Střední Čechy - Z výtržnictví podezřívají policisté 55letého muže, který během pondělního odpoledne budil pohoršení na náměstí v Brandýse nad Labem na Praze-východ. V pátek o tom informovala policistka Eva Hašlová.
Hradec Králové - Velmi rychle skončilo v pátek hlavní líčení s mužem obžalovaným z pěti trestných činů. Jedna svědkyně odmítla vypovídat a druhá se nedostavila, protože utekla z výchovného ústavu a nikdo neví, kde je.
Střední Čechy – Automobilové náhradní díly se z areálu firmy, kde je zaměstnán, snažil v posledních třech týdnech vynášet 55letý cizinec. A nejenom o to usiloval – také skutečně uspěl. Opakovaně.
Český premiér Andrej Babiš (ANO) zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB). Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.
Kancelář prezidenta republiky postupovala v souladu s tehdejším zněním zákona, když neposkytla organizaci Právo ve veřejném zájmu majetkové přiznání kancléře Vratislava Mynáře za rok 2013. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud.
Hostouň – Tento týden v úterý 12. června zahájili policisté Obvodního oddělení Poběžovice úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež.
Brno – Okresní soud Brno venkov ve čtvrtek zprostil obžaloby bývalého vojáka Davida Šimka z Havlíčkova Brodu, kterému hrozil až osmiletý trest za vydírání dvou soudkyň a jednoho státního zástupce z Vysočiny. Podle soudu byly důkazy obžaloby nedostatečné.
Podílníci vytunelovaných CS fondů budou muset státu vrátit dvě miliardy korun, které jim před šesti lety po soudním rozsudku vyplatil stát jako odškodné. Přikázal jim to Obvodní soud pro Prahu 6, píše zpravodajský web ihned.cz. Podílníci by navíc měli hradit i úroky, které přesahují 650 milionů korun a každý den se zvyšují o půl milionu.
Jihlava – Se slzami v očích minulý měsíc prosila třicetiletá Lenka Kalašová jihlavského soudce Zdeňka Chalupu o mírnější trest kvůli prodeji pervitinu. Kalašová se u soudu k dealerství přiznala a podotkla, že drogy bere sedm let, teď by to ale ráda změnila.
/INFOGRAFIKA/ Je to pět let, co se v nejvyšších patrech české politiky odehrálo nečekané drama. Zahájila jej 13. června 2013 policejní razie na Úřadu vlády. Krátce po ní následovala více než měsíční vazba pro trojici poslanců ODS i Janu Nagyovou, tehdejší šéfku kabinetu a také milenku premiéra a stranického šéfa Petra Nečase.
Soudkyně Helena Králová nebude v kauze tzv. trafik pro poslance přihlížet k pořízeným odposlechům, klíčové důkazy obžaloby označila při dnešním hlavním líčení za neúčinné. Svůj názor zdůvodnila tím, že vyšetřovatelé se měli k informacím zkusit dostat jinak. Nasazení odposlechů je podle ní až nejzazší možností a není možné až při jejich využití zkoumat, zda se odposlouchávaný člověk dopustil trestného činu.
Jihlava – Okresní soud v Jihlavě včera pravomocně odsoudil dva Rumuny, kteří loni v dubnu na ubytovně v Jihlavě znásilnili ženu a incident si nahráli na video. Záznam, který se později dostal do rukou policie, posloužil poté jako hlavní důkaz pro jejich odsouzení před soudem.
Brno, Šatov – Důchodkyně v noci po cestě do ložnice potkala na chodbě vnuka. Tvářil se zasmušile. Pozdravila ho a šla si lehnout. Po pár minutách uslyšela hukot a praskání. Mladík totiž polil okolní místnosti benzínem a škrtl sirkou. Při odchodu z hořícího domu v Šatově na Znojemsku za sebou zamkl. Za pokus o vraždu a krádež v úterý u brněnského krajského soudu dostal dvanáct let vězení.
U Krajského soudu v Ústí nad Labem trvá civilní řízení průměrně déle než šest let, celorepublikový průměr pak přesáhl tři roky. Vyplývá to z loňských justičních statistik, které dnes zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.
Za daňové podvody při prodeji emisních povolenek společnosti ČEZ půjdou spolumajitelé společnosti TES Michal Flek a Tomáš Pokorný na sedm a osm let do vězení. Tresty dnes oběma o rok snížil odvolací Vrchní soud v Praze. Podle pravomocného rozsudku připravili muži stát o skoro 378 milionů korun. Muži vinu odmítají, tvrdí, že se sami stali obětí podvodu.
Brno - U Krajského soudu v Brně pokračovalo v pondělí jednání s rodinou Waschtových, která před čtyřmi lety přepadla poštovní vůz. Ukradli z něj téměř půl milionu korun, plán podle žalobce zosnoval otec rodiny. Všem čtyřem lupičům hrozí až dvanáct let vězení. Radek Waschta starší po zmařeném posledním stání opět vypovídal.
Ruska Varja Michajlovová přinesla na prvomájovou demonstraci v Petrohradu obraz ruského prezidenta Vladimira Putina nazvaný „Devět stádií rozkladu“. Policie jí však záhy zatkla a soud jí následně uložil pokutu ve výši 160 tisíc rublů (přes 50 tisíc korun).
