Desítky lidí nečekaně zchudnou
Českobudějovicko - Předvánoční horečka vrcholí, kapsáři mají žně
Českobudějovicko - Předvánoční horečka vrcholí, kapsáři mají žně
Horní a Dolní Čermná - Ježíšek sice bude chodit až v sobotu, ale už v pondělí se jeho role s radostí zhostili zástupci Českého červeného kříže.
Malé Svatoňovice - Vánoce u Studánky, tradiční výstava se sváteční tématikou, byly slavnostně zahájeny v neděli v Kulturním domě v Malých Svatoňovicích.
Šumpersko/Jesenicko - České dráhy před vánočními svátky posílí řadu spojů v celé České republice. Očekávají totiž zvýšený zájem cestujících. Nejvíce budou posíleny spoje ve čtvrtek 22. a v pátek 23. prosince.
Chomutovsko - Dnešek je prvním z vyhlášeného třídenního státního smutku kvůli úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Jak to změní život v okrese?
Prachatice – Tradičně kvalitní ryby z produkce Školního rybářství Protivín budou od středy ke koupi v areálu prachatického hospice. A jako každoročně bude výtěžek z jejich prodeje věnován ve prospěch nevyléčitelně nemocným pacientům.
Rokycansko - Nákupy od zlaté neděle gradují, celkově je ale zájem klientů slabší než vloni.
Jižní Morava /ANKETA/ - Bez kapra to nejsou žádné Vánoce. Kapr je hnusná ryba, která se většinu života ryje v bahně. S jedním z těchto dvou extrémních názorů se ztotožní mnoho Jihomoravanů.
Praha – Pražská integrovaná doprava bude mít o Vánocích a na přelomu starého a nového roku pozměněný a omezený jízdní řád.
Náchod /FOTOGALERIE/- Doktoři Budík a Parník navštívili v pondělí odpoledne náchodskou nemocnici, aby vykouzlili úsměvy na dětských tvářích a zpříjemnili tak všem malým nemocným pacientům dobu stonání. A jelikož se blíží Štědrý den, rozdávali i milé dárky v podobě nafukovacích balonků.
Planá – Ačkoli bydlí v Brně, je už dvanáct let ředitelkou Dětského domova Čtyřlístek v Plané. Sama vyrůstala v dětském domově na západu Čech.
Vyškovsko – Prodej vánočních kaprů a jiných ryb je v plném proudu. Ve Vyškově začal už před víkendem a tento týden jsou ryby k mání na mnoha místech Vyškovska.
Plzeň, Klatovy - Vyznavači běhu a pohybu vůbec nepřijdou zkrátka ani o vánočních svátcích.
Slatiňany - Pořadatelům z Klubu rekreačních běžců Chrudim se sešlo na startu 269. Malé ceny Monaka, která byla zároveň Cenou Evy Novotné, celkem 126 běžců.
Rožmitál pod Třemšínem – Po roce se houslový virtuóz Jaroslav Svěcený vrací do Rožmitálu. V místním Společenském centru v pátek 23. prosince nejprve v 18 hodin předvede Rybovu Českou mši vánoční Komorní smíšený sbor Dr. Vladimíra Vepřeka a poté vystoupí Jaroslav Svěcený s klavíristou Václavem Máchou.
Vamberk /ROZHOVOR/ - Pro faráře z Vamberka Jiřího Máru jsou Vánoce obdobím velkého vypětí pro kněze, ale také radosti z toho, že si lidé přece jen lépe rozumějí.
Praha – Pražská integrovaná doprava bude mít o Vánocích a na přelomu starého a nového roku pozměněný a omezený jízdní řád.
Ústí nad Labem - Papírové, dřevěné, keramické, ale i perníkové! Třiadevadesát betlémů ze všech kontinentů světa zdobí Kostel Nanebevzetí Panny Marie neboli „šikmý kostel”.
Mírov - Jen tři z 396 vězňů Mírova budou mít šanci strávit vánoční svátky na svobodě. Další dva oslaví mimo věznici Silvestra a Nový rok. Vesměs jde o vězně z mírnějších kategorií s ostrahou či dozorem.
Trutnov - S blížícím se Štědrým dnem shon v obchodech narůstá, ale jen někteří prodejci vyšli vstříc zákazníkům rozšířenou otvírací dobou.
Praha – Česká pošta doručila tento týden dosud největší nápor balíkových zásilek. Největším sběrným uzlem v pražských Malešicích prošlo 210.000 balíků za den, což je téměř trojnásobek proti běžných 75.000 balíků během roku. Uvedl to dnes mluvčí Ivo Mravinac.
Přerov /FOTOGALERIE/ – Betlémské světlo přivezli v sobotu do Přerova vlakem skauti.
Praha – České dráhy o Vánocích navýší počet míst ve vlacích o 10.000. Největší posílení kapacity dopravce plánuje na čtvrtek 22. a pátek 23. prosince, větší počet míst nabídne i o Štědrém dnu a 25. prosinci. Sdělil to Petr Pošta z tiskového oddělení drah.
Plzeň, Klatovy - Vyznavači běhu a pohybu vůbec nepřijdou zkrátka ani o vánočních svátcích.
Strakonice – Již několik dní navštěvoval pana Viléma zvláštní sen. Jeho dávný předek Bavor v tom obraze klečel na písku a hovořil s andělem. Muž v brnění pokrytém pláštěm byl na pokraji sil a zcela sám.
Dobříš – Chcete si odnést domu Betlémské světlo? Stačí přijít v pátek do Pastoračního centra svatého Tomáše v Dobříši.
