/ VIDEO / "Ta chvíle je teď. Ne zítra. Chvíle, kdy se vzbouzíme, nadešla," prohlásil v nově zveřejněné videonahrávce šestatřicetiletý elitní policejní pilot vrtulníku Vincent Perez, který minulý týden svrhl čtyři granáty na venezuelský Nejvyšší soud.
Liberec – Vydání dvaačtyřicetiletého Ansise Ataolse Berziňše do jeho vlasti řešil Krajský soud v Liberci už od pondělka. Na Berziňše, který se považuje za politického vězně, byl loni vydán mezinárodní zatykač.
Nucený pobyt v psychiatrické léčebně za to, že je homosexuál. Takovým traumatem si musel projít muž z Číny. Do ústavu ho nechala zavřít jeho manželka s rodinou. Celkem v něm strávil devatenáct dní, byl nucen brát léky a podstoupit „proceduru“, která zahrnovala léčebné injekce.
Deset stráví ve vězení třiapadesátiletý Zdeněk Tancoš, který znásilnil svého spoluvězně během pobytu v ostravské káznici. Senát neuvěřil verzi o dobrovolných hrátkách mezi trestanci.
Pracovníci venezuelských vládních úřadů v pondělí prohledali kancelář generální prokurátorky. Údajně hledali důkazy o finančních machinacích. Podle agentury AFP jde o zatím poslední manévr v boji mezi prokurátorkou a venezuelskou vládou.
Liberec – Liberecký krajský soud rozhoduje o vydání Lotyše, který se zúčastnil protivládní demonstrace, do jeho vlasti. Jednání začalo dnes, rozhodnutí by měl soudní senát vynést v úterý.
Praha – Hozeným balíkem novin v pondělí prodavač zahnal na útěk ozbrojeného muže, který se v pravé poledne snažil vyloupit trafiku v Čakovicích. S pistolí v ruce vtrhl do provozovny v ulici Dr. Marodyho a dožadoval se peněz do nastavené igelitky. Pohotová reakce trafikanta ho zaskočila natolik, že vzal do zaječích. Bez kořisti.
V Římě dnes začíná ostře sledovaný proces s 23 obviněnými, kteří čelí podezření z křivé výpovědi v případu italského expremiéra Silvia Berlusconiho. Souzen bude i samotný Berlusconi kvůli podezření z uplácení svědků během této kauzy.
Plzeň – Devětačtyřicetiletá žena, která minulou středu vpodvečer po hádce na ubytovně na Borech opilá bodla svého partnera kuchyňským nožem, už je ve vazbě.
Náměšť nad Oslavou - Z Brna do Třebíče a odtud zpět do Brna se s více než dvěma promile alkoholu bez zábran vydal sedmačtyřicetiletý muž z Brněnska s vozem Renault Laguna. U Rathanu v Náměšti nad Oslavou jej zastavila policejní hlídka.
Hradec Králové - Za podvody, při nichž osm důvěřivých lidí připravil téměř o pět milionů korun, by měl Dušan Karvai (48) z Náchodska strávit 3,5 roku ve vězení. Krajský soud v Hradci Králové mu také uložil, aby podvedeným jejich peníze vrátil.
/INFOGRAFIKA/ Dlužníci, kteří se snaží splatit své závazky, nyní ušetří. Od července vstupuje v platnost novela insolvenčního zákona, která mimo jiné sníží dosud často předražené poplatky za služby oddlužovacích společností.
Hradec Králové - Stovky výhružných telefonátů, vulgární nadávky, pomluvy, pohrůžky násilím či dokonce smrtí… Tomu všemu byly vystaveny oběti 60letého Karla Štrause.
Praha - Šéf radnice Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) se obrátí na soud ve snaze ukončit výstavu Body The Exhibition na výstavišti v Holešovicích. K vidění jsou tam konzervovaná lidská těla a jejich části, upravené ze skutečných pozůstatků zesnulých osob. Podle Čižinského je akce v rozporu s českým právním řádem, což konstatuje rozbor od experta na pohřební právo. Pořadatelská společnost JVS Group je prý naopak stoprocentně přesvědčena o legálnosti podniku a v záloze má vlastní právní posudek se zcela odlišnými závěry.
Dva muže stíhají policisté na Novojičínsku ze zanedbání povinné výživy na své děti. Více než 185 tisíc korun má podle zjištění kopřivnických policistů dlužit sedmatřicetiletý muž z Hlučína.
Vyškov, Rousínov – Před šesti lety spadl na tehdy třináctiletého chlapce Borise Trávníčka několikasetkilogramový náhrobek. Na školní exkurzi na židovském hřbitově v Rousínově. Chlapec ochrnul. Spor mezi poškozeným a základní školou projednával v pátek Okresní soud ve Vyškově. Verdikt by mohl padnout v polovině července.
