
Betlémské světlo putovalo z nádraží do rodin
Jihlava - Na hlavní vlakové nádraží v Jihlavě si Betlémské světlo přišlo kromě skautů vyzvednout také několik zájemců.
Jihlava - Na hlavní vlakové nádraží v Jihlavě si Betlémské světlo přišlo kromě skautů vyzvednout také několik zájemců.
Jižní čechy - Českou poštu v krajském městě postihl kolaps. Nyní je situace stabilizovaná a státní podnik je připraven rozvážet i o víkendu
Přerov – Nakrájená jablka, sušené šípky nebo semínka a lojová směs, již se naplní květináčky či ořechové skořápky. Při vytváření ozdob na vánoční strom pro ptactvo se fantazii meze nekladou. Důležité je, aby dárek, zavěšený na jehličnanu před přerovskou Ornitologickou stanicí, udělal opeřencům na Štědrý den radost.
Pokljuka - Anton Šipulin o víkendu získal v Pokljuce medaili. A pojede ji domů do Ruska ukázat svému nedávno narozenému synovi. Ondřej Moravec podobné štěstí neměl: český biatlonista víkendové závody ve Slovinsku nezvládl. A tak do Letohradu za manželkou zamíří se splínem a špatnou náladou.
Moravskoslezský kraj – Přes Vídeň a Brno přivezli skauti v sobotu dopoledne Betlémské světlo také do našeho regionu.
Písek – Josef, Marie a tři králové se radují z narození Ježíška, kterého svých dechem zahřívají oslík, volek a ovečka a zpovzdálí tomu přihlíží velbloud. Takto vypadal v neděli živý betlém, který byl k vidění u kostela Narození Panny Marie.
Praha - Tržby obchodníků během poslední soboty a neděle před Vánoci překonaly předchozí stříbrný adventní víkend. Proti běžným víkendům byly prodeje vyšší o desítky procent. Prodejci elektroniky zároveň zaznamenali meziroční nárůst až o třetinu. Vyplývá to z informací obchodníků.
Hlavní roli v pohádce, kterou premiérově nabídne na Štědrý večer Česká televize, ztvárnil talentovaný mladý herec Patrik Děrgel, rodák z Bohumína.
Uplynul poslední týden před nejkrásnějšími svátky v roce. Čeká nás Štědrý den a také konec roku. Mnozí bilancují, jiní si užívají vánoční pohody, někteří jsou nervózní, protože je na všechno již málo času. Co přinesl jednapadesátý týden v roce? Co se událo v Kolíně a okolí?
/SROVNÁNÍ, INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ Vánoční trhy, konající se v Ostravě už tradičně na třech místech, v těchto dnech vrcholí. Kdo ještě nestihl nasát vánoční atmosféru, případně nakoupit dárky, má nejvyšší čas.
Vyškov /REPORTÁŽ/ – Vždycky když jede Jan Bánský, který nyní bydlí kousek od Prahy, za příbuznými do svého rodného Vyškova, nevynechá návštěvu zooparku. Se synem totiž mají objíždění zoologických zahrad v oblibě. Když se dozvěděl, že tam teď může některá zvířata i nakrmit, a to ne pouze granulemi, těšil se ještě víc. „Je fantastické, že se člověk může podívat i do zázemí zooparku. Hlavní uličky už známe velmi dobře, toto je něco úplně jiného a nejen pro syna je to zážitek," svěřuje se Bánský, zatímco krmí oslíky mrkví.
Nymburk - Kolem dvacítky lidí si přišlo v sobotu do Mezinárodního skautského střediska Torguga na nymburském Zálabí pro Betlémské světlo
Jihlavsko - Cejle, Rančířov nebo Dobronín. To jsou tři obce, které před Vánocemi vyzdobily svá centra slámovými betlémy
Prostějov – Sobotní dopoledne na náměstí T. G. Masaryka zaplnili skauti ve svých uniformách. Jako každý rok zde zájemcům rozdávali vzácný plamínek Betlémského světla, které přivezli přímo z Betléma, kde jej posvětil papež František.
Tábor - Do Štědrého dne zbývají poslední čtyři dny.
Ústí nad Labem - Teplé počasí brzdí spuštění provozu lyžařských areálů v Ústeckém kraji. Na severu Čech nesněží a vysoké teploty, které ani v noci neklesají pod bod mrazu, znemožňují provozovatelům spustit umělé zasněžování. Areály jsou přitom na zimu připraveny.
