ZLÍNSKÝ KRAJ - Devět let ve věznici se zvýšenou ostrahou by měl podle kroměřížského okresního soudu strávit dvaatřicetiletý invalidní důchodce Jozef Slepčík. Tříčlenný senát uznal rodáka z Košic jako zvlášť nebezpečného recidivistu vinným z týrání manželky. Vina byly jednoznačně prokázána především výpovědí manželky a nezletilých dětí.
HRADEC KRÁLOVÉ - Kritici nákladné přestavby hradeckého pivovaru na krajský úřad dosáhli dílčího vítězství. Kraj vytrvale odmítá zveřejnit leasingovou smlouvu na rekonstrukci, teď ale narazil u Nejvyššího správního soudu.
ÚSTÍ NAD LABEM - Kvůli neuhrazenému odškodnění několika desítek tisíc nemůže město Ústí od konce minulého týdne nakládat se svým nemovitým majetkem v řádu miliard korun. Má jej obstavený.
KOLÍN - Dva bývalí lékaři kolínské záchranné služby Bohumil Janda a Josef Slabý se výrazně přiblížili mírnému, ne-li osvobozujícímu rozsudku v ostře sledované soudní kauze.
PRAHA - Odvolací Vrchní soud v Praze v úterý 23. října definitivně poslal Antonína Schmidta na 15 let do vězení za to, že vloni 20. listopadu v chomutovském baru U hranaté báby kladivem ubil zdejší barmanku. Potvrdil tak srpnový rozsudek ústeckého krajského soudu, řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.
PLZEŇ - Jeden ze dvou skútrů, které podle obžaloby zpronevěřil bývalý ředitel plzeňské záchranky Zdeněk Koutecký (51), byl přihlášen na téměř 70letou ženu. Ta žila v rodinném domku v Plzni–Černicích, který od ní Koutecký koupil s tím, že ji tam nechá dožít. Vyšlo to najevo při včerejším jednání před Okresním soudem Plzeň–město, které se konalo v nepřítomnosti obžalovaného.
KROMĚŘÍŽ - Porušování domovní svobody, útok na veřejného činitele i výtržnictví má na svém kontě šestadvacetiletá Alena Kolaříková z Bystřice pod Hostýnem.
SOUDNIČKA - Je vhodné trestat někoho za hloupost? A nebo se na to podívejme jinak – může být hloupost polehčující okolností? Když se nad tím člověk zamyslí, dojde k závěru, že asi sotva.
VINOHRADY - Před Obvodním soudem pro Prahu 2 včera stanul devětatřicetiletý bývalý policista. Obžaloba ho viní z podezření braní úplatku a neoprávněné získání a nakládání s cizími osobními údaji. Někdejšího muže zákona zadržela v lednu letošního roku Inspekce ministra vnitra v okamžiku, kdy údajný úplatek právě přebíral.
HRADEC KRÁLOVÉ - Bývalí policisté Marek Vraštil a Karel Berousek se musejí omluvit za napadení dvěma členům romské rodiny Danišových z Popovic na Jičínsku.
PRAHA - Byl soudce vašeho soudu členem KSČ? Tato otázka vyvolala v českém soudnictví pozdvižení. Je to přitom jen jedna z otázek, které pokládá senátor Martin Mejstřík ve svém dopisu soudům. Další se například týkají počtu soudců, kteří před listopadem působili jako vojenští prokurátoři. Opírá se přitom o rozhodnutí Ústavního soudu.
OPAVA - Justiční stráž přivedla včera do jednací síně opavského okresního soudu devětadvacetiletého Davida Szendreie, který už byl a také je trestně stíhán u různých soudů po celé republice.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Porušování domovní svobody, útok na veřejného činitele i výtržnictví má na svém kontě šestadvacetiletá Alena Kolaříková z Bystřice pod Hostýnem.
KLATOVY/DOMAŽLICE - I na podruhé včera klatovský okresní soud podmíněně zastavil trestní stíhání domažlické dětské lékařky Jany Schejbalové (46), která byla obžalována z toho, že měla připravit zdravotní pojišťovny o více než čtvrt milionu korun.
PRAHA - Devětasedmdesáté výročí masakru židovského obyvatelstva po celém Německu, známého jako Křišťálová noc, bude v Praze letos horké. Magistrátu se totiž ani napodruhé nepodařilo znemožnit neonacistům pochod bývalým židovským městem, který plánují na 10. listopad.
KOMENTÁŘ - Soud s pohraničníky, kteří zavlekli do bývalého Československa a následně postřelili emigranta Jaromíra Masaříka, začal osmnáct let po sametové revoluci.
VYSOKÉ MÝTO - Po uzavření velice úspěšné výstavy tvorby Jana Honsy, která přilákala kolem dvou tisíc návštěvníků, pokračuje Rok Městské galerie neboli oslavy 50. výročí jejího založení další pozoruhodnou výstavou. Zahájena bude ve čtvrtek v 16 hodin.
HEJNICE - Po více jak desetiletí získala budova hejnického hotelu nového majitele. Jeho jméno je však zahaleno tajemstvím stejně jako jeho záměry. Z Perunu zbyla jen ruina a tudíž se lze jen dohadovat, zda historickou stavbu opraví, či se uchýlí k demolici. Z původních 750 tisíc korun se cena vyšplhala na dvojnásobek.
HRADEC KRÁLOVÉ - Bývalí policisté Marek Vraštil a Karel Berousek se musejí omluvit za napadení dvěma členům romské rodiny Danišových z Popovic na Jičínsku.
