Lidé ve Smiřicích a okolí a řidiči jedoucí po silnici z Hradce Králové do Jaroměře si zvykají na novou dominantu krajiny na jihozápadním okraji městyse. Logistické centrum obchodního řetězce Penny bude zásobovat osm desítek východočeských prodejen a od druhé poloviny roku zaměstná stovku lidí.
Umělá inteligence je stále na vzestupu a také v letošním roce dojde k jejímu zdokonalení. Uplatnění nalezne v práci, domácnostech, zdravotnictví i na silnicích. Společnosti i státy však v souvislosti se sofistikovanějšími systémy musí čelit otázce, jak je zvládnout energeticky. Změny lze očekávat i v dopravě, jelikož prognózy očekávají pokles elektromobility a naopak nárůst vozů s autopilotem.
Třemi moderně vybavenými odbornými učebnami se může chlubit českokrumlovská „zdrávka". Díky tomu tu žáci i učitelé mohou pracovat s moderními digitálními technologiemi, ale třeba i sledovat, jak se postupně zlepšují. Co všechno nové technologie umí, si nyní přímo v nových učebnách mohou zájemci vyzkoušet na pátečním dni otevřených dveří.
Novinky a budoucnost v oblasti chovu skotu představí přední zahraniční i domácí odborníci na největší konferenci v oblasti automatizace chovu skotu v Evropě. Konference, která nese název MLÉKO 2025, se uskuteční 14. a 15. ledna v prostorách Cubex Centra v pražských Nuslích. Součástí setkání bude i vyhlášení nejlepší české robotizované farmy za rok 2024. Unikátní konferenci pořádají společnosti Lely Centrum Soběslav a AGRO-partner.
První tři chytré byty v České republice pro pacienty s roztroušenou sklerózou vznikly s podporou fondů EU v Domově svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem. V bytech s moderními technologiemi tito lidé rozvíjejí soběstačnost a zlepšují svou kvalitu života.
Mezi největšími vědeckými objevy letošního roku je podle žebříčku prestižního časopisu Science i objev altermagnetismu, na jehož potvrzení se podíleli také výzkumníci z centra Nové technologie při Západočeské univerzitě v Plzni.
Mezi největšími vědeckými objevy letošního roku je podle žebříčku prestižního časopisu Science i objev altermagnetismu, na jehož potvrzení se podíleli také výzkumníci z centra Nové technologie při Západočeské univerzitě v Plzni.
V Ohradní ulici v Praze bylo slavnostně otevřeno první ekologické dialyzační středisko v České republice. Modernizované zařízení společnosti B. Braun Avitum kombinuje špičkové technologie s udržitelnými postupy, čímž snižuje uhlíkovou stopu a zvyšuje kvalitu péče o pacienty. Tato inovace představuje významný krok k udržitelnosti ve zdravotnictví.
/VIDEO/ Po půlroční rekonstrukci mají divadelníci v Táboře úžasné zázemí. Na financování moderní jevištní technologie, kterou Divadlu Oskara Nedbala (DON) teď ostatní mohou závidět, se podílelo město i kraj. Jaké přináší výhody a co všechno dokáže? To přiblížil jevištní mistr Michal Vlasák a připravil i praktické ukázky.
/FOTO/ V klinické laboratoři Oblastní nemocnice Kladno vyměnili základní nosné laboratorní technologie. Dřívější vybavení již plně neodpovídalo moderním diagnostickým trendům. To nové je navíc výkonnější. Celková hodnota vysoutěžené veřejné zakázky je více než 228 milionů korun.
Divadlo Oskara Nedbala v Táboře se dočkalo. Po několikaměsíčním omezení může znovu hrát. Divadelníci ve středu 18. prosince 0dopoledne slavnostně představili zrekonstruované jeviště. Dočkali se tak mimo moderní jevištní technologie i dalších vychytávek.
/ROZHOVOR/ Česká firma PBS Group, která má továrnu ve Velké Bíteši, bude vyrábět součástky pro letouny F-35. Tyto supermoderní stroje hodlá pořídit i Česká republika jako náhradu za stávající Gripeny.
Na pozici prorektorky Univerzity Karlovy má namířeno bývalá eurokomisařka Věra Jourová (dříve ČSSD, EDS a naposledy ANO). Pochází z Třebíče, avšak připomněla, že dvakrát studovala v Praze: na Filozofické fakultě UK a pak na právnické. Jako kandidátku na post prorektorky pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie ji v pátek 13. prosince na jednání pléna Akademického senátu UK představila rektorka Milena Králíčková. Jejím jmenováním by se rozšířil počet prorektorů univerzity z osmi na devět.
Inovační centrum Brain4Industry v Dolních Břežanech, které je součástí Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, propojuje špičkový výzkum s průmyslem. Zhruba třicítka odborníků zde pomáhá firmám s vývojem a výrobou produktů pomocí pokročilých technologií, jako je 3D tisk. Díky podpoře fondů EU vznikl prostor, kde se z nápadů stávají reálné produkty připravené pro výrobu a trh.
Tichá jízda, žádné výfukové plyny a úspora na palivu. Elektrické vozy však umějí ještě víc. V případě potřeby mohou třeba napájet spotřebiče nebo poskytovat energii domácnosti.
Za Sigmu hrál od přípravky, do áčka to však nebylo. A tak trávníkář Dušan Romanovský sbírá úspěchy jinde. Jednatřicátým rokem se stará o hřiště na Andrově stadionu, které patří tradičně k nejlepším v republice. Ve velkém rozhovoru pro Deník prozradil, čím to je, jak se o hřiště stará, na kolik vyjde provoz, jaká je budoucnost či proč u práce běhá?
Oprava jezu na řece Mži ve Stříbře nedaleko silničního mostu v ulici Plzeňská se protahuje. Důvodem prodloužení je změna technologie. Povodí Vltavy se do zásahu pustilo kvůli závažnému technickému stavu jezu.
/FOTO, ROZHOVOR, VIDEO/ Jeden z nejstarších závodů na Kolínsku oslavil výročí 145 let. Obchodní tiskárny Kolín, které dodnes nesou název města ve svém jméně, uspořádaly v kolínském divadle uzavřené divadelní představení pro své nejvýznamnější partnery z celé republiky.
Taktické cvičení nebezpečné situace mají za sebou hasičské jednotky z MS kraje, které si ve spolupráci s dalšími složkami IZS vyzkoušely postup při možné havarijní situaci.
Technické lyceum, zaměřené na design a technologii výrobků, otevře od příštího školního roku Střední průmyslová škola polytechnická ve Zlíně. Zcela nový obor cílí za žáky devátých tříd, kteří právě teď řeší, na jakou školu poslat přihlášku.
Sedm ojedinělých projektů se představilo ve finále libereckého inkubačního programu Výkop, který organizuje Lipo.ink – Liberecký podnikatelský inkubátor. Cílem programu je pomoci začínajícím podnikatelům rozjet vlastní byznys a připravit je na jednání s investory. Od aplikací na zlepšení duševního zdraví přes inovativní technologii diagnostiky aut až po unikátní rage room – Výkop ukázal, že liberecké startupy mají co nabídnout.
Češi si oblíbili bezhotovostní placení a považují to za jednu z nejužitečnějších inovací, kterou používají v běžném životě. Stejně tak si užívají inovace v technologiích určených pro zábavu. Naopak je trápí nedostatečná digitalizace na úřadech, které nejsou dostatečně propojené mezi sebou a stejnou věc musejí lidé řešit hned s několika úřady. I taková zjištění přinesl nový průzkum Index inovací, který v těchto dnech představila ČSOB ve spolupráci se společností Mastercard. O tom, jaké novinky nás čekají především ve světě financí, hovoří v aktuálním vydání videopodcastu Byznys kafe Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB zodpovědná za technologie, data a inovace.
Žáci Střední odborné školy Frýdek-Místek mají praktické vyučování ve zbrusu nových dílnách. Prostory na Lískovecké ulici využívají budoucí strojní mechanici, obráběči kovů a mechanici seřizovači. Dílny v ulici Na Hrázi jsou určené pro praktické vyučování oborů Automechanik, Autoelektrikář a Opravář zemědělských strojů. Obě novostavby včetně vybavení a technologií vyšly krajský rozpočet na 309 milionů korun.
Příběh o nás, napsaný pro nás a zároveň ostrá kritika současného myšlení. Lékař působící mimo jiné na katedře neurologie na Yaleově univerzitě Martin Jan Stránský přináší knihu Vzestup a pád lidské mysli. Ta čtenáře provází od Velkého třesku až po digitální éru. „Jakmile někdo vypne proud, je po nás,“ popisuje nebezpečnou závislost na technologiích v rozhovoru pro Deník.
/Od zvláštního zpravodaje Deníku/ Kousek od letiště v Kolíně nad Rýnem se nachází střežený areál, který na první pohled připomíná spíš starší vysokoškolské koleje. Z omylu vyvádí přítomná stráž, nutnost registrovat se dokladem totožnosti a cedule zákazu pořizování fotografií a videí. Střežené zařízení je totiž Evropské středisko astronautů Evropské kosmické agentury (ESA), ve kterém momentálně podstupuje výcvik český astronaut v záloze Aleš Svoboda.
