Na konci listopadu se mělo v Praze uskutečnit mistrovství světa v nohejbalu. Pro žateckého Ondřeje Víta, který vrcholný světový podnik v minulosti opakovaně vyhrál v singlech i týmech, to měl být jeden z nejvýznamnějších turnajů v jeho kariéře. Měl být, ale nebude. Konat by se měl za rok. "Můžeme jen polemizovat nad tím, zda je to dobře, nebo ne. Ale vzhledem k tomu, co denně zažívám v ordinaci, je spíše rozumnější letos nic nepořádat," tvrdí Vít, povoláním lékař.
Na jedné straně obrovský zájem dětí o návrat ke sportovní činnosti, na druhé straně neuskutečněné nábory a minimum nových členů. Je zřejmé, že amatérský sport se po letošním roce se dvěma vynucenými pauzami ocitne na rozcestí. Nic nebude jako dřív. Otázka je, zda bude lépe či hůře.
/ROZHOVOR/ Až zase nastoupí k zápasu v nejvyšší soutěži. Až se zase budou u vysoké sítě rozdělovat body. „Proto volejbal děláme,“ nechal se na klubovém instagramu slyšet smečař Marek Zmrhal.
Během kariéry v ploutvovém plavání objížděla významné světové akce, poté se snažila prosadit v silniční i dráhové cyklistice. Nyní si Markéta Salaj Svozilová získává fanoušky jinou cestou. Coby reportérka sportovního programu České televize přináší divákům atraktivní pohled do zákulisí prestižních, především cyklistických, akcí. „Moje sportovní minulost mi hodně pomáhá,“ vypráví (nejen) o své současné profesi.
ROZHOVOR/ Jedním z nejlepších atletů ve Zlínském kraji je Tomáš Navrátil. Vytrvalec z Kroměříže se pravidelně zúčastňuje závodů mistrovství republiky na desetikilometrových tratích a v půlmaratonu. Úspěšný bývá i na českém šampionátu v krosu.
Páteční restart domácí nejvyšší fotbalové soutěže FORTUNA:LIGY bude pro kondičního kouče Zbrojovky Josefa Mlčúcha prvním krokem k návratu do běžného pracovního rytmu. Ten druhý, zahájení první volejbalové ligy, kde je oporou Sokola Bučovice, je ale zatím v nedohlednu.
Je mu teprve osmnáct let, ale věřte nám; dostat se do křížku s fighterem Filipem Lagronem nechcete. To je totiž o kejhák. Borec s ocelovými pěstmi, tvrdými kopy a údery se věnuje kickboxu, ve kterém v klatovském Hammers gymu pod vedením kouče Miloše Martínka neustále roste. Ve své sbírce úspěchů už má několik cenných záznamů, přitom kickbox vlastně nemusel ani dělat. Začínal totiž jako karatista.
Konečně. Uvolnění profesionálních sportovních soutěží kluby vítají. Po jarní nucené pauze přišla i více než měsíční „dovolená“ na podzim. Frustrovaní sportovci si užívají možnost alespoň trénovat. A těší se na zápasy. Konkrétní termín restartu soutěží – to je věc, která je nyní nejvíce zajímá.
Hrající trenérka bruntálských žen Michaela Šandová se basketbalu věnuje téměř celý život. Loňská sezona byla ale pro její tým, stejně jako pro všechny ostatní, velmi specifická. V březnu se na dlouhou dobu vše zastavilo, a když už to vypadalo, že v září začne vesměs normální sezona, vše začalo nanovo a sport dostal opět stopku. Její tým však nehodlá jen nečinně čekat, jak se situace vyvine, a individuálně pokračuje v tréninku.
Nejvyšší českou soutěž v kolektivních sportech dospělých v metropoli Chodska nenajdete. Druhou nejvyšší však ano a tímto působením se mohou prezentovat i baseballisté domažlického klubu Wolfs.
Profesionální soutěže dostaly v úterý zelenou k restartu. Hrát nejvyšší soutěž ale nemusí automaticky znamenat příležitost vrátit se do zápasového kolotoče. Své o tom ví například futsalisté Teplic, florbalisté České Lípy, či hokejbalisté Ústí nad Labem.