Sokolovsko – Na sociální síti se vydával za jedenáctiletého chlapce a snažil se navázat kontakt s nezletilými dětmi. Chlapce si přitom pachatel zval i do bytu, kde se je pokusil pohlavně zneužít.
Praha - Policisté Jan Nekvapil a Martin Kopp při výpovědi odmítli obvinění, že na služebně ubližovali mladíkovi, který byl spoutaný kvůli možnému spáchání přestupku. Tvrdí, že mu nic neudělali. Podle obžaloby však dostal dvě facky a byl škrcen. Případem se dnes začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 2. Policistům hrozí za zneužití pravomoci až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Soud bude pokračovat 18. srpna.
Střítež - Do dvou týdnů by měl před soudem stanout sedmatřicetiletý cizinec, kterého v úterý ve večerních hodinách zastavili a kontrolovali kapličtí policisté v oblasti Stříteže.
Chrášťany – Neobvyklý roj policejních aut s blikajícími majáčky a po zuby ozbrojených těžkooděnců zaznamenali na okraji Chrášťan motoristé projíždějící ve středu 28. června večer od Benešova na Netvořice.
Rakouský ústavní soud dnes rozhodl o tom, že dům v Braunau Am Inn, kde se v roce 1889 narodil pozdější diktátor a válečný zločinec Adolf Hitler, může být vyvlastněn ve prospěch rakouského státu.
Brno – Nejvyšší soud zamítl dovolání bývalého policisty Romana Dolíhala, který v roce 2006 zorganizoval loupež 77 milionů korun z vozu bezpečnostní služby u Slavkova u Brna. Kromě loupeže, která patří k největším v historii České republiky, soud Dolíhala uznal vinným i z vraždy pravděpodobného komplice, velitele přepadeného vozu s penězi. Odmítl také dovolání komplice Jaroslava Havlíka.
Soud v Haagu dospěl k řešení letitého sporu o hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem. Slovinsku má připadnout tři čtvrtiny Piranského zálivu a námořní koridor do mezinárodních vod. Arbitráž vyřešila i další sporné oblasti v údolí řek Dragonji a Mury. Chorvatsko rozsudek odmítlo.
Porota dnes v procesu s vrahy bývalého ruského vicepremiéra a pozdějšího opozičního vůdce Borise Němcova vynesla jednoznačný rozsudek. Podle ní je všech pět Čečenců za smrt politika zodpovědných. Podle rodiny zavražděného však skuteční strůjci atentátu spravedlnosti unikají.
Za dlouhodobé týrání matky své družky na Královéhradecku půjde osmatřicetiletý Michal Kuka na osm let do vězení. Dnes o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze, jehož verdikt je pravomocný. Muž podle soudu ženu v letech 2014 až 2016 slovně i fyzicky napadal. Poté co ji udeřil do hlavy, seniorka v nemocnici zemřela.
Brno, Znojmo - Trest je na dolní hranici trestní sazby a je přiměřený, rozhodl ve čtvrtek Krajský soud v Brně a odvolání v případu Vandy Tavalyové zamítl. Žena podle soudu zpronevěřila víc než tři miliony korun.
Ústí nad Labem – Dva mladiství vrazi si vyslechli u ústeckého krajského soudu ve čtvrtek rozsudek. Daniela a Slavomíra z Ústí n. L. trestní senát odsoudil za krutou vraždu bezdomovce.
Stojí u vstupu do rozlehlého parku, jemuž vévodí zlínský zámek. Kdysi patřila mezi historické skvosty Zlína. Dnes je oprýskaná, pomalovaná a chátrá – tak vypadá budova bývalého okresního soudu ve Zlíně na Soudní ulici.
Brazilský nejvyšší soud odeslal dolní komoře parlamentu obžalobu proti prezidentovi Michelu Temerovi. Temer obvinění z korupce popírá, poslanci ho ale nyní mohou dočasně odvolat. Fraška s nepoctivými brazilskými hlavami státu v posledních dvou letech nekončí.
Praha - Obžalovaného Arména Norajra Č., který se podle státního zastupitelství loni 1. července na parkovišti před nákupním centrem na Zličíně snažil vraždit, se ve středu Městský soud v Praze nedočkal – a nikdo ho tam vlastně ani neočekával.
Brno, Vysočina – Okresní soud Brno-venkov začal rozplétat bezprecedentní případ vydírání a zastrašování dvou soudců a jednoho státního zástupce z Vysočiny.
Chrudim – Nedělní ráno nebylo pro devětačtyřicetiletého muže vůbec šťastné. Spal na lavičce v chrudimském Střeleckém parku, když náhle zjistil, že mu někdo krade jeho plátěnou tašku.