Mše ve Vavřinci a v okolí
Vysoké Mýto – Celkem pět desítek bohoslužeb, setkání a rozjímání připravila na dny těsně před Vánocemi, o Vánocích a na sváteční dny na přelomu roku pětice církví působících ve Vysokém Mýtě a v okolních místech.
Vysoké Mýto – Celkem pět desítek bohoslužeb, setkání a rozjímání připravila na dny těsně před Vánocemi, o Vánocích a na sváteční dny na přelomu roku pětice církví působících ve Vysokém Mýtě a v okolních místech.
Orlickoústecko /FOTOGALERIE/ – Betlémské světlo se bude rozdávat v Dolní Dobrouči, Jablonném, Chocni, Žamberku, Brandýse i v České Třebové.
Jižní Morava /FOTOGALERIE, ANKETA, INFOGRAFIKA/ - Vodopády blikajících řetězů, stánky se svařákem, pulty plné keramiky nebo třeba ponožek. Leccos z toho se v jihomoravských městech a obcích objevilo už v listopadu. Neklamná známka toho, že Vánoce jsou za dveřmi, přicházejí ale teprve teď. Kádě plné kaprů, předurčených proměnit se čtyřiadvacátý prosincový den ve sváteční večeři.
Hořice - Přinášíme rozhovor s kouzelníkem Pavlem Kožíškem.
Zlínský kraj – Nákupní střediska i drobné obchůdky se v tomto předvánéčním čase stále více plní lidmi. Kromě výzdoby v obchodech na lidi působí různorodá hudba. Momentálně dominují vánoční melodie, které připomínají stále více se blížící Štědrý den. Také tato atmosféra však něco stojí.
Zlínský kraj – Nákupní střediska i drobné obchůdky se v tomto předvánéčním čase stále více plní lidmi. Kromě výzdoby v obchodech na lidi působí různorodá hudba. Momentálně dominují vánoční melodie, které připomínají stále více se blížící Štědrý den. Také tato atmosféra však něco stojí.
Náchod – Betlémské světlo, po kterém každý rok touží věřící i bezvěrci dorazilo na Náchodsko. Symbol křesťanství i Vánoc přivezli vlakem, jako každý rok, malí skauti.
Svitavsko - Světlo z Betléma přivezli skauti v sobotu vlakem z Brna. Plamínek roznesou lidem v celém svitavském okrese.
Zlínský kraj – Nákupní střediska i drobné obchůdky se v tomto předvánéčním čase stále více plní lidmi. Kromě výzdoby v obchodech na lidi působí různorodá hudba. Momentálně dominují vánoční melodie, které připomínají stále více se blížící Štědrý den. Také tato atmosféra však něco stojí.
Brno, Londýn – Neobvykle silné sněžení, které se v sobotu přehnalo přes Velkou Británii, mělo následky i pro Brňany. Na vlastní kůži to pocítili lidé, kteří měli v plánu cestovat mezi Brnem a Londýnem. Obě letecké společnosti, které spojení zajišťují, své lety v sobotu zrušily.
Táborsko –Zvyky na Táborsku.
Karlovy Vary - Proslulé Betlémské světlo dorazilo na karlovarské horní nádraží v sobotu odpoledne
Planá nad Lužnicí –Velký vyřezávaný betlém bude k vidění u radnice v Plané nad Lužnicí do Tří králů.
Milotice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Protože si vážili živnostníků v obci, připravili pro každého z nich na Vánoce čerstvě upečenou vánočku jako dárek. Takoví byli poslední majitelé milotického zámku Seilern-Aspangové. Dozvěděli se to návštěvníci zámku v neděli, kdy bylo několik zámeckých místností vyzdobeno přesně jako na Štědrý den roku 1929.
Okres Louny - Navštěvujete půlnoční mše?
Chrudim - Ahoj. Je prosinec a jsou za dveřmi. Dnes je neděle zlatá a v pátek Štědrý den.
