Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Hvězdy na zimní obloze - Ilustrační foto

Novoročnímu nebi bude scházet Měsíc. Nahradí ho zimní šestiúhelník

Jako každých přibližně třicet dnů zdánlivě zmizí i ke konci roku z oblohy na určitý čas Měsíc. Díky tomu mohou lidé pozorovat krásný hvězdný obrazec sestávající z několika hvězd, nazývaný zimní šestiúhelník nebo zimní písmeno G. Do unikátní podívané se prolínají i planety Jupiter a Venuše. Zajímavé obrazce ale lidé mohou na obloze podle odborníka vidět i v jiné zimní dny.

Halové jevy jsou optické úkazy, které se objevují na obloze kolem Slunce i Měsíce v podobě kol, oblouků a skvrn.

Český fotograf opět zaujal NASA. Snímkem dne jsou halové jevy z Krušných hor

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) 25. prosince zveřejnil jako svou astronomickou fotografii dne snímek českého fotografa Jaroslava Fouse. Je to již druhý český úspěch tento měsíc, před deseti dny se do prestižního výběru NASA dostal Jakub Kuřák. Zajímavostí je to, jak ČTK sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě, že oba snímky pocházejí z noci ze 13. na 14. prosince.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Družice LASAR navržená českými studenty letí do vesmíru. Je součástí mise SpaceX

Z americké Kalifornie odstartovala raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX, která vyslala na oběžnou dráhu tři desítky satelitů. Jedním z nich je i družice LASARsat, kterou navrhli čeští středoškoláci a která má přispět k řešení problému kosmického smetí. Tato družice má umožnit výzkum a další vývoj nápadu českých studentů, jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice.

Superúplněk. Ilustrační foto.

NASA opět odkládá návrat astronautů na Měsíc. Plánuje jej nejdříve v roce 2027

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. O další zhruba rok tak odložil plánované vyvrcholení svého programu Artemis s cílem dopravit posádku na Měsíc více než 50 let po přistání mise Apollo 12. Informovala o tom agentura AP.

Průlet asteroidu kole Země - Ilustrační foto

Zemi v úterý těsně mine ohromný asteroid. Má velikost fotbalového hřiště

Planetka o velikosti fotbalového hřiště v úterý proletí nedaleko Země. Jedná se o jedno z mnoha volně letících vesmírných těles, která se letos k modré planetě přiblížila. Evropská kosmická agentura (ESA) přitom uvedla, že každoročně blízkozemních objektů přibývá. Rostoucí počet však neznamená mimořádnou situaci, pouze je důkazem pokroku v objevování těles.

České dráhy průběžně vylepšují své služby.

Spoje Českých drah by v novém řádu skoro dojely na Měsíc

Na jihu Čech budou v roce 2025 naplno sloužit cestujícím nové soupravy. Vlaky Českých drah by toho v novém jízdním řádu měly v celé republice za rok ujet tolik, že by skoro dovezly zákazníky až na Měsíc. Podle šetření svazu dopravců prospívá zájmu o železniční přepravu integrovaný dopravní systém.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice připravila k promítání další film o Měsíci. Tentokrát to bude Návrat na Měsíc, mimo jiné pojednávající o možném vzniku základny na vesmírném sousedovi Země.

V Budějovicích beznadějně vyprodali další filmovou premiéru o Měsíci

Mimořádný zájem provází v budějovické hvězdárně filmy o Měsíci. Ten, který přibližuje odvrácenou stranu Měsíce a v němž se o hudební doprovod se starají skladby skupiny Pink Floyd, je pravidelně vyprodaný už dlouho. V úterý 29. října k němu přibyla premiéra filmu o možném návratu lidí na jedinou přirozenou družici Země.

Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB

Máme nástroje, jak se útočníkům bránit, říká specialista na kyberbezpečnost

Manažer bezpečnosti digitálních kanálů Petr Vosála vysvětluje, jak banky zachytávají podezřelé platby, nebo jaké má možnosti klient, jenž se stal obětí podvodu. „Máme detekční nástroje, abychom dokázali pomocí podobností či naopak odlišností od běžného typického chování daného klienta určit, jestli je daná transakce v pořádku. Pokud není, abychom ji dokázali společně s ním zastavit,“ říká v rozhovoru pro Deník.

Takto fotografoval superúplněk před dvěma lety Mirek Procházka ve Vyškově.

Superúplněk ozdobí noc na jižní Moravě. Na obloze doprovodí kometu

Příležitost k pozorování hned dvou působivých astronomických úkazů získají během čtvrteční noci sedmnáctého října také lidé na jižní Moravě. Kometa na obloze i nadále pokračuje ve své pouti, Tsuchinshan-ATLAS však doprovodí ještě největší letošní superúplněk. Ten je známý také jako Lovcův měsíc.

