Kreativ

ŠTÍTEK: technologie

Lázně v Bělovsi se pomalu začínají odrážet ode dna.

VIDEO: Vlajková loď lázní se vrací! Ida by už za pár týdnů měla opět téci

Legendární běloveská kyselka Ida by opět po letech mohla už za pár týdnů prýštit z pítek v právě opravovaném prameníku Jakub u Metuje. Vedle Běloveských bublinek Jan a Běla, které tečou v Malých lázních na druhém břehu řeky, by opět byla k dispozici ta nejznámější, která se ve své zlaté éře stáčela i do lahví.

Koncept Honda Saloon

Dva koncepty Honda „Série 0“ jsou předzvěstí budoucích modelů

Mají být „tenké“ ve smyslu aerodynamiky a designu, „lehké“ ve smyslu řízení a ovládání, a „moudré“ ve smyslu bezpečnostních a chytrých technologií. Nejdůležitější ovšem je, že jak napovídá samotný název „Série 0“, automobilka Honda v tomto případě začíná zcela od nuly. Dva koncepty jsou předzvěstí budoucích elektrických modelů, nabízených značkou globálně.

Slavnostní otevření DigiLabu.

FOTO: Na univerzitě se otevírá digitální dílna pro veřejnost, firmy a školy

Ústecký kraj spolu s Fakultou strojního inženýrství Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Inovačním centrem Ústeckého kraje otevřely v úterý 9. ledna sdílenou digitální dílnu DigiLab. Otevřené pracoviště sestávající z elektronické laboratoře, dílny s technologiemi pro 3D tisk a virtuální realitu a polytechnické dílny bude sloužit pro popularizaci technického vzdělávání i realizaci inovativních či podnikatelských nápadů studentů, firem i širší veřejnosti.

Díky nové technologii bude možno malé výtluky v komunikacích města a jeho osad spravovat celoročně.

Malým dírám v ulicích Tachova odzvonilo. Město koupilo stroj na jejich opravu

Na opravy malých výtluků na komunikacích, které se objeví v ulicích Tachova a jeho osadách, nebudou obyvatelé čekat dlouho. Díky nové technologii Infraset, kterou zakoupilo město Tachov, budou vyspravovány v co nejkratší době od chvíle, kdy vzniknou a budou nahlášeny. A opravy se budou provádět celoročně.

AI, Chat GPT - Ilustrační foto

Nadcházející rok podle umělé inteligence Praze velká překvapení nepřinese

Pražany by v novém roce nemusela čekat žádná zásadní překvapení. Alespoň umělá inteligence (AI) na položený dotaz nepřipomíná nic, co by nebylo obecně známo. Odpověď dvojice zřejmě nejdostupnějších aplikací AI – se svým dotazem Deník oslovil Copilot od Microsoftu a Bard společnosti Google – nenaznačuje žádné tajemství. Nicméně jejich vyjádření se zásadně liší, i když oběma Deník položil totožný dotaz: Co v roce 2024 obyvatele Prahy nejspíš překvapí?

Hledání rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem není jednoduché a přináší s sebou mnoho výzev.

Jak najít správnou rovnováhu práce a rodinného života v uspěchané době

V dnešní době, kdy se pracovní prostředí neustále vyvíjí, se rodiče potýkají s výzvou, jak skloubit flexibilní a tradiční pracovní modely. Tento trend vyvolává otázky o sebekázni a schopnosti udržet si zdravou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, což je zvláště důležité v moderní době, kdy technologie smazává hranice mezi nimi. Snažte se mít jasný rozvrh mezi prací a rodinným životem. Je důležité si uvědomit, že rovnováha práce a osobního života není statický cíl, ale neustálý proces.

Jitka Třešňáková, jednatelka a výrobní ředitelka společnosti ATLANTIK PRODUKT

Rybí výrobky ze Sedlčan podpořila EU. Dotace pomohly k čističce i technologiím

Výrobce rybích a lahůdkářských specialit, společnost ATLANTIK PRODUKT Třešňák, má za sebou více než čtvrt století úspěšného podnikání, a to i díky podpoře z fondů Evropské unie. Jejich výrobní závod se nachází na okraji středočeských Sedlčan a vznikají zde delikatesy z mořských ryb, které si už získaly srdce mnoha zákazníků.

