Kreativ

ŠTÍTEK: spolek

Na Bibli kralickou se jezdí dívat návštěvníci až z Jižní Koreje

Kralice nad Oslavou - Památník Bible kralické si v loňském roce prohlédlo šest tisíc lidí. „Návštěvnost držíme poslední roky na přibližně stejném počtu. Největší počet návštěvníků tvoří školní skupiny, skupiny seniorů, církví, zájmových spolků. Dále samozřejmě jednotlivci,“ popsala Monika Doležalová z Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou.

Na Kadlečáku u Světlé to myslí s lyžováním vážně

Světlá nad Sázavou - Dlouho čekali členové Lyžařského spolku Kadlečák na příznivější teploty, které by jim umožnily umělé zasněžování sjezdovky. Současné klimatické podmínky v nadmořských výškách, jaké jsou na Vysočině, lyžování bez umělého sněhu nedovolují. Na Kadlečáku to zkoušeli s výrobou technického sněhu již na sklonku minulého roku, ale prudké oteplení jim vyrobenný umělý sníh téměř odplavilo.

Kladenské věžáky se už letos dočkají svého muzea

Kladno - Kladenský unikát, věžové domy, které v Rozdělově vyrostly v padesátých letech minulého století, se už v tomto roce dočká svého muzea. V prvním z věžových domů směrem do centra by měla vzniknout unikátní expozice včetně vzorového bytu či vyhlídky na střeše domu.

Malý Matyášek bojuje s postižením od narození. Můžete mu pomoci

Benešovsko - Čtrnáct měsíců již rodina Kolmanových z Benešovska bojuje o lepší život pro Matyáška. Ten se narodil s rozštěpem páteře, po několika týdnech po narození přestal také dýchat a polykat. Proto se těžce nemocnému chlapečkovi a jeho rodině snaží pomoci i široká veřejnost.

Ve Skalici triumfovali Němci. V blátě a sněhu odolali přesile Rudé armády

Skalice nad Svitavou /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Tichou zimní krajinu prořezávají rány z děl, kulometů a samopalů. Vojáci Rudé armády bojují proti německým vojákům a členům jejich domobrany. Ve vzácných vteřinách ticha je slyšet německé rozkazy. Střelba pokračuje. Zasažení bojovníci padají s bolestnou grimasou k zemi.

OBRAZEM: Ohnivá voda rozpálila k tanci indiány, trampy i Mexičany

Hustopeče /FOTOGALERIE, VIDEO/– Plápolající oheň protíná chladný vzduch před společenským domem v Hustopečích. Přistupuje k němu muž s kovbojským kloboukem na hlavě, chvíli si zahřívá ruce a pak vchází dovnitř. Než za ním zaklapnou dveře, na moment jde slyšet muzika. Je sobota večer a hustopečský Country bál je v plném proudu.

Protivínský masopust zahájil sezonu maškar

Protivín /VIDEO/ - Sobotní odpoledne patřilo v Protivíně masopustnímu veselí. Šestý ročník masopustu tentokrát na téma Orient sem přilákal masky i diváky všech věkových kategorií.

Plesy jsou v plném proudu… Kam vyrazit v Ostravě na ples?

/PŘEHLED TIPŮ, FOTOGALERIE/ V minulosti bývaly výsadou šlechty. V průběhu 19. století se postupně staly běžnou součástí tehdejší měšťanské společnosti, ty lidové nesly označení bál. Pořádaly je obvykle různé občanské spolky nebo profesní a stavovská společenstva - cechy. Nejinak je tomu dnes, kdy se pořadatelé snaží uspořádat atraktivní lidovou zábavu, a tak kromě reprezentačních či mysliveckých můžete zkusit papučový, sousedský, erotický, ale i funus bál… 

Pryč s nálepkou zločinec. Co jsem prožil, se může stát každému, říká Schindler

Znojmo /ROZHOVOR/ – Na 5. říjen 2004 Jaroslav Schindler mladší nikdy nezapomene. Ten den v podvečer mu zavolal jistý znojemský vyšetřovatel s tím, že by s ním chtěl mluvit. „Přijel jsem na policii a tam se mnou už v podstatě mluvili jako s pachatelem jednoho ze série přepadení poštovních doručovatelek, které se ve Znojmě staly v letech 2003 a 2004. V podstatě je nezajímalo, co říkám já, pořád si u výslechu házeli nějakými smyšlenými důkazy a jen řekli že zítra budu obviněn,“ vzpomíná jednatřicetiletý vyučený kuchař.

Legionáři hodnotili svoji činnost

Strakonice - Členové Československé obce legionářské – jednoty Strakonice v sobotu 20. ledna hovořili na výroční schůzi nejen o činnosti v roce minulém, ale také o akcích, kterých se zúčastní letos.

Sousedovi Královi věrní na srazu

Pasov - V hornobavorské obci Gammelsdorf (okr. Freising) vzpomněli „Královi věrní“ z celého Bavorska průvodem městem ve slavnostních krojích s prapory svých spolků a položením věnců bitvu Wittelbacherů proti Habsburgům před více než 700 lety, napsala PNP.

