Tovačov - Památnou prusko-rakouskou bitvu, která se odehrála v roce 1866 u Tovačova, připomněla v sobotu odpoledne bitevní ukázka na motivy událostí z 15. července 1866. Ještě předtím se uskutečnil pietní akt u pomníku obětem. Na akci zamířily davy lidí.
Hořice – O minulém víkendu, kdy ve městě probíhaly oslavy hořické trubičky, tak i hořičtí chovatelé pořádali ve svém chovatelském areálu po pětatřicáté výstavu, letos Okresní chovatelskou výstavu.
Uherské Hradiště – Až do sobotních ranních hodin se protáhla páteční akce v uherskohradišťském klubu Mír, kde stovky návštěvníků vzpomínaly na začátky tohoto multižánrového zařízení před 25 lety. Vystoupení kapel od sebe oddělovaly projekce filmových dokumentů smíchané se setkáními kamarádů a známých, z nichž mnozí se nepotkali deset i více let.
Hodonín – Hodonínská městská knihovna si v pátek pestrým programem připomenula pětadevadesát let od jejího založení v roce 1921 a třicet let od přestěhovaní do nové budovy na Národní třídě. „Začali jsme ve vestibulu focením portrétu v klobouku," přiblížila knihovnice Lenka Maňáková.
Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Dvorská zoo dnes na Světový den nosorožců otevřela zmodernizované zázemí pro nosorožce. Návštěvníkům nabídne možnost vidět nosorožce za každého počasí. V jejich vnitřní expozici byla instalována skleněná stěna, která zvířata odděluje od diváků. Nesahá ale až do stropu, takže lidé mohou nosorožce i slyšet a cítit, řekla mluvčí zoologické zahrady Andrea Jiroušová.
/ROZHOVOR/ Odra vstupuje do deváté dekády své existence. Ve středu tak bude od rána pod Landekem velmi živo a nejen na téma oslav poskytl Deníku rozhovor majitel a předseda klubu Petr Tač.
Český Krumlov - Město až do neděle zaplní jarmarky, koncerty, výstavy a mnoho dalšího. Návštěvníky čekají nevšední prohlídky městem a na své si přijdou i gurmáni.
/TIPY NA VÍKENDOVÉ AKCE/ Kam vyrazit o víkendu v Ostravě a okolí? Je z čeho vybírat. Podívejte se na náš přehled tipů - tentokrát převážně ostravských akcí.
Praha /ROZHOVOR/ - Stačilo málo. Stačilo, aby Miroslav Baranek před lety nešel do Sparty, ale do Slavie, a tenhle text by asi (určitě) nevznikl. „Měl jsem na stole nabídky z obou klubů a se zavřenýma očima jsem si vybral Spartu. Dobře jsem udělal, protože ve Slavii bych nic nevyhrál," zasmál se a instinktivně uhnul před kamarádským šťouchnutím od slávistického srdcaře Stanislava Vlčka.
Praha - Sté výročí založení československého státu a padesáté výročí pražského jara, které se budou slavit v roce 2018, chce připomenout i vláda. Při pondělním jednání se slovenským kabinetem v Bratislavě představí čeští ministři plán akcí k těmto výročím. Ke klíčovým projektům bude patřit česko-slovenská výstava s ročním trváním připravovaná největšími českými a slovenskými muzejními institucemi. Doplní je řada výstav, konferencí a programů včetně divadelní hry TGM+Štefánik plánované v Národním divadle. Součástí oslav by mohlo být také čtvrtstoletí samostatné státnosti obou zemí.
Kaplice - Před tím, než se rozběhne nová sezona mistrovských soutěží pod bezednými koši, uskuteční se v okresní baště basketbalu oslava šedesátiletého výročí této hry v Kaplici.
Praha - Narození gorilího samečka Ajabu patřilo bezesporu mezi největší letošní překvapení. Jeho matka Shinda byla dlouhou dobu považována za neplodnou a dokonce ani o její březosti nikdo nevěděl. Narozený sameček dostal příznačné jméno – zázrak. Nyní už mu je pět měsíců, začíná pomalu prozkoumávat své okolí a navazovat kontakty s ostatními členy gorilí skupiny.
