Karvinsko - Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a, co je ještě snad horší, neochota lidí pracovat. To jsou jedny z velkých problémů, s nimiž se potýkají zaměstnavatelé na Karvinsku. V regionu, který má dlouhodobě v rámci republiky nejvíce lidí bez práce, zjištění až zarážející…
Havana - Kuba truchlí nad smrtí někdejšího vůdce místních komunistů a bývalého prezidenta Fidela Castra, jenž v 90 letech zemřel v noci na sobotu. Studenti mávající vlajkami na univerzitě v Havaně hromadně zpívali "já jsem Fidel", úřady zakázaly prodej alkoholu, vlajky byly spuštěny na půl žerdi a zrušeny byly mimo jiné koncerty i svatby, informovaly dnes tiskové agentury. Zahraniční novináři v ulicích Havany nezaznamenali zvýšenou policejní nebo vojenskou přítomnost. Na dnešek jsou ohlášena velká shromáždění na Castrovu počest na havanském náměstí Revoluce a ve druhém největším městě Santiago de Cuba na východě země.
Kladno – Velkého úspěchu dosáhl student kladenského gymnázia Václav Ryšlink. Stal se držitelem prestižního titulu Česká hlavička. Získal ho za práci, která je pro většinu laiků už podle názvu naprostou španělskou vesnici. Zabýval se vlivem oxidu dusnatého v regulaci migrace ptačí motolice Trichobilharzia szidati v náhodném hostiteli.
Žáci vlastníma rukama vyrobili věnce, svíčky, ozdoby, ale také mýdla, drobné šperky a moderní pohankové polštářky, aby pomohli jedenáctileté nemocné Emě. Část výtěžku se rozhodli věnovat ve prospěch dívky. Vánoční jarmark se konal na Základní škole Duhová cesta v Chomutově.
Kyjev - Tři ukrajinští studenti informatiky se rozhodli vzdát hold spoluzakladateli firmy Apple Stevu Jobsovi a vytvořili jeho portrét z kláves počítačové klávesnice. Demontáži zhruba 100 klávesnic potřebných na výrobu Jobsova portrétu studenti soukromé akademie v Mariupolu věnovali tři měsíce.
Cheb - Od osvobození Československa do nástupu KSČ k moci v únoru 1948. Na tuto dobu byla zaměřená letošní Dějepisná soutěž studentů gymnázií, která slaví čtvrt století. A jubilejní ročník vyhrál tým z Valašských Klobouk.
Ústí nad Labem - Přibližně stovka lidí si našla cestu do kampusu ústecké univerzity na sérii přednášek, které se konaly při příležitosti dne geografických informačních technologií, tzv. GIS Day.
Valašské Meziříčí, Region - Ve které části Valašského Meziříčí lidé rádi tráví volný čas? Kde se cítí dobře, špatně nebo nebezpečně? Otázky zodpovídá pocitová mapa, kterou tvoří obyvatel města a student rozvojových studií Martin Ján.
Brno - Karamelové, marcipánovo-medové, s brusinkami i kokosem. Tyto i další příchutě nabízejí výrobci ručně vyráběných Janáčkových pralinek. „Na začátku nás inspirovaly Mozartovy koule. Řekli jsme si, proč nezkusit Janáčkovy pralinky?" říká spoluvýrobce čokoládové novinky Ondřej Vinkler.
Benešov - Gymnázium Benešov by se mohlo o novou školní budovu začít rozšiřovat už letos. Právě to naznačil při rozhovoru s ředitelem školy Zdeňkem Zahradníčkem krajský hejtman David Rath. Nebojte se, nic podstatného vám neuniklo. To jen Benešovský deník zapátral ve svém archivu a našel informaci, která zazněla při návštěvě tehdejšího středočeského hejtmana v Benešově. Psal se 7. leden 2009. V nové budově umístěné do zadního traktu školy, měla najít místo dominantně moderní tělocvična. Prostor by tam ale byl i pro šatny pro celou školu i učebny a školní informační centrum se žákovskou knihovnou. Dokonce se hovořilo i o školní jídelně.