HRADEC KRÁLOVÉ - Krajský soud v Hradci Králové začal v úterý projednávat případ organizované skupiny sedmi pachatelů, kteří se podle obžaloby různou měrou podíleli na ozbrojených přepadeních banky, obchodu, heren či čerpacích stanic na Náchodsku, Hradecku a Rychnovsku.
RAKOVNICKO - Způsob dřívějších trestů by se zjednodušeně dal shrnout do útrpného práva. Hrdelní soudní řád totiž přesně předepisoval, jaké trápení, komu a v jakém pořadí přísluší.
Kladno-Zdevastované bývalé galerii Bohemia Art u sítenského mostu v Kladně se v úterý začalo blýskat na lepší časy. V salónku nedalekého hotelu se konala veřejná dražba tohoto objektu. Nejvyšší částku nabídl podnikatel a starosta Unhoště Ivan Záboj. Za koupi galerie zaplatí 9,6 milionu korun, tedy přibližně třikrát více než činilo nejnižší podání. Využití budovy zatím nechce příliš specifikovat.
BŘECLAV - Okresní soud v Břeclavi dnes opět projednával případ emigranta Jaromíra Masaříka. Ten byl před třiceti pěti lety postřelen a zatažen z Rakouska na moravskou stranu hranice nedaleko Mikulova.
HRADEC KRÁLOVÉ - Krajský soud v Hradci Králové začal v úterý projednávat případ organizované skupiny sedmi pachatelů, kteří se podle obžaloby různou měrou podíleli na ozbrojených přepadeních banky, obchodu, heren či čerpacích stanic na Náchodsku, Hradecku a Rychnovsku.
FRÝDEK-MÍSTEK - Radim Kaleta alias Luděk Marný téměř rok podnikal pod hlavičkou neexistující firmy. Nyní má poškozeným zaplatit bezmála dvě stě tisíc korun.
KOLÍN – Dva bývalí lékaři kolínské záchranné služby Bohumil Janda a Josef Slabý se výrazně přiblížili mírnému, ne-li osvobozujícímu rozsudku vostře sledované soudní kauze. Vjejich prospěch vúterý u kolínského soudu svědčila trojice soudních znalců zoboru lékařství. Slabý i Janda jsou obžalovaní zublížení na zdraví, kterého se měli dopustit vsrpnu 2001, když po dopravní nehodě poskytovali první pomoc těžce zraněnému Michalu Kociánovi. Ten později zemřel.
BRNO/JIHLAVA/BÍTOVČICE - Byla to minuta, kdy se třiadvacetiletý Jan Tvrdoň z Bítovčic na Jihlavsku zapomněl ovládat. Letos na začátku března ho ráno probudil dětský pláč patnáctiměsíčního nevlastního syna Dominika. Chtěl ho jen utišit. Vzal peřinku a přitlačil ji dítěti k hlavě. Chlapečka ale neutišil. Udusil ho.
PŘEROV/OLOMOUC - Bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín odpovídal v pondělí 22. října v on–line rozhovoru čtenářům našeho Deníku. Bývalý disident hovořil o své soudní anabázi i o ministru Langrovi.
DILLÍ - Útok zdivočelých opic se stal osudným vysokému úředníkovi z indického hlavního města Dillí, který spadl z balkonu a na následky svých zranění zemřel.
BŘECLAV - Za zatáhnutí emigranta do Československa dostali tříletou podmínku dva obžalovaní. Třetí, který použil samopal, byl paradoxně zproštěn obvinění.
HRADEC KRÁLOVÉ - Okresní soud zamítl žalobu potomka rodu Harrachů. Jeho restituční nároky na pozemky, které se včera týkaly osmi obcí Hradecka, shledal neodůvodněnými.
ZLINSKO - Firmy a domácnosti na Zlínsku dluží miliony za odběr energií. Například Zlínská vodárenská vyčíslila pohledávky po lhůtě splatnosti na 5,2 milionu korun. Naproti tomu teplárny mnoho dlužníků nemají.
HRADEC KRÁLOVÉ - Potomek šlechtického rodu Ernst Harrach nezíská rozsáhlé pozemky na Hradecku, například v okolí obcí Sadová či Radíkovice. Včera o tom rozhodl Okresní soud v Hradci Králové.
KROMĚŘÍŽSKO - Čtyři mrtví, čtyři těžce a třináct lehce zraněných: taková je letošní bilance nehod, při nichž došlo ke kolizi automobilů s chodci.
V celé čtvrtině případů přitom střet zavinili právě ti, kteří šli po silnici a připletli se řidiči do cesty.
ZE SOUDNÍ SÍNĚ - Pan Vasil (43) od léta 2005 do 7. prosince 2006 ve společných bydlištích – na ubytovnách ve Vrátě, v Č. Budějovicích U Lávky a v Lišově – opakovaně napadal zejména pod vlivem alkoholu manželku Ivetu (32). Tak shledal Okresní soud v Č. Budějovicích.
HULÍN - Radnice v Hulíně oficiálně zveřejnila záměr prodat Pilu Rajnochovice, kvůli které městu hrozila exekuce.Tu loni nařídil Vrchní soud v Olomouci proto, že Hulín jako vlastník před pěti lety nenavýšil majetek této společnosti o 21,3 milionu korun.
ZLINSKO - Firmy a domácnosti na Zlínsku dluží miliony za odběr energií. Například Zlínská vodárenská vyčíslila pohledávky po lhůtě splatnosti na 5,2 milionu korun. Naproti tomu teplárny mnoho dlužníků nemají.