/ROZHOVOR/ Pohádky Daniela Polmana nabádají ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu včetně sportu, zdůrazňují význam slušného chování, pomoci druhému a smysl pro fair play. V roce 2014 představil novopacký ultracyklista Polman, který se nebojí velkých výzev, svoji pohádkovou prvotinu. Kniha Prapodivné cesty Nezmarů zaujala malé i velké čtenáře a tak v roce 2017 vyšlo další pokračování. Také v knize Nezmaři nic nezmaří autor zavede čtenáře do říše pohádek a fantastických příběhů.
/ROZHOVOR/ Zahraje si tenis, jezdí na kole. Velké zalíbení má v motorkách a výjezdech na nich. Teď je stejně jako ostatní starosta Králova Dvora Petr Vychodil od sportu odstřižen. Pracovní vytížení má po krajských volbách veliké, odpovědět na dotazy Deníku ohledně sportu v Králově Dvoře ale stačil.
Těžce zkoušené Česko dostane aspoň trochu rozptýlení. Už v pátek by se měly rozjet dvě nejvyšší fotbalové ligy, brzký start plánuje také hokejová extraliga.
Sport je, jak ten profesionální, tak i ten amatérský, již skoro měsíc na bodu mrazu. To se ale netýká představitelů sportovních svazů. Ti ve spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA) svádějí lítý boj o zmírnění epidemiologických opatření v oblasti sportování. Všude v Evropě se hraje, trénuje, jenom u nás je na sport uvalen plošný lockdown. První úspěchy těchto jednání přišly tento týden. Profesionálové, pro které je volejbal „denním chlebem“, mohou začít trénovat v halách a chystá se spuštění i jejich soutěží. Co tomu všemu předcházelo a co nás ještě čeká, prozrazuje předseda Českého volejbalu Marek Pakosta.
Pondělní „vládní“ zelená pro restart profesionálních soutěží s největší pravděpodobností nebude mít na týmy z Mělnicka až takový dopad, jak se mohlo jevit na první pohled. Jiskra naděje kromě volejbalistů Odolena Vody svitla i futsalistům Olympiku Mělník. S návratem mistrovských bojů to ale v „menších“ sportech nevypadá tak růžově jako u fotbalu či hokeje.
Každý z hráčů basketbalového týmu Nymburka se udržoval v kondici, jak mohl. Zkušený Petr Benda využil venkovního hřiště. „Trénink na venkovním hřišti je z padesáti procent jiný sport,“ uvedl před úterním zápasem Ligy mistrů na palubovce Dijonu Benda.
Získat finanční prostředky na to, aby tito vozíčkáři mohli bocciu vůbec hrát. Přitáhnout více pozornosti k tomuto netradičnímu sportu – boccie [boče]. A upozornit na fakt, že sportovat a být úspěšní mohou i lidé s nejtěžšími formami postižení. To jsou hlavní cíle právě startující kampaně #UKAŽKOULE! Dobročinná výzva oficiálně začala v neděli 18. října a poběží do poloviny listopadu.
Územní pracoviště České unie sportu jsou v současné době po celé České republice v maximální permanenci. Poté, co 22. října Národní sportovní agentura vypsala dotační výzvu Můj klub 2021, která je zaměřena na podporu sportování dětí a mládeže od 3 do 23 let ve sportovních klubech, čelí mimořádnému náporu žadatelů o tuto formu podpory.
Ze sálových sportů si v pondělí po uvolnění opatření ve sportu asi nejvíce oddechli v Zubří. Valašský tým se totiž po dlouhých osmi letech rozhodl pro účast v evropském poháru, který přitom bez ohledu na situaci v tuzemsku startuje již v polovině listopadu.
Ze sálových sportů si včera po uvolnění opatření ve sportu asi nejvíce oddechli v Zubří. Valašský tým se totiž po dlouhých osmi letech rozhodl pro účast v evropském poháru, který přitom bez ohledu na situaci v tuzemsku startuje již v polovině listopadu.