Ve čtvrtek 17. října 2024 budou moci lidé v Česku pozorovat největší letošní superúplněk. Říká se mu Lovcův Měsíc. Ilustrační snímek

Je tu Lovcův Měsíc. Největší superúplněk roku na obloze doprovodí kometu

Už třetí superúplněk během letošního roku bude možné pozorovat ve čtvrtek 17. října. Takzvaný Lovcův Měsíc dosáhne své zdánlivé velikosti, jelikož se souputník ocitne v dosud nejbližší vzdálenosti od Země. Říjnový úplněk Měsíce lze spojit i s vyhlížením tisícileté komety Tsuchinshan-ATLAS. Pozorování by ve čtvrtek mělo přát i počasí. 

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Kam chodí kosmonauti na záchod?

/63. OTÁZKA/ Život ve vesmíru, který na momentálně nejdelší dobu zakoušejí kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici, se od toho na Zemi značně liší. A to i v těch nejzákladnějších věcech. Kam chodí kosmonauti na záchod a co se pak s obsahem jejich střev a močového měchýře děje dál? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Kosmický dopravní systém Starship společnosti SpaceX před startem.

SpaceX zachytila obří raketu, Starship pokořila milník. Co dál Musk plánuje

Společnost SpaceX dokázala úspěšné provést test s kosmickou lodí Starship a raketou Super Heavy. Zatímco plavidlo po startu obletělo půlku Země a bezpečně dopadlo do oceánu, ohromný nosič dokázal kontrolovaně přistát zpět na startovací rampu. Pro majitele firmy Elona Muska se jedná o významný pokrok ve znovupoužitelnosti zařízení a budoucím dobývání vesmíru. NASA už brzy plánuje systém využít v cestě člověka na Měsíc.

Snímek komety C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS).

Kam koukat? Astronom ze slánské hvězdárny radí, jak nejlépe pozorovat kometu

Spatřil jsem kometu, oblohou letěla. Slova z oblíbené písně Jaroslava Nohavici mohou lidé zažít na vlastní oči. K Zemi se totiž přiblížila kometa s příznačným názvem Tsuchinshan. Právě v sobotu se k naší planetě přiblíží nejvíce. Poté ji bude možné sledovat zhruba týden. Znovu se v blízkosti planety objeví až za 80 tisíc let. Za dobrých podmínek budou moci vesmírný úkaz sledovat lidé také na Kladensku. Jak na to, radí astronom Zbyněk Henzl z Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.

Waldorfská škola Jasan ve Zlíně

VIDEO: Od Adama po severské hrdiny aneb Den ve waldorfské škole ve Zlíně

Místo ranního zvonku ohlašujícího první hodinu se každý den před vyučováním sejdou všichni žáci a učitelé v kruhu se zapálenou svíčkou a přivítají se písní. Ranní rituál pokračuje u tříd, když se učitelka podáním ruky pozdraví s jednotlivými dětmi ještě před tím, než vstoupí do třídy. Tak začíná den na Waldorfské základní škole Jasan ve Zlíně.

Částečné zatmění Měsíce

Polostínové zatmění nad Brnem: Část Měsíce zmizela v zemském stínu

Kdo si ve středu v brzkých ranních hodinách přivstal, mohl na obloze spatřit polostínové zatmění Měsíce. Jinak zářivý úplněk se na chvíli částečně ponořil do zemského stínu. Astronomický jev mohli lidé pozorovat nad jihozápadním obzorem, kde se Měsíc nacházel v těsné blízkosti planety Saturn. 

Částečné zatmění Měsíce v Brně

Měsíc se ponořil do zemského stínu. Lidé sledovali noční divadlo

/FOTO/ Kdo si ve středu v brzkých ranních hodinách přivstal, mohl na obloze spatřit polostínové zatmění Měsíce. Jinak zářivý úplněk se na chvíli částečně ponořil do zemského stínu. Astronomický jev mohli lidé pozorovat nad jihozápadním obzorem, kde se Měsíc nacházel v těsné blízkosti planety Saturn. Úkaz pozorovali i naši čtenáři, kteří se podělili o své snímky.

Částečné zatmění Měsíce

Polostínové zatmění nad Brnem: Část Měsíce zmizela v zemském stínu, podívejte se

Kdo si ve středu v brzkých ranních hodinách přivstal, mohl na obloze spatřit polostínové zatmění Měsíce. Jinak zářivý úplněk se na chvíli částečně ponořil do zemského stínu. Astronomický jev mohli lidé pozorovat nad jihozápadním obzorem, kde se Měsíc nacházel v těsné blízkosti planety Saturn. Úkaz pozorovali i naši čtenáři, kteří se podělili o své snímky.

Pátek třináctého.

Pátek třináctého budí mezi Jihočechy nedůvěru. Kde má tato černá nálepka kořeny?

/ANKETA/ Prakticky celá republika se chystá o víkendu na obrovský příděl vody, který měl podle dosavadních předpovědí odborníků v důsledku přinést stoletou, ale i tisíciletou vodu a hrozí, že se i na jihu Čech bude opakovat rok 2002. A do toho tady máme pátek třináctého. Tak budeme věřit, že se nenaplní jeho špatná pověst a zkušenosti s vodou z let minulých umějí obce zúročit a následky pro obyvatele zmírnit.

Dagmar Borešová je tvůrkyní první české seberozvojové lunární aplikace.

