Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Rozhledna na Signálu na pozadí polární záře

Perseidy a polární záře uchvátily Čechy. Nebeské divadlo fotili v celé republice

Mimořádná nebeská podívaná. Tak lze označit noční oblohu z pondělí 12. na úterý 13. srpna. K vidění totiž bylo hned několik úkazů. Kromě meteorického roje Perseidy byla z Česka pozorovatelná také polární záře, tuto dvojici pak mnohde doplnily vzdálené záblesky z bouřek. Prohlédněte si, jak úchvatné nebeské divadlo zachytili čtenáři Deníku. 

Meteorický roj Perseid.

Kde v Praze sledovat Perseidy? Světelný smog výhledům moc nedopřává

Perseidy, známé také jako světelný meteorický roj, dosáhnou svého vrcholu v noci z 12. na 13. srpna. Astronomové předpovídají až sto meteorů za hodinu, což slibuje nezapomenutelný zážitek. Místo k jejich sledování v Praze lze naleznout obtížně, podmínky totiž kazí světelný smog.

Čínská sonda Čchang-e 5 u Měsíce.

Vědci potvrdili vodu na Měsíci. Skrývá se v minerálech

Přelomový nález molekul vody na neočekávaném místě oznámili čínští badatelé po prozkoumání vzorků, které ze zemské oběžnice dopravila sonda Čchang-e 5. Badatelé očekávají otevření cest k budoucímu osídlení Měsíce.

Zahlasujte v anketě a vyberte ten nejhezčí model brněnského Festivalu planet.

ANKETA: Která obří planeta z Brna je nejhezčí? Zahlasujte pro svého favorita

Obří modely planet v poslední letech každoročně lákají tisíce lidí na Kraví horu v Brně. V tomto týdnu od pondělka do neděle opět zdobí úbočí nejvyššího kopce v širším centru města Brna a jedním z nejčastějších témat mezi lidmi je otázka, která koule je nejhezčí. Zahlasujte proto v anketě na konci článku a vyberte nejhezčí model planety dle čtenářů Brněnského deníku Rovnost.

Noční obloha. Ilustrační foto.

Mars, Jupiter i Uran. Noční obloha nabídne působivou nebeskou podívanou

V úterý a ve středu nad ránem bude na obloze k vidění série nebeských uskupení tvořených trojicí planet Sluneční soustavy, Měsícem a hvězdokupami Plejády a Hyády. Působivá nebeská podívaná bude nejlépe viditelná krátce před rozbřeskem, ale nízko nad obzorem bude možné tato nebeská uskupení pozorovat už zhruba hodinu po půlnoci, sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Záložní astronaut Aleš Svoboda na brněnské výstavě Space Mission.

První Čech na Měsíci? Postupujeme malými krůčky, říká astronaut Svoboda

Záložního astronauta Aleše Svobodu čeká od října dvouměsíční výcvik v Evropském středisku astronautů v Kolíně nad Rýnem. Armádní bojový pilot je nyní klíčovou součástí týmu strategického projektu stíhaček 5. generace F-35 a věří, že se v dohledné době podívá do vesmíru. „Doufám, že to vyjde už za dva nebo tři roky,“ říká devětatřicetiletý pilot s brněnskými kořeny.

Měsíční hornina.

V Armádním muzeu na Žižkově vystavují horninu z Měsíce. Přivezli ji astronauti

/FOTOGALERIE/ Přesně před 55 lety vstoupil člověk na Měsíc. Zcela přesně to bylo ve 2:56:15 UTC (koordinovaný světový čas), pro ČR je pak nutno přičíst 2 hodiny pro letní čas. V rozsáhlých sbírkových fondech Vojenského historického ústavu Praha je i předmět spojený s tímto "malým krokem pro člověka, ale velkým skokem pro lidstvo".

Astronauti Apolla 11 během nácviku své činnosti na měsíčním povrchu

Neil Armstrong málem na Měsíc neletěl. Při testu o vlásek unikl neštěstí

Američan Neil Armstrong se zapsal do dějin jako první člověk, který vkročil na Měsíc. Vše ale mohlo být jinak kvůli nehodě trenažéru během testování lunárního přistání. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) při výročí 55 let od ikonického momentu lidstva připomenul méně známou událost spojenou s misí Apollo, jejíž součástí byl i slavný astronaut, který těsně unikl katastrofě.

Snímek pořízený v momentu, kdy Orion dosáhla největší vzdálenosti od Země a Měsíce.

Přehled misí na Měsíc: Středem pozornosti byl do úspěchu Apolla 11

Spojené státy americké a Sovětský svaz se pokoušely od 50. let 20. století dobýt Měsíc. Zpočátku vypadalo, že Moskva má navrch, ale zlom nastal úspěchem Apolla 11. Poté zájem velmocí o souputníka Země postupně utichl. Až od devadesátých let se o něj opět začaly vesmírné agentury zajímat a do misí se zapojily i Evropská unie, Japonsko, Čína a Indie. Celkově do května 2024 různé kosmické úřady provedly 143 misí, které skončily úspěšně i neúspěšně. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších milníků.