Brno, jižní Morava /ANKETA/ – V soudní síni je horko k nevydržení. Soudci, obhájci i státní zástupce jsou přitom oblečení v taláru. Na čele se jim tvoří kapky potu, těžký horký vzduch jim zatemňuje myšlenky. Tak vypadají letní dny u brněnského krajského soudu.
Za pěstování rostlin konopí a jejich následný prodej odběratelům v Pardubickém kraji nebo Praze si Robert Čermák odpyká šest let ve vězení. Jeho otec Jaromír za stejnou trestnou činnost dostal tříletou podmínku. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který oběma mužům zmírnil původní tresty. Verdikt je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce pravděpodobně stráví ve vězení delší dobu. Státní zástupce Zdeněk Matula navrhl pro Vladimíra Dbalého trest 10 let odnětí svobody a propadnutí majetku za zmanipulování zakázek a korupci. Matula v závěrečné řeči u pražského městského soudu argumentoval hlavně Dbalého deníkem, který státní zástupce považuje za hlavní důkaz protiprávního jednání exšéfa nemocnice.
Kuks - Rok po nedbalém vrtání jsou obyvatelé Kuksu stále bez zdroje vody. Přírodní zásobárna zůstává proražená. Na utěsnění kaverny se obec s firmou, která u jednoho z domů zhotovovala vrt pro tepelné čerpadlo, stále nedohodla.
V tragédii vyústilo náhodné setkání dvou opilců v parku v Košířích na pozdim 2016. Třiapadesátiletý varhaník Jiří Čipera, který legálně drženou zbraní pětadvacetiletému muži prostřelil plíci a osrdečník, dostal v pátek u pražského městského soudu deset let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný.
Ústecký kraj, Praha - Zdravotní sestra Věra Marešová, která čelila obžalobě z vražd pacientů v rumburské nemocnici a kterou soudy nakonec osvobodily, zažalovala šest vydavatelství, jejichž novináři podle jejího názoru nerespektovali presumpci neviny. Celkem žádá skoro 35 milionů korun.
Slovenský nejvyšší soud ve čtvrtek zamítl dovolání českého premiéra Andreje Babiše ve sporu s Ústavem paměti národa o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Informovala o tom agentura TASR s odvoláním na mluvčí soudu Alexandru Važanovou. Babiš se nyní obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Most - Richard Brabec (ANO) vypovídal jako svědek v kauze pomluvy po rozpadu mostecké koalice. Obžalovaným je bývalý radní Jiří Zelenka (Severočeši Most).
Je jim už hodně přes devadesát. Přesto by mohli skončit za mřížemi. Tři někdejší příslušníci nacistických jednotek jsou podezřelí, že se roku 1941 u Kyjeva účastnili masové vraždy tisíců židovských obyvatel Ukrajiny.
Soudní znalci Radek Matlach a Igor Fargaš, kteří svědčili v kauze Petra Kramného, pravomocně odsouzeného k osmadvaceti rokům vězení za vraždu manželky a dcery, za několik měsíců znovu stanou před soudem.
Soudní znalci Radek Matlach a Igor Fargaš, kteří svědčili v kauze Petra Kramného, pravomocně odsouzeného k osmadvaceti rokům vězení za vraždu manželky a dcery, za několik měsíců znovu stanou před soudem.
Zlomená noha, modřiny téměř po celé polovině horního těla, monokl či tržná rána na čele. Tak skončil bývalý policista a současný vedoucí správního odboru na uherskobrodské radnici Martin Kubiš po srazu se svými bývalými kolegy v březnu roku 2016.
Současný přísný potratový zákon v Severním Irsku, která nedovoluje umělé přerušení těhotenství ani v případech znásilnění, incestu nebo postižení plodu, je neslučitelný s Evropskou úmluvou o lidských právech. Ve čtvrtek o tom rozhodl britský nejvyšší soud. Současně však prohlásil, že nemá právo proti tomuto zákonu zasáhnout. Infromovala o tom agentura AFP.
Zdravotní sestra Věra Marešová, která čelila obžalobě z vražd pacientů v rumburské nemocnici a kterou soudy nakonec osvobodily, zažalovala šest vydavatelství, jejichž novináři podle jejího názoru nerespektovali presumpci neviny. Celkem žádá skoro 35 milionů korun. V minulých týdnech začaly soudy řešit žaloby Marešové proti vydavatelstvím Mafra a Vltava Labe Media (VLM) a TV Nova.
Litoměřice – Odborník ze Státního veterinárního ústavu u soudu vyvrátil znalecký posudek, podle kterého obžalovaný majitel zoocentra nedržel zakázaný jed, ale legální látku.
Švédský soud shledal Rachmata Akilova z Uzbekistánu vinným z loňského útoku nákladním autem ve Stockholmu. Muže, který při incidentu zabil pět lidí, soud usvědčil z terorismu, dostal proto doživotí. Informoval o tom server BBC.
Ústí nad Orlicí - Výtvarník a exstarosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek je už sedm let na invalidním vozíku. Bojuje s doživotními následky po komplikacích při anestezii před zákrokem v Orlickoústecké nemocnici. Soud mu po dvou letech jednání přiřkl odškodné.