Kreativ

ŠTÍTEK: technologie

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě

Divadlo Antonína Dvořáka modernizuje jeviště za 90 milionů korun

V Divadle Antonína Dvořáka začala kompletní modernizace jevištních technologií za bezmála 90 milionů korun. Všechny tahy, tedy zařízení umožňující zvedat či spouštět například kulisy, budou motorové a řízené počítačem. V divadle tak končí éra jejich ručního tahání.

V sokolovské chemičce Synthomer a.s. technologická odstávka, během níž došlo k výměně a vyčištění klíčové součásti výroby akrylových monomerů, oxidačního reaktoru.

Sokolovská chemička zavedla nový postup pro čištění oxidačního reaktoru

V sokolovské chemičce Synthomer a.s. proběhla v červnu 2025 technologická odstávka, během níž došlo k výměně a vyčištění klíčové součásti výroby akrylových monomerů, oxidačního reaktoru. Tento proces, prováděný jednou za čtyři roky, letos poprvé využil inovativní strojovou technologii, díky níž se celý postup významně zrychlil a zpřesnil.

Ilustrační foto z předchozích ročníků.

UniverCity Ostrava!!! Stage města, univerzit a inspirace na Colours of Ostrava

Během letošního festivalu Colours of Ostrava se Ostrava opět představí jako město vzdělané, kreativní a inspirativní. V prostoru mezinárodního diskusního fóra Meltingpot vznikne unikátní společná stage UniverCity Ostrava!!!, za kterou stojí město Ostrava, Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Sídlo a výrobna společnosti Semix Pluso v Oticích.

Otická firma Semix Pluso investuje 60 milionů Kč do linky na fermentaci zeleniny

Společnost Semix Pluso z Otic na Opavsku, která vyrábí cereální a funkční potraviny, investuje 60 milionů korun do nové linky na fermentaci neboli kvašení zeleniny. Investice jí umožní rozšířit produktové portfolio a zvýšit kapacitu výroby. ČTK to řekl ředitel a jednatel společnosti Semix Pluso Michal Čižmár.

Společnost testuje nové technologie včetně robotického psa.

Roboti na Chomutovsku nahrazují lidi. Humanoidní pomocníci už klepou na dveře

Když nedávno otevírali nové logistické centrum firmy HOPI v průmyslové zóně ve Vrskmani, vítal příchozí robotický pes. Běhal, poskakoval, chvílemi se krčil. Futuristický zážitek završil moment, kdy při slavnostním přestřižení pásky přiklusal s krabicí nůžek na zádech. Nebyl tam jen pro pobavení.

Parním vlakem do Litomyšle již 19. července

Parní vlak vyrazí do Litomyšle, nostalgická jízda láká fanoušky železnice

Milovníci železniční nostalgie se mohou těšit na jedinečný zážitek – historický parní expres vyrazí na trasu z Dolní Lipky do Litomyšle. Tato speciální jízda, organizovaná Pardubickým krajem a Muzeem starých strojů a technologií, nabídne cestujícím možnost vrátit se v čase a zažít kouzlo parní dopravy.

Gymnázium Kroměříž. Ilustrační foto

Čtyři střední školy ve Zlínském kraji využijí k výuce virtuální realitu

Čtyři střední školy ve Zlínském kraji využijí k výuce virtuální realitu a 5G sítě. Umožní jim to několikamilionová dotace z Národního plánu obnovy. Nových technologií se ještě letos dočkají studenti a vyučující na Gymnáziu Kroměříž, Gymnáziu Františka Palackého Valašské Meziříčí, Střední odborné škole a Gymnáziu Staré Město a Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Zlín.

Technologie, které zachraňují a zvyšují kvalitu života

Kraj má ambice stát se významným centrem testování a zavádění autonomní mobility

Na budoucnost dopravy a technologií se zaměřuje český pavilon na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Od 8. do 10. července bude Český národní pavilon hostit byznysový program Týdne autonomních technologií. Ten probíhá pod záštitou Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje. Program slavnostně zahájí ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek a generální komisař české účasti Ondřej Soška.

Dron se ve vnitřních prostorách dokáže samostatně orientovat a vyhodnocovat stav zařízení bez „lidské“ obsluhy i podpory satelitní navigace.

V Jaderné elektrárně Temelín testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně energetici zkouší využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách. Dron se v tomto případě dokáže samostatně orientovat a vyhodnocovat stav zařízení bez „lidské“ obsluhy i podpory satelitní navigace.