Třebíč - Zajímavé setkání nesoucí neobvyklý název Béčkový vánočník nabídne všem, kteří mají už plné zuby shonu kolem Vánoc, třebíčský Hudební klub B v pátek 23. prosince.
Tachovsko – Státní smutek zasáhl také do kulturních akcí pořádaných na Tachovsku. Nejvýrazněji se tak stalo ve Stříbře, kde se neuskuteční plánovaná čtvrteční akce.
Jičínsko - Přinášíme další z dílů naší Vánoční abecedy:
Hustopeče nad Bečvou /ROZHOVOR/ – Blížící se Vánoce znamenají pro majitele rybářství v Hustopečích nad Bečvou devětapadesátiletého Slavoje Hašku hlavně plné ruce práce. Jeho úkolem je totiž společně s ostatními rybáři zajistit kvalitní ryby určené k štědrovečerní večeři.
Karvinsko - Kapr. To je nejčastější požadavek návštěvníků prodejců ryb před Vánoci. Přestože prodejci mají v nabídce i jiné ryby a některé jsou i levnější, kapr je stále klasika.
Litvínov - „Nedostával jsem moc prostoru na ledě, hrál jsem ve třetím a čtvrtém útoku,“ řekl 24letý útočník. Vybíral z několika nabídek.
Opava - Své právě narozené dítě strčila jeho matka do tašky a chlapečka v neděli ráno odnesla do ambulantní čekárny Slezské nemocnice. Nechala ho tam na pospas osudu a klidně odešla.
Klíny - Lyžařské vleky v Klínech na Mostecku se rozjedou ve středu odpoledne. Od čtvrtka už se bude lyžovat i přes den. Skiareál o tom informoval na svých webových stránkách. Otevřená tak budou všechna tři největší lyžařská střediska v Ústeckém kraji; Klíny na Mostecku, Bouřňák na Teplicku i Telnice na Ústecku.
Opava /VIDEO/ – Chlapci z opavské hiphopové partičky La Resistance vánoční svátky k odpočinku nevyužijí. Už na Štědrý den totiž představí nový videoklip a od Nového roku se jejich fanoušci mohou těšit i na mixtape.
Prachatice – Proč připadá Štědrý den právě na 24. prosince a jaké zvyky se při něm dodržují?
Náchodsko - Stačilo málo a vedoucí skupiny trutnovských skautů, kteří v sobotu vezli Betlémské světlo náchodským kolegům, odjel proti své vůli v jiném vlaku. A navíc, světlomohlo zhasnout úplně. Do Náchoda by tak posvátný plamínek nedorazil a nebo s velkým zpožděním.
Brno - Štědrý den se blíží a tisíce dětí z Brna se těší na Vánoční nadílku. Židé dárky přitom dostanou už dnes.
Vamberk - Pro faráře z Vamberka Jiřího Máru jsou Vánoce obdobím velkého vypětí pro kněze, ale také radosti z toho, že si lidé přece jen lépe rozumějí.
Liberec - Prosvítit domov před Štědrým dnem světlem naděje a očekávání z Betléma. To byl hlavní důvod toho, proč se na libereckém vlakovém nádraží sešlo v sobotu několik desítek lidí s lucerničkami.
Blanensko – Předvánoční čas je také obdobím dobročinnosti. Na Blanensku lidé přispívají koupí polévky, ale i v různých sbírkách.
Jihlava – Betlémské světlo je od minulého víkendu v Jihlavě. Místní skauti ze střediska Divočáci je ale budou rozdávat až v pátek 23. prosince a pak na Štědrý den.
Přerov /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Stalo se už téměř tradicí, že do Přerova míří krátce před vánočními svátky oblíbený zpěvák, herec, tanečník a režisér Ondřej Havelka se svým orchestrem Melody Makers. Všestranně nadaný a elegantní umělec se také tentokrát postaral o úžasnou show. Příjemnou atmosféru s návratem do starých časů si v neděli večer v Městském domě nenechalo ujít více než 550 posluchačů. Ondřej Havelka s orchestrem připravuje každý rok nový program. Letošní vánoční koncert věnoval české swingové legendě Jiřímu Trexlerovi, který letos zemřel ve věku nedožitých sta let.
Šumpersko/Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka od 20. do 27. prosince.
Břeclav – Zájemci o veřejné bruslení na Zimním stadionu v Břeclavi se dočkají otevření ledové plochy také o Vánocích, na Silvestra i Nový rok.
Opava /DOPLNĚNO/ - Své právě narozené dítě strčila jeho matka do tašky a chlapečka v neděli ráno odnesla do ambulantní čekárny Slezské nemocnice. Nechala ho tam na pospas osudu a klidně odešla.
Brno - Na náměstí Svobody v Brně se v pondělí odpoledne objevilo zlaté prase. I přestože do Štědrého dne zbývá ještě několik dní.
Klatovy – Na klatovském náměstí vystoupili o zlaté neděli Kamélie, Josef Vágner, Marcel Zmožek a skupina Maxim Turbulenc
Praha – Vánoční nákupní horečka na internetu v těchto dnech vrcholí a lidé jen za poslední dva týdny před Vánocemi v tuzemských internetových obchodech utratí přibližně 4,1 miliardy korun. Odhaduje to Asociace pro elektronickou komerci (APEK), podle které někteří obchodníci garantují osobní odběr objednaného zboží i na Štědrý den.
Žampach - Po sérii vánočních koncertů, Živém betlému a Mikulášské nadílce vyvrcholil program předvánočních akcí v Domově pod hradem Žampach vánoční besídkou obyvatel domova, které předcházela návštěva kamionu se Santa Clausem.