Kreativ

ŠTÍTEK: student

Školáci budou bez sladkostí

Českolipsko - Ve škole už si děti sladkosti nekoupí. Zakazuje jim to takzvaná pamlsková vyhláška ministerstva školství.

OBRAZEM: Sladká Amerika. Brňané mohou přijít ochutnat čokoládu i jiné dobroty

Brno - Mléčná, bílá nebo hořká. S oříšky, sušeným ovocem nebo sušenkami. V brněnské Malé Americe v pátek začal čokoládový festival. Až do neděle si mohou návštěvníci přijít koupit čokoládu, horké nápoje a další sladkosti. „Čokoláda mi vždycky zvedne náladu a tady je to takový malý čokoládový ráj," uvedl návštěvník Jiří Neuman.

Soutěží se o 50 tisíc na maturitní ples

Chrudim – To fakt nevyčistíš! S tímto podtitulem startuje vzdělávací program DOODPADU, druhé kolo soutěže pro střední školy. Dnem vyhlášení tvůrčího klání, na jehož konci si vítězové odnesou 50 tisíc korun na maturitní ples, je 19. listopad, kdy si připomínáme Světový den toalet.

Bezplatné cestování ve slovenských vlacích zaujalo 26.645 Čechů

Bratislava - Do systému bezplatného cestování ve státem dotovaných vlacích na Slovensku se zaregistrovalo více než 26.000 občanů Česka. Tvoří tak nejpočetnější zahraniční skupinu cestujících, kteří se zapojili do projektu přepravy zdarma. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil slovenský státní vlakový dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Mlýn, to je moje velká srdeční záležitost

Hoslovice /ROZHOVOR/ – Středověký jednokolový vodní mlýn v Hoslovicích je fenomén, který jiná památka překoná asi jen velmi těžko. Dýchá z něj atmosféra dávno zašlé poctivé práce, život ve své ryzí podobě a úcta k přírodě. „Kdo ho navštíví a pozná jeho duchovní cenu, už na něj nikdy nezapomene," říká správce mlýnu a „otec" Jaroslav Janout.

Ceny bytů v Brně stále rostou, až na dvojnásobek průměru

Brno - Ceny bytů v Jihomoravském kraji v Brně stále rostou. V listopadu podle statistik serveru Realitymorava.cz vzrostla cena bytu kategorie 2 plus 1 na průměrných 2,847 milionu korun, což znamená dvojnásobek oproti celorepublikovému průměru.

Společný svátek

O všech historických událostech platí, že je lze vyprávět a převyprávět podle vlastního gusta a nějakou dobu trvá, než se v názoru na ně národ sjednotí. Vidíme to i na včerejším svátku dne boje za svobodu a demokracii. Pokud jde o odkaz roku 1939, sdílí ho veřejnost společně. Než budou všichni takto kompletně zajedno i ohledně odkazu listopadu 1989, ještě to těch padesát let potrvá.

Politolog Srb: Mohu s jistotou říci, že před rokem 1989 lépe nebylo

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - 17. listopad je každoročně připomínán jako Den boje za svobodu a demokracii a také jako výročí revoluce v roce 1989. Politolog a prorektor Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře Vladimír Srb pohovořil o tom, jaká byla situace v roce 1989 na Kutnohorsku i o dopadech této události na dnešní dobu.

V centru Prahy zvonily budíky k probuzení občanské společnosti

Praha - Tisícovky lidí při dnešní oslavě výročí začátku pádu socialismu v někdejším Československu rozezněly na pražském Václavském náměstí budíky. Zvuk budíků měl podle pořadatelů happeningu symbolicky probudit ze spánku občanskou společnost. Většina účastníků k tomu použila mobilní telefony, někteří si ale přinesli i budíky klasické.

OBRAZEM: Boskovičtí si připomněli události 17. listopadu. Zapálili svíčky

Boskovice – Sedmnáctý listopad 1989, kdy studentské demonstrace zahájily sametovou revoluci. A také stejný den roku 1939, v průběhu kterého nacistické síly potlačily demonstraci organizovanou hlavně studenty u příležitosti výročí vzniku Československé republiky v roce 1918. Tyto dva historické milníky si ve čtvrtek večer připomněli lidé v Boskovicích u památníku pod kostelem svatého Jakuba na ulici Antonína Trapla.

17. listopad v Přerově: svíčky i petice

Přerov – Na dvě stovky Přerovanů přišly ve čtvrtek vpodvečer položit svíčky a květiny u pamětní desky na náměstí T. G. Masaryka. Někteří z účastníků dorazili v „lepší společnosti"- s papírovými podobiznami Václava Havla a T. G. Masaryka.

Ostravané si v tichosti připomněli 17. listopad

Připomínky Dne boje za svobodu a nezávislost se v Ostravě nesly v poklidném duchu. Pochodu centrem Ostravy se zúčastnilo na pět desítek lidí, pozpěvování na Jiráskově náměstí pak necelá stovka.

Historické zkušenosti musíme předávat dětem, řekl starosta Janata

Třebíč - Hned tři skupiny lidí s lampiony prošly ve čtvrtek Třebíčí. Všechny průvody směřovaly na Karlovo náměstí, kde se před šestou hodinou večerní potkaly. Každý vyšel z jiného města. První z Boroviny, další od Základní školy Týnská a poslední od baziliky.

Klidné oslavy výročí sedmnáctého listopadu v Brně: lidí s lampiony přibylo

Brno /FOTOGALERIE, ANKETA/ – S rozsvícenými svícemi či lampiony si ve čtvrtek Brňané připomínali výročí sedmnáctého listopadu. Ve městě se konaly také demonstrační srazy. Podle strážníků však byly akce klidnější, než obvykle. „Usměrňovali jsme pouze provoz, aby byli účastníci průvodů v bezpečí," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Na brněnské fakultě architektury má pamětní desku bývalý student

Brno – Na brněnské Fakultě architektury VUT ve čtvrtek odhalili pamětní desku bývalému studentovi Pavlu Švandovi, jehož tělo se našlo v říjnu 1981 na dně propasti Macocha. Na přelomu 70. a 80. let se zapojil do aktivit proti komunistickému režimu. Jeho smrt se nikdy nepodařilo jednoznačně vyšetřit, jeho bývalí kamarádi či příbuzní si však myslí, že na ní měla podíl Státní bezpečnost (StB), která se o něho zajímala.

Akce na podporu Miloše Zemana se na Letné účastnilo asi 600 lidí

Praha /FOTOGALERIE/ - V pražských Letenských sadech se ve čtvrtek sešlo zhruba 600 lidí, aby podpořili prezidenta Miloše Zemana a vyjádřili nesouhlas s českou migrační politikou. Kritizovali také premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a další členy vlády, zesnulého prezidenta Václava Havla, intelektuály či studenty. Organizátoři původně po skončení demonstrace plánovali pochod k Úřadu vlády, část z účastníků akce se z Letné vydala k Betlémskému náměstí.

V Praze pokřtili knihu vzpomínek na prezidenta Náš Václav Havel

Praha - Ve výroční den začátku sametové revoluce, která z někdejšího disidenta rychle udělala prezidenta, pokřtili ve čtvrtek v Praze knihu Náš Václav Havel. Obsahuje rozhovory, které se známými osobnostmi české společnosti vedli novináři Jan Dražan a Jan Pergler. Týkaly se především Václava Havla, ale i nejpodstatnějších okamžiků československé a české historie posledního půlstoletí.

Tisíce lidí si na Národní třídě připomínají výročí 17. listopadu

Praha - Tisíce lidí si dnes na Národní třídě připomínají výročí 17. listopadu. Na akci s názvem Korzo Národní, kterou pořádají studenti vysokých škol, se mohou pobavit i poučit o dění v listopadu 1989. Přibližně ve 14:00 na Národní třídu přišel průvod z Albertova, v jehož popředí byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Dechový orchestr Pralinka pak před pamětní deskou zahrál národní hymnu.

Lidé si připomněli podstatu 17. listopadu. Vzpomínalo se na Jana Opletala

Olomouc – Desítky lidí přišly ve čtvrtek k památníku před Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Připomněli si Mezinárodní den studentstva, 27 let od sametové revoluce a památku medika Jana Opletala, rodáka z Nákla na Olomoucku, který podlehl v roce 1939 zraněním při protestu proti nacismu.

Zaplněný Albertov slyšel i nepřímou kritiku Zemana a Babiše

Praha /FOTOGALERIE/ - S poděkováním studentům za jejich angažmá v roce 1989 i kritikou dnešní politiky vystoupili ve čtvrtek řečníci na pražském Albertově. Nepřímou kritiku sklidili prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle bývalého politika a pedagoga Petra Pitharta se lidé nemají nechat rozdělovat kategorizováním a údajnou příslušností k některým uměle vytvořeným skupinám a ve volbách by neměli dávat hlasy namísto stranám firmám.

Zaplněný Albertov slyšel i nepřímou kritiku Zemana a Babiše

Praha /FOTOGALERIE/ - S poděkováním studentům za jejich angažmá v roce 1989 i kritikou dnešní politiky vystoupili ve čtvrtek řečníci na pražském Albertově. Nepřímou kritiku sklidili prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle bývalého politika a pedagoga Petra Pitharta se lidé nemají nechat rozdělovat kategorizováním a údajnou příslušností k některým uměle vytvořeným skupinám a ve volbách by neměli dávat hlasy namísto stranám firmám.

Lidé si u Hlávkovy koleje připomněli oběť studentů z roku 1939

Praha - Desítky lidí, političtí představitelé státu i několik pamětníků dnes u pražské Hlávkovy koleje uctili památku padlých studentů z tragických událostí roku 1939. Připomínal se také listopad 1989, jehož události začaly právě připomínkou zatčení a zavraždění studentů na počátku nacistické okupace a vedly ke svržení komunistického režimu. Památku Jana Opletala a dalších popravených studentů připomněl v hlavním projevu předseda Senátu Milan Štech (ČSSD), podle něhož byli morálním symbolem pro okupovaný národ.

OBRAZEM: Panelová diskuze nejen na téma svoboda

Písek - Sladovna ve spolupráci s Píseckým světem uspořádala v předvečer 17. listopadu panelovou diskuzi, které se zúčastnilo osm hostů – Písečáků a těch, kteří mají k městu vztah.

Zpět do Evropy! Sokolovský „Hyde Park“ zve na živé obrazy

Sokolov - Vše začalo Zahradní slavností v Meditační zahradě na břehu sokolovského rybníka. Skupinka přátel se tu sešla na happeningu k výročí nedožitých 80. narozenin Václava Havla. Vzpomínalo se, diskutovalo, zpívalo a hrálo na kytary. Při deštivém odpoledni vznikl nápad pořádat při státních svátcích nově sokolovský Hyde Park.

Mlýn, to je moje velká srdeční záležitost

Hoslovice /ROZHOVOR/ – Středověký jednokolový vodní mlýn v Hoslovicích je fenomén, který jiná památka překoná asi jen velmi těžko. Dýchá z něj atmosféra dávno zašlé poctivé práce, život ve své ryzí podobě a úcta k přírodě. „Kdo ho navštíví a pozná jeho duchovní cenu, už na něj nikdy nezapomene," říká správce mlýnu a „otec" Jaroslav Janout.

Politolog Srb: Mohu s jistotou říci, že před rokem 1989 lépe nebylo

Kutná Hora J - 17. listopad je každoročně připomínán jako Den boje za svobodu a demokracii a také jako výročí revoluce v roce 1989. Politolog a prorektor Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře Vladimír Srb pohovořil o tom, jaká byla situace v roce 1989 na Kutnohorsku i o dopadech této události na dnešní dobu.

Ostravská MHD příští rok nově: jedna zóna, levnější jízdenky

Bezmála sto milionů přepravených osob. Tolik lidí ročně využije ostravskou MHD. Město a dopravní podnik věří, že spolu s čistějšími, bezpečnějšími a brzy i moderními klimatizovanými vozy počet cestujících už neklesne, naopak do konce roku 2018 by rády viděly opačnou tendenci.