V České republice se mohou obnovit profesionální sportovní soutěže. Musejí ale splňovat přísná hygienická opatření. Sportovci se rovněž mohou vrátit k tréninku do hal. Dnes se na tom usnesla vláda.
V kultovní sáze Pán prstenů spisovatel J. R. R. Tolkien stvořil panovníka světa zlatý šperk. „Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže,“ zněla hrozba. Dnes se do temnoty dostal český sport, svázala ho přikázání ministra zdravotnictví.
Sportovní haly jsou z nařízení vlády kvůli pandemii koronaviru zavřené. A tak trénují, kde se dá. Volejbalisté Odolena Vody už déle než tři týdny využívají buď venkovní prostory sportovního areálu, nebo antukové kurty. „S nějakou přípravou to nemá moc společného. Je to spíš takové přežívání,“ potvrzuje trenér Martin Kop.
Věk je jen pouhé číslo. V podání Pavla Hojdy, který dnes slaví osmašedesát let, to pak platí dvojnásob. Fotbalový mušketýr totiž stále brázdí zelená kolbiště v trikotu TJ Hrozňatov, kterou společně se svými kamarády v roce 1972 založil. V tématu Deníku Dědulové v kopačkách jsme si s aktivním hráčem z Chebska povídali a on například prozradil, že velkým sportovním snem pro něho byla házená, ke které se však nikdy nedostal.
/ROZHOVOR/ Léta byl hvězdou pražského Spectra, v srpnu však šokoval softbalové fanoušky odchodem na hostování do Havlíčkova Brodu. Fotbalovou terminologií: jako by sparťan oblékl sešívaný dres. „To je přehnané, kdybychom byli první a Hroši druzí, tak bych to tak bral,“ brání se podobnému přirovnání vyhlášený homerunář David Mertl. Na Vysočinu zamířil společně s Tomášem Kleinem – bývalý a současný kapitán reprezentace. Z ní se vraceli jako mistři. „Bylo to správné rozhodnutí. Za rok se scénář může klidně opakovat,“ říká držitel pěti českých titulů (čtyř se Spectrem).
Mají před sebou nejdůležitější dva zápasy za poslední čtyři roky, jenže do nich vstoupí takřka bez přípravy. Česká futsalová reprezentace totiž ještě týden před prvním barážovým duelem s Chorvatskem o mistrovství světa čeká na výjimku, aby mohla trénovat v hale. „Čtyři roky jsme bojovali o světový šampionát, dali jsme tomu všechno. Teď nás čeká poslední krok a jsme v něm trošku hendikepovaní,“ uvedl reprezentační kouč Tomáš Neumann.
Vláda prodloužila omezení pro sport do 20. listopadu, kdy nově končí nouzový stav. Zatím tak zůstávají zastavené veškeré soutěže včetně těch profesionálních a jsou uzavřena vnitřní sportoviště, kde nesmějí trénovat ani profesionálové. Další mezinárodní akce v Česku budou muset žádat o výjimku. Týká se to například mistrovství Evropy v judu, fotbalových klubových i reprezentačních zápasů nebo Světového poháru v cyklokrosu.
Ondřej Petr, který prošel klubem Team Cyklotrener Varnsdorf a na kterého stále dohlíží varnsdorfský trenér Jan Novota, je známý především svými úspěchy na triatlonovém poli. Z těch největších je potřeba vypíchnout absolutní vítězství Českého poháru v XTERRA (terénní triatlon) a také tituly mistra světa i Evropy v XTERRA triatlonu v kategorii 20 – 24 let.
Ondřej Petr, který prošel klubem Team Cyklotrener Varnsdorf a na kterého stále dohlíží varnsdorfský trenér Jan Novota, je známý především svými úspěchy na triatlonovém poli. Z těch největších je potřeba vypíchnout absolutní vítězství Českého poháru v XTERRA (terénní triatlon) a také tituly mistra světa i Evropy v XTERRA triatlonu v kategorii 20 – 24 let.