Český Těšín – Stejně jako denně potkáváme v ulicích města úklidové čety, tak se každé ráno u fontány na náměstí objevuje Edvard Kajfosz. Pečuje o fontánu a pomocí podběráku sbírá z vody smetí, které tam lidé házejí.
Velké Žernoseky – Tradiční oslava vína a úsilí vinařů se uskuteční tento víkend ve Velkých Žernosekách. Během pátku 23. a soboty 24. září připravila obec pro další ročník vinobraní, které se ponese také v duchu oslav výročí 700 let narození Karla IV., bohatý program a přehlídku velkého počtu místních vinařů.
Praha /ROZHOVOR/ - Stačilo málo. Stačilo, aby Miroslav Baranek před lety nešel do Sparty, ale do Slavie, a tenhle text by asi (určitě) nevznikl. „Měl jsem na stole nabídky z obou klubů a se zavřenýma očima jsem si vybral Spartu. Dobře jsem udělal, protože ve Slavii bych nic nevyhrál," zasmál se a instinktivně uhnul před kamarádským šťouchnutím od slávistického srdcaře Stanislava Vlčka.
Praha – Dnes večer začne čtvrtý ročník Dnů českého piva. Restaurace a hospody po celé zemi budou po týden nabízet pivní speciály a menu. Navštíví je také sládci, kteří budou hovořit o svých výtvorech a celkově o české pivní kultuře. Do akce se zapojí přes 6000 provozů. Akce skončí v sobotu 1. října Nocí otevřených pivovarů, zapojení výrobci připraví přednášky o pivu či noční prohlídky. Akce se koná v časové blízkosti svátku svatého Václava, patrona pivovarnictví.
Jablonec n. N. - Na podzimních slavnostech nebudou chybět ani delegace partnerských měst z Budyšína, Zwickau, Kaufbeurenu, Jelení Góry a jelenohorského okresu.
Orlová - Odchází do popelářského důchodu a tak obchází orlovské domácnosti a prosí o malý mimořádný příspěvek. To za své dlouholeté služby a také prý na malou oslavu důchodu.
Teplicko - Kníže Hieronymus Clary-Aldringen stráví víkend na Teplicku. Přijede kvůli oslavě 110. výročí posvěcení kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí. A nebude sám. Delegace rodiny Clary bude čítat osm lidí.
Třešť – Dvě velké kulturní akce mají na programu tuto sobotu v Třešti. Tou první je velká grilovací akce na náměstí T. G. Masaryka, která začne úderem půl desáté hodiny dopoledne.
Brno, Brněnsko – Kulturní centrum v Kuřimi čas od času na poslední chvíli zajistí lidem koncert zahraničních nebo domácích kapel, které městem na Brněnsku projíždí. Milovníci kultury o tento zážitek přijdou. Kvůli novele přestupkového zákona.
Praha - Od soboty 24. září do 4. října bude pro návštěvníky Zoo Praha, kteří se vydají do zahrady osobním automobilem, k dispozici parkoviště u tunelového komplexu Blanka. Zoo tak chce zajistit pohodlné parkování všem, kteří se chystají do zoologické zahrady v týdnu oslav 85. výročí jejího založení. Jde pouze o rozšíření parkovací plochy, protože parkoviště u Zoo budou fungovat jako obvykle.
Nová Paka – Je dobojováno. Po devíti závodech mistrovství Evropy v autokrosu se stal počtvrté v kariéře a podruhé v divizi Touring Autocross mistrem Evropy člen Autoklubu Nová Paka Václav Fejfar s vozem Škoda Fabia.
Vyškov – Pamatuje její úplné začátky. Tehdy stál mladý učitel Zdeněk Pitela za katedrou třetím rokem. A přestože je tomu už třicet let, dodnes si vybavuje, jak v roce 1986 pomáhal do Základní školy Tyršova ve Vyškově stěhovat nábytek. Nyní je jejím ředitelem a pod jeho taktovkou se chystají oslavy jubilea.