Myslivec tragicky zahynul při honu. Zastřelil ho kolega

Černíny - K tragické události došlo v sobotu 20. ledna odpoledne na honu mezi osadou Švábínov a rybníkem Vidlák u Černín na Zbraslavicku. Myslivec při naháňce zastřelil nešťastnou náhodou dalšího z lovců. Jméno oběti redakce zná, ale z etických důvodů ho nezveřejní.

Petr Hubený: Chtěli jsme Modlany rozhýbat

Modlany /ROZHOVOR/ - Přátelé Modlanska oslavují své první desetiletí. Členy tohoto spolku spojuje zájem o rozvoj obce Modlany, příprava kulturních a folklórních akcí a snaha zachovat a zvelebovat historické památky.

Zmatkaři z Dobronína slaví letos 25. výročí

Dobronín – Na podzim letošního roku oslaví dobronínský amatérský divadelní soubor své 25. výročí. Principál souboru František Kunst spolu s režisérem a hercem Vladimírem Mátlem vzpomínají, kdy a jak soubor vznikl a kdo byl jejím iniciátorem.

Útulky ve švech nepraskají, větší nápor se čeká až odrostou štěňata

Vysočina – Útulky plné nechtěných štěňat nebo polekaných psů, kteří svým pánům utekli při novoročních oslavách. Takové jsou obecně zažité představy o stavu útulků po Vánocích. Situace je ale zatím klidná. Útulky čekají přírůstky až v únoru nebo v březnu, kdy darovaná štěňátka odrostou.

Včelaři na Jaroměřsku oslaví 150. výročí založení spolku

Jaroměřsko - „Když v září 1868 učitel Pour se svými druhy zakládal na Jaroměřsku první včelařský spolek v oblasti tolik spjaté s kulturní historií našeho národa, jistě mu vůbec nevyvstalo na mysli něco takového, jako zda jeho spolek přežije rok 2000.

Historie ochotnického divadla v Přibyslavi

Přibyslav /SERIÁL "JAK JSME ŽILI"/ - Celých 160 let. Tak dlouhá je historie ochotnického divadla v Přibyslavi. Myšlenka založit ve městě ochotnické divadlo se zrodila v roce 1857 na prvním občanském maškarním plese.

Sokolské i hasičské plesy rozvíří zábavu po okrese

Benešovsko – O zábavu nebude v sobotu 20. ledna nouze. Na programu je nesčetně plesů, které pořádají různé obecní spolky jako jsou dobrovolní hasiči či Sokolové. Samozřejmostí všech veselí bude nejen živá muzika, ale také bohatá tombola se zajímavými výhrami.

Pro rybáře sezóna nikdy nekončí, říká předseda rybářského spolku

Chotěboř – Mnozí lidé si myslí, že rybářská sezóna trvá jen od jara do podzimu, ve skutečnosti jsou však rybáři aktivní po celý rok. Doručují povolenky, pořádají školení a na jaře loví rybníky. Rybařina je prostě životní styl a na počasí se neptá. „Pro rybáře sezona nikdy nekončí,“ říká Václav Musílek, předseda rybářského spolku v Chotěboři, který v loňském roce oslavil již 110 let od svého založení.

Zeman obhajuje inzeráty. Spojení Drahoše s podporou imigrantů je logické, tvrdí

Miloš Zeman se postavil za negativní inzerci vůči Jiřímu Drahošovi, která ve čtvrtek vyšla v některých celostátních denících. Inzerát, jenž podporuje stávajícího prezidenta a jeho soupeře spojuje s podporou migrace, zveřejnil spolek Přátelé Miloše Zemana. Drahoš následně zopakoval, že je proti ilegálním migrantům. 

Jak jsme žili v Československu: Idylka v Radonicích

Chomutovsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 19. ledna.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Táboře

Táborský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Táborska z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 19. ledna, se podíváme na rozvoj průmyslu a obchodu v Táboře!

Jak jsme žili v Československu. Tento týden z Taneční skupiny Rozálie

Strakonický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky ze Strakonicka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 19. ledna, se podíváme na tanečníky z Taneční skupiny Rozálie ve Strakonicích!

Jak jsme žili v Československu. Tento týden volejbalisté z Prachatic

Prachatický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Prachaticka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 19. ledna, se podíváme na volejbalisty z Prachatic!

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v TJ Sokol Písek

Písecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Písecka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 19. ledna, se podíváme na členy TJ Sokol Písek!

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Jindřichově Hradci

Jindřichohradecký deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Jindřichohradecka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 19. ledna, se podíváme do Jindřichova Hradce!

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Loučovicích

Českokrumlovský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Českokrumlovska z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 19. ledna, se podíváme do Loučovic!

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Chotýčanech

Českobudějovický deník připravuje unikátní cyklus Jak jsem žili v Československu. Každý týden budeme zveřejňovat historické zajímavosti a archivní snímky z Českobudějovicka z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik různých spolků, sportovních klubů, zájmových sdružení a dalších. V dalším díle, který vyjde v pátek 19. ledna, se podíváme na rej masek v Chotýčanech!

Erik Tabery v Jičíně

Jičín - Terezka řekla: „Kdyby se někomu dělalo na omdlení, tak řekněte, otevřeme okno.“ Bylo to v Židovské škole jičínské, ve středu 17. ledna 2018. To už půldruhé hodiny hovořil Erik Tabery. Nu, hovořil, přesněji by asi bylo, odpovídal na otázky.