V době covidové pandemie v Česku odborníci poprvé důrazně varovali, že děti a teenageři mohou být závislí na digitálních technologiích. Mobily a počítače jim mnohdy zůstaly jako jediná volnočasová aktivita. Od té doby obavy rostou. Nyní však odborníci říkají, že dnes se online aplikacím už nelze vyhnout. Jde tedy aspoň o to, naučit se je zdravě používat.
Odhalit přetížené kamiony na silnicích ve Zlínském kraji pomůže nová technologie, kterou vyvíjí ve spolupráci s olomouckou univerzitou společnost Tenzováhy. Zlínský kraj jí k tomu poskytne prostory na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově, kde už toto měření firma provádí.
/ANALÝZA/ Tradiční evropské koloniální mocnosti Francie a Velká Británie po 2. světové válce a během dekolonizace v 60. letech ztratily velkou část své mezinárodní síly. Snaží se však nadále mohutně investovat zejména do svých námořnictev, aby zůstaly přítomné i v odlehlých končinách. Nejčerstvější aktivitou na této scéně je chystání francouzské letadlové lodě nové generace.
Plzeňské městské dopravní podniky budou používat světovou technologii, která má zajistit komunikaci mezi vozy MHD, záchranných složek, světelnou signalizací křižovatek a postupně i osobními automobily v reálném čase a umožní tak například varování před nebezpečím, optimalizaci tras nebo koordinaci mezi vozidly a semafory. Název novinky zní Kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS).
Sokolovské kluziště na náměstí Budovatelů navštěvuje v právě probíhající zimní sezoně mnohem více návštěvníků než vloni. Důvod je prostý. Velkým tahákem pro návštěvníky se totiž stala půjčovna bruslí, která zde před rokem chyběla. Povrch je ze speciálního materiálu, a lze ho využívat prakticky celý rok. To však zatím Sokolov neplánuje a vyznavači venkovního bruslení na náměstí mají šanci do začátku března. Poté se kluziště rozebere a odveze do skaldu technických služeb.
Třinecké železárny investují miliardu eur, tedy v přepočtu zhruba 25 miliard korun, do technologií na ekologickou výrobu oceli. Největší část investice bude směřovat na vybudování nové elektrické obloukové pece, která nahradí výrobu v jedné ze dvou vysokých pecí na uhlí, jejíž provoz firma ukončí.
V areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) začala výstavba laboratoří a polygonu pro testování chytrých aut i mobilních robotů. Vybudování zázemí bude stát přes 100 milionů korun. Nová budova bude sloužit zhruba pěti desítkám vědců, kteří se věnují výzkumu a experimentálnímu vývoji automatizovaného řízení vozidel, systémů pro e-mobilitu a informačních a komunikačních technologií pro průmysl s využitím umělé inteligence a strojového učení. Pro ČTK to řekla mluvčí univerzity Petra Halíková.
Jazykový model s umělou inteligencí (AI) DeepSeek je trendem posledního týdne. Čínský bezplatný chatbot se během chvíle stal nejstahovanější aplikací na různých zařízeních a také ovlivnil finanční trhy. Podle expertů však představuje riziko pro soukromí uživatelů, jelikož mu to umožňuje i samotný čínský zákon. Deník připravil přehled otázek a odpovědí, které poskytují všechny důležité informace o technologickém fenoménu.
Jablonecká pobočka ZF Automotive Czech s.r.o. oslavila významný milník s výrobou 50 milionů elektrických parkovacích brzd. Tento úspěch podtrhuje technologickou vyspělost a globální význam závodu, který přispívá k pokročilé integraci brzdových systémů v moderních vozidlech.
Jablonecký magistrát zahajuje výběrové řízení na rekonstrukci kuchyně ZŠ Pasířská, která zahrnuje modernizaci technologií a stavební úpravy. Projekt za téměř 27 milionů korun má být dokončen do září. Cílem je zlepšit zázemí pro přípravu jídel pro 600 strávníků denně.
Oprava liberecké přehrady si vyžádala navýšení nákladů o 25 milionů korun. Důvodem jsou dodatečné práce, které nebyly součástí původní projektové dokumentace, a komplikace při injektování podloží. Stavba by měla být dokončena na konci roku 2025, pokud nenastanou další neočekávané komplikace. Informovala o tom mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.