Hradec Králové –Stále více lidí si na předvánoční velký úklid objednává domů úklidovou agenturu. Největší zájem je o mytí oken a čištění koberců
Bruntál -Pravoslavná církev v Bruntále se snaží přilákat občany Bruntálu a okolí do chrámu sv. Panny Marie Těšitelky vedle Gymnázia na Dukelské ulici. Tři dny před Štědrým dnem, 21. prosince od 17 hodin pořádá Adventní koncert.
Kutná Hora- Vánoční svátky dnešní mladé generace nám přiblížily dvě žákyně sedmé třídy.
Uherské Hradiště /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Čertík Ferda, čertopes bernardýn Bohouš, skřítci a kačer Ronald rozzářili v sobotu dopoledne v hradišťském Klubu kultury stovky dětských očí.
Hradec Králové – Internetové nakupování má své výhody, ale je třeba dát si pozor i na podvodníky. Policejní svodky se podobnými případy jen hemží
Východní Čechy - V Krkonoších seženete ubytování na vánoční svátky jen s určitou dávkou štěstí, v Orlických horách jsou vaše šance o něco větší
Ostrava- Ohniště, kolem něj tři židle, malá unimobuňka opodál. Tak žijí bezdomovci pod mostem u Nové Karoliny. Jak tráví mrazivé zimní dny a co plánují do budoucna?
Ostrava /FOTOGALERIE/ - Světlo přátelství, jak se také říká světýlku přivezeném přímo z Betléma, dorazilo v sobotu ráno i do Ostravy. Na svinovském nádraží na ně čekali ostravští skauti.
Olomouc - Již po dvaadvacáté doputovalo k Olomoučanům Betlémské světlo. Skauti ho v sobotu dovezli rychlíkem z Brna na olomoucké hlavní nádraží před devátou hodinou ráno.
Slovácko - Etnografka Slováckého muzea Romana Habartová provede čtenáře Slováckého deníku historií a tradicemi Vánoc na Slovácku. V deseti díle se dozvíte vše o Vánocích, možná i to co vůbec netušíte
Litoměřice /FOTOGALERIE/ - Až z dalekého Betléma přivezli v sobotu dopoledne skauti plamínek světla do Litoměřic.
Brno /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/- To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila, píše se v Bibli. Stejná věta se stala symbolem zvyku rozšířit jednou za rok věčný oheň, který hoří v jeskynní kapli v Betlémě, do všech světových stran. Plamen takzvaného Betlémského světla brněnští skauti minulý víkend dovezli z Vídně. A poslední adventní sobotu dostali možnost si jej do svých domácností přinést i ostatní lidé.
Ostrava -Ohniště, kolem něj tři židle, malá unimobuňka opodál. Tak žijí bezdomovci pod mostem u Nové Karoliny v Ostravě. Jak tráví mrazivé zimní dny a co plánují do budoucna?
Praha - Od pondělí se oteplí nad nulu, další dny poznamená déšť. Sníh ale do Vánoc určitě neroztaje, na Štědrý den by se naopak mělo opět ochladit. Jediná oblast ČR, kde by nemusely být bílé Vánoce, je jižní Morava, kde je už nyní vrstva sněhu dost nízká. ČTK to řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Vysočina -Na Vysočině si bude možné vyslechnout třeba i štědrovečerní Půlnoční koncert.
Brno – Vůně cukroví patří neodmyslitelně k atmosféře Vánoc. Když ale chybí nálada i čas vykrajovat a péct, je možné si oblíbené sladkosti objednat. Pokud to však hospodyňky do dnes neudělaly, mají smůlu. Většina cukrářek už objednávky nepřijímá.
Otrokovice /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ – Světlo z Betléma dorazilo v sobotu 18. prosince ráno do Otrokovic. Tam jej vlakem přivezli skauti z Brna, kteří jej přivezli až z rakouské metropole Vídně, odkud docestovalo ve speciální schránce přímo z Betléma. Skauti i je nyní pak dál budou předávat lidem ve městech i vesnicích na Zlínsku jako symbol míru, klidu a přátelství.
