Kreativ

ŠTÍTEK: technologie

Aleš Svoboda u evropského modulu Columbus.

Potápění i monitoring ISS. ESA připravuje astronauta Svobodu ve špičkovém centru

/Od zvláštního zpravodaje Deníku/ Kousek od letiště v Kolíně nad Rýnem se nachází střežený areál, který na první pohled připomíná spíš starší vysokoškolské koleje. Z omylu vyvádí přítomná stráž, nutnost registrovat se dokladem totožnosti a cedule zákazu pořizování fotografií a videí. Střežené zařízení je totiž Evropské středisko astronautů Evropské kosmické agentury (ESA), ve kterém momentálně podstupuje výcvik český astronaut v záloze Aleš Svoboda.

Statutární město Plzeň získalo dotaci na projekt rekonstrukce a vybavení TechTower. Díky ní může město výrazně podpořit podnikání a rozvoj moderních technologií.

TechTower v Plzni podporuje nápady a inovace. Zájem o pronájem roste

Plzeňský TechTower, moderní inovační centrum, se stává atraktivním místem pro podnikatele zaměřené na vývoj a zdokonalování technologií. Budova již hostí 22 firem a díky rozmanité nabídce prostor různých velikostí je o pronájmy menších kanceláří a kójí velký zájem. Vznik centra výrazně podpořily také fondy EU.

V zemědělství se skot domácí chová především pro mléko a maso, využíván je i jako pracovní síla.

Mléko 2025. Praha bude hostit největší evropskou konferenci o chovu skotu

Robotické systémy pro dojení krav, krmení i čištění stájí. Nebo technologie ke sledování zdraví a pohody zvířat. Moderní trendy pronikají do všech odvětví a chov skotu není výjimkou. Automatizace přináší nové možnosti pro zefektivnění chovu, zlepšení blaha zvířat a snížení nákladů pro farmáře. A právě tématu automatizace chovu skotu se bude věnovat největší evropská konference Mléko 2025, která se uskuteční v lednu příštího roku v Praze.

Nový projekt ochrání citlivá data pacientů v novoměstské nemocnici

Nový projekt ochrání citlivá data pacientů v novoměstské nemocnici

Nemocnice Nové Město na Moravě ve spolupráci s IXPERTA spouští ambiciózní projekt kybernetické bezpečnosti, který má posílit ochranu citlivých dat a provozní kontinuitu. Iniciativa zahrnuje implementaci pokročilých technologií, jako jsou centrální firewally a behaviorální analýza, čímž reaguje na rostoucí kybernetické hrozby ve zdravotnictví.

Karel Kryl. Ilustrační foto.

Karel Kryl ožívá: Setkejte se s legendou tváří v tvář. Díky moderní technologii

Legendární písničkář Karel Kryl, který svými písněmi ovlivnil celé generace, se stává ústřední postavou nové výstavy s názvem „Ahoj občani!“. Návštěvníky čekají nejen dosud nezveřejněné materiály ale také možnost, setkat se s Krylem "osobně", a to díky nové technologii MetaHuman, která přivede Krylovu postavu a hlas k životu.

3D modelování trasy nového plynovodu v Tanvaldu.

Tříkilometrový úsek plynovodu u Tanvaldu hotov. Stavba byla náročná

Skupina GasNet úspěšně dokončuje výstavbu moderních plynovodů u Tanvaldu, čímž nahrazuje zastaralou infrastrukturu z 60. let. Projekt, který zahrnuje přesun tras mimo zastavěné oblasti, zajišťuje bezpečné a spolehlivé dodávky plynu na další desítky let. Díky inovativním technologiím a pečlivému plánování minimalizuje dopady na místní obyvatele a životní prostředí.

Naletět podvodníkům je stále snadnější, používají totiž čím dál sofistikovanější metody.

Babiš, Pavel i Mareš nástroji podvodů. K tvorbě falešného videa stačí pár kliků

Kyberšmejdi útočí na peníze lidí i přes falešná videa s investičními radami od známých osobností. Zneužili tak třeba expremiéra Andreje Babiše nebo prezidenta Petra Pavla. Podle expertů jsou takzvané deepfake stále méně rozpoznatelné a některé už laik pouhýma očima a ušima kvůli vylepšované technologii umělé inteligence neodhalí. Na co si dát pozor? I na to se zaměřuje druhý díl seriálu Deníku o kyberpodvodech.

