Hradec Králové – Kriminalisté po téměř dvou letech vyšetřování obvinili bývalého ředitele Letecké služby Hradec Králové (LSHK) Romana Zindulku. Viní ho ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Zindulkovi hrozí až dva roky vězení a zákaz činnosti.
Středočeský kraj - Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení nadstandardů a dřívějšího navýšení poplatků za hospitalizaci v nemocnicích vyvolalo mezi lidmi debaty.
Brno - Brněnský ústavní soud v úterý zrušil nadstandardy v nemocnicích. Ředitelé brněnských ústavů se shodují, že je měl nechat. Pacienti si mohli vybrat, říkají.
Blanensko – Možnost pacientů připlatit si za lepší sádru, kontaktní čočky nebo očkování končí. Ústavní soud totiž tento týden zrušil možnost připlatit si v nemocnicích nadstandardní péči. Zároveň zrušil zvýšení poplatku za den strávený v nemocnici z šedesáti na sto korun, které se ale zatím do praxe nepromítne. Zrušení nadstandardů se nemocnic na Blanensku téměř nedotkne. Ze zrušení zvýšení poplatku za den ale mají obavy.
České Budějovice /ZLOČINY Z ARCHIVU/ – Bulhar Georgij Ivanov A. (48), který žije v Čechách už 22 let, si v roce 2004 našel pohodlný, ale docela odpudivý přivýdělek. V době nejméně od 7. května do 4. dubna 2006 přiměl k provozování prostituce Marii N. (tehdy 29 let). Její štací byla nejčastěji mezinárodní silnice u motorestu a u kamionové odbočky hraničního přechodu Dolní Dvořiště.
Příbram – Úterní rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení nadstandardů a dřívějšího navýšení poplatků za hospitalizaci v nemocnicích vyvolalo mezi lidmi debaty.
Praha, Moskva - Soud v povolžském Volgogradu úterý propustil z vazební věznice podnikatele Alexeje Torubarova, kterého v květnu Česká republika vydala k trestnímu stíhání do Ruska. Serveru lidovky.cz to dnes řekl Torubarovův advokát. Důvodem propuštění bylo překročení doby, po kterou lze podle ruských zákonů stíhaného bez soudu držet ve vazbě.
Bellinzona - Bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) dnes požádali soud ve švýcarské Bellinzoně o zproštění viny ve všech bodech obžaloby, uvolnění zablokovaných peněz a náhradu soudních výloh. Oznámili to jejich advokáti.
Praha - Podnikatel Martin Ulčák půjčoval někdejšímu příteli a bývalému šéfovi Sazky Aleši Hušákovi desítky milionů korun. Hušákovi půjčil například 30 milionů na koupi domu na ostrově Menorca. Ulčák to dnes řekl před pražským městským soudem, který projednává Hušákovu žalobu na Ulčáka a podnikatele Marka Dospivu kvůli zaplacení směnky na 50 milionů.
Ivanovice na Hané - Stání u soudu ohledně vlastnictví Základní školy ve Wiedermannově ulici v Ivanovicích na Hané za sebou mají zástupci města a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Verdikt zatím nepadl, a tak stále visí otazník nad tím, kde usednou budoucí ivanovičtí prvňáčci do školních lavic.
Klatovsko - Obávaný recidivista Jiří Jano (46) z Klatov zamřížovaný svět, kde je více než na svobodě, zřejmě jen tak neopustí. Na základě rozhodnutí klatovského soudu, který ho ve středu potrestal za řádění na klatovském nádraží, by měl vězeňský mundúr svléci až za sedm let.
Vídeň - Soud v hornorakouském městě Steyr (Štýr) poslal někdejšího představeného kláštera Kremsmünster za zneužívání dětí na 12 let za mříže. Podle obžaloby se nyní 79letý bývalý páter, který mezitím řád opustil, zneužil 24 tehdejších školáků, napsala agentura APA. Rozsudek zatím není pravomocný.
Brno - Místo v tříčlenném věřitelském výboru v případu konkurzu Farmy Bolka Polívky uvolnila UniCredit Bank a nastoupil do něj podnikatel a hercův přítel Alexandr Seidl. Zajištěnou pohledávku 326.000 korun totiž odkoupil. Dosáhl tak cíle, s nímž vystoupil už v květnu na schůzi věřitelů. Soud však tehdy jeho pohledávky nepřezkoumal, tudíž nemohl být do výboru zvolen. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.
Praha – Starejte se sami o sebe; nekoukejte napravo ani nalevo, ať se děje cokoli. Tohle vzkazuje lidem, kteří se chtějí vyhnout problémům, Jiří Valášek z Prahy. „Raději nevidět ani neslyšet," radí. Lepší je otočit se zády, než si vykoledovat trestní stíhání – a zničit si tak život!
Slavkov u Brna – Už měsíc je ve slavkovském zámku otevřená nová napoleonská expozice,. Za tu dobu si vysloužila pochvalu od návštěvníků, ale i tvrdou kritiku od znalců bitvy u Slavkova. Na výstavě pracovala firma SKR Stav, která s podobnou zakázkou neměla dosud zkušenosti. Výběrové řízení vyhrála díky nejnižší ceně.
Městec Králové, Nymburk - „Podle mého názoru bude rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení stokorunových poplatků a nadstandardů pro některé nemocnice likvidační. Výrazně to sníží příjmy v už tak napjatých rozpočtech." O tom je přesvědčen Otakar Mareš, ředitel nemocnice v Městci Králové.
Praha – Počet osobních bankrotů už nepřibývá takovým tempem jako v minulých letech. Společnost Creditreform zaznamenala, že v prvním pololetí letošního roku narostl počet návrhů o oddlužení jen o 4,9 procenta. Přitom loni byl tento nárůst 42 procent a předloni dokonce 76 procent.
České Budějovice – Mladého muže o francouzských holích se soud ptá, zda mu nedělá potíže stát, a 30letý Aleš Novák z J. Hradce říká, že ne. Předstupuje k vyjádření se k přednesenému návrhu státního zástupce, aby mu bylo uloženo ochranné léčení psychiatrické ústavní formou.
Slavkov u Brna – Už měsíc je ve slavkovském zámku otevřená nová napoleonská expozice,. Za tu dobu si vysloužila pochvalu od návštěvníků, ale i tvrdou kritiku od znalců bitvy u Slavkova. Na výstavě pracovala firma SKR Stav, která s podobnou zakázkou neměla dosud zkušenosti. Výběrové řízení vyhrála díky nejnižší ceně.
Ústavní soud dal za pravdu kritikům zdravotní reformy. Zrušil nadstandardy, zvýšení poplatků v nemocnici i pokuty za nevybírání poplatků. Zdůvodnění soudu je ovšem vůči koaličním reformátorům milosrdné. U nadstandardu vadí jeho určování podzákonnými normami a je třeba uhlídat, aby se tady nezavedlo dvojí zdravotnictví, tedy lepší pro bohaté a horší pro chudé. Jinak proti nadstandardu Ústavní soud nic nemá.
Praha – Celkový počet konkurzů stoupl v Česku v prvním pololetí meziročně o 19 procent na 1098, z toho počet konkurzů na živnostníky vzrostl o 40 procent na 360. Letos počet konkurzů postupně klesá. Informovala o tom společnost Creditreform.
Johannesburg - Jihoafrický soudce nařídil přenést ostatky zemřelých dětí exprezidenta Nelsona Mandely do vesnice Qunu, v níž Mandela strávil dětství. Mandela je už tři týdny hospitalizován kvůli plicní infekci a je v kritickém stavu.
Praha - Obvinění ředitelky soukromé Metropolitní univerzity Praha (MUP) Anny Benešové z podvodu kvůli dvoumilionové zakázce z roku 2008 považují představitelé školy za absurdní, vykonstruované a účelové. Sdělilo to vedení a správní rada. O nedávném obvinění Benešové dnes informoval deník Právo.
Ivanovice na Hané - Stání u soudu ohledně vlastnictví Základní školy ve Wiedermannově ulici v Ivanovicích na Hané za sebou mají zástupci města a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Verdikt zatím nepadl, a tak stále visí otazník nad tím, kde usednou budoucí ivanovičtí prvňáčci do školních lavic.
Moskva - Moskevský obvodní soud dnes odsoudil miliardáře a kritika Kremlu Alexandra Lebeděva ke 150 hodinám veřejných prací za předloňskou rvačku v živém televizním vysílání. Žalobce pro Lebeděva žádal jednadvacetiměsíční podmínku. Lebeděv v talk-show srazil k zemi podnikatele Sergeje Polonského, za výtržnictví mu hrozilo až pět let vězení.
Brno – Ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl nelegálně získával informace o pokutovaných. Verdikt vynesl Městský soud v Brně. Rozsudek zatím není pravomocný.
Brno – Ředitel brněnských strážníků Jaroslav Přikryl nelegálně získával informace o pokutovaných. Verdikt vynesl Městský soud v Brně. Rozsudek zatím není pravomocný.
Brno – V Brně dnes začal soud s bývalým šéfem automobilky Tatra Ronaldem Adamsem, který je obžalovaný z korupce. Podle obžaloby nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Martinu Bartákovi úplatek 20 milionů korun. Adams se k soudu nedostavil, omluvil se předem a požádal o líčení ve své nepřítomnosti. U soudu se četla výpověď obžalovaného, ve které odmítl, že úplatek nabídl.
Stuttgart - Německý soud ve Stuttgartu dnes uložil manželům Andreasovi a Heidrun Anschlagovým za špionáž pro Rusko šest a půl, respektive pět a půl roku vězení. Informovala o tom agentura DPA. Dvojice podle soudu předala stovky dokumentů týkajících se Evropské unie a NATO ruské rozvědce SVR.
Praha – Desítky prodavaček a vedoucích některých pražských drogerií TETA údajně podávají hromadně výpovědi. Stěžují si, že na ně manažeři tlačí, aby podepisovali směnky za manka vzniklá krádežemi zboží. Na některých prodejnách tyto dluhy činí i více než 100.000 korun. Zaměstnanci řetězce mají podepsané dohody o hmotné odpovědnosti.
Ostrava - Krajský soud v Ostravě zatím v kauze Nagyová dostal jen jednu stížnost na vzetí do vazby, a to bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra. Čekají tam ještě na dalších pět stížností. Dorazit by měly v nejbližších dnech, řekli mluvčí krajského a okresního soudu Lucie Böhmová a Alexandr Dadam.
Bellinzona - Bývalí majitelé a manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) se nesnažili nijak manipulovat s cenami akcií společnosti před tím, než koupili v roce 1999 státní podíl v MUS, jak tvrdí obžaloba. Před soudem v Bellinzoně to dnes řekl obhájce Michael Mraz, který hájí obžalovaného Antonína Koláčka.
Brno - U brněnského městského soudu začne v úterý proces s bývalým šéfem automobilky Tatra Ronaldem Adamsem, jenž je podezřelý z korupce. Špičkový americký manažer se jej ale účastnit nebude. Požádal soudce, aby se jednání konalo v jeho nepřítomnosti, a ten mu vyhověl, řekla dnes mluvčí soudu Gabriela Stočková. Adams se tak k obviněním, za která mu hrozí pět let vězení, přímo nevyjádří. Zda tak učiní alespoň prostřednictvím svého advokáta, zatím není jasné.
Nalžovské Hory - Mezi lupiče-nešiky se zařadil mladík z Horažďovic, který přepadl poštu v Nalžovských Horách na Klatovsku. „Vešel dovnitř, namířil na pracovnici krátkou střelnou zbraň a vyžadoval peníze. Žena ale z místnosti utekla a ukryla se. Pachatel na to reagoval útěkem," popsala událost policejní mluvčí Hana Kroftová.
Hradec Králové - Seriál s krimipříběhy z minulosti se na stránkách Deníku objevuje pravidelně každý týden. Výjimkou není ani ten nynější, kdy si můžete přečíst dokončení dalšího policejního případu.
Praha - Miliardář Andrej Babiš neuspěl se svojí žalobou na vydavatele deníku Blesk, společnost Ringier Axel Springer. Podle podnikatele o něm Blesk zveřejnil celkem 15 nepravdivých tvrzení. Požaduje proto v deníku zveřejnění svých odpovědí, finanční náhradu ani omluvu nechce. Soudkyně Jaroslava Lobotková ale dnes jeho žalobu zamítla, text odpovědí prý po formální stránce neodpovídá tiskovému zákonu.
Peking – V Číně vstoupila v platnost úprava zákona, na jehož základě jsou děti povinny navštěvovat své stárnoucí rodiče nebo s nimi alespoň být v kontaktu, jinak jim hrozí soud. Úprava zákona vstoupila v platnost v době, kdy Čína čelí rostoucím těžkostem v péči o svou stárnoucí populaci, napsala agentura AP.
Bellinzona - Švýcarská prokuratura dnes navrhla pro bývalé manažery a majitele Mostecké uhelné společnosti (MUS) trest pěti let vězení nepodmíněně a vysoké peněžité tresty. Z peněz zadržených obžalovaným má být odškodněna společnost MUS a český stát. Obhajoba argumenty prokuratury odmítla a tresty označila za drakonické.
Bellinzona - Švýcarská prokurátorka dnes před soudem v Bellinzoně v závěrečné řeči prohlásila, že obžalovaní bývalí majitelé a manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) vystavěli budovu lži a oklamali český stát i zaměstnance MUS. Prokurátorka Graziella de Falco Haldemannová také zdůraznila, že bez účtů a společností ve Švýcarsku by jejich údajné podvody nebyly možné.