Lunární diář v mobilu. Žena vymyslela aplikaci pro život v souladu s Měsícem

Její životní strasti ji přivedly na cestu holistického přístupu, seberozvoje a alternativních terapií. Nejvíce však Dagmar Borešovou vždy přitahoval Měsíc a jeho vliv na lidský život, který se naučila využívat ve svůj prospěch. Na tomto know-how založila také své podnikání. Aktuálně provozuje tři prodejny v Čechách a na Moravě a jako průvodkyně života v souladu s lunárními cykly vzdělává více než šedesát tisíc lidí na svých sociálních sítích.

Záhadné Kounovské kamenné řady v Ústeckém kraji.

Záhadné kamenné řady v Kounově: pravěká podivnost, která vzdoruje vysvětlení

Kounovské kamenné řady, nacházející se v přírodním parku Džbán na náhorní plošině Rovina nad Kounovem, jsou jednou z nejzáhadnějších archeologických lokalit v Česku. Tato památka, jejíž stáří a účel vzniku zůstávají nejasné, se skládá ze 14 až 16 neúplných rovnoběžných řad tvořených více než dvěma tisíci neopracovanými kameny.

Astronom Zdeněk Kopal se narodil před 110 lety v Litomyšli. Město slaví jeho výročí.

Astronomové z celého světa míří do Litomyšle. Město slaví kulatiny Zdeňka Kopala

Bedřich Smetana, Julius Mařák a Zdeněk Kopal. To jsou tři nejvýznamnější rodáci z Litomyšle. Od narození astronoma Zdeňka Kopala uplynulo letos 110 let a Litomyšl kulatiny slaví celý týden. Do města míří vědci z celého světa, dcery významného astronoma a odhaleno bude unikátní umělecké dílo. „Přínos Zdeňka Kopala pro astronomii je srovnáván s přínosem Václava Havla pro politiku nebo Bedřicha Smetany pro hudbu,“ podotkl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar. Oslavy odstartují 9. září mezinárodní vědeckou konferencí a vyvrcholí nočním pozorováním oblohy.

Astropárty a noc padajících hvězd ve Velké Bystřici

Astropárty ve Velké Bystřici přilákala stovky nadšenců

V noci z 12. na 13. srpna se Zámecký park ve Velké Bystřici zaplnil (nejen) zájemci o vesmír a noční oblohu. Nadšení hvězdáři ve spolupráci s Městem Velká Bystřice a Společnou laboratoří optiky Olomouc uspořádali jedinečnou akci „Astropárty a noc padajících hvězd“, která přilákala přibližně 500 návštěvníků, včetně dospělých a dětí.

Modrý superúplněk. Jedná se o třetí úplněk v jednom ročním období, ve kterém nastanou čtyři úplňky. Obvykle jsou tři.

FOTO: Superúplněk lákal k dalším fotoúlovkům na noční obloze. I na Rychnovsku

Srpen na noční obloze kouzlí a lovcům zajímavých záběrů oblohy po setmění přeje. Během noci z 12. na 13. srpna mohli zachytit na východě Čech nejen perseidy, ale i polární záři a noční bouři. V noci z 19. na 20. srpna to byl zase modrý superúplněk a po této podívané nastane následující noc blízké setkání Měsíce s Neptunem. S fotoaparátem tak opět vyrazil do terénu i Michal Houdek z Rychnova nad Kněžnou.

Polární záře a Perseidy nad Varnsdorfem v pondělí 12. srpna kolem půl dvanácté v noci.

Setkání Marsu a Jupiteru ozdobilo nebe nad ČR. Srpen nabídne i další vzácné jevy

V polovině srpna mohli pozorovatelé spatřit unikátní zdánlivé přiblížení Marsu a Jupiteru. Planety se nyní od sebe zdánlivě oddalují, ale stále je lidé mohou sledovat. Následující týden pak nabídne další astronomické jevy k pozorování. Kromě pokračujících Perseid bude například i modrý superúplněk či zákryt Saturnu Měsícem.

Noční nebe na Manětínsku. Pás Galaxie mezi stromy.

Tip na tmavé noční nebe plné hvězd: Manětínsko

Vyhlášenou oblastí tmavé oblohy v České republice je Manětínsko na severním Plzeňsku. Místo vyhledávají pro pozorování nočního nebe profesionální astronomové i amatéři a všichni ti, kdo chtějí vidět nebe bez rušivého světla měst.

Několik hodin čekání se vyplatilo - polární záře focená ze Signálu nad Hronovem.

Perseidy na pozadí polární záře. Nebeskou symfonii doplnilo letadlo před Měsícem

/FOTO/ Padající hvězdy na fialovém pozadí polární záře - takovouto mimořádnou nebeskou podívanou přinesla noc na úterý 13. srpna některým šťastným pozorovatelům, kteří na správném místě a ve správný čas obrátili svůj zrak k obloze. Díky těm, kteří zamířili správným směrem své fotoaparáty se můžete přesvědčit, že polární záře, která je na českém území vzácným úkazem, byla opět dobře viditelná.