Přesnost na milimetry, všude stavební materiál i nová okna. Bazén ve Svitavách je aktuálně jedno velké staveniště. Dělníci pracují jak ve velké bazénové hale, tak také v suterénu, kde se nachází prostory pro veškeré technologie, nebo v budoucím wellnessu. „Konstrukce objektu skrývala nepříjemná překvapení, ale stavba pokračuje podle harmonogramu. Hotovo má být do 13. července,“ říká projektový manažer stavební společnosti VCES Martin Kryštof. Stavaři začali s celkovou rekonstrukcí plaveckého bazénu ve Svitavách přesně před rokem.
Mobilní operátor T-Mobile společně s odborníky na bezpilotní letectví vyvinul technologii na šíření mobilního signálu vysílačem na bezpilotním dronu. Lze ji využít například při živelních pohromách, kdy nastává výpadek pokrytí sítě. A také například při komerčních akcích v místech, která jsou signálem špatně pokrytá. Technologii chce T-Mobile premiérově vyzkoušet na Jizerské padesátce. Jde o první projekt tohoto druhu v Evropě, řekli ve středu zástupci společnosti novinářům.
/ROZHOVOR/ Už víc než rok trvá stavba nové multifunkční haly, která vzniká na brněnském výstavišti. A ještě víc než rok budou práce pokračovat. Po dokončení to bude druhá největší aréna v České republice. Hotovo má být v létě 2026. Předseda představenstva společnosti Arena Brno, která halu bude provozovat, Petr Kratochvíl v rozhovoru přiblížil aktuální stav stavby a prozradil i některé detaily k nové hale. „Řešíme aktuálně i smluvní vztah mezi Kometou a Arenou Brno," řekl Kratochvíl.
Na nových úsecích dálnice D4 na trase Písek - Praha začaly ve středu 22. ledna v ostrém provozu fungovat systémy vysokorychlostního vážení a úsekového měření rychlosti. Plnohodnotné využití obou bezpečnostních prvků umožnilo souhlasné stanovisko dopravní policie, která posuzovala metodiku nasazení instalovaných technologií a je za měření rychlosti ze zákona odpovědná.
Rekonstrukce plaveckého bazénu v Aši je v plném proudu. Oblíbené sportovní zařízení prochází kompletní modernizací, která zahrnuje nové technologie a úpravy celého objektu. Projekt si klade za cíl nejen zlepšení komfortu pro návštěvníky, ale také zvýšení energetické efektivity.
Na nových úsecích dálnice D4 začaly od středy 22. ledna v ostrém provozu fungovat systémy vysokorychlostního vážení a úsekového měření rychlosti. Na D4 je v každém směru osm úseků, v nichž jsou instalovány technologie pro měření rychlosti.
Automobilové novinářky z celého světa volí své „nej“ auto už po patnácté. Přestože na definitivního vítěze ankety Světové ženské auto roku 2025 si musíme počkat až do 6. března, už teď známe tu nejzajímavější část - šampiony jednotlivých kategorií: nejlepší městské auto, nejlepší kompaktní SUV, nejlepší velké SUV, nejlepší 4x4, nejlepší velké auto a nejlepší exkluzivní auto. Zkušené řidičky testovaly a vybíraly z 81 modelů aut a my přinášíme přehled vítězů všech kategorií.
/ROZHOVOR/ Začíná období podávání přihlášek na střední školy a pro budoucí studenty nastává čas rozhodování, kam směřovat další kroky ve vzdělání. Deník se rozhodl představit některé střední školy z Ostravy, aby pomohl deváťákům lépe se orientovat v nabídce a výběru škol. Další vybranou školou je Střední škola teleinformatiky v Ostravě - Porubě. Přečtěte si rozhovor s ředitelem školy Pavlem Zubkem a zjistěte, co škola žákům nabízí.
V pokračování populárního hollywoodského blockbusteru Top Gun hlavní hrdina Maverick, představovaný Tomem Cruisem, na konci pilotuje tajemný superrychlý kluzák, až nápadně podobný projektu SR-72. Jeho předobraz má za sebou několik let vývoje a v příštích letech se očekává jeho první nasazení.
Vynikající prostorové rozlišení a snížení radiační zátěže pacientů. To jsou mimo jiné největší přínosy tří špičkových photon-counting CT přístrojů, kterými disponuje Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň. Stala se tak prvním pracovištěm na světě, kde diagnostická vyšetření touto novou metodou zahájili a zároveň prvním pracovištěm, které disponuje všemi třemi aktuálně dostupnými modely této technologie. Fakultní nemocnice novinku ve čtvrtek 16. ledna představila veřejnosti.