Odborné sympozium Budoucnost vody nabídne inspiraci i osvětu

Odborné sympozium Budoucnost vody nabídne inspiraci i osvětu

Voda je nezbytnou součástí našeho života a její dostatek bere většina lidí jako samozřejmost. Za pitnou vodou v našem kohoutku a následným čistěním odpadních vod však stojí nejen spoustu práce, ale také technologií a know-how. Jakým výzvám ve vodohospodářské oblasti čelí Česká republika a jak zajistit udržitelnost vody? Nejen o tom budou debatovat odborníci na prvním ročníku sympozia Budoucnost vody, jehož organizátorem je Deník. Odborná akce se koná ve středu 24. ledna 2024 od 9 do 12 hodin ve věžovém vodojemu Future Tower v Kladně.

Bezpečnostní analytik Vojenské kanceláře prezidenta republiky Otakar Foltýn

Bez zbraní pro Ukrajinu potrvá válka roky, říká bezpečnostní analytik Foltýn

Prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinská protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky. Náčelník Generálního štábu Valerij Zalužnyj i kyjevský starosta Vitalij Kličko hovoří o patové situaci. Podle bývalého šéfa Vojenské policie a nyní bezpečnostního analytika Vojenské kanceláře prezidenta republiky Otakara Foltýna se konflikt nyní nachází ve čtvrté, opotřebovávací fázi.

Dr. Liang Chua, předseda představenstva Huawei, na konferenci HUAWEI Sustainability Forum

Huawei představila stipendijní program s Mezinárodní telekomunikační unií

Přes 90 milionů lidí v odlehlých oblastech v 80 zemích může nyní nově využívat výhod plynoucích z digitálního připojení. Technologický gigant Huawei tak plní svůj slib zajistit přístup k internetu 120 milionům lidí do roku 2025. Tento závazek dala společnost v minulém roce digitální koalici Partner2Connect (P2C) Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), jíž se stala součástí.

Michael Carvan ze společnosti Lifetech byl hostem videopodcastu Byznys kafe.

Unikátní technologie brněnské firmy čistí vodu hrochům i na luxusních jachtách

Firma Lifetech je celosvětově úspěšný inovátor v oblasti úpravy vody a dezinfekce. I proto od ní zařízení pro čištění vody odebírá například singapurská zoo, nebo je najdete na 8 z 10 největších jachet světa. Jak její technologie fungují a kde všude dokáží udělat ze špinavé vody čistou? To prozradil v podcastu Byznys kafe Michael Carvan ze společnosti Lifetech.

Budování týnecké ČOV v polovině listopadu 2023.

Na stavbě týnecké čistírny skončilo hloubení základů a roste první objekt

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Jen s malým zpožděním proti harmonogramu postupuje v Týnci nad Sázavou intenzifikace stávající čistírny odpadních vod. Ačkoliv se akce právě takto nazývá, v podstatě se však jedná o výstavbu zbrusu nového zařízení v hodnotě téměř 115 milionů korun, přičemž s platbami městu pomůže dotace.

Ilustrační foto.

Zaparkovat auto na "nouzovkách" se ve Varech prodraží. Hříšníky odhalí kamera

Nejeden karlovarský řidič občas nechá v obchodně správní části města své auto takzvaně na „blikačkách“, aniž by zaplatil parkovné, když si potřebuje v centru města jen rychle něco vyřídit. Těmto momentům bude zřejmě odzvoněno, protože vedení karlovarského magistrátu se rozhodlo uvést do provozu systém, který velice snadno zjistí, zda řidič zaplatil parkovné nebo ne. Nový monitoring parkování by mohl být spuštěn od příštího roku.

Toyota.

Toyota představila v Ostravě všechny čtyři druhy pohonů včetně vodíku

Všechny čtyři druhy alternativních pohonů od japonské automobilky Toyota si mohli vyzkoušet v minulých dnech návštěvníci na ostravské zastávce nové roadshow této značky. Nejnovější hybridní Toyota C-HR se v autosalonu v Ostravě-Hrabové předvedla v české premiéře. Plug-in hybridní technologii demonstroval zbrusu nový model Prius, za elektromobily se představila Toyota bZ4X a nechyběl ani vodíkový elektromobil Toyota Mirai.