Zařízení Helios 5 PFIB CXe, které stálo více než 45 milionů korun, využijí liberečtí vědci pro podporu průmyslového sektoru a firem.

Liberečtí vědci představili unikátní mikroskop. V Čechách ho je jak šafránu

Nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3D pohled na zkoumaný vzorek, čímž velmi zjednoduší práci vědcům Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CXI TUL). Zařízení Helios 5 PFIB CXe, které stálo více než 45 milionů korun, využijí pro podporu průmyslového sektoru a firem.

Studenti z Chebu a Aše nahlédli do světa vodíkových technologií v Bavorsku

Studenti z Chebu a Aše nahlédli do světa vodíkových technologií v Bavorsku

Ve středu 6. listopadu se studenti z Integrované střední školy Cheb a Gymnázia Aš zúčastnili první studijní cesty projektu „Vodíkový region Čechy & Bavorsko,“ který nedávno spustila Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje ve spolupráci s partnery z české i německé strany. Cesta studentům nabídla jedinečnou příležitost nahlédnout do světa obnovitelných energií a vodíkových technologií. Během exkurze navštívili německá města Hof a Wunsiedel, kde se seznámili s aktuálními výzkumy a inovacemi v oblasti energetiky.

Marek Knieža (na snímku vlevo), ředitel inzertního auto-moto webu TipCars.com, byl hostem videopodcastu Byznys kafe.

Od Škody po Ferrari. Nabízíme širokou škálu vozů pro každého, říká šéf TipCars

Trh s automobily v současnosti prožívá turbulentní časy, ale poptávka po ojetých autech je v Česku stále vysoká. Marek Knieža, ředitel inzertního auto-moto webu TipCars.com, se v této oblasti pohybuje už více než dvě desítky let, a proto může srovnávat. Ve video podcastu Byznys kafe přiblížil, jak tento trh digitalizace posunula od dřívějších inzerátu v novinách až k nabídce na internetu s moderními možnostmi vyhledávání aut. Prozradil ale i to, jaké jsou další nové trendy v této oblasti či zda u nás roste zájem o elektroauta a vozy čínských automobilek.

Endoskopická věž.

FN Ostrava pořídila endoskopickou věž, která odhalí nádory trávícího traktu

FN Ostrava pořídila díky dotaci z Národního plánu obnovy MZ ČR ve výši 2 milionu korun novou endoskopickou věž, která výrazně zlepší možnosti screeningu a diagnostiky kolorektálního karcinomu. Tento krok je součástí dlouhodobého plánu nemocnice na posílení prevence a včasné detekce zhoubných nádorů zažívacího traktu.

Vědecká skupina Jiřího Kratochvíla spolu s depozičním systémem pro výrobu nanočástic použitých pro laserový tisk, které tým vyvinul a sestavil na Katedře fyziky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Průlomová technologie nanotisku z Jihočeské univerzity zaujala vědecký svět

Jihočeská univerzita zaznamenala velký vědecký úspěch. Průlomová technologie nanotisku týmu vědců z Katedry fyziky a Katedry chemie Přírodovědecké fakulty JU se blýskla na titulní stránce prestižního vědeckého časopisu Nano Letters. Navíc je to opět výsledek výzkumu, který má velmi reálné vyhlídky na uplatnění v praxi, hlavně v medicíně.

Na sokolovském náměstí staví kluziště. Na otevření přijede Martin na bílém koni

Na sokolovském náměstí staví kluziště. Na otevření přijede Martin na bílém koni

Na svatého Martina si mohou Sokolováci zabruslit přímo na náměstí Budovatelů. Kluziště se speciální technologií bez ledu tam v těchto dnech staví Sokolovské technické služby (SOTES). Přímo na tomto místě bude poté sloužit zájemcům až do února. Výhodou této rok staré novinky je, že se může přesunout kamkoliv jinam ve městě a jeho okolí. Jeho totiž povrch není z ledu, ale je vyrobený ze speciálního plastu, což umožňuje celoroční využití. Při pondělním zahájení provozu se objeví i Martin na bílém koni. Návštěvníci se také mohou těšit na novinky, které jim usnadní bruslení.

Poprvé k čištění technologie byl v Temelíně použit laser.