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola v Liberci se stávají průkopníky v technickém vzdělávání díky modernizaci výuky a úzké spolupráci s firmami. Zavedení technologie Nanospider, darované firmou Elmarco, umožňuje studentům získat praktické zkušenosti s výrobou nanovláken.
Lidé ve Smiřicích a okolí a řidiči jedoucí po silnici z Hradce Králové do Jaroměře si zvykají na novou dominantu krajiny na jihozápadním okraji městyse. Logistické centrum obchodního řetězce Penny bude zásobovat osm desítek východočeských prodejen a od druhé poloviny roku zaměstná stovku lidí.
Umělá inteligence je stále na vzestupu a také v letošním roce dojde k jejímu zdokonalení. Uplatnění nalezne v práci, domácnostech, zdravotnictví i na silnicích. Společnosti i státy však v souvislosti se sofistikovanějšími systémy musí čelit otázce, jak je zvládnout energeticky. Změny lze očekávat i v dopravě, jelikož prognózy očekávají pokles elektromobility a naopak nárůst vozů s autopilotem.
Třemi moderně vybavenými odbornými učebnami se může chlubit českokrumlovská „zdrávka". Díky tomu tu žáci i učitelé mohou pracovat s moderními digitálními technologiemi, ale třeba i sledovat, jak se postupně zlepšují. Co všechno nové technologie umí, si nyní přímo v nových učebnách mohou zájemci vyzkoušet na pátečním dni otevřených dveří.
Novinky a budoucnost v oblasti chovu skotu představí přední zahraniční i domácí odborníci na největší konferenci v oblasti automatizace chovu skotu v Evropě. Konference, která nese název MLÉKO 2025, se uskuteční 14. a 15. ledna v prostorách Cubex Centra v pražských Nuslích. Součástí setkání bude i vyhlášení nejlepší české robotizované farmy za rok 2024. Unikátní konferenci pořádají společnosti Lely Centrum Soběslav a AGRO-partner.
První tři chytré byty v České republice pro pacienty s roztroušenou sklerózou vznikly s podporou fondů EU v Domově svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem. V bytech s moderními technologiemi tito lidé rozvíjejí soběstačnost a zlepšují svou kvalitu života.
Mezi největšími vědeckými objevy letošního roku je podle žebříčku prestižního časopisu Science i objev altermagnetismu, na jehož potvrzení se podíleli také výzkumníci z centra Nové technologie při Západočeské univerzitě v Plzni.
Mezi největšími vědeckými objevy letošního roku je podle žebříčku prestižního časopisu Science i objev altermagnetismu, na jehož potvrzení se podíleli také výzkumníci z centra Nové technologie při Západočeské univerzitě v Plzni.
V Ohradní ulici v Praze bylo slavnostně otevřeno první ekologické dialyzační středisko v České republice. Modernizované zařízení společnosti B. Braun Avitum kombinuje špičkové technologie s udržitelnými postupy, čímž snižuje uhlíkovou stopu a zvyšuje kvalitu péče o pacienty. Tato inovace představuje významný krok k udržitelnosti ve zdravotnictví.
/VIDEO/ Po půlroční rekonstrukci mají divadelníci v Táboře úžasné zázemí. Na financování moderní jevištní technologie, kterou Divadlu Oskara Nedbala (DON) teď ostatní mohou závidět, se podílelo město i kraj. Jaké přináší výhody a co všechno dokáže? To přiblížil jevištní mistr Michal Vlasák a připravil i praktické ukázky.
/FOTO/ V klinické laboratoři Oblastní nemocnice Kladno vyměnili základní nosné laboratorní technologie. Dřívější vybavení již plně neodpovídalo moderním diagnostickým trendům. To nové je navíc výkonnější. Celková hodnota vysoutěžené veřejné zakázky je více než 228 milionů korun.
Divadlo Oskara Nedbala v Táboře se dočkalo. Po několikaměsíčním omezení může znovu hrát. Divadelníci ve středu 18. prosince 0dopoledne slavnostně představili zrekonstruované jeviště. Dočkali se tak mimo moderní jevištní technologie i dalších vychytávek.
/ROZHOVOR/ Česká firma PBS Group, která má továrnu ve Velké Bíteši, bude vyrábět součástky pro letouny F-35. Tyto supermoderní stroje hodlá pořídit i Česká republika jako náhradu za stávající Gripeny.