Pohled z Měsíce na Zemi. Ilustrační foto

Na Měsíci je jeskyně. Mohla by posloužit jako útočiště pro astronauty

Na povrchu Měsíce je jeskyně, která by v budoucnu mohla sloužit jako útočiště pro průzkumníky či výstavbu lunární základny, oznámil v časopise Nature Astronomy vědecký tým vedený Italy. Jeskyně poměrně velkých rozměrů je patrně přístupná z největší dosud známé propasti v Moři klidu. Je asi 400 kilometrů vzdálená od místa, kde před 55 lety přistáli američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin, napsala agentura AP.

Paluba raketoplánu Columbia

Vesmírné žně v Brně, na Space Mission slavili výročí přistání na Měsíci

/VIDEO/ Potkat se s novým českým astronautem Alešem Svobodou a získat jeho autogram mohli lidé v pondělí na výstavišti v Brně. Při příležitosti nadcházejícího 55. výročí přistání na Měsíci si organizátoři výstavy Space Mission pro návštěvníky kromě stálých atrakcí připravili i komentovanou prohlídku. Představili také nové české exponáty, které v budoucnu poletí do vesmíru.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Vesmírné závody začaly Sputnikem. Dnes už nejsou výsadou dvou velmocí

První umělá družice Sputnik, první člověk ve vesmíru, lidská stopa na Měsíci, sondy Voyager, Webbův teleskop nebo kosmický turismus. Mnoho významných milníků během vesmírných závodů vzniklo při soupeření USA a Sovětského svazu. Jenže i po studené válce NASA, ESA a další agentury dokázaly významně posunout bádání mimo Zemi. Připomeňte si nejvýznamnější události, které se dosud staly.

Písečné duny na Marsu.

Čtveřice vědců po roce opustila zařízení, které simulovalo pobyt na Marsu

Čtveřice vědců po více než roce opustila zařízení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které částečně napodobovalo podmínky lidské mise na Marsu. Z modulu Mars Dune Alpha o rozloze 160 metrů čtverečních, jež se nachází v Houstonu, odešli v sobotu odpoledne místního času s neskrývanou radostí, píše agentura AFP.

Vědci řeší záhadu na Měsíci.

Anomálie na Měsíci jsou velkou záhadou. Vysvětlení se prý ukrývá pod povrchem

Vědci pravděpodobně popsali příčinu jedné z největších záhad na Měsíci. Vysvětlili možný původ tmavých a světlých hornin tvarovaných do podoby podivných vírů. Patří k nim záhadný útvar Reiner Gamma v Oceánu bouří na odvrácené straně Měsíce, který představuje jednu z největších magnetických anomálií na přirozené družici Země. Odborníci nyní přišli s teorií zmagnetizované lávy pod povrchem Měsíce.

Filtrovanou perlivou či neperlivou vodu si můžete načepovat celý červenec na budějovickém nádraží za korunu. Foto: Deník/Markéta Trubková

Léto s Lokni. Měsíc bez plastů s filtrovanou vodou za korunu i v Budějovicích

V rámci celosvětové iniciativy Měsíc bez plastů přichází startup Lokni s nabídkou pro všechny, kdo chtějí podpořit udržitelnost a omezit používání plastů. Během celého července si mohou uživatelé aktivovat měsíční tarif za korunu a po dobu následujících 30 dní si užívat čerstvou filtrovanou vodu v celé síti Lokni včetně největších českých nádraží. Automat na vodu je i na budějovickém nádraží.

Asteroid v blízkosti Země. Ilustrační snímek

Zemi mine zabiják planet, další asteroid proletí o víkendu: Kdy je pozorovat

Ohromný asteroid o velikosti hory se ve čtvrtek večer přiblíží k Zemi. Další lze očekávat v sobotu, bude ale mnohem menší. Podle Evropské kosmické agentury je lidé mohou pozorovat pomocí dalekohledů pro amatérské astronomy nebo on-line. Vědci ubezpečili, že ačkoliv se objekty budou nacházet v blízké vzdálenosti, kvůli které je označují za potenciálně nebezpečné, riziko srážky s planetou nehrozí.

Čínská lunární sonda Čchang-e 6 se vrátila na Zemi. Předtím přistála na odvrácené straně Měsíce.

Na odvrácenou stranu Měsíce a zpět. Čínská sonda Čchang-e 6 se vrátila na Zemi

Na Zemi se v úterý kolem 08:00 SELČ vrátila čínská lunární sonda Čchang-e 6. V rámci téměř osmitýdenní mise sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, kde vyvrtala a odebrala vzorky půdy, pořídila fotografie krajiny a umístila čínskou vlajku, píše web stanice BBC. Záběry z dnešního přistání ve stepi v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vysílala čínská televizní stanice CCTV. Asi dva kilogramy vzorků z Měsíce považují vědci za potenciálně průlomové, neboť mohou poskytnout odpovědi na některé otázky týkající se vzniku planet. Horniny pocházejí z kráteru, který vznikl před asi čtyřmi miliardami let.

