Nymbursko - Nymburský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Nymburska z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších.
Brno - Atmosféra strachu, kde se učitelé i žáci bojí říct svůj názor. Takové je podle některých pedagogů i studentů klima na Střední zdravotnické škole v Jaselské ulici v Brně. O případu Brněnský deník Rovnost informoval jako první loni v říjnu. Pochybení nyní zjistila i Česká školní inspekce.
Hustopeče – Názorové spory mezi vedením radnice v Hustopečích a opozicí zastoupenou především ODS dostaly ve volebním roce nový rozměr. Hustopečský spolek, ve kterém jsou právě i občanští demokraté, vydává tištěnou konkurenci oficiálního městského zpravodaje. Jedním z důvodů je – jak z ní z řad opozice – zamlčování důležitých témat ve městě.
Mají za sebou devět premiér, vznikli v roce 2009 a říkají si Devítka. Řeč je o ostravském divadelním souboru, který se už příští sobotu 10. února poprvé představí v hranické sokolovně.
Chrudimsko – Na den pololetních prázdnin – a víkend na ně navazující – je na okrese Chrudim připraveno hned několik akcí z různých oblastí lidských zájmů. Na své si přijdou jak milovníci zimní přírody a zvířat tak ti, kteří dávají přednost poklidnějším zábavám ve vyhřátých interiérech.
Český Krumlov - Uplynulých 100 let na Českokrumlovsku mapuje každý pátek unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme v tištěném vydání regionálního deníku zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Českokrumlovska z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. Tento pátek zavítáme do historie ZUŠ Český Krumlov.
Táborsko - V pátek 2. února pokračuje v tištěném Táborském deníku nový seriál Jak jsme žili v Československu. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. Tentokrát se zaměříme na stavební práce v Mladé Vožici během šedesátých a sedmdesátých let minulého století.
Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme v tištěném vydáni vašeho regionálního deníku zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 2. února, se znovu podíváme do dějin Deštné!
Hradec Králové - Na činnost sdružení a spolků, které v Hradci Králové doplňují a oživují nabídku kulturního vyžití, město letos přispěje necelé dva miliony korun.
Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 2. února, se podíváme do Nuslí!
Písek - Zastupitelé Písku podpořili rozhodnutí kulturní komise. Ta navrhla, že cenu starostky města, která bude letos udělena poprvé, by měl dostat Folklorní soubor Písečan.
Netopýři v Oboře Hvězda budou žít konečně v čistotě. Pracovníci Lesů hl. m. Prahy uklidili odpadky z podzemních komplexů Obory Hvězda. Tam v současnosti hibernuje několik druhů netopýrů, kteří šetří energii na nadcházející jaro.
Labuť – Karel Halla a Karel Johana autorsky četli ze své knihy O Přimdonošovi, kterou vydali loni. Akce se konala v Labuti a o organizaci se postaral spolek Labuťačky.
Chotěboř – Pobavit se a ještě podpořit dobrou věc, to vše mohou lidé zažít na čtvrtém Dobročinném plese, který se koná již tuto sobotu od 19 hodin v chotěbořské sokolovně. Akce s podtitulem Volání hlubin účastníkům slibuje skvělou hudbu, výborné občerstvení i bohatou tombolu.
Střední Čechy – Společně dávat najevo, že návštěva skanzenu není žádná nuda – a rovněž se ruku v ruce snažit shánět peníze, aby muzea v přírodě mohla být ještě fajnovější. To jsou hlavní cíle zbrusu nového sdružení, o jehož založení rozhodli v pondělí zastupitelé Středočeského kraje. Odhlasovali vznik spolku nazvaného Asociace pro ochranu a rozvoj lidové architektury. Jeho posláním je vedle spolupráce při získávání prostředků na financování údržby i obnovy objektů a společného lákání návštěvníků také vytvořit prostor pro vzájemnou výměnu zkušeností či pro spolupráci se zahraničními partnery.
Lipnice nad Sázavou – Pomník faráři Janu Havelkovi, vlastenci, který zemřel v roce 1942 v nemocnici v tehdejším německém Brodě nyní Havlíčkově Brodě na následky mučení gestapem, by měl stát v jeho rodné obci Lipnice nad Sázavou. S návrhem na stavbu pomníku přišel místní spolek Lipničáci.
Jičínsko - Svátkem Tří králů skončil čas vánoční a začalo období masopustu, plesů, lidových veselic, zábavy a dobrého jídla, které potrvá až do Popeleční středy, jež v letošním roce připadá na 14. únor.
Příbram – Historie příbramské cyklistiky se píše již 90 let. Během této doby dosáhl klub vynikajících výsledků a vyprodukoval celou řadu skvělých jezdců. Přesto však bývají získané úspěchy často nedoceněny.
Mělnicko /FOTOGALERIE/ – Hokejové kluby z Mělníka a Kralup nad Vltavou mají za sebou ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje Týden hokeje, kterého se v okrese zúčastnilo přesně osmašedesát dětí.