Hodonínsko – Malé prstíky se hbitě míhají po klávesnici mobilu. Drobné přístroje jsou mezi dětmi oblíbené, ne však už tak u jejich učitelů. Některé školy v okrese neumožňují svým žákům mobily zapínat ani o přestávkách. „O přestávce dovolujeme mít mobil zapnutý jen kvůli telefonátu rodičům," řekl ředitel hodonínské Základní školy Vančurova Zdeněk Šebesta.
Blanensko – Ještě před příchodem adventu začali někteří prodejci na Blanensku nabízet vánoční stromky. Vánoce jsou sice až za měsíc, ale podle Petra Andrleho z Letovic není na co čekat. „S prodejem jsme začali tento týden. Nemyslím si, že je to brzy, za pár dní se přidají všichni. Stromy jsou ve vegetačním klidu, tak je to akorát," míní Andrle.
Jedenáct studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity se právě začíná učit operovat a zašívat rány uvnitř břišní dutiny. Místo pacienta nebo figuríny jim ale k tréninku slouží několik simulátorů umožňujících připodobnění skutečné operaci. Způsobu, jak se studenti medicíny učí operovat, se věnuje další díl seriálu Za zavřenými dveřmi.
Plzeň – Jitka Voráčová měla jako středoškolačka jasný plán. Po maturitě se dostat na medicínu. Přijímačky napoprvé nevyšly, a tak chtěla štěstí zkusit za rok. Nastoupila sice na plzeňskou pedagogickou fakultu, kde se zaměřila na chemii a matematiku, ovšem plánovala odtud odejít.
Brno - Dvě různorodé opery v jednom premiérovém večeru, fraška Mistrová, aneb když Bolševici zrušili Vánoce a filozofická pohádka Malý princ. Dva zdánlivě odlišné příběhy přenesou na jeviště brněnského Divadla na Orlí studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Premiéra dvou krátkých oper v jednom večeru je na programu v sobotu a neděli.
Břeclav – Mírný nárůst dárců zaznamenali v pátek pořadatelé projektu 450 ml Naděje. Celkem přišlo dopoledne na hematologicko-transfúzní oddělení břeclavské nemocnice šestasedmdesát lidí, kteří obětovali 450 mililitrů své krve, dalších jedenáct darovalo plazmu.
Mexiko - V několika tajných hromadných hrobech na jihu Mexika se našla těla 32 lidí a devět hlav. Oznámily to ve čtvrtek úřady ve státě Guerrero, který léta čelí násilí spojenému s působením konkurenčních drogových kartelů.
Praha - Dlouhodobé snahy studentů už brzy vyústí v otevření filmového muzea NaFilM. Nová výstava odstartuje 1. prosince. V Paláci Chicago na Národní třídě bude expozice s názvem „V pohybu: Výstava 2" k vidění až do 31. března 2017. Cílem studentů Katedry filmových studií Univerzity Karlovy je založit muzeum českého filmu, které České republice doposud chybí.
Prostějov - Bezmála čtyřicítka lidí se na náměstí TGM v Prostějově sešla 17. listopadu krátce po osmnácté hodině, aby společně zavzpomínali na listopadové události let 1939 a 1989. Navázali tak na oficiální akci radnice, která se konala na stejném místě těsně předtím. Někteří příchozí zapálili svíce a vedle sochy T. G. Masaryka vytvořili půlkruh.
Zlín - Již 6. ročník Univerzitní olympiády z anglického a německého jazyka se koná v pátek 25. listopadu 2016 v prostorách rektorátu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Aktuálně nejlepšímu cyklokrosaři z Opavska Matěji Lasákovi zatím letošní sezona podle představ úplně nevychází. Po odstoupení v Holých Vrších, kde se jel Toi Toi Cup, už absolvoval další závody.
Benešovsko - Advent začíná a s tím i instalace vánoční výzdoby v ulicích. Na hlavní symbol Vánoc vánoční stromky neopomněla ani velká města na Benešovsku.
Nakupování dárků, rozesílání zásilek či potřeba stihnout zakázky do konce roku. Aby firmy, obchodníci, internetoví prodejci či kurýrní služby tento předvánoční nápor zvládli, přijímají brigádníky.