Nejnovější a nejdetailnější snímek Cassiopeji A, pozůstatku výbuchu supernovy od vesmírného dalekohledu Jamese Webba.

Výbuch supernov by život na Zemi neohrozil. Ochránila by nás ozonová vrstva

Ozonová vrstva Země je podle studie vědců z Kypru odolnější, než dosud mysleli. Odborníci zjistili, že dokáže odolat i následkům explozí hvězd nacházejících se v blízkosti planety, a tím ochránit život na ní. Výzkumem také odhalili, že supernovy pravděpodobně nezpůsobily masové vymírání před stovkami milionů let.

Úplněk měsíce. Ilustrační foto.

Červnovou oblohu na Břeclavsku rozzáří jahodový úplněk. Víme, kde ho uvidíte

V noci z pátku na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. Deník přináší tipy, kde na Břeclavsku tuto nebeskou podívanou sledovat.

Úplněk. Ilustrační foto

Oblohu nad Vyškovskem rozzáří jahodový úplněk. Víme, kde ho nejlépe uvidíte

V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde na Vyškovsku tuto nebeskou podívanou sledovat.    

Úplněk. Ilustrační foto

Úplněk na Blanensku bude výjimečný. Víme, kde ho nejlépe uvidíte

V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde na Blanensku tuto nebeskou podívanou sledovat.  

Úplněk. Ilustrační foto

Červnovou oblohu nad Brnem rozzáří jahodový úplněk. Víme, kde ho nejlépe uvidíte

V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde v Brně tuto nebeskou podívanou sledovat.

Snímek jámy u sopky Arsia Mons.

Dvě obří díry na Marsu vypadají až hrozivě. Vědci do nich chtějí vyslat roboty

Dvě marťanské jámy s nejistým původem vrtají vědcům v hlavě již dvě desítky let. Ti se stále snaží zjistit, čím doopravdy jsou. Ačkoliv se domnívají, že by se mohlo jednat o pozůstatky aktivity sopek, s jistotou to dokáží určit až po bližším průzkumu. Pro tento účel chtějí nově využít roboty. Jenže se jedná o složitý úkol, který je nutné nejprve pořádně promyslet.

Yemi A.D.

Tanečník a rodák z Liberce Yemi A.D. do vesmíru nepoletí, projekt ztroskotal

Český tanečník a choreograf Yemi Akinyemi Dele, který se narodil v městě pod Ještědem, se měl podívat do vesmíru. Do své posádky soukromé mise dearMoon si ho vybral japonský miliardář Jusaku Maezawa. Původní hrdost a nadšení však vystřídal smutek a liberecký rodák nakonec nebude mít tu čest reprezentovat rodné Česko, Nigérii či LGBTQ+ komunitu. Společnost start kosmické lodi Starship zrušila kvůli nejasnému harmonogramu.

Noční svítící oblaka.

Červnovou oblohu rozzáří noční svítící oblaka. K vidění budou i desítky družic

Červnová obloha v Česku nabídne řadu zajímavých nebeských úkazů k pozorování. Po celý měsíc například bude možné spatřit noční svítící oblaka i neobvyklé množství satelitů během pouhé hodiny. Lidé uvidí i setkání Měsíce a hvězdy Spica nebo nejčasnější východ a nejpozdější západ Slunce. Možná se opět objeví i polární záře.

Sovětský kosmonaut Alexej Leonov při svém druhém a posledním letu do kosmu v roce 1975.

Alexej Leonov: Jako první vstoupil do volného vesmíru, málem při tom zemřel

Před 90 lety se narodil sovětský kosmonaut Alexej Leonov. Přepsal dějiny objevování vesmíru - jako první člověk provedl takzvaný spacewalk, tedy výstup do volného kosmu. Tento kousek ho ale málem stál život. Na dosah měl i další vesmírné prvenství - kdyby Sověti vyhráli závody o přistání na Měsíci, byl by to právě Leonov, kdo by udělal „velký krok pro lidstvo“.

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči se po roční pauze opět otevírá. Přibyla expozice o vesmíru.

VIDEO: Třebíčský Alternátor se opět otevírá, přibyla expozice o vesmíru

Po roční odmlce se v Třebíči opět otevřou brány Ekotechnického centra Alternátor. Jeho prostory i nadále zůstávají v bývalé třebíčské obuvnické továrně v Borovině, expozice však prošly důkladnou obměnou. Týká se to zejména jeho vědecko-technické části. „V ní pro nás byla jasnou volbou vesmír a kosmonautika,“ prohlásil vedoucí Alternátoru Tomáš Anděl.

Letošní květinový úplněk nastane ve čtvrtek 23. května v 15:53 SELČ,.

Přichází květinový úplněk. Může přinést nové příležitosti, ale i prudké emoce

Pátý úplněk letošního roku už je za dveřmi. Říká se mu květinový a podle astrologů může ovlivnit náš život až do konce roku. Lidé by prý měli přehodnotit své dlouhodobé plány, případně načerpat nové síly do jejich pokračování. Důležité však je zvládat vlastní emoce a nenechat se unést nebo vyprovokovat k nepředloženým činům. V roce 2024 nastane 23. května v 15:53.