Patří k nejlepším oddílům silového trojboje v celé republice. Základními kameny klubu OST Varnsdorf jsou bratři Dan a Jan Piankové, nebo skvělý mladý silák Matěj Syrovátka. I tady bude znát dopad koronavirové krize.
/ROZHOVOR/ Titul mistra republiky v kulturistice ve váhové kategorii do osmdesáti kil a příprava na další závody. Ale i starost o fitness centrum, které je v době vládních nařízení zavřeno. Jan Kebrle má tedy radosti a starosti, o které se podělil se čtenáři Deníku.
Pohled na superligovou tabulku jej zatím neděsí, ale úplně v klidu předseda otrokovických Panterů Karel Ťopek není. I když je nyní nejvyšší florbalová soutěž přerušená, Moravanům se nespí dobře.
Na turnajích byli úspěšní, ale mladým judistům SK Jihlava jejich oblíbený sport chybí. Trenérka Květa Smutná vidí i problém v tom, že je pro její svěřence náročné se vracet do formy.
Bez přehánění se dá říci, že házená prostupuje jejím životem od narození. Jana Smékalová, která vystudovala chirurgii na lékařské fakultě v Brně, je dcerou Josefa Smékala. Toho Josefa Smékala, který v Novém Veselí před padesáti lety založil oddíl Sokola. A do toho sportu zasvětil také všechny tři své děti. „Házená je úžasným sportem, dá vám tu nejlepší výbavu do života,“ sdělila Jana Smékalová v rozhovoru pro klubový web.
/LIDÉ ODVEDLE/ Jaroslav Zeman píše o sportu na Děčínsku, ale zajímá ho i českolipská sportovní scéna. Přečtěte si jeho zajímavý příběh ze seriálu Lidé odvedle.
/LIDÉ ODVEDLE/ Více než dvacet let působí plavecký klub v Litoměřicích. Od ledna 1998 působil pod TJ Stadion Litoměřice, v roce 2005 se klub osamostatnil a vzniklo občanské sdružení. Od roku 2015 litoměřické plavce sdružuje spolek Plavecký Klub Litoměřice. Jeho šéftrenérem je Jakub Šetek. Přečtěte si jeho zajímavý příběh ze seriálu Lidé odvedle.
Blanenská atletika může být pyšná. Její sedmnáctiletá odchovanka Pavla Štoudková sbírá jeden úspěch za druhým. V letošním roce stihla být i přes svůj nízký věk třetí mezi ženami na mistrovství republiky v Plzni, vylepšila 28 let starý dorostenecký rekord Andrey Šuldesové v hale v běhu na 800 metrů a splnila limity na mistrovství Evropy ve své věkové kategorii a na světový šampionát juniorek. Nadějná atletka z Doubravice nad Svitavou trénuje v Blansku a závodí za brněnský AK Olymp.
Nemůžou hrát, ani pořádně trénovat. Volejbalisté liberecké Dukly se kvůli lockdownu připravují v omezeném módu, přitom za pár dnů je čeká evropská konfrontace. Severočechy navíc znevýhodňuje fakt, že v zahraničí nemá sport stopku. „Je to smutné období,“ ulevil si šéf severočeského klubu Pavel Šimoníček, který je ve funkci už od roku 1999.
Rozhovor s hercem Miroslavem Hanušem začal příjemně – u zahradního stolu nad koláčem od jeho maminky, do jehož blízkosti odložil odhadem 15 let starou Nokii. „Papoušek Karel mi z ní vyklovnul pár kláves, ale povedlo se mi klávesnici sehnat, takže mobil slouží dál,“ říká, když si všimne, že mě telefon zaujal.
Pandemie koronaviru v Česku nabírá na síle a šíří se nezadržitelnou rychlostí. Kvůli tomu byli vládní činovníci v čele s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou nuceni zmrazit v tuzemsku (až na pár výjimek) veškerý sport. Zatím do 3. listopadu, ale při pohledu na každodenní čísla nově nakažených lidí je zjevné, že datum obnovy sportu (alespoň toho amatérského) se jistě posune.