Plzeň - Fanoušci mohou v úterý poprvé na českém území vidět při fotbalovém zápase v akci kamerový systém Jestřábí oko. Technologie k určování, zda míč přešel brankovou čáru, bude využita v odvetném utkání 4. předkola Ligy mistrů mezi Viktorií Plzeň a Ludogorcem Razgrad.
Už se Vám někdy stalo, že jste stáli v lijáku na ulici a nemohli jste se dostat do svého auta? Chystali jste se odjet na důležitou schůzku a auto ne a ne nastartovat? Nebo jste se právě chtěli vrátit z výletu během dovolené, ale klíč od auta nebyl nikde k nalezení?
Praha – Vlastní zdroje energie začnou tuzemské domácnosti ve větší míře využívat do 20 let. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila redakce. Podle nich půjde především o solární systémy na střechách a baterie, které si budou domácnosti pořizovat, aby si v nich ukládaly vyrobenou elektřinu.
Plzeňsko – Sochař, malíř a restaurátor Jaroslav Šindelář už odmalička tíhl k umění. V patnácti letech se chtěl vyrovnat světovým mistrům, a tak si brzy od svých blízkých vysloužil přezdívku Gaudí. Teď už je daleko skromnější a říká, že skvostných děl, jež se umělci v životě skutečně podaří, je pouze několik.
Orlickoústecko - Uvědomělý rodič ví, že by svému dítěti měl poskytnout mobilní telefon k užívání, až když je to opravdu nevyhnutné. Jenže racionální přístup většinou vítězství neslaví. Děti chtějí mít to, co mají jejich vrstevníci, nechtějí zaostávat a být za „socky". A také chtějí být v kontaktu s technologiemi, které se vyvíjejí neskutečnou rychlostí, a mobilní telefon je nejčastější platformou, na níž se s nimi mohou seznámit. Doporučení, které by proto mělo definitivní podobu, neexistuje. Potřeba kontaktu s dítětem, které zůstává po školním vyučování osamocené, je nutkavější než obava z přílišného upínání se k malé obrazovce. Ale pravidla pro používání nastavit lze. Když se chce. Tématu děti a mobily se Deník bude věnovat v obsáhlém seriálu připravovaném na začátek září.
Chrudimsko – „Maminko, Adámkovi dneska ve školce při spaní pořád zvonil mobil," stěžuje si holčička během čekání na zastávce autobusu. „Jako nějaká hračka?," vyptává se máma. „Ne, mami, skutečný mobil. Paní učitelka Adama poprosila, ať ho vypne, jestli to umí," vysvětluje důležitě dívenka.
Lidé z Moravskoslezského kraje jsou podle statistik nejvíce nemocní. Okres Karviná čísla ve statistikách řádně podporuje. Jen za první pololetí tady lékaři vystavili bez jedné 21 tisíc neschopenek.
Praha /DVA POHLEDY/ - Uvědomělý rodič ví, že by svému dítěti měl poskytnout mobilní telefon k užívání, až když je to opravdu nevyhnutelné. Jenže racionální přístup většinou vítězství neslaví. Děti chtějí mít to, co mají jejich vrstevníci, nechtějí zaostávat a být za „socky". A také chtějí být v kontaktu s technologiemi, které se vyvíjejí neskutečnou rychlostí, a mobilní telefon je nejčastější platformou, na níž se s nimi mohou seznámit. Doporučení, které by proto mělo definitivní podobu, neexistuje.
Velké Bílovice – Chtěla jsem to zkusit. S tímto úmyslem začala asi před dvěma měsíci Anna Polachová z Velkých Bílovic s malováním folklorních botiček. Naučila se to sama. A chytlo ji to. „Věnuji se tomu ve svém volném čase. Mám to jako koníčka. Původně jsem si chtěla udělat boty pro sebe ke kroji, ale dodnes je stále nemám," trochu si posteskla mladá Velkobílovčanka.
Praha - Uvědomělý rodič ví, že by svému dítěti měl poskytnout mobilní telefon k užívání, až když je to opravdu nevyhnutelné. Jenže racionální přístup většinou vítězství neslaví. Děti chtějí mít to, co mají jejich vrstevníci, nechtějí zaostávat a být za „socky". A také chtějí být v kontaktu s technologiemi, které se vyvíjejí neskutečnou rychlostí, a mobilní telefon je nejčastější platformou, na níž se s nimi mohou seznámit. Doporučení, které by proto mělo definitivní podobu, neexistuje.
Trutnov - Přijdou domů, mrsknou brašnu do kouta, školní povinnosti hodí za hlavu a hurá na mobil, tablet či počítač. Obrázek, který se příčí rodičům i učitelům, se přesto stal trendem dnešní doby.
Uherské Hradiště – Obyvatelé bytových domů ze sídlišť ve Štěpnicích, Mařaticích, na Východě a Na Rybníku si poslední týdny na vodě z jejich vodovodů příliš nepochutnali.
Praha - Pražské služby (PSAS) si pořídily téměř jedenáctimetrový vůz, který pomocí proudu vody zlepšuje povrch vozovek a dokáže z nich vyčistit namalované čáry. Dnes to řekl mluvčí PSAS Radim Mana. Poprvé vůz s tzv. technologií Peel Jet služby nasadily v noci na dnešek v tunelu Mrázovka.