Čistírna odpadních vod Perknov.

Čistírna v Perknově využívá unikátní technologii k výrobě zeleného plynu

/VIDEO/ Super čistý zelený bioplyn dokáže vyrobit havlíčkobrodská čistírna odpadních vod. Technologie za desítky milionů korun běží už na plný výkon. Umí vyrobit až 90 kubíků ekologického paliva za hodinu. Zelený plyn dokáže vytopit až 400 bytů nebo 200 bytových domů. A to všechno z odpadu, který v Brodě denně teče kanalizací.

Armáda zmodernizovala všechna vojenská letiště. Má nové naváděcí systémy

Armáda zmodernizovala všechna vojenská letiště. Má nové naváděcí systémy

Armáda České republiky postupně vybavila pokročilými technologiemi za celkem 160 milionů korun čtyři nejdůležitější vojenská letiště v zemi. Po modernizaci letišť v Čáslavi, u Náměště nad Oslavou a Pardubicích se nových systémů naposledy dočkalo o letiště v Praze-Kbelích. V Pardubicích je Centrum leteckého výcviku provozované státním podnikem LOM Praha. Ve Kbelích sídlí 24. základna dopravního letectva.

Lidé z brněnské Líšně si stěžují, že jim zápach ze slévárny stoupá přímo do oken.

Zápach v Líšni nejsme schopní okamžitě odstranit, zní ze slévárny Heunisch

/VIDEO/ Štiplavý zápach jako spálené pneumatiky, který vyvolává zdravotní problémy. Na to si dlouhodobě stěžují obyvatelé brněnské Líšně. Za viníka označují místní slévárnu Heunisch. Ta se podle slov jejího vedení snaží zápach eliminovat, příliš ale nepomáhá ani využití nejlepších dostupných technologií a surovin. Budoucnost vidí ve vývoji, na který ale chybí peníze.

V akci. Letadlo F-117A sloužilo na nebi nad Jugoslávií, Panamou i Irákem.

Tajuplný letoun F-117: Neviditelný jestřáb vše změnil, i díky němu vznikly F-35

Záhadný letoun F-117 Nighthawk vstoupil na scénu během války v Perském zálivu v roce 1991 a představil světu do té doby nevídanou úroveň inovace v podobě technologie „stealth“, která jej činí velmi nesnadno zjistitelným soudobými radiolokátory. Podívejme se na letoun, který vedl až k F-35, jež dnes nakupuje naše armáda.

Představení prvního robotického a plně autonomního traktoru (červené rycí zařízení) v České republice.

Podívejte se: Toto je první plně samostatný robotický traktor v České republice

Na českém trhu je první robotický traktor, který funguje bez řidiče. Stroj s názvem AGbot lze osadit běžným zemědělským nářadím, jako jsou například postřikovače, secí stroje nebo kypřiče. Řídí se automaticky podle předem nastaveného plánu pomocí GPS navigace. Stroj se obsluhuje na dálku. Novinářům ho ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby (VÚRV) představil Zemědělský svaz ČR spolu se zástupci společnosti Leading Farmers, která stroj na český trh uvedla. Cena robotického traktoru by se měla pohybovat kolem osmi milionů korun.

Ilustrační foto

Sítě 5G jsou k dispozici už pro polovinu světové populace

Technologie se vyvíjí závratným tempem a spolu s nimi také telekomunikační sítě. V současné době je 5G nejrychleji se rozvíjející mobilní technologií na světě a většina datového provozu největších globálních operátorů probíhá právě na těchto sítích.

S režisérem Matto Barfussem spolupracoval Miroslav Vobořil již dříve.

FOTO: Červený koberec a sál pro 800 lidí. Mrkněte, jak vypadá premiéra v Berlíně

Byli jste už někdy na filmové premiéře? Červený koberec, fotografové, známé osobnosti a slavnostní promítání v krásném sále. A co teprve, když se filmová premiéra koná v jednom z největších kin v centru Berlína! Takový úspěch se podařil českému hudebnímu skladateli Miroslavu Vobořilovi, který se na začátku října vypravil do srdce německé metropole na premiéru celovečerního filmu PAMBARA, ke kterému napsal hudbu a titulní píseň.

Střední průmyslová škola Trutnov dostala od závodu Siemens vybavení v hodnotě 1,2 milionu korun.

VIDEO: Trutnovská průmyslovka přepsala historii, dostala milionový dar

Střední průmyslová škola Trutnov dostala od závodu Siemens NST Trutnov vybavení v hodnotě 1,2 milionu korun. Věcný dar obsahuje široké portfolio jistících prvků Siemens a nejmodernější řídicí jednotky Simatic včetně programovacího softwaru. Slavnostního předání daru se účastnili hejtman Martin Červíček a starosta Trutnova Michal Rosa.

Z programu Transformace lze zafinancovat i pořízení nové výrobní technologie.

Národní rozvojová banka nabízí firmám z Ústeckého kraje bezúročné úvěry

Národní rozvojová banka (NRB), státní banka zaměřená na podporu podnikání, nabízí malým a středním podnikům z Ústeckého kraje bezúročný úvěr na pořízení dlouhodobého majetku. Na podporu je vyčleněno 600 milionů korun a jdou z něj financovat jak průmyslové stroje, tak vybavení do zubních ordinací, ale i pořízení elektromobilů.

Od 10. do 12. října v Krajské vědecké knihovně v Liberci probíhá akce pro školy a veřejnost zaměřená na mapy.

FOTO: Libereckou knihovnu zaplavily mapy. Středa patří přednášce o vesmíru

Od 10. do 12. října se v Krajské vědecké knihovně v Liberci koná akce pro školy a veřejnost zaměřená na mapy, geografické informační systémy a další nové technologie, které s tímto tématem souvisí. Letošní Mapy kolem nás přináší i zajímavé přednášky. Včera se jedna z nich věnovala digitalizaci, v té dnešní se bude odkrývat vesmír. 

Slánská městská nemocnice v úterý 10. října slavnostně otevřela modernizované radiodiagnostické oddělení.

Pacienti nemusí na rezonanci do Kladna či Prahy. Nyní ji má i slánská nemocnice

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Slánská městská nemocnice slavnostně otevřela po bezmála dvouleté rekonstrukci v úterý 10. října modernizované radiodiagnostické oddělení. Nachází se v pravé části budovy A. Nově zde přibyla recepce i ambulance. Kromě přestavby, jež probíhala za plného provozu, je pracoviště vybaveno novými technologiemi. Vůbec poprvé má nemocnice k dispozici i magnetickou rezonanci.

Nový projekt hasičů - Silvanus, říjen 2023.

Krajští hasiči součástí projektu Silvanus o hašení lesních požárů

Lesní požáry, jejich vzestupná tendence a to, jak s nimi bojovat, se stalo jedním z čím dál častějších témat uplynulých let. Odborníci ze všech zemí světa neustále vyvíjejí nové technologie a postupy, jak v případě lesních požárů postupovat a jakou techniku využívat. Týká se to i moravskoslezských hasičů.

Bioplynová stanice se od listopadu rozjede po zkušebním provozu naplno. Vyrobí více plynu, než autoři projektu původně čekali.

Bioplynka pojede naplno. Na její plyn jezdí většina autobusů i topí domácnosti

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do areálu přivezou bioodpad a zdejší technologie jej promění na bioplyn, případně biometan. Na ten pak jezdí dvě třetiny místních autobusů či svozové vozy na odpad. Plyn se také tlačí do plynové soustavy pro místní domácnosti, kde slouží jak k topení, tak třeba do plynových sporáků na vaření jídla. A posledním výstupem jsou pak kapalná i tuhá hnojiva, která na svých polích využívají zemědělci. Takový je ve zjednodušené podobě princip nové bioplynové stanice v mladoboleslavské čtvrti Plazy.

Huawei Connect 2023

Konference Huawei Connect 2023 ukázala cestu k inteligentní transformaci

Průmyslový sektor prochází v posledních letech razantní proměnou a jedním z hlavních hnacích motorů jsou chytré technologie. Která řešení jsou pro jednotlivé firmy nejlepší a jak naskočit na vlnu technologického pokroku se mohli dozvědět návštěvníci konference Huawei Connect 2023. Jejím ústředním tématem se letos stala umělá inteligence. Ta je především důležitým nástrojem pro zvládání stávajících a budoucích výzev v průmyslovém podnikání.