V Temelíně poprvé čistili důležitou technologii pomocí laseru

Laserovou metodu čištění použili v těchto dnech během odstávky druhého bloku technici v Jaderné elektrárně Temelíně. Světelným paprskem vyčistili vrchní část revizní šachty, do které se odkládají vnitřní části reaktoru během odstávky. V Temelíně šlo o první ostré použití této metody. Podle odborníků ČEZ jde o velmi šetrný a přesný způsob čištění.

Strakonické nemocnice.

Strakonická nemocnice se dočká špičkové technologie. Město přispěje dva miliony

Strakonická nemocnice se dočká špičkové technologie. Řeč je o videoendosonografickém systému, který přinese obyvatelům města i širokého okolí dostupnější a přesnější diagnostiku nádorových onemocnění a dalších vážných onemocnění trávicího traktu. Město Strakonice nemocnici na přístroj přispěje dvěma miliony korun.

Češi čím dál více využívají v mobilu umělou inteligenci. Ilustrační foto

Umělá inteligence v mobilu? Češi vedou v používání zábavných funkcí

Usnadnit každodenní fungování, vylepšit zábavu, zvýšit kvalitu života. To od umělé inteligence podle průzkumu očekává více než polovina Evropanů. Jen minimum lidí ale zatím technologii v běžném životě používá. Deník zjišťoval, jaké konkrétní AI funkce v mobilním telefonu jsou u Čechů nejoblíbenější.

Instalace solárních panelů

Povinné soláry na nových domech od roku 2029. Česko řeší, co s tím

Do dvou let mají mít všechny nové veřejné a komerční budovy zařízení na výrobu solární energie. Od roku 2029 se povinnost rozšíří na všechny nové domy. Česku nyní běží lhůta na zavedení evropské směrnice zpřísňující energetické standardy. Stát v ní určí přesné podmínky.

Jablonecká dopravní uvedla do zkušebního provozu novou technologickou vychytávku – e-označník.

Jablonec testuje e-označník. Solární napájení zajistí provoz i v zimě

Jablonecká dopravní představila inovativní e-označník s nízkoenergetickým LCD panelem a technologií e-paper, který zjednoduší cestování městskou dopravou. Novinka, umístěná na zastávce Obchodní akademie, nabízí cestujícím aktuální informace o odjezdech autobusů a díky solárnímu napájení funguje i v zimě bez přívodu elektrické energie.

Den s archaickými technologiemi v Příboře.

Den s archaickými technologiemi v Příboře

Jak v pravěku, starověku či středověku rozdělávali oheň? Čím si lidé před mnoha staletími svítili? Na tyto a další otázky odpoví den s archaickými technologiemi v Příboře.

Společnost ČEZ - Ilustrační foto

ČEZ koupí podíl v britské firmě Rolls-Royce SMR. Zaplatí za něj miliardy

Polostátní energetická společnost ČEZ podepsala se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí zhruba dvacetiprocentní podíl, za nějž zaplatí jednotky miliard korun. Oznámili to dnes premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci obou společností. První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v jaderné elektrárně v Temelíně.

Jedna z možných podob budoucího ruského strategického bombardéru projektu PAK DA.

Nový ruský superbombardér vzlétne již příští rok. Obejde se bez stíhaček

Rusko v posledních letech intenzivně pracuje na vývoji nového strategického bombardéru Tupolev PAK DA, který má nahradit zastaralé Tu-95. Tento projekt, známý také pod kódovým označením Poslannik, se zaměřuje na technologii stealth a nadzvukové schopnosti. Navzdory finančním potížím a vlivu války na Ukrajině se vývoj posouvá kupředu, což potvrzují i nedávné informace z ruských sociálních sítí.

Technology Day ukázal budoucnost průmyslu. Zájemci si otestovali novinky

Technology Day ukázal budoucnost průmyslu. Zájemci si otestovali novinky

/FOTO, VIDEO/ Ve Vzdělávacím centru Na Hejdovce v Mladé Boleslavi se ve středu 23. října uskutečnil vzdělávací a inovační den nazvaný Technology Day. Celodenní akce, pořádaná ve spolupráci se společnostmi Siemens a AIKIT, nabídla řadu workshopů zaměřených na technologický rozvoj, automatizaci a vzdělávání.

Na staveništi. Pokračující rekonstrukce táborského velkého bazénu v úterý 22. října 2024.

Rekonstrukce bazénu v Táboře finišuje. Součástí je i unikátní technologie

/VIDEO/ Druhá etapa rekonstrukce plaveckého stadionu v Táboře už má to nejzásadnější za sebou. Kompletní oprava 25metrového bazénu, jeho ochozů, skleněné fasády, podhledů haly a části technologií je už téměř hotová. Otevírat by se podle plánu mělo v pondělí 2. prosince. Přinášíme podrobnosti.

Ruský letoun Suchoj Su-57.

Ruský neviditelný stíhač nejde na odbyt. Moskva se zaměřuje na chudší státy

/ANALÝZA/ Ruský obranný průmysl se kvůli západním sankcím obrací na méně náročné trhy, jako je Egypt. Na nedávné mezinárodní letecké výstavě v Káhiře představil exportní verzi stíhacího letounu páté generace, Suchoj Su-57E. Tento letoun, vybavený technologií stealth a pokročilou avionikou, má zajistit ruskou vzdušnou převahu a zvýšit export zbraní do zemí, které si nemohou dovolit dražší západní alternativy.

Profesor Jiří Jakovenko z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Expert: Tranzistor byl jedním z největších objevů 20. století. Proto máme mobily

Tranzistorové rádio oslavilo 18. října své sedmdesáté výročí. Vznik populárního zařízení, které umožnilo lidem poslouchat rozhlas téměř kdekoliv, by však nebyl možný, pokud by o několik let dříve v Bellových laboratořích tři vědci William Shockley, John Bardeen a Walter Brattain nevyvinuli tranzistor. „Měl obrovský dopad na vývoj všech ostatních technologií,“ sdělil Deníku profesor Jiří Jakovenko z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. V rozhovoru pro Deník poskytl další informace o významu součástky, která navzdory svému ohromnému významu, je mezi lidmi opomíjená.

Jednota v Malenicích je po Strakonicích a Radomyšli třetí automatizovanou prodejnou na Strakonicku.

Nonstop prodejny se osvědčily a budou další. Volají po nich i starostové obcí

Navýšit v příštím roce počet prodejen, které budou otevřené nonstop - 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, to je záměr se kterým přichází Spotřební družstvo Jednota Volyně. S touto službou jsou totiž spokojeni nejen zákazníci, ale o rozšíření žádají v poslední době i starostové, kteří ve své obci Jednotu mají.

Brýle s rozšířenou realitou si při své práci vyzkoušel technik Jaderné elektrárny Temelín Josef Prost.

Papíry nahradí chytré brýle. V Temelíně testují nejmodernější technologii

Dříve chodili technici v Jaderné elektrárně Temelín na kontroly zařízení se štosy papírů, později s tablety. Dnes jim k tomu stačí brýle s rozšířenou realitou. Díky nim vidí schémata, obrázky a další dokumenty kontrolovaných zařízení. To samé navíc vidí i lidé na velíně. Právě tuto technologii testují od července letošního roku na Temelíně. Pokud se osvědčí, nasadí ji od příštího roku.

Během října začne stavba nové technologické fakulty UTB za více než půl miliardy

Během října začne stavba nové technologické fakulty UTB za více než půl miliardy

V centru Zlína na místě, kde stávala budova Univerzity Tomáše Bati (UTB), brzy propukne stavební ruch. Do roku 2026 zde vyroste nové zázemí pro Fakultu technologickou, které zajistí vzdělávání v oborech zaměřených na chemii, strojírenství, progresivní materiály a technologie, potravinářství nebo zdravotnictví. Původní budova, pocházející z roku 1932, byla loni kvůli narušené statice zbourána.

Možná podoba levné varianty nového amerického letounu.

Konec éry drahých stíhaček? Americké letectvo chystá překvapivý obrat

Americké letectvo čelí výzvě v podobě nahrazení stíhacích letounů F-22 Raptor, jejichž nástupce v rámci projektu NGAD se ukazuje být příliš nákladný. S odhadovanou cenou přes 200 milionů dolarů za kus hledají Američané levnější alternativy. Vývoj nového letounu 6. generace je proto kvůli přehodnocení technologií a nákladů pozastaven.

U cihlových domů se věřilo, že mráz pomůže „vytáhnout“ vlhkost z konstrukcí, čímž se zlepší jejich kvalita a stabilita.