BMW Automatizovaný asistent řazení (ASA)

Motorky bez spojky? Nové technologie mění způsob řazení a přinášejí pohodlí

Pokud vynecháme skútry s variátorem, je systém řazení u motocyklů už dlouhou dobu víceméně neměnný. Spojku ovládáme levou rukou, zatímco řazení probíhá pomocí páčky u levé nohy – jejím pohybem nahoru nebo dolů měníme převodové stupně v sekvenční převodovce, kterou ovládá řadicí váleček. V posledních letech se však stále častěji objevují technologie, které ovládání spojky a řazení výrazně usnadňují, nebo jej dokonce zcela nahrazují. Podívejme se blíže na moderní alternativy k tradičnímu řazení na motorkách.

Ilustrační foto

Wi-Fi ve vlaku bez výpadků? Pomoci má Starlink od Elona Muska

Cestující ve vybraných vlacích Českých drah se nově mohou připojit k internetu díky síti Starlink americké společnosti SpaceX. První jednotka InterPanter s touto technologií už jezdí na tratích z Brna do Prahy i Olomouce. Testovací provoz potrvá tři měsíce a má prověřit, zda satelitní připojení může nahradit slabé pokrytí mobilními sítěmi v méně dostupných lokalitách.

Rekonstrukce technologie a bazénu Neptunovy kašny se protáhne do poloviny září.

Do krnovské kašny s Neptunem se vrátí život

Ještě jedna letní sezona bude v centru Krnova u Švédské zdi bez zurčící kašny s Neptunem. Rekonstrukce technologie a bazénu, která začala v roce 2022, se protáhne do poloviny září. Náklady na opravu, které se v současnosti aktualizují, by se měly pohybovat kolem pěti milionů korun.

Ilustrační foto

Bez výpadků a zdarma. České dráhy zkoušejí internet ze satelitu

Cestující ve vybraných spojích Českých drah se nově připojí k internetu i v místech, kde běžný signál často vypadává. První vlaková jednotka InterPanter dostala satelitní internet Starlink od SpaceX. Testování technologie, která má zásadně zlepšit konektivitu na železnici, potrvá tři měsíce.

Opavský OSTROJ roste nyní i díky novému webu. Ilustrační foto.

Opavskému Ostroji vzrostly loni tržby skoro o 13 procent a dostal se do zisku

Opavskému strojírenskému podniku Ostroj vzrostly loni tržby meziročně o 159,6 milionu, tedy skoro o 13 procent, na 1,41 miliardy korun. Z předloňské ztráty 92,3 milionu korun se firma dostala do čistého zisku, který činil 6,9 milionu korun. Rok 2024 byl pro Ostroj plný výzev a zavádění inovací a nových výrobků v nových zákaznických segmentech. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.

Konec ručního tahání kulis v ostravském Divadle Ant. Dvořáka.

V Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě se za 90 milionů Kč modernizují technologie

V Divadle Antonína Dvořáka (DAD) v Ostravě začala kompletní modernizace horních jevištních technologií téměř za 90 milionů korun. Díky digitalizaci tahových jednotek a jejich řízení skončí v divadle ruční tahání kulis - všechny tahy budou motorové a řízené počítačem. Rekonstrukční práce zaberou více než čtyři měsíce, divadlo je uzavřené do konce října. Novinářům to sdělila mluvčí Národního divadla moravskoslezského Šárka Swiderová.

Michal Pitek, šéfkuchař a zakladatel podniku Wildcook, se vydal na cestu plnou kulinářských výzev a úspěchů.

V gastru chybí lidé, říká majitel podniku Wildcook. Do Lípy ho přivedla láska

/FOTO, VIDEO/ Michal Pitek, šéfkuchař a zakladatel českolipského gastropodniku Wildcook, se vydal na cestu plnou kulinářských výzev a úspěchů. Jeho příběh začíná v Chomutově, pokračuje přes prestižní catering v Praze a vrcholí v České Lípě, kde jeho podnikání čelilo už mnoha zkouškám. Dnes se Pitek zaměřuje na catering a zážitkovou gastronomii, přičemž klade důraz na poctivé suroviny a inovativní technologie. Jak se mu podařilo překonat překážky a co ho motivuje k dalšímu růstu?

Elektromobil vybavený kamerami pro kontroly parkování už jezdí například v Chomutově.

Parkovací metla má v Hradci úřadovat od září, jinde se pokuty zvýšily i 6krát

Bič na neplatiče parkovného se blíží. V nejbližších dnech začne městská policie v ulicích Hradce Králové testovat CamCar, tedy auto, které automaticky a velmi účinně kontroluje placené parkování. Ve městech, kde kamerové vozy zavedli, přinesla novinka několikanásobné zvýšení pokut za parkování. Technologie by ale do budoucna mohla dávat nejen pokuty za nezaplacené stání.

Areál jezera Most ve středu 25. června kolem 19. hodiny. Většina míst na hlavním parkovišti je plná, a to ještě nezačaly školní prázdniny.

Je plno, dál nesmíš. Dopravu u jezera Most má řídit vjezdový terminál s blokací

Město Most vyhlásilo veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace pro optimalizaci dopravní obsluhy u jezera Most. Důvodem je neudržitelný automobilový boom v hlavní rekreační zóně zejména během letní sezóny. Projekt umožní městu získat stavební povolení pro vybudování systému automatické správy parkoviště, který by příjezd k centrální pláži reguloval podle počtu obsazených stání. Investice se odhaduje na pět milionů korun. Novinka, která má zajistit bezpečný a plynulý dopravní provoz, by mohla fungovat od příští sezóny. Variantní řešení připouští možnost zpoplatnění parkování.

Mark Zuckerberg

Zuckerberg plánuje vytvořit superinteligenci. Bude výkonnější než lidský mozek

O vznik takzvané superinteligence aktuálně usiluje miliardář Mark Zuckerberg, který je zakladatelem společnosti Meta, pod níž spadají Facebook, Instagram a další aplikace. Cílem je vyvinout technologii schopnou překonat lidský mozek. Technologický gigant investoval miliardy dolarů do startupů zabývajících se umělou inteligencí i proto, aby získal klíčové lidi schopné vést vývoj ambiciózního projektu.

Čínský bojový letoun J-35

Čínská špionáž jede naplno. Peking začal prodávat klon americké F-35

O čínské průmyslové špionáži se toho namluvilo za poslední desítky let mnoho. Velkou kauzou byl i únik dat z vývoje moderního amerického letounu F-35. Není zřejmě náhoda, že nový čínský bojový letoun J-35 je svému americkému protějšku velmi podobný. Čína přitom nyní začíná svoji „F-35“ vyvážet.

KWAK v Decathlonu

Spacáky s nanomembránou z Liberce dobývají velký řetězec a mění svět outdooru

Technologie z Technické univerzity v Liberci (TUL) se prosazují na světovém trhu. Spacáky s unikátní nanomembránou vyvinutou na Fakultě textilní TUL se nově objeví v nabídce řetězce Decathlon, největšího světového prodejce sportovního vybavení. Kromě samotného výrobku se v prodejnách představí i prezentační stojany z recyklovaného textilu, další výsledek výzkumu libereckých odborníků.

Ne každý je připravený skončit se sociálními sítěmi nebo s kouřením ze dne na den. Ale i malá změna v návycích, může odstartovat změnu.

VIDEOANKETA: Jak sociální a technologický tlak ovlivňuje mužské zdraví

Být neustále k dispozici, okamžitě reagovat, neztrácet čas. Vypadá to jako efektivita, ale často jde jen o novou formu stresu. V době chytrých telefonů a všudypřítomného online světa žijeme pod neustálým dohledem. Společnost nás žene kupředu, technologie drží v pohotovosti. Ale kdy jste naposledy opravdu vypnuli?

Technologie čištění vod z TUL.

Technologie čištění vody z liberecké univerzity uspěla v LIFE Awards 2025

Technologie čištění vody, kterou vyvinuli vědci Technické univerzity v Liberci ve spolupráci se zahraničními partnery, uspěla v soutěži LIFE Awards 2025. Technologie, která umí téměř se stoprocentní účinností vyčistit toxické vody vytékající ze skládek, zvítězila v kategorii oběhové hospodářství a kvalita života. Projekt se ucházel také o cenu publika, ta mu ale těsně unikla, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Speciální granule vyrobené z odpadní biomasy dokážou zadržet až několikanásobně více vody než běžné substráty.

Český vynález zadrží déle vodu v trávníku, otestovali jej pod tramvajemi v Mostě

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova se stal součástí ambiciózního výzkumného projektu, který může změnit způsob, jakým města pečují o zeleň v tramvajových pásech. Inovativní technologie využívá speciální granule vyrobené z odpadní biomasy, které dokážou zadržet až několikanásobně více vody než běžné substráty.

Spolupráce s akademiky českobudějovické VŠTE má společnosti Hettich ČR snížit výrobní náklady a posílit její pozici na trhu.

Průmyslový výzkum na VŠTE přináší firmám značné úspory

Kratší cyklus tlakového lití, tedy i méně spotřebované energie a materiálů při výrobě odlitků ze zinkových slitin, přinese společnosti Hettich ČR společný výzkum s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE). Ta nyní experimentálně vyvíjí zdokonalenou technologii forem, která firmě ročně uspoří 15 až 20 procent nákladů.

Tiskové konference k výstavbě nových bloků JE Dukovany se zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (uprostřed).

Nové bloky pro Dukovany. Firmy řeší vrty i vodu, hlad je po lidech s kvalifikací

/VIDEO/ Výstavba nových bloků JE Dukovany už je potvrzená. Pro Třebíčsko to znamená příležitosti pro místní firmy. Zároveň je ale už nyní jasné, že provoz nové elektrárny souběžně s tou stávající bude obrovskou zátěží pro řeku Jihlavu, která dodává vodu do chladicích věží. Na místě tak budou instalovány zajímavé technologie. Vzniknou i speciální vrty.

Tomáš Götthans z VUT Brno.

Expert: Evropa posiluje autonomii v kosmonautice. Zajistí si přístup do vesmíru

O vyslání orbitálních raket do vesmíru přímo z kontinentu se v poslední době snaží Evropané. Do konce letošního roku mohou společnosti spolupracující s Evropskou kosmickou agenturou uskutečnit nejméně tři další starty. „Tento krok zajistí Evropě nezávislý a trvalý přístup do kosmu,“ vysvětluje v rozhovoru Deníku Tomáš Götthans z Vysokého učení technického v Brně, kde se mimo jiné věnuje oboru vesmírných studií. Rovněž popisuje, kde všude evropské orgány plánují vybudovat kosmodromy, a proč se to netýká Česka.

Strahovský tunel. Také zde měření údajně poukázalo na zásadní problém.

Strahovský tunel se promění ve velkém. Modernizace bude stát osm miliard korun

Rekonstrukce Strahovského tunelu, klíčové dopravní tepny Prahy, vstupuje do nové fáze. Projektanti dokončili první fázi příprav, která zahrnovala například přezkum dokumentace a návrh finálního řešení projektu. Očekává se, že nákladná přestavba, která by měla začít v letech 2028 až 2029, zajistí tunelu provozní životnost na dalších 25 let.

Tietoevry spojilo ženy v technologiích na SheTech Summitu.

Tietoevry spojilo ženy v technologiích na SheTech Summitu v Ostravě

Ve středu 4. června se multifunkční hala Gong proměnila v místo setkání žen se zájmem o byznys a technologie. První ročník SheTech Summitu přilákal úspěšné vědkyně, pedagožky, podnikatelky i další odbornice z mnoha různých oblastí. Diskutovalo se o umělé inteligenci, digitalizaci, inovacích, mentálním zdraví i o zastoupení žen v IT. Akce potvrdila, že dveře technologického světa jsou jim v Ostravě otevřené.

Kamerový systém městské policie. Ilustrační foto

Děčín si posvítí na dopravu i bezpečnost, pomohou s tím moderní technologie

Velký technologický skok chystá děčínská městská policie. Ta zapojí do monitorování dění ve městě automatizované systémy, které výrazně usnadní a hlavně urychlí práci. Nové kamery budou například schopny samy sledovat problémové auto nebo člověka. Do ulic pak vyjede speciální vozidlo dohlížející na placení parkovného pomocí technologií umístěných na střeše.

Takto vypadá nelegálně navezený odpad v areálu v Křižanovicích u Bučovic. Většina pochází z Itálie.

Odpad z Křižanovic zpět do ciziny? Plán s linkou platí, dušuje se podnikatel

/FOTO, VIDEO/ Odpad z ciziny tu nechceme. Jak skončí policejní vyšetřování, budeme jednat o jeho transportu zpět do zahraničí. Takový postoj zaujal ministr životního prostředí Petr Hladík ke kauze nelegálně dovozeného textilního, automotive odpadu a plastů do Křižanovic u Bučovic. Většina pochází z Itálie. Stalo se tak po nedávném setkání v Římě s jeho s italským protějškem Gilbertem Pichetto Fratinem v Římě, o kterém informoval sever Novinky.