Přerov – Vánoce v portugalském městě Porto, odkud pochází mladý učitel tělocviku z Gymnázia Jana Blahoslava v Přerově Franco Cunha, jsou spíše radostné než uslzeně nostalgické. Portugalci je rádi tráví v kruhu své rozvětvené rodiny a role mužů i žen jsou předem dané. Zatímco ženy chystají na Štědrý den slavnostní menu, jejich muži čekají na příchod Santa Clause v restauraci u karet a vína.
Kutná Hora – Club Deportivo Kutná Hora nezahálí ani o Vánocích a přesně 24. prosince uspořádal rozlučku s letošním běžeckým rokem. Po červnovém triatlonu a srpnové Dačického 12 můžou milovníci běhání vystoupat na kaňkovskou Kalvárii.
Praha - Pražská hromadná doprava pojede o Vánocích, na Silvestra a na Nový rok podle pozměněného jízdního řádu. Informovala o tom Monika Lojínová z tiskového oddělení pražského dopravního podniku (DP).
Kutná Hora /FOTO/ - Rychlíkem přivezli v sobotu ráno brněnští skauti betlémské světlo také do Kutné Hory.
Ústí n. O. – Současný administrátor královéhradecké diecéze biskup Josef Kajnek přichází s přáním pro čtenáře Deníku.
Hodonínsko /NOSITELÉ FOLKLÓRU/ - Před nedávnem mnozí navštívili v hodonínském kulturním domě předvánoční výstavu betlémů.
Glosář - Před několika lety jsem přišel na to, proč jsou Vánoce svátky klidu a pokoje. Tedy alespoň, proč jsou jimi pro mne. Ty dny přece nejsou o moc klidnější než jiné. Jen to tak vypadá, protože dny před nimi jsou strašně hektické.
Trutnov - Pátá nejlepší střelkyně trutnovské historie věří, že v dnešním utkání nadělí společně se svým týmem vánoční dárek nejlepšímu publiku v Čechách
Svratka – Čím si zdobili vánoční stromečky naši předkové a jakými dárky si na Štědrý den dělali navzájem radost? Odpovědi na tyto, ale i další otázky dá návštěvníkům tradiční vánoční výstava s názvem Vánoce v běhu minulého století, jejíž otevření právě v těchto dnech chystají v prostorách Městského muzea a galerie ve Svratce.
Malšice -Zlaté prasátko? Já tedy zatím nikdy žádný halucinace neměl. To je asi z hladu.
Chomutov, Jirkov – Josef, Marie, malý vrnící Ježíšek v jesličkách a králové, kteří se přišli poklonit spolu s dalšími poutníky. Silný biblický příběh přenesou na Chomutovsko živé betlémy.
Prostějov – Většina prodejců živých kaprů postavila své kádě v ulicích Prostějova v pátek dopoledne. V Plumlovské ulici nabízeli ryby dokonce s předstihem.
Brno – Betlémské světlo, které minulý víkend doputovalo do Brna, bude v sobotu po městě rozvážet tradiční Betlémská tramvaj. Lidé ji mohou potkat od desíti hodin dopoledne do půl šesté večer na různých místech v centru města.
Rychnovsko – S lyžařskou sezonou přichází i čas skibusů, které milovníky horských svahů vyvezou na hřebeny Orlických hor.
Bělá nad Svitavou - Štědrý den se blíží a nedočkavost dětí se stupňuje.
Náchodsko – Bohatá sněhová nadílka posledních dnů udělala radost především lyžařům. Kromě blízkých Orlických hor a Krkonoš, kam míří poměrná, a často i zdatnější část lyžařů našeho regionu, nabízí možnost zalyžovat si také nejeden lyžařský vlek na Náchodsku.
Praha - Deník přináší předsváteční rozhovor s generálním ředitelem České televize Jiřím Janečkem.