Brno /ROZHOVOR/ – Pětadvacet let pracoval ve veletržnictví, jezdil po světě, založil také dvě vlastní firmy. Ivanu Borkovi ale v životě chybělo něco, co by jej naplnilo dalším rozměrem. Jednou, když byl na mši, zaslechl, že Armáda spásy v Brně vypisuje výběrové řízení na pozici ředitele. Zúčastnil se a uspěl, od září je její ředitel. Bez jakýchkoliv předchozích zkušeností v sociální oblasti. „Armáda spásy má heslo Srdce Bohu, ruce lidem. První část jsem plnil, ruce jsem ale nedával lidem. Jen sobě a blízkým," říká.
Blanensko – Štědrý den, poledne a vánoční polévka na náměstí. A s ní spojené dobrovolné příspěvky, které pomohou potřebným v místě. Po vzoru Boskovických zavoní letos také v Letovicích, Kunštátě nebo Velkých Opatovicích.
Jičínsko – Vánoce jsou období, které asi milovaly a milují všechny děti ve všech dobách. Je to doba radostného očekávání. Mé první vzpomínky na tu dobu jsou samozřejmě spojené především se svatým Mikulášem a pak se štědrovečerní návštěvou Ježíška.
/FOTOGALERIE/ Vánoční exhibice Slezského FC se letos uskutečnila již před Štědrým dnem. Na umělce v Opavě-Kylešovicích předvedli své umění osobnosti nejen ze slavné éry opavského Kaučuku. V utkání nakonec rozdílem dvou branek zvítězil tým žluto-modrých.
Racek – Ředitelka Dětského domova Racek, určeného pro děti z Prahy a Středočeského kraje, Hana Urbanová, zhodnotila už čtrnácté pokračování vánoční dobročinné akce Ježíšku, prosím Tě! Konalo se v sobotu 19. prosince.
Pardubice - Plamínek zažehnutý v Betlémě projel se skauty celou republikou. Na Štědrý den jej můžete přivést domů i vy.
Vsetín, Valašské Meziříčí - Zpříjemnit sváteční chvíle se lidem bez domova pokusí pracovníci azylových domů a zařízení ve Vsetíně i ve Valašském Meziříčí. Na Štědrý den jim nabídnou večeři i program. Nezapomenou ani na dárky.
Sušice - Ve výstavním sále v hradbách Muzea Šumavy v Sušici můžete zhlédnout výstavu šumavských betlémů.
Přerov – Na druhém nástupišti přerovského nádraží postávají už od osmé hodiny ráno hloučky lidí. Čekají na příjezd vlaku se symbolickým poselstvím. Přesně v 8 hodin 24 minut vystupují z rychlíku Radegast skauti, kolem nichž se během chvilky utvoří uzavřený kruh. Lidé natahují knoty svých svíček a lamp k posvátnému betlémskému světlu.
Zlínský kraj – /ROZHOVOR/ Všude, kam oko dohlédne, jen samé bílo, do toho padají další a další sněhové vločky. Ladovské zimy, tak jak ji známe třeba ze starých pohlednic, se ovšem jen tak nedočkáme.
Zadov – Na Štědrý den se poprvé v letošní zimní sezoně otevře zadovská Kobyla.
Uničov /VIDEO/ – Betlémské světlo, symbol vánočních svátků, už září v některých domácnostech i v Uničově. V sobotu dopoledne jej vlakem do města přivezli skauti.
Karvinsko - Nepořádek, kupy balicího papíru, neskladné krabice od nových spotřebičů a přeplněné odpadkové koše kolem náměstí. To jsou Vánoce pro zaměstnance technických služeb zabezpečujících pořádek ve městech.
Velká Bíteš – Vánoční výstavu Betlémů pořádá Městské muzeum ve Velké Bíteši. Lidé mohou spatřit unikátní práce řezbářů Josefa Kejdy, Pavla Maška a Bohumila Vrby. Výstava je otevřená pro veřejnost v malém výstavním sále muzea do středy 30. prosince.
Mladá Boleslav – Domov pro seniory Domino, který najdete v Regnerově ulici v blízkosti mladoboleslavského letiště, je plný novinek. Fungovat začal minulý rok v srpnu, a to ještě jako penzion. Od srpna 2016 už jde ale o tradiční Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem s registrací u Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Přerov – Někdo má to štěstí, že stráví Štědrý den se svou rodinou u vánočního stromku, jiný má na vybranou mezi čajem v seďárně a nocí strávenou na lavičce. Ubytovna pro bezdomovce poblíž přerovského výstaviště zatím není zcela zaplněná a pro ty, kteří se nečekaně ocitli v nouzi, stále zbývá osm volných míst.
Litoměřicko - V sobotu rozváželi skauti po celé republice betlémské světlo, které se na vánoční svátky rozsvítí nejen ve svatostáncích, ale i v mnoha domácnostech.
Plzeň – Před Vánoci mají prodejci kaprů frmol, když je méně lidí, baví se vyprávěním historek
Mělnicko – Chodit s pilou přes rameno do lesa pro vánoční stromečky se nemusí vyplatit. Lesníci rozdávají vysoké pokuty
Mělnicko - Do Štědrého dne zbývá už jen několik dní a k Vánocům neodmyslitelně patří nazdobený vánoční stromeček. Někteří lidé si kupují umělý stromek, který jim vydrží i několik let. Řada lidí však dává přednost těm živým, které jim provoní celý byt. V posledních letech je největší zájem o kavkazskou jedli, ale na Mělnicku si lidé domů nosí i borovice a smrčky.
Litoměřice - O týden dříve Ježíšek přinesl dárky dětem i tetám z litoměřického Klokánku. Nadílku v obřadní síni radnice připravilo město Litoměřice ve spolupráci s Nadačním fondem Kalich Alexandra Vondry.
Frýdek-Místek, Třinec - Také letos si budou moci lidé přinést do svých domovů radost a vánoční pohodu prostřednictvím Betlémského světla. Tato novodobá tradice se za čtvrt století stala významnou součástí vánočních svátků v mnoha rodinách.
Kroměřížsko, Zlínský kraj – Pokud se někdo těšil, že si vánoční svátky zpestří lyžovačkou, bude muset vyrazit do zahraničí, nebo má jednoduše smůlu. Vývoj počasí totiž dělá provozovatelům sjezdařských areálů ve Zlínském kraji vrásky: a na zahájení provozu to v areálech v nejbližších dnech rozhodně nevypadá.
Zadov – Na Štědrý den se poprvé v letošní zimní sezoně otevře zadovská Kobyla.
Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Také přemýšlíte, že další Vánoce, kdy je vám špatně z přejedení, a navíc nehorázně přibíráte, už prožít nechcete? S primářem Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Filipem Závadou jsme si povídali o tom, jak se trávicím potížím o svátcích úspěšně vyhnout.
Příbram /LÉKAŘ RADÍ, ROZHOVOR/ – Také přemýšlíte, že další Vánoce, kdy je vám špatně z přejedení, a navíc nehorázně přibíráte, už prožít nechcete? S primářem Interního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Filipem Závadou jsme si povídali o tom, jak se trávicím potížím o svátcích úspěšně vyhnout.
Na závěr návštěvní sezóny připravilo Muzeum Českého ráje tradiční výstavu, která návštěvníky uvede do přípravy a vlastní oslavy vánočních svátků v selské usedlosti.
Slovácko – I když je řemeslný pivovar Velický Bombarďák oficiálně otevřený teprve prvním rokem, na Vánoce nezahálí. Jeho majitelé připravují několik pivních speciálů pro chmelové labužníky. V chuti poznají med, čokoládu, kávu i chilli. „Máme uvařený třináctistupňový světlý ležák z lesního medu od našeho místního včelaře. Takže horňácký med v horňáckém pivu," představil svůj vánoční speciál jeden z vlastníků Ladislav Lukács.
Dne 16. prosince dopoledne nepřilákaly mnohé obyvatele na náměstí ve Dvoře Králové nad Labem pouze tradiční trhy, ale i zpívání žáků ZŠ Strž. Úvodním slovem všechny přivítala a akci představila Šárka Šantrochová, ředitelka školy.
Paříž - Na Štědrý den proletí kolem zeměkoule asteroid o délce zhruba dvou kilometrů, a to ve vzdálenosti 28krát větší, než je Země od Měsíce. Podle astronomických měřítek jen „těsně" mine Zemi, ale ve skutečnosti pro ni nepředstavuje sebemenší ohrožení.
Východní Čechy - Kromě nejvýše položených lyžařských středisek začne letošní sezona nejspíš až po Vánocích. Vlekaři si stýskají nad abnormálně teplým prosincem a už i meteorologové se podivují, kde ty „předpředloňské" sněhy jsou.
Východní Čechy - Kromě nejvýše položených lyžařských středisek začne letošní sezona nejspíš až po Vánocích. Vlekaři si stýskají nad abnormálně teplým prosincem a už i meteorologové se podivují, kde ty „předpředloňské" sněhy jsou.
Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v nejbližších dnech.
Olomouc – Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutuje do Olomouce v sobotu 19. prosince. V neděli jej pak při slavnostní bohoslužbě předá arcibiskup Jan Graubner spolu s vánočním poselstvím osobnostem veřejného života.