Boskovice – Není nám lhostejné, jakým způsobem probíhá plánování významných architektonických akcí. Myslíme si, že některé kroky by bylo vhodné dělat profesionálněji. I těmito slovy začíná dopis, který přednedávnem obdržela radnice v Boskovicích od trojice architektů, kteří z města pocházejí. Ti upozorňují na to, že v Boskovicích postrádají ucelenou myšlenku urbanistického a architektonického rozvoje města. „V úvahách o budoucích stavbách nám schází jasně definovaný stavební program. Prezentace projektů na veřejnosti by měla být prvním bodem, díky kterému by se předcházelo mnoha dezinterpretacím," píší ve svém dopisu.
Zlín – Tvrdil, že má psychické a finanční problémy a nedovede se vyrovnat se životem. Přesto u soudu vyplynulo, že se jedná v minulosti o již 18krát trestaného recidivistu. Osmatřicetiletému Kamilu Polínkovi z Otrokovic slušně zaplnila majetková trestná činnost jeho rejstřík.
Chrudim – Střední odborná škola obchodu a služeb v těchto dnech voní Vánoci. Tradičního vánočního čajového pečiva žáci napečou v letošním roce šest tun.
Dobruška - Střední průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií Dobruška získala za rok 2016 v hlasování zaměstnavatelů první místo v kraji.
Ústí n. O. – Gymnázium v Ústí slaví 70 let své existence velkolepě. Učitelé i žáci podzim zasvětili přípravám na tuto významnou událost, a tak již od začátku listopadu nabízí programy pro širokou veřejnost.
Otrokovice – Nejdříve nervy dětí napnuté k prasknutí a plné ruce práce, potom obdivné pohledy porotců a jejich spokojené pomlaskávání. Finále otrokovické školní soutěže MasterChef inspirované stejnojmennou televizní kulinářskou soutěží už zná po středě svého vítěze: je jím dvojice školáků ze 6. A Základní školy T. G. Masaryka Otrokovice. Závěrečné klání ve vaření se navíc konalo přesně ve stejný den, kdy Česko poznalo i letošního televizního vítěze soutěže.
Čáslav - Úřad práce pracoviště Kutná Hora uspořádal ve spolupráci se svazkem obcí Mikroregion Čáslavsko ve čtvrtek 24. listopadu Veletrh zaměstnavatelů a studijních příležitostí v Čáslavi. Na veletrhu, který probíhal ve společenském sálu hotelu Grand Čáslav, byl také představen projekt Cesta pro mladé.
Liberec - Několik kulatých stolů, archy papíru a pestrobarevná lepítka - na první pohled netradiční výbava pro veřejnou diskusi. Právě prostřednictvím lepítek ale v úterý Liberečané na veřejném fóru v libereckých lázních hlasovali o největších problémech města.
Cheb - Pětadvacátý ročník prestižní Dějepisné soutěže studentů gymnázií je tady. Ve čtvrtek zaplní aulu chebské 'ekonomky' ty nejlepší tříčlenné týmy studentů z celé České republiky a Slovenska. Na vypracování testů se tradičně podílejí respektovaní univerzitní profesoři a ani letos tomu nebylo jinak. Letos soutěž navíc zahájí ministryně školství.
Hradec Králové - Již po třinácté se v krajské metropoli sejdou na Mezinárodní lékařské postgraduální konferenci špičkoví odborníci z deseti cizích zemí. Konference začíná již ve čtvrtek a trvá dva dny.
Rakovník - Studenti Gymnázia Zikmunda Wintra účastníky konference Zikmund Winter mezi Prahou a Rakovníkem pozvali k „sobě domů" a v aule gymnázia si pro ně připravili kulturní vystoupení.
Praha - Studenti Univerzity Karlovy budou mít větší možnosti stáží na ministerstvu zahraničí i na některém ze 117 zastupitelských úřadů České republiky v cizině. Cení se hlavně znalost mimoevropských jazyků, ale uplatnění najdou studenti různých oborů. Řekl to státní tajemník ministerstva zahraničí Petr Gajdušek, který dnes s rektorem Univerzity Karelovy Tomášem Zimou podepsal memorandum o spolupráci. Bude se týkat také odborné činnosti univerzity pro ministerstvo nebo spolupráce na vzdělávacích akcích.
Moravská Třebová – Výstava Moravská Třebová za císaře pána, které je od poloviny října k vidění v moravskotřebovském městském muzeu, se v pondělí odpoledne mimořádně otevřela návštěvníkům.