Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Středeční superúplněk ve Vyškově.

Nebeská krása. Superúplněk zářící nad Vyškovem

Mirek Procházka fotografuje už od dětství. Řadu let je jeho oblíbeným námětem focení Měsíce. Proto si nemohl nechat ujít středeční superúplněk. Snímky pořídil krátce po východu Měsíce ve středu večer ve Vyškově. Děkujeme za možnost zveřejnění krásných fotografií.

Superúplněk na slánské obloze.

PODÍVEJTE SE: Superúplněk na slánské obloze. Ukázal se až kolem půlnoci

Středeční noc byla ve znamení superúplňku, Měsíc byl při pozorování ze Země největší v letošním roce. Superúplněk je jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objevil již podruhé, první superúplněk byl v červnu. Na slánské obloze zachytila zářící Měsíc svým objektivem Jitka Krňanská.

Asteroid letící kolem Země. Ilustrační foto.

Malý asteroid dnes proletí blízko Země. Vědci ho objevili na poslední chvíli

Malý asteroid, přibližně o velikosti autobusu, se dnes (ve čtvrtek 7. července) extrémně přiblíží k Zemi, a to zhruba ve vzdálenosti pouhých 90 tisíc kilometrů, což je asi 23 procent průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Podobné události sice nejsou nikterak neobvyklé, na celém objevu je však nejvíc překvapivé to, že ještě před několika dny vůbec nikdo netušil, že se těleso k planetě blíží.

Záběry z mise Apolla 11 na Měsíc v roce 1969

NASA chce zpátky svůj ztracený měsíční prach z Apolla 11. A také některé šváby

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) kontaktoval bostonskou aukční síň RR Action s žádostí o zastavení prodeje měsíčního prachu, který během prvního přistání na Měsíci nasbírali astronauti Apolla 11. NASA ho chce zpátky, a spolu s ním i vzorky švábů, jimž byl podáván, aby se zjistilo, zda neobsahuje nějaké patogeny.

Raketa SLS, která společně s modulem Orion vynese na Měsíc astronauty při programu Artemis.

O krok blíže k Měsíci. Raketa má za sebou klíčový test, vědce ale trápí úniky

Odborníkům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo úspěšně zakončit klíčový test pro start rakety SLS na Měsíc. Mise Artemis I odstartuje program, jehož cílem je dostat na povrch Měsíce další lidi. Přesto termín odpálení rakety ještě není stanoven, i při úspěšném testu se totiž vyskytlo několik problémů.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Proč se někdy Měsíc zdá být oranžový?

/28. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení dalšího dotazu. V novém díle na čtenáře čeká odpověď na otázku: Proč se někdy Měsíc zdá být oranžový či červený?

Superměsíc.

Dnes bude na obloze vidět jahodový superměsíc, jeden z nejjasnějších úplňků roku

Astronomičtí nadšenci dnes 14. června na noční obloze uvidí první ze tří letních superměsíců. Podle předpovědi počasí má být navíc jasná obloha. Proto by měl se měl ukázat ve své plné kráse. K pozorování lidé nebudou potřebovat žádné speciální vybavení. Červnovému superúplňku se také říká jahodový, medový či růžový. S barvou Měsíce to ovšem nemá nic společného.

Podívejte se: Tyto stavby mají změnit tvář Opavy. Už jste hlasovali?

Podívejte se: Tyto stavby mají změnit tvář Opavy. Už jste hlasovali?

/PŘEHLED NÁVRHŮ, ANKETA/ Každoročně mohou obyvatelé slezské metropole vybírat své favority z projektů, přihlášených do participativního rozpočtu. Také letos se sešla zajímavá sestava nápadů, jak oživit a změnit veřejný prostor ve městě. Které projekty z jedenácti přihlášených si podle vás zaslouží vyhrát? Hlasovat lze do 15. června do 12 hodin prostřednictvím webu www.opava-city.cz. Anketu ale spustil také Deník. Chcete, aby v Opavě vyrostl Stonehenge, pod Ptačím vrchem znovu zurčel alpský potok, anebo aby si lidé mohli zahrát pétanque na novém hřišti…? Anketu Deníku najdete ve spodní části stránky.

Podívejte se: Tyto stavby mají změnit tvář Opavy. Už jste hlasovali?

Nové stavby mají změnit tvář Opavy. Lidé mohou vybrat ty nejlepší

/PŘEHLED NÁVRHŮ, ANKETA/ Každoročně mohou obyvatelé slezské metropole vybírat své favority z projektů, přihlášených do participativního rozpočtu. Také letos se sešla zajímavá sestava nápadů, jak oživit a změnit veřejný prostor ve městě. Které projekty z jedenácti přihlášených si podle vás zaslouží vyhrát? Hlasovat lze do 15. června do 12 hodin prostřednictvím webu www.opava-city.cz. Anketu ale spustil také Deník. Chcete, aby v Opavě vyrostl Stonehenge, pod Ptačím vrchem znovu zurčel alpský potok, anebo aby si lidé mohli zahrát pétanque na novém hřišti…? 

