Kreativ

ŠTÍTEK: technologie

Dyjákovice mají novou úspornou prodejnu. Je první v republice

Dyjákovice – Více než šedesát let starou prodejnu Coop v Dyjákovicích nahradila nová. Využívá moderní úsporné systémy a je plně klimatizovaná. V pátek ji slavnostně otevřeli zástupci družstva Coop s představiteli společnosti E.on, která dodala technologie. „Jde o pilotní projekt první v celé zemi. Jen technologie stály 1,8 milionu korun, a pokud to bude možné, chceme v tomto projektu pokračovat,“ uvedla místopředsedkyně představenstva družstva Anna Sobotková.

Prodlouží život po infarktu. Díky novému vynálezu z Brna

Brno - Naději na kvalitnější a delší život dává lidem se selhávajícím srdcem nová technologie brněnských vědců. Umožní totiž sestavit léčbu na míru každému pacientovi. „Novinka určí s přesností na jednotky milisekund vzájemné zpoždění srdečních komor,“ uvedla za odborníky Lenka Rudišová.

Ocitli se bez stadionu. Orli dojíždějí na trénink víc než hodinu

Brno – Stavební práce se protáhnou, musíte jinam. S nemilou situací se vypořádávají znojemští hokejisté, jejichž stadion se v současné době rekonstruuje z důvodu nevyhovujícího stavu technologie chlazení ledové plochy. Jenže dělníci narazili na komplikace, a proto se Orli aktuálně připravují na stadionu v Telči.

Na zimáku „malují“ led novou technologií

Zatímco venku trvají vyčerpávající vedra, na Zimním stadionu Luďka Čajky ve Zlíně už zamrzá hlavní ledová plocha. Právě včera pracovníci specializované firmy „malovali“ čáry a reklamy novější technologií.

Brusel pošle vinařům miliony i v další pětiletce. Na technologie i nové vinice

Jižní Morava – Téměř sto čtyřicet milionů korun. Tolik peněz si přerozdělí vinohradníci a vinaři, kteří si v příštích pěti letech zažádají o podporu z evropského programu z opatření Investice a Restrukturalizace a přeměna vinic. Nařízení nedávno schválila česká vláda. „Větší procento balíku, než tomu bylo minule, půjde na investice,“ sdělil mluvčí Svazu vinařů Martin Půček.

Brusel pošle vinařům miliony i v další pětiletce. Na technologie i nové vinice

Téměř sto čtyřicet milionů korun. Tolik peněz si přerozdělí vinohradníci a vinaři, kteří si v příštích pěti letech zažádají o podporu z evropského programu z opatření Investice a Restrukturalizace a přeměna vinic. Nařízení nedávno schválila česká vláda. „Větší procento balíku, než tomu bylo minule, půjde na investice,“ sdělil mluvčí Svazu vinařů Martin Půček.

Unikátní technologie. Pozná člověka přes zeď a pomůže při léčbě parkinsona

/VIDEO/ Způsob, jakým se člověk pohybuje, je podobně jedinečný jako například otisky prstů. Skupina vědců a studentů nyní vyvinula radaru podobnou technologii, která dokáže identifikovat kolemjdoucího člověka i přes zeď. To by mohlo být použitelné například při sledování starších nebo nemocných lidí, ale současně to vyvolává obavy ochránců soukromí.

Vrtulník pomohl zajistit, aby teplárna vypouštěla méně síry

Střední Čechy – Speciálně upravený vrtulník až ze slovenských Piešťan létal v uplynulých dnech nad Mělnickem. Helikoptéra pomáhala s montáží prvků technologie odsíření v Teplárně Energotrans u Horních Počapel (dříve Elektrárna Mělník neboli EMĚ I). Tedy provozu, který zásobuje teplem a teplou vodou část Prahy na pravém břehu Vltavy, města Mělník a Neratovice i lokality ve svém okolí. K odběratelům patří 270 tisíc domácností.