Detroit (USA) - Švédská automobilka Volvo Car Group a americký provozovatel alternativní taxislužby Uber se dohodly na vytvoření aliance, jejímž cílem bude vývoj samořídících vozů. Uber současně oznámil, že hodlá v příštích týdnech začít nabízet jízdu samořídícími auty v ulicích Pittsburghu.
Paříž (Francie) - Největší čínská platforma pro internetové platby Alipay podepsala s francouzským dodavatelem platebních technologií Ingenico Group smlouvu, která čínským spotřebitelům umožní používat její aplikaci pro mobilní platby v Evropě.
Chapadlem Co-act JL1 představuje firma SCHUNK nositele technologií pro nové generace chapadel speciálně vyvinuté pro spolupráci člověka a robot. "Kmotrem" tohoto jemného siláka se stal osobně vyslanec značky Jens Lehmann.. JL1 v Německu získal prestižní ocenění MM Award jako nejvíce inovativní, nový produkt v kategorii "Manipulace & uchopovací technika".
Horaždovice (Klatovsko) - Velký rozvoj realitního trhu zaznamenávají výrobní a skladové areály, o které ještě před pěti lety nebyl mezi investory žádný zájem. Poptávka po nich stoupá hlavně na severu a západě Čech. Tedy všude tam, kde má tradici strojírenství, slévárenství a výroba stavebních hmot, řekl dnes Jan Sachr, ředitel firmy Naxos, prodejce komerčních nemovitostí.
Sezimovo Ústí (Táborsko) - Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdy za červenec, řekl předseda zdejších odborů Jiří Ryzka. Dodal, že firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Nového generálního ředitele Kovosvitu Blahoslava Fajmona dnes čeká jednání s odboráři.
Praha - První zájemci z řad českých firem mohou podávat žádosti o účast v pražském inkubátoru Evropské kosmické agentury. Státní agentura CzechInvest je bude přijímat do 3. října. Ti, kteří uspějí, pak budou moci v Prague Startup Centre hledat využití kosmických technologií pro běžný život. CzechInvest o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.
České Budějovice - Donedávna přibližně třetina pacientů s těžkým zúžením srdeční chlopně nemohla být operovaná klasickým chirurgickým způsobem, zejména kvůli pokročilému věku a souvisejícím onemocněním. Většinou jim tedy lékaři nemohli pomoci. Dnes je díky novým technologiím možné použít i jiné přístupy. Nejčastěji lékaři operují metodou transkatetrové implantace a bezstehové chlopně.
Severní Terasa – Kojenci a batolata se už brzy dočkají lepšího plavání. Město chce nechat opravit bazénové centrum Delfínek v areálu městských jeslí. Rekonstrukce má stát přibližně 6 milionů korun. Vedení magistrátu ji zařadí do rozpočtu na rok 2017.
Praha - Řada tuzemských firem zavádí při výrobě nové technologie, které snižují celkovou spotřebu vody, a má pro případ sucha připraveny krizové plány. A to i přesto, že letos v létě akutní sucho nehrozí. Podzemních vod je ale stále nedostatek. Vyplývá to z ankety ČTK, která oslovila firmy v nejsušších krajích. Podle odborné platformy Byznys pro společnost šetrně využívají přírodní zdroje pivovary a stavební firmy, energetici například zmenšují objem odpadní vody. Přístup státu je podle platformy ale roztříštěný a firmy si stěžují na nedostatečné záruky.
Ústecko /ROZHOVOR/ - Úbytek vody v Labi přináší problémy životnímu prostředí i ekonomice. Rejdaři kvůli tomu lobují za stavbu betonových jezů na dolním úseku českého Labe.
Mirovice – Strojně technologické a stavební úpravy vodojemu Háj se chýlí ke konci. Po dvoutýdenním zkušebním provozu bude fungovat od příštího týdne naplno.
New York - Leteckou přepravu pravděpodobně čekají další výpadky podobné potížím amerických aerolinek Delta Air Lines z tohoto týdne. Velcí letečtí přepravci totiž dostatečně neinvestují do modernizace rezervačních systémů, které jsou založené na technologiích pocházejících z 60. let minulého století. Agentuře Reuters to řekli odborníci na letecký průmysl a technologie.
Jižní Morava /ANKETA/ – Nevraždili, neznásilňovali, třeba jen opakovaně kradli. Takoví lidé mohou od soudu odejít s trestem domácího vězení. Soudci jej mohou udělit od roku 2010, na jižní Moravě k němu však sahají velmi zřídka a v posledních letech se mu stále více vyhýbají.
Holovousy – Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy se řadí mezi šestnáct staveb, které se přihlásily do soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2016.
Zlín, Otrokovice – Prodloužení nebo dokonce výstavba nových trolejbusových tratí ve Zlíně není v budoucnu nereálná. Plány existují v různém stadiu rozpracovanosti či jen úvah. Již dříve to potvrdil i ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň.
Havířov - Dalo by se tvrdit, že lidé bydlící v nájemních nebo družstevních bytech nemají možnost hospodařit s teplou vodou a teplem a jsou odkázáni na monopolního dodavatele. To ale není pravda. Situace na trhu s dodávkami tepla se mění.
Žimutice /VIDEO/ - Jubilejní desáté Žimutické slavnosti se konaly v sobotu v Žimuticích u Týna nad Vltavou. Starosta obce Zdeněk Šálený vysvětlil, že jde sice o desátý ročník akce pod tímto názvem, ale tradici má delší.