Test rakety NASA v misi Artemis, která má za cíl vrátit člověka an Měsíc.

Leťte s námi k Měsíci, láká NASA. Lidé mohou do kosmu poslat své jméno

Alespoň symbolicky nyní může prakticky každý člověk vyrazit na Měsíc. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) totiž zájemcům nabízí možnost získat palubní lístek na misi Artemis I, která k Měsíci vyrazí už o prázdninách. Lidé mohou do kosmu poslat své jméno, které bude zaznamenáno na flešce v útrobách kosmické lodi.

Raketa SLS, která společně s modulem Orion vynese na Měsíc astronauty při programu Artemis.

Návrat na Měsíc se blíží. Raketu Artemis čeká poslední velký test

Testy před vysláním rakety z programu Artemis na Měsíc finišují v těchto dnech. Její letní cesta do vesmíru bude první uskutečněnou misí programu, ve kterém se na kosmické těleso ve finále po desetiletích dostanou další lidé. Už počátkem příštího týdne technici raketu umístí na odpalovací rampu a odborníci z NASA vyzkouší nanečisto její start, což je rozhodující zkouška.

Majáles v Českých Budějovicích v roce 2021.

Studenti na letošní Budějovický majáles připravili téměř sto bodů programu

V neděli 22. května začíná 19. ročník Budějovického Majálesu a potrvá do pátku. Tentokrát multižánrový festival připravuje podle Lucie Procházkové z Budějovického Majálesu kolem osmdesáti studentů a šedesáti dobrovolníků. „Jsou to studenti středních škol a někteří vysokoškoláci, kteří pomáhali v minulých letech, ale už odmaturovali a pokračují dál,“ vysvětluje Lucie Procházková.

Petr Měsíc

Nezlomte nám srdce! vyzývá teplické hráče Měsíc, sklářům fandí i Kabáti

Čtvrteční baráž mezi Teplicemi a Vlašimí naplno aktivovala i management sklářů. Fanouškům nabízí volný vstup do hlediště, první tři tisícovky se můžou těšit na pivo zdarma. Motivační řeči k příznivcům žlutomodrých se chopil předseda představenstva Pavel Šedlbauer, k samotným hráčům promluvil člen dozorčí rady Petr Měsíc, s apelem na fandy Teplic přispěchal také herec a velký příznivec Severočechů Marek Taclík, své si k baráži řekla i populární skupina Kabát.

Mechanismus z Antikythéry, bronzové diferenciální ozubené soukolí ze starověku

Nejstarší známý počítač světa pochází ze starověku, našel se v potopeném vraku

Před 120 lety, 17. května 1902, si ředitel aténského Národního archeologického muzea Valerios Stais prohlížel úlomky jakéhosi bronzového předmětu, který dva roky předtím objevil ve vraku starověké lodi potopené u ostrova Antikythéra řecký potápěč Elias Stadiakis. Archeolog si s ustrnutím uvědomil, že se nedívá na žádnou bronzovou sochu, ale na pozoruhodně složitý a důmyslný stroj. Starý tisíce let.

Experti z Floridské univerzity zasadili řeřichu do drsné měsíční hlíny, kterou získali astronauti z Apolla 11.

Převratný krok: Vědci poprvé vypěstovali rostliny v půdě z Měsíce

Experti z americké Floridské univerzity zasadili řeřichu do drsné měsíční zeminy, kterou přivezli na Zem astronauti z Apolla 11. Tým vědců chtěl zjistit, zda v ní něco vyroste, aby ji mohla nová generace měsíčních průzkumníků využít k pěstování potravin. Výsledky ho ohromily.

Roman Dragoun pokračoval v tradici koncertů U hrocha.

OBRAZEM: Roman Dragoun pokračoval v tradici koncertů U hrocha

Jestli se dá o někom říct, že zná podium v sázavském tábořišti U hrocha jako své boty, tak je to bezesporu Roman Dragoun. Tento hudebník, skladatel a zpěvák, který je znám kromě sólového vystupování i působením v kapelách Progres 2, Stromboli, T4 nebo Futurum, hraje v Sázavě pravidelně každým rokem.

Ke konci roku 2021 otevřela rodina Hoffmannova v Českých Budějovicích kosmetický salon

Biodynamická kosmetika rodinu nadchla. Otevřela si s ní první salon v Česku

Péče o tělo i duši je pro rodinu Hoffmannových důležitá. Už několik let tak provozují v českobudějovické ulici U Černé věže praxi čínské medicíny, na konci loňského roku otevřeli navíc v Hroznové ulici i první biodynamický kosmetický salon v České republice. Zákazníky tu rozