Olomouc /FOTO, VIDEO/– O další dva přírůstky se rozrostla v úterý expozice Leteckého muzea Olomouc. Z Vojenského historického ústavu Praha do Neředína připutoval nadměrný náklad s letouny Iljušin Il-14FG a XL-29 x-003. Oba exponáty jsou rarity.
Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno dnes poprvé v ČR vyšetřili srdeční tepny pacienta postiženého infarktem novou metodou, která přesně určí množství tuku v cévní stěně. Pacientovi při vědomí zavedli přes tepnu na zápěstí katetr, který jim umožnil posoudit stav tepen v srdci. Přístrojů, které jsou schopné takového vyšetření, je podle lékaře Petra Kaly asi sedm na světě. V Brně chtějí odborníci dělat asi 30 podobných vyšetření ročně.
Plzeň – Léto se blíží a ony měly zase hrůzu, že je někdo uvidí v plavkách. Řeč je o třech ženách, které se přihlásily do našeho nového projektu Zhubněte s Deníkem do plavek.
Kouřim - Kolínští hasiči získali díky švýcarské biotechnické společnosti Lonza, která má pobočku v Kouřimi, špičkové čerpadlo na nebezpečné látky s příslušenstvím v hodnotě téměř 100 tisíc korun.
Hořice - Vestibul Biografu Na Špici dozná změn. Provozovatel Pavel Moravec informoval městskou radu, že chce zpříjemnit vstup do budovy. Ta záměr vzala na vědomí.
Praha /VIDEO/ – Okouzlení novými technologiemi na stříbrném plátně pokračuje. Americká novinka z dílny režiséra Josepha Kosinského Nevědomí vstupuje v úterý do kin IMAX a je po bondovce Skyfall dalším snímkem, který ve velkoformátových kinech ukáže o plných 26% více z natočeného obrazu.
Mladá Boleslav - Letošní úklid Mladé Boleslavi se od předešlých let podstatně liší, nebo by alespoň měl. Firma Compag, která má údržbu města na starosti, totiž mezi své komptence přibrala kromě klasického úklidu i drobné opravy a údržbu chodníků, silnic a dalších veřejných prostor
Londýn/Praha - Na projektu výzkumného laserového centra HiLASE v České republice se budou významně podílet britští vědci, kteří zde získali kontrakt ve výši deseti milionů liber (více než 300 milionů korun). Napsal o tom britský odborný týdeník Times Higher Education. Centrum HiLASE vznikne v Dolních Břežanech u Prahy a je partnerským projektem superlaseru ELI, který se staví na stejném místě.
Nejdek - Laserové pájení, svařovací roboty, vibrační svařování plastů, zalévací technologie pro zatěsnění důležitých oblastí výrobků a další špičkové technologie pro analýzy procesu a výrobku jako například rentgenová analýza spojů, to jsou technologie pro kosmická plavidla stejně jako pro výrobu autodílů.
Orlickoústecko – Denně poslouchám v rozhlase, vidím i v televizi, o stavu našich silnic. Když vystoupí nějaký vedoucí okresních či krajských silničních správ, vždy si stěžuje na nedostatek peněz a zase o nedostatku peněz.
Mostecko - Evropská unie dává dvě možnosti: Modernizovat nebo zavřít. Nyní by mělo být zřejmé, zda teplárny budou investovat do modernizace. Jak je na tom komořanská teplárna United Energy? A jaký je pohled na problematiku ze strany těžařů?
Praha – Některé městské části v Praze využívají ke své propagaci kromě vlastního tiskového oddělení i externí public relations (PR) agentury. Někde jsou externisté najímáni pouze na propagaci jednotlivých akcí, jinde se rozhodli jít cestou outsourcingu tiskové oddělení pak netvoří zaměstnanci úřadu, ale najatá firma. Podle oslovených městských částí jsou najaté reklamní agentury profesionálnější a často levnější než vlastní zaměstnanci.
Lučice, Chlumec nad Cidlinou /FOTOGALERIE/ - Novou robotickou linku na výrobu šachtových den, skruží a kónusů uvedli ve čtvrtek do provozu ve firmě BEST v průmyslové zóně Lučice, místní části Chlumce nad Cidlinou. Jak uvedl předseda představenstva společnosti Tomáš Březina, je to druhá linka, kterou firma vlastní.
Sokolovsko - Skupina ČEZ připravuje investice, které by umožnily výrobu tepla v Elektrárně Tisová na Sokolovsku i po roce 2020, kdy by teoreticky měly skončit dodávky uhlí. Do té doby chce do technologií investovat zhruba jednu miliardu korun.
Mladá Boleslav - Kromě klasického úklidu a údržby letos v Mladé Boleslavi používají také účinnější metodu na opravy zdejších děravých silnic. Vydrží opravdu déle?
Lučice, Chlumec nad Cidlinou /FOTOGALERIE/ - Novou robotickou linku na výrobu šachtových den, skruží a kónusů uvedli ve čtvrtek do provozu ve firmě BEST v průmyslové zóně Lučice, místní části Chlumce nad Cidlinou. Jak uvedl předseda představenstva společnosti Tomáš Březina, je to druhá linka, kterou firma vlastní.
Nový Bor - Co spojuje Českou národní banku a město Nový Bor? Je to zvláštní cena ministra vnitra za přínos k rozvoji informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě.
Louny - Technologie využívá k čištění vody běžných procesů probíhajících v přírodě. Voda se čistí skutečnými kořeny rostlin. Pro tyto účely se vybuduje něco jako umělý mokřad.
Zlín - V co nejkratším čase, bezbolestně a s co nejkratší dobou rekonvalescence pacienta. Hlavní zásady zlínské oční kliniki Geminni, která pro další pohodlí pacientů otevřela nové patro kliniky.
Nový Bor - Co spojuje Českou národní banku a město Nový Bor? Je to zvláštní cena ministra vnitra za přínos k rozvoji informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě.
Kyjov - Jedno z nejstarších řemesel kovářství představí nová výstava v kyjovském Vlastivědném muzeu. „Říká se, že základní řemesla pro budování lidských sídel jsou tři: kovářství, tesařství a kamenictví. Avšak i tesař a kameník si museli pro nástroje přijít ke kováři. Zpracovávání železné rudy a následné výrobky ze železa jsou jedním ze základních hledisek nahlížení na vyspělost civilizací," říká konzervátor Vlastivědného muzea Kyjov Václav Pěnčík.
Sokolovsko - Skupina ČEZ připravuje investice, které by umožnily výrobu tepla v Elektrárně Tisová na Sokolovsku i po roce 2020, kdy by teoreticky měly skončit dodávky uhlí. Do té doby chce do technologií investovat zhruba jednu miliardu korun, informoval ČTK generální ředitel společnosti ČEZ Teplárenská Vladimír Gult.
Společnost Sony oznámila dvě nové hry ze série Invizimals, které letos vyjdou v digitální podobě pro konzole PlayStation 3 a handheldy PlayStation Vita. Hry Invizimals: The Alliance pro PS Vita a Invizimals: The Lost Kingdom pro PS3 přinesou úžasná nová dobrodružství.
Praha /ROZHOVOR/ - Automatizovaný přepis mluveného slova už dávno není jen hudbou budoucnosti. Výzkum této „zázračné" technologie začal v 80. letech 20. století a žene se vpřed mílovými kroky. Jaké jsou přednosti i úskalí počítačových programů, které umožňují vidět mluvené slovo na obrazovce počítače, aniž by ruce běhaly po klávesnici? Nejen o tom jsme si povídali s Petrem Herianem, ředitelem pražské společnosti Newton Technologies.
Ústí n. O. – Ve středu začal v prostorách ústeckého kulturního domu dvoudenní veletrh Stavíme, bydlíme. Dvě otázky jsme položili manažerce výstavy Daniele Nevtípilové.
Bystřice nad Pernštejnem – Na odborný seminář s názvem Vodárenská nádrž Vír jako zdroj povrchové vody pro vodárenské soustavy zve bystřická radnice. Uskuteční se zítra od půl deváté v kulturním domě a podle bystřického starosty Karla Pačisky se může kromě pozvaných hostů dostavit i veřejnost, kterou zajímá, jak to bude dál s přehradou ve Víru.
Praha - Věštění z ruky je staré snad jako lidstvo samo. I když mnozí mohou namítnout, že jde jen o fantazii a dobrý marketing věštkyň, jisté je, že lidská ruka je jedinečná a dvě stejné se mezi obyvateli zeměkoule nenajdou.
Sedlčany - Společnost Mediterra, která provozuje v Sedlčanech na Příbramsku městskou nemocnici, má uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami na pět let. Na jedné straně to skýtá pro obyvatele regionu záruku a jistotu ve zdravotní péči, nicméně chirurgické oddělení je nově změněno na jednodenní chirurgii.
Společnost Mediterra zaslala reakci na článek „Nové smlouvy s pojišťovnami znemožňují provádět v nemocnici akutní operace", zveřejněný dne 8. dubna 2013 v Příbramském deníku.
Neratovice – Spolana Neratovice sice povolení na prodloužení používání rtuti při výrobě chloru nedostala, její vedení se však nevzdává a proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu se odvolalo. Konečný verdikt tak bude muset vydat ministerstvo životního prostředí.
Studénka - Zachování tří set osmdesáti pracovních míst. To je výsledek reorganizace firmy MSV Metal Studénka, která patří k předním výrobcům železničních výkovků.
Hlinsko - Mlékárna Hlinsko plánuje letos ziskové hospodaření v desítkách milionů korun. Loni uvedla na trh nové výrobky a s novinkami počítá i letos. V loňském roce byl tradiční podnik ztrátový, řekl generální ředitel Jiří Tvrdík. Mlékárna patří od konce roku 2011 společnosti Agrofert Holding.
Většina českých domácností má jeden televizor s klasickou skleněnou obrazovkou a standardním rozlišením. Na tradiční přijímače se postupně dotahují zařízení s technologií LCD, o něco méně jsou používány obrazovky plazmové či LED. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch a Asociace televizních organizací (ATO) provedeného v loňském roce.
Washington /ANIMACE/ – Chemikům se podařilo přijít na způsob, jak omezit tuky v čokoládě tak, aby neztratila svou charakteristickou jemnou chuť. Americká chemická společnost, která o novince pocházející z Británie informovala, tvrdí, že základem úspěchu je želatina používaná v potravinářství.
Praha - Platit účet kartou místo hotovosti dnes už není ničím neobvyklým. Stále častěji lze však v obchodech narazit i na takzvané bezkontaktní platby. A to je novinka.
Vývojářský tým ze studia MekTek představil svou novou hru. Jde o mech akci Heavy Gear Assault, která využije novou technologii Unreal Engine 4 od Epic Games. Na titulu prozatím pracují dva měsíce.
Neratovice – Spolana Neratovice sice povolení na prodloužení používání rtuti při výrobě chloru nedostala, její vedení se však nevzdává a proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu se odvolalo. Konečný verdikt tak bude muset vydat ministerstvo životního prostředí.
Studénka - Zachování tří set osmdesáti pracovních míst. To je výsledek reorganizace firmy MSV Metal Studénka, která patří k předním výrobcům železničních výkovků.
Praha - Většina českých domácností má jeden televizor s klasickou skleněnou obrazovkou a standardním rozlišením. Na tradiční přijímače se postupně dotahují zařízení s technologií LCD, o něco méně jsou používány obrazovky plazmové či LED. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch a Asociace televizních organizací (ATO) provedeného v loňském roce.
JIŘÍVÁCLAVÍKvyšetřovatel rychnovských hasičů
V životě dětí hrají bohužel knihy a knihovny většinou druhé housle. Prioritou jsou po ně neosobní, chladné počítačové technologie, kterým je dnes velice těžké konkurovat. Sebeaktivnější knihovnice sama mnoho nezmůže, pokud nepomůže rodina a v dítěti v tu pravou chvíli, nezasadí ono knihomolské semínko. Naše knihovnice je akční žena, plná elánu a nadšení, ale i tak na akce v knihovně chodí mizivé procento častolovických dětí, což je určitě škoda. Buďme ale rádi za každého čtenáře a nepolevujme v boji o jeho přízeň! I když je ten boj poněkud donkichotský.Verdikt: SPÍŠE NE