Borotín – Čertovo břemeno, které již řadu let zajišťuje provoz běžkařských tras na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje, již čeká jen na pořádnou dávku sněhu.
Třebíč - Předsedkyně spolku Míša & Míša Hana Nejedlá převzala z rukou starosty Třebíče Pavla Janaty symbolický šek s částkou 41 676 korun. Je to výtěžek z vánoční sbírky, kterou radnice tradičně věnuje na dobročinné účely.
/VYJÁDŘENÍ RICHTÁRA I KRAJE/ V okolí vily architekta Dušana Richtára má být ve čtvrtek 8. února rachot. Ale nikoliv od mechanizace na stavbě, kterou jím vedený spolek Skalka stále zdárně blokuje.
Liberec – Ve čtvrtek 1. února proběhne v Kultivaru další ročník akce Dařiště - Nazdar Bazar. Při té příležitosti jsme vyzpovídali hlavního pořadatele, aby akci blíže přiblížil. On sám pracuje jako plánovač výroby v jednom z podniků v Průmyslové zóně a dobrovolnické činnosti se věnuje ve svém volném čase.
Za porušování zákona, který vloni vyhnal kuřáky z restaurací a barů, padají v Olomouckém kraji první pokuty. Jde o podniky, v nichž se nevaří, ale hostinskou činnosti i tak provozují - podle zákona je hostinskou činností pouhé nalévání nápojů.
Benešov nad Černou - Za mlhy se sjížděli návštěvníci na 11. reprezentační ples obce Benešov nad Černou, který v pátek večer rozzářil sál v benešovské sportovní hale na náměstí.
Pardubický kraj, Chrudim - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi oslaví letos již 46 let svého fungování. Do nové sezony vstupujeme v sobotu 27. ledna 2018 po pauze, která byla letos znatelně kratší než v uplynulých letech.
Jindřichův Hradec - Na zimních stadionech po celé republice právě probíhá akce s názvem Týden hokeje – Pojď hrát hokej! Mezi organizátory se zařadil i jindřichohradecký Spolek ledního hokeje působící pod názvem HC Střelci.
Královéhradecko, Jičín - Prezidenta Miloše Zemana sleduje jeho dvaašedesátiletý jmenovec Miloš Zeman z Jičína už třicet let. Od doby, kdy se v roce 1988 objevil v technickém magazínu článek, jehož autorem byl pracovník prognostického ústavu Miloš Zeman a nastínil zde vizi našeho státu.
Střední Čechy – Do finiše se nyní dostávají představitelé spolků, organizací, sdružení či obcí, které se chtějí ucházet o peníze v rámci krajských grantů. „Mohou o ně žádat do 31. ledna,“ připomněla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) už na počátku prosince. Tehdy krajské zastupitelstvo odkývlo, že v rámci „středočeských fondů“ je pro letošek určeno k rozdělení celkem 410 milionů korun – stejná částka jako v loňském roce.
Brno – Bez aut, bez bariér a se stejnou historickou dlažbou jako doposud. Tak může ještě do konce roku vypadat brněnské Dominikánské náměstí. Brněnští radní tento týden vybrali společnost, která prostranství zrekonstruuje.
Ústecko - Dobrou zábavu slibují na řadě míst Ústecka veselé masopusty. Akce opět dají šanci lidové tvořivosti při vymýšlení masek a kuchařskému umění šikovných hospodyněk. Dát si jitrnici, koláčky či výživnou polévku „prdelačku“? To je zásadní dilema pro následující dny.
Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Hodkoviček.
Železný Brod – Divadelní spolek Tyl Železný Brod pořádá od pátku 26. do neděle 28. ledna festival ochotnického divadla s názvem Železnobrodské divadelní hry.
Kladruby – Následující dny bude v Kladrubech opravdu kulturně záživné. Jak samotné město, tak Regionální muzeum Kladrubska přichystalo hned několik akcí.
Prezident Miloš Zeman podle některých médií nerozptýlil pochybnosti o financování své volební kampaně. Seznam sponzorských darů, který představil v debatě v České televizi, nepokrývá výdaje, jež už dříve oznámil spolek Přátelé Miloše Zemana, který za prezidenta kampaň vedl. Podle představitele spolku a kancléře prezidenta Vratislava Mynáře ale jsou dary na celou kampaň zajištěny.
/ROZHOVOR/ „Sociální segregace mezi bohatšími a chudšími částmi Prahy se pozvolna prohlubuje,“ upozorňuje urbánní antropolog Michal Lehečka ze spolku Anthropicures, výzkumného studia aplikované antropologie. Přesto podle něj nedává smysl nálepkování těch chudších oblastí. Jediným důsledkem je totiž stigmatizace jejich obyvatel.
/KOMENTÁŘ KATEŘINY PERKNEROVÉ/ Prezidentská debata v České televizi splnila účel. Byla důstojná, vyvážená a hlavně umožnila lidem doladit si názor na oba kandidáty, Miloše Zemana a Jiřího Drahoše.