Tmaň – Oslava devadesáti let Sboru Jiřího z Poděbrad ve Tmani se koná ve středu 28. září. Slavnost zde v 10 hodin dopoledne zahájí výstava, která připomene budování sboru, nebude chybět vystoupení Světlušek.
Bánov – Festival oslavující ženy a jejich roli v tradicích a historii slováckého regionu. I tak by se dal charakterizovat první ročník akce Babí léto v Bánově, která pod taktovkou bánovského souboru Zpěvule odstartuje v sobotu 24. září. Letošní premiéra je navíc spojena s oslavami pátého výročí založení Zpěvulí, a tak se v sále Základní školy v Bánově od sedmé hodiny večerní sejde přes desítka hostů, aby společně vystoupili v pořadu s názvem „hore je chodníček, dolu je cestička…".
Brno – Kaše, káva, chlebíčky s pomazánkami. Takovou snídani si ve čtvrtek dopoledne mohli dopřát lidé, kteří na Moravské náměstí přijeli na kolech. Spolek Brno na kole pro ně připravil snídani zdarma. Jako oslavu čtvrtečního Mezinárodního dne bez aut.
Chrudim – Denní stacionář Jitřenka včera oslavil 20 let od založení a jeho pracovníci a klienti si oslavu nenechali jen pro sebe. V Městském parku se tak uskutečnilo setkání rodičů klientů, klientů samotných i bývalých a stávajících zaměstnanců, kterým zapěl nejprve Dětský pěvecký sbor Klíček, poté dvakrát vystoupili klienti stacionářů a na závěr si i zazpívali spolu s dětmi z Mateřské školy Strojařů.
Nový Drahov - Nadcházející sobota bude patřit Národnímu dni železnice, který se tentokrát odehraje v Chebu. Pro fanoušky je připravený i speciální den u úzkorozchodné dráhy Kateřina v Novém Drahově.
Oslava třicátého výročí pokračuje. Minulý měsíc nabídl Ubisoft hráčům zdarma PC verzi hopsačky Rayman Origins v rámci oslav Ubi30. Nyní až do poloviny října lze stahovat závodní The Crew. Jedná se v pořadí o čtvrtou hru zdarma, do konce roku vydavatel nabídne ještě další tři. Odhalovat je bude postupně.
ČR, Orlickoústecko - Večeřet doma, s dětmi a partnerem, zkrátka v rodinném kruhu, je ideálem pro tři čtvrtiny Čechů. Vyplývá to z průzkumu mezi tisícovkou Čechů pro Plzeňský Prazdroj, který uskutečnila agentura ppm factum research.
Tanvald - Divadlo, které přineslo do českých dějin génia a do české frazeologie desítky oblíbených hlášek, letos na podzim vstupuje do jubilejní 50. sezóny.
Dubí - Dubí bude o víkendu slavit 110. výročí posvěcení kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí. Na oslavy přijede část šlechtické rodiny Clary-Aldringen. Slavnostní zahájení s následným koncertem Severočeské filharmonie Teplice proběhne v pátek v dubském kostele od 17:00 a oslavy budou pokračovat v sobotu od 13:00 před kostelem kulturním programem (13:00 Wabi Daněk a Miloš Dvořáček, 14:30 Sarah a The Adams, 16:00 Trapeři s Robertem Křesťanem, 17:30 Tučňáci). Vstup na slavnost je po oba dva dny volný.
Štěchovice – Zcela nečekané starosti řeší fotbalisté Štěchovic. Divoká prasata si totiž za cíl své návštěvy vybrala jejich hřiště. Za víkendovými zápasy klubu z Prahy-západ tak hráči a příznivci budou muset jinam.
Praha - Divadlo v Řeznické si na podzim připomene 35 let existence. Za tu dobu prošly touto komorní scénou stovky uměleckých osobností. Jubileum připomene například 25. listopadu česká premiéra hry Odvolání s Miroslavem Táborským a Filipem Cílem. Táborský ji v překladu Alexandra Jerieho také nastudoval, oznámila ve středu mluvčí divadla Veronika Šrámová.