Světový unikát v Bohumíně: kosmetika z použitého fritovacího oleje

V Česku se již brzy začne vyrábět kosmetika a další přípravky z použitého fritovacího oleje. Novou továrnu na recyklaci odpadních olejů za zhruba 362 milionů korun postaví ve svém areálu bohumínská společnost Bochemie. Její provoz by mohl začít fungovat na podzim roku 2020.

Nová mapa ukazuje, kde si tykají s technologiemi

Střední Čechy – Zatímco výzkumné organizace jsou soustředěny především v nejbližším okolí metropole, firmy pracující s inovacemi, tedy využívající ve své práci poznatky výzkumných ústavů a univerzit, působí po celém kraji. A jsou rozmanité – od velkých společností známých jmen až třeba po přidruženou výrobu zemědělského družstva na Hořovicku. 

Z USA chce hejtmanka získat technologie

Střední Čechy – Výsledky cesty do Spojených států, kde v minulém týdnu vedla delegaci České republiky na investičním summitu SelectUSA, se ve čtvrtek pochlubila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Doprovázeli ji mimo jiných viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková či zástupce České exportní banky Tomáš Pubrdle.

Věda v praxi. Univerzita Karlova podpoří spolupráci vědců a firem

Univerzita Karlova (UK) založila jako první vysoká škola v Česku stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe. Jejím hlavním úkolem bude zakládání a podpora takzvaných spin-off společností, které mohou využívat výsledky výzkumu ke svému podnikání. Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekli zástupci univerzity.

Chytré textilie už jsou schopné fungovat samostatně. Napájení vyřešili Češi

Mobilní telefon například v rukávu bundy nebo oblečení, které ovládá domácí elektroniku. Technologie chytrého oblečení jsou dále, než by se mohlo zdát. Jediné, co dosud zbývá vyřešit, je dostatečně efektivní způsob napájení, který by nelimitoval jeho používání. Významný posun by však mohlo přinést řešení, se kterým přišla trojice českých univerzit ve spolupráci se soukromým sektorem.

Kosmetika z fritovacího oleje. Bochemie postaví továrnu za 362 milionů

V Česku se začne vyrábět kosmetika a další chemické přípravky z použitého fritovacího oleje. Novou továrnu na recyklaci odpadního oleje postaví ve svém areálu za zhruba 14 milionů eur (cca 362 milionů korun) bohumínská společnost Bochemie. Firma plánuje, že továrna by mohla začít fungovat na podzim roku 2020.

Jejich syntezátor má skladatel Zimmer. Inovační centrum pomáhá rozvoji už 15 let

Jižní Morava - Stovky firem úspěšných v celém světě. Společnosti vydělávající miliony. Sny mladých podnikatelů a studentů, které se staly skutečností. Propojené poznatky expertů, akademiků, podnikatelů i vědců. Jihomoravské inovační centrum, které pomáhá podnikatelům v Brně, slaví v létě patnáct let. Podívejte se na jeho projekty.

Technologie z vřídelního podzemí se stěhuje

Karlovy Vary - Unikátní zařízení, takzvanou krenotechnologii, která slouží k jímání a následné distribuci vřídelní vody do lázeňských sanatorií, čeká velké stěhování. Rozsáhlá investiční akce přijde město na zhruba 21,8 milionu korun.

Technologie v medicíně? Problematické jsou mobilní aplikace o stravování

Technologie se v medicíně posouvají i do domácí péče. Umožňují pacienta dlouhodobě monitorovat bez nutnosti hospitalizace. Problematické ale mohou být podle Lenky Lhotské z České společnosti biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně mobilní aplikace, které radí s cvičením nebo stravováním. Jen zlomek z nich je podle ní lékařsky ověřený. 

Vědci z ČVUT vyzkoušeli technologii pro řízení letadel u auta

Novinku v řízení automobilů úspěšně otestovali vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT). Pro řízení vyvinuli systém obdobný tomu, který se používá u civilních i vojenských letadel. Pilot při něm neovládá přímo jednotlivé prvky, ale pouze předává impulzy elektronické řídící jednotce, která manévry sama provede s ohledem na další parametry letu. ČVUT to oznámila v dnešní tiskové zprávě.

Tenisové hádky o otisky. Proč zavést jestřábí oko i na antuce?

/ANKETA/ Ty záběry zahlédl snad každý, i když se jinak o tenis vůbec nezajímá. Zuřící Karolína Plíšková bušila ze všech sil do soudcovských schůdků, raketou se oháněla stejně zdatně jako princezna válečnice Xena mečem. Jindy patří česká tenistka k vyhlášeným kliďasům, občas pů-sobí až flegmaticky. Prohraný zápas v Římě v ní probudil raněnou lvici.

Pomalá Tesla, drahý vývoj i suroviny. Perspektivní trh s bateriemi je přiškrcený

Trh baterií čeká velká budoucnost, pokud zlevní jejich výroba. Zatím to ale vypadá na pravý opak, protože společnost Tesla stále nedokončila svou gigantickou továrnu a skupuje pro sebe většinu produkce Panasoniku. A navíc zdražují suroviny, například kobalt se dnes prodává více než dvakrát dráž než před rokem, upozornili odborníci z VUT v Brně.

Vizi rozvoje technologií v kraji popisuje devadesát stran

Střední Čechy – Pokrok se ve středních Čechách chystá zásadní – na papíře tedy určitě. Kraj totiž odsouhlasil důležitý strategický dokument, jehož cílem je zlepšit podmínky pro inovace, podnikání i život obyvatel. V pondělí o tom informovalo hejtmanství s tím, že Rada pro konkurenceschopnost Středočeského kraje schválila aktualizaci takzvané RIS3 strategie. Tedy vlastně vizi, jakým směrem v regionu rozvíjet výzkum a inovace.

PET lahve z rostlinného materiálu? V budoucnu by mohly být z melasy i pilin

PET lahve by se mohly vyrábět z melasy a pilin nebo dřevěné štěpky. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Jaroslav Dobiáš, vedoucí Nezávislé obalové laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Podle něj se technologie už vyvíjí. V současné době se plastové lahve vyrábějí z produktů ropy, doba jejího rozpadu je 50 až 80 let.

Na venkov pokrok a do škol vědu, slibuje kraji ČVUT

Střední Čechy – Přinést do regionu více technologií, ale současně i větší zájem o technické obory. To je smyslem spolupráce, na níž se středočeské hejtmanství domluvilo s vedením Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). V úterý odpoledne byla dohoda stvrzena. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a rektor Vojtěch Petráček podepsali memorandum o spolupráci.

Muzeum se vrátí do století páry

Žamberk - Muzeum starých strojů a technologií, které vzniká v areálu bývalé Vonwillerovy továrny v Žamberku, uspořádá další z oblíbených dnů otevřených dveří.

Jedovatý čpavek musí ze stadionu

Skuteč - Stávající chladicí technologie skutečského zimního stadionu dosud pracuje se značným množstvím jedovatého čpavku. Bude ji proto nutné rekonstruovat a modernizovat

Na přijíždějící sanitku upozorní řidiče chytrá silnice

Brno – Provoz bude plynulejší a bezpečnější. Řidiče nepřekvapí blížící se sanitka ani rozkopaná silnice, o všem budou vědět v dostatečném předstihu. To možná čeká v budoucnu řidiče i v Brně a jeho okolí díky plánovanému využití takzvaných chytrých silnic.

Na přijíždějící sanitku upozorní řidiče v Brně chytrá silnice

Provoz bude plynulejší a bezpečnější. Řidiče nepřekvapí blížící se sanitka ani rozkopaná silnice, o všem budou vědět v dostatečném předstihu. To možná čeká v budoucnu řidiče i v Brně a jeho okolí díky plánovanému využití takzvaných chytrých silnic.