerického režiséra Stevena Spielberga vítaly v úterý večer na filmovém festivalu Berlinale davy. Jeden z nejlepších filmových vypravěčů opět dokázal, že umí přitáhnout publikum na jakékoli půdě, a to i mimo kino. Do Berlína si přijel pro čestnou cenu.

Velvyslanec na Ukrajině Radek Matula

Raketa dopadla jen stovky metrů od nás, popsal život v Kyjevě velvyslanec Matula

Čeští diplomaté a zaměstnanci ambasády v Kyjevě se vrátili na velvyslanectví už loni v květnu, jakmile se tamním silám podařilo od ukrajinské metropole vytlačit ruská vojska. Od té doby se řídí režimem nastaveným pro válečnou zónu. „Lidé z ambasády věděli, do čeho jdou, ale nikdo neodmítl a přicházejí i noví zaměstnanci. Já si toho strašně vážím,“ říká v rozhovoru pro Deník velvyslanec Radek Matula.

Pohřešovaná britská dívka Maddie McCann z Velké Británie ve věku čtyř let.

Polka tvrdí, že je Maddie McCannová, dívka ztracená před 15 lety. Chce testy DNA

Maddie McCannová je pohřešovaná už více než 15 let. Krásné okaté holčičce byly tři roky, když beze stopy zmizela z apartmá, kde bydlela během dovolené v Algarve v Portugalsku se svými rodiči, zatímco ti večeřeli v nedaleké restauraci. Rozsáhlé, ale bezvýsledné pátrání sledoval celý svět. Teď se ale objevila jedenadvacetiletá Julia Wandeltová z Polska, která tvrdí, že právě ona je Maddie a žádá o pomoc, aby to mohla prostřednictvím testu DNA dokázat.