V neděli dostal vědec pardubické univerzity Michal Holčapek cenu Česká hlava a hned v pondělí může získat ocenění další tým. V jeho čele stojí Petr Doležel a zabývá se unikátní technologií zpracování obrazu. Dostal se totiž do finále soutěže Transfera Technology Day 2024.
Plzeňský TechTower, moderní inovační centrum, se stává atraktivním místem pro podnikatele zaměřené na vývoj a zdokonalování technologií. Budova již hostí 22 firem a díky rozmanité nabídce prostor různých velikostí je o pronájmy menších kanceláří a kójí velký zájem. Vznik centra výrazně podpořily také fondy EU.
Úsekové měření plánuje na příští rok Humpolec v místní části Rozkoš. Náklady na pořízení nové technologie jsou milionové. Druhé největší město na Pelhřimovsku počítá s tím, že se mu cena vrátila na pokutách.
Pracovní jednání zaměřené na inovace v protihlukových opatřeních uspořádal spolek Dopravní koridor Poodří pro starosty obcí. Konalo se 7. listopadu 2024 na radnici v Klimkovicích, jedné ze zakládajících obcí spolku.
Pracovní jednání zaměřené na inovace v protihlukových opatřeních uspořádal spolek Dopravní koridor Poodří pro starosty obcí. Konalo se 7. listopadu 2024 na radnici v Klimkovicích, jedné ze zakládajících obcí spolku.
Robotické systémy pro dojení krav, krmení i čištění stájí. Nebo technologie ke sledování zdraví a pohody zvířat. Moderní trendy pronikají do všech odvětví a chov skotu není výjimkou. Automatizace přináší nové možnosti pro zefektivnění chovu, zlepšení blaha zvířat a snížení nákladů pro farmáře. A právě tématu automatizace chovu skotu se bude věnovat největší evropská konference Mléko 2025, která se uskuteční v lednu příštího roku v Praze.
Ústřední postavou nové výstavy nazvané „Ahoj občani!“ se stal legendární písničkář Karel Kryl, který svou tvorbou ovlivnil celé generace Čechů. Návštěvníky výstavy v Praze nečekají pouze unikátní dosud nezveřejněné materiály, ale také možnost setkat se s Krylem „osobně“. A to díky nové technologii.
Nemocnice Nové Město na Moravě ve spolupráci s IXPERTA spouští ambiciózní projekt kybernetické bezpečnosti, který má posílit ochranu citlivých dat a provozní kontinuitu. Iniciativa zahrnuje implementaci pokročilých technologií, jako jsou centrální firewally a behaviorální analýza, čímž reaguje na rostoucí kybernetické hrozby ve zdravotnictví.
Legendární písničkář Karel Kryl, který svými písněmi ovlivnil celé generace, se stává ústřední postavou nové výstavy s názvem „Ahoj občani!“. Návštěvníky čekají nejen dosud nezveřejněné materiály ale také možnost, setkat se s Krylem "osobně", a to díky nové technologii MetaHuman, která přivede Krylovu postavu a hlas k životu.
Skupina GasNet úspěšně dokončuje výstavbu moderních plynovodů u Tanvaldu, čímž nahrazuje zastaralou infrastrukturu z 60. let. Projekt, který zahrnuje přesun tras mimo zastavěné oblasti, zajišťuje bezpečné a spolehlivé dodávky plynu na další desítky let. Díky inovativním technologiím a pečlivému plánování minimalizuje dopady na místní obyvatele a životní prostředí.
Kyberšmejdi útočí na peníze lidí i přes falešná videa s investičními radami od známých osobností. Zneužili tak třeba expremiéra Andreje Babiše nebo prezidenta Petra Pavla. Podle expertů jsou takzvané deepfake stále méně rozpoznatelné a některé už laik pouhýma očima a ušima kvůli vylepšované technologii umělé inteligence neodhalí. Na co si dát pozor? I na to se zaměřuje druhý díl seriálu Deníku o kyberpodvodech.
V Sokolově se chystá ambiciózní projekt přeměny bývalého bunkru na moderní komunitní centrum. Bývalý kryt civilní obrany skrývá poměrně zachovalé technologie na přežití z dob minulých. Deník měl unikátní možnost do nich nahlédnout.
Nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3D pohled na zkoumaný vzorek, čímž velmi zjednoduší práci vědcům Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CXI TUL). Zařízení Helios 5 PFIB CXe, které stálo více než 45 milionů korun, využijí pro podporu průmyslového sektoru a firem.
Ve středu 6. listopadu se studenti z Integrované střední školy Cheb a Gymnázia Aš zúčastnili první studijní cesty projektu „Vodíkový region Čechy & Bavorsko,“ který nedávno spustila Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje ve spolupráci s partnery z české i německé strany. Cesta studentům nabídla jedinečnou příležitost nahlédnout do světa obnovitelných energií a vodíkových technologií. Během exkurze navštívili německá města Hof a Wunsiedel, kde se seznámili s aktuálními výzkumy a inovacemi v oblasti energetiky.
Trh s automobily v současnosti prožívá turbulentní časy, ale poptávka po ojetých autech je v Česku stále vysoká. Marek Knieža, ředitel inzertního auto-moto webu TipCars.com, se v této oblasti pohybuje už více než dvě desítky let, a proto může srovnávat. Ve video podcastu Byznys kafe přiblížil, jak tento trh digitalizace posunula od dřívějších inzerátu v novinách až k nabídce na internetu s moderními možnostmi vyhledávání aut. Prozradil ale i to, jaké jsou další nové trendy v této oblasti či zda u nás roste zájem o elektroauta a vozy čínských automobilek.
FN Ostrava pořídila díky dotaci z Národního plánu obnovy MZ ČR ve výši 2 milionu korun novou endoskopickou věž, která výrazně zlepší možnosti screeningu a diagnostiky kolorektálního karcinomu. Tento krok je součástí dlouhodobého plánu nemocnice na posílení prevence a včasné detekce zhoubných nádorů zažívacího traktu.
Jihočeská univerzita zaznamenala velký vědecký úspěch. Průlomová technologie nanotisku týmu vědců z Katedry fyziky a Katedry chemie Přírodovědecké fakulty JU se blýskla na titulní stránce prestižního vědeckého časopisu Nano Letters. Navíc je to opět výsledek výzkumu, který má velmi reálné vyhlídky na uplatnění v praxi, hlavně v medicíně.
Na svatého Martina si mohou Sokolováci zabruslit přímo na náměstí Budovatelů. Kluziště se speciální technologií bez ledu tam v těchto dnech staví Sokolovské technické služby (SOTES). Přímo na tomto místě bude poté sloužit zájemcům až do února. Výhodou této rok staré novinky je, že se může přesunout kamkoliv jinam ve městě a jeho okolí. Jeho totiž povrch není z ledu, ale je vyrobený ze speciálního plastu, což umožňuje celoroční využití. Při pondělním zahájení provozu se objeví i Martin na bílém koni. Návštěvníci se také mohou těšit na novinky, které jim usnadní bruslení.
Laserovou metodu čištění použili v těchto dnech během odstávky druhého bloku technici v Jaderné elektrárně Temelíně. Světelným paprskem vyčistili vrchní část revizní šachty, do které se odkládají vnitřní části reaktoru během odstávky. V Temelíně šlo o první ostré použití této metody. Podle odborníků ČEZ jde o velmi šetrný a přesný způsob čištění.
Strakonická nemocnice se dočká špičkové technologie. Řeč je o videoendosonografickém systému, který přinese obyvatelům města i širokého okolí dostupnější a přesnější diagnostiku nádorových onemocnění a dalších vážných onemocnění trávicího traktu. Město Strakonice nemocnici na přístroj přispěje dvěma miliony korun.
Usnadnit každodenní fungování, vylepšit zábavu, zvýšit kvalitu života. To od umělé inteligence podle průzkumu očekává více než polovina Evropanů. Jen minimum lidí ale zatím technologii v běžném životě používá. Deník zjišťoval, jaké konkrétní AI funkce v mobilním telefonu jsou u Čechů nejoblíbenější.
Do dvou let mají mít všechny nové veřejné a komerční budovy zařízení na výrobu solární energie. Od roku 2029 se povinnost rozšíří na všechny nové domy. Česku nyní běží lhůta na zavedení evropské směrnice zpřísňující energetické standardy. Stát v ní určí přesné podmínky.
Jablonecká dopravní představila inovativní e-označník s nízkoenergetickým LCD panelem a technologií e-paper, který zjednoduší cestování městskou dopravou. Novinka, umístěná na zastávce Obchodní akademie, nabízí cestujícím aktuální informace o odjezdech autobusů a díky solárnímu napájení funguje i v zimě bez přívodu elektrické energie.