Nechat hrubou stavbu vymrznout? Rozhodnutí ovlivní celý dům

Nechat dům s hotovou základovou deskou, obvodovými zdmi a střechou přes zimu vymrznout, nebo ne? To je jedna z otázek, kterou si stavaři kladou, když se staví nová nemovitost. Vymrznutí hrubé stavby má své výhody i nevýhody. Většina stavebníků je tak i dnes stále na vážkách.

Dny AI v Liberci

Nástup umělé inteligence: V Liberci vám ukáží, jak využít AI ve svůj prospěch

Liberec doslova ovládne umělá inteligence (AI), ale není potřeba se bát. Právě naopak, v druhé polovině října se tu uskuteční spousta přednášek a workshopů určených široké veřejnosti i studentům a odborníkům. Zájemci se tak budou moct naučit, jak AI využívat při své práci i v soukromí. Do dnů AI se zapojí knihovna, univerzita i třeba IQ Landia.

Sovětský laserový tank 1K17 Sžatije

Paprsek zkázy za miliardy: Sověti vyvinuli laserový tank

Lasery, často spojované s vědeckou fantastikou, se staly předmětem intenzivního vojenského výzkumu. Armády po celém světě zkoumají jejich potenciál nejen v nesmrtících aplikacích, ale i jako útočných zbraní. Jedním z nejzajímavějších vojenských prostředků je sovětský laserový tank.

Závod Continental Automotive v Brandýse nad Labem byl zařazen do Global Lighthouse Network.

Brandýský Continental získal prestižní ocenění za inovace a automatizaci

Závod Continental Automotive v Brandýse nad Labem byl zařazen do Global Lighthouse Network (GLN), prestižní sítě Světového ekonomického fóra, a získá ocenění během letošního ročníku ve Švýcarském Davosu, který se koná od 15. do 19. ledna 2025. GLN sdružuje průmyslové lídry, kteří úspěšně implementují technologie čtvrté průmyslové revoluce, jako je umělá inteligence a robotika.

Vystavené exponáty na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Brněnské výstaviště plné techniky. Podívejte se, co nabízí strojírenský veletrh

/VIDEO/ Přehlídka techniky v sedmi pavilonech. Mezinárodní strojírenský veletrh odstartoval v úterý na brněnském výstavišti. Na této tradiční akci budou nové technologie představovat firmy z dvaačtyřiceti zemí. Návštěvníci si mohou prohlédnout exponáty do pátku 11. října. K vidění jsou nejrůznější 3D tiskárny, digitální továrnu, lasery či slévárenské prezentace.

Elektromobily nejsou na trzích tak úspěšné, jak se předpokládalo.

Automobilky volají po řešení: Elektrická auta se neprodávají a CO₂ je problém

Původní plány s flotilovými emisemi CO₂ – tedy s průměrem emisí pro všechny vozy prodané konkrétní automobilky – počítaly s rostoucími prodeji elektrických a dalších nízkoemisních aut. Pokud budou automobilky prodávat dost elektromobilů, mohou ještě několik nadcházejících let prodávat i vozy s vysokými emisemi CO₂. Jenže se objevil problém – prodeje elektromobilů nerostou, a nyní už dokonce ani nestagnují, namísto toho klesají. A evropské automobilky, sdružené v Asociaci evropských výrobců automobilů ACEA, teď volají po řešení.

Brněnské výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell představilo na letišti v Budkovicích svou letku dronů pro testovací lety.

VIDEO: Drony a letecké taxi. Revoluci v přepravě chystají experti na jihu Moravy

Dodávka zboží dronem až před dveře nebo letecké taxi. Takové služby jsou pro veřejnost zatím hudbou budoucnosti. Její notový zápis však momentálně vytváří výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell v Brně, které na dronech testuje technologie pro budoucnost letectví. Ve čtvrtek dopoledne výzkumný tým společnosti na letišti v Budkovicích u Ivančic představil svou letku šesti dronů včetně nového přírůstku.

Kraj podpořil vzdělávání v gastronomii. Bělohrad má novou supermoderní kuchyň

Bělohradská škola se dočkala. Nová cvičná kuchyň patří k nejlepším v republice

/FOTO/ Novopacká střední škola gastronomie a služeb zprovoznila ve svém výukovém středisku v Lázních Bělohradě zrekonstruovanou cvičnou kuchyň s cukrářskou dílnou. Jde o jedno z nejmodernějších pracovišť tohoto druhu v České republice. Investici za 25,8 milionu korun podpořil kraj, jen supermoderní technologie stály 13 milionů.