Na pozici prorektorky Univerzity Karlovy má namířeno bývalá eurokomisařka Věra Jourová (dříve ČSSD, EDS a naposledy ANO). Pochází z Třebíče, avšak připomněla, že dvakrát studovala v Praze: na Filozofické fakultě UK a pak na právnické. Jako kandidátku na post prorektorky pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie ji v pátek 13. prosince na jednání pléna Akademického senátu UK představila rektorka Milena Králíčková. Jejím jmenováním by se rozšířil počet prorektorů univerzity z osmi na devět.
Inovační centrum Brain4Industry v Dolních Břežanech, které je součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, propojuje špičkový výzkum s průmyslem. Zhruba třicítka odborníků zde pomáhá firmám s vývojem a výrobou produktů pomocí pokročilých technologií, jako je 3D tisk. Díky podpoře fondů EU vznikl prostor, kde se z nápadů stávají reálné produkty připravené pro výrobu a trh.
Tichá jízda, žádné výfukové plyny a úspora na palivu. Elektrické vozy však umějí ještě víc. V případě potřeby mohou třeba napájet spotřebiče nebo poskytovat energii domácnosti.
Za Sigmu hrál od přípravky, do áčka to však nebylo. A tak trávníkář Dušan Romanovský sbírá úspěchy jinde. Jednatřicátým rokem se stará o hřiště na Andrově stadionu, které patří tradičně k nejlepším v republice. Ve velkém rozhovoru pro Deník prozradil, čím to je, jak se o hřiště stará, na kolik vyjde provoz, jaká je budoucnost či proč u práce běhá?
Oprava jezu na řece Mži ve Stříbře nedaleko silničního mostu v ulici Plzeňská se protahuje. Důvodem prodloužení je změna technologie. Povodí Vltavy se do zásahu pustilo kvůli závažnému technickému stavu jezu.
/FOTO, ROZHOVOR, VIDEO/ Jeden z nejstarších závodů na Kolínsku oslavil výročí 145 let. Obchodní tiskárny Kolín, které dodnes nesou název města ve svém jméně, uspořádaly v kolínském divadle uzavřené divadelní představení pro své nejvýznamnější partnery z celé republiky.
Taktické cvičení nebezpečné situace mají za sebou hasičské jednotky z MS kraje, které si ve spolupráci s dalšími složkami IZS vyzkoušely postup při možné havarijní situaci.
Technické lyceum, zaměřené na design a technologii výrobků, otevře od příštího školního roku Střední průmyslová škola polytechnická ve Zlíně. Zcela nový obor cílí za žáky devátých tříd, kteří právě teď řeší, na jakou školu poslat přihlášku.
Sedm ojedinělých projektů se představilo ve finále libereckého inkubačního programu Výkop, který organizuje Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor. Cílem programu je pomoci začínajícím podnikatelům rozjet vlastní byznys a připravit je na jednání s investory. Od aplikací na zlepšení duševního zdraví přes inovativní technologii diagnostiky aut až po unikátní rage room – Výkop ukázal, že liberecké startupy mají co nabídnout.
Češi si oblíbili bezhotovostní placení a považují to za jednu z nejužitečnějších inovací, kterou používají v běžném životě. Stejně tak si užívají inovace v technologiích určených pro zábavu. Naopak je trápí nedostatečná digitalizace na úřadech, které nejsou dostatečně propojené mezi sebou a stejnou věc musejí lidé řešit hned s několika úřady. I taková zjištění přinesl nový průzkum Index inovací, který v těchto dnech představila ČSOB ve spolupráci se společností Mastercard. O tom, jaké novinky nás čekají především ve světě financí, hovoří v aktuálním vydání videopodcastu Byznys kafe Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB zodpovědná za technologie, data a inovace.
Žáci Střední odborné školy Frýdek-Místek mají praktické vyučování ve zbrusu nových dílnách. Prostory na Lískovecké ulici využívají budoucí strojní mechanici, obráběči kovů a mechanici seřizovači. Dílny v ulici Na Hrázi jsou určené pro praktické vyučování oborů Automechanik, Autoelektrikář a Opravář zemědělských strojů. Obě novostavby včetně vybavení a technologií vyšly krajský rozpočet na 309 milionů korun.
Příběh o nás, napsaný pro nás a zároveň ostrá kritika současného myšlení. Lékař působící mimo jiné na katedře neurologie na Yaleově univerzitě Martin Jan Stránský přináší knihu Vzestup a pád lidské mysli. Ta čtenáře provází od Velkého třesku až po digitální éru. „Jakmile někdo vypne proud, je po nás,“ popisuje nebezpečnou závislost na technologiích v rozhovoru pro Deník.