Za svobodu bojovalo plné náměstí

České Budějovice - Letos 17. listopadu to bude už dvacet sedm let, co obyvatelé Českých Budějovic vyrazili na náměstí, které tehdy neslo ještě název Jana Žižky z Trocnova, aby protestovali proti tehdejšímu totalitnímu režimu. Na dění v posledních listopadových dnech zavzpomínal českobudějovický historik Jan Schinko.

Svátek bez skandálu, Zeman zůstal v Lánech

Praha /SLEDOVALI JSME ON-LINE/ - Albertov, odkud se před 27 lety vydal průvod na Národní třídu, se ve čtvrtek vrátil studentům. Místo vajec, Konvičkových protiislamistů a vyhrocených nálad tu zavládl duch solidarity a naděje. Hlavní aktér vášnivých střetů, prezident Miloš Zeman, tentokrát v Praze chyběl. Svátek slavil sám na zámku v Lánech. Na Albertov tak přišli výhradně středoškoláci a vysokoškoláci, aby si poslechli projevy svých zástupců a také rektorů. Zněly výzvy ke slušnosti, kritickému myšlení, debatě a respektu, vlály vlajky České republiky a Evropské unie. „S demokracií není možné se smířit, musí se kultivovat, rozvíjet a neustále povzbuzovat, totéž lze říct o našich hodnotách," uvedl posluchač Právnické fakulty UK Lukáš Kostínek.

Olomoučtí medici si v Nákle připomenuli Jana Opletala

Náklo – U hrobu Jana Opletala v Nákle na Olomoucku se ve středu odpoledne v sychravém počasí sešla desítka lidí z Lékařské fakulty Univerzity Palackého a olomouckého Sokola. I v dešti chtěli uctít osobnost medika, jehož smrt vedla k vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studenstva.

Burza škol představila řadu oborů: strojírenské, potravinářské i výrobu protéz

Prostějov – Zdravotnictví, strojírenství, grafika, zemědělství. Tyto a desítky dalších oborů a podoborů představila prostějovská burza škol, Scholaris. Ve středu na ni do Společenského domu zavítaly stovky žáků a studentů, akce však mířila i na absolventy. Kromě škol se totiž představily i některé firmy. Prim však hrály střední školy a učiliště.

Pamětní deska k listopadu 1989 je nově na průčelí domu na Národní

Praha /FOTOGALERIE/ - Pamětní deska připomínající události z listopadu roku 1989 je středy na jiném místě, než byli lidé po více než čtvrtstoletí zvyklí. Majitel domu na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se rozhodl uzavřít podloubí, ve kterém deska s prsty vztyčenými do vítězného "V" byla umístěna. Nově je osazena na fasádě domu. Právě podloubí ale bylo kritickým místem, kde bylo mnoho studentů 17. listopadu 1989 zbito tehdejší policií.

Svaz "pétépáků" končí s činností, dnes měl poslední sjezd

Praha - Svaz Pomocných technických praporů - Vojenských táborů nucených prací ČR (Svaz PTP) končí kvůli věku svých členů s činností. Dohodli se na tom delegáti dnešního sjezdu svazu, řekl jeho předseda Jan Decker. Už dřív rozhodla o svém rozpuštění česká i moravskoslezská organizace takzvaných pétépáků.

Pákistán nařídil před Erdoganovou návštěvou odchod 450 Turkům

Islámábád - Pákistán nařídil tureckým učitelům ze škol, které jsou údajně spojeny s oponentem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby opustili zemi. Stalo se tak krátce před Erdoganovou návštěvou v Pákistánu, která začíná dnes. Odejít z Pákistánu budou muset jak učitelé, tak příslušníci jejich rodin. Dohromady to představuje zhruba 450 lidí, uvedla agentura Reuters.

Studenti pojedou na Albertov, chystají i lampionový průvod

Brno /INFOGRAFIKA/ - Vyvěsit vlajky nebo zazpívat hymnu? Státní svátek většina Brňanů tráví spíš v soukromí s rodinou. Přesto si výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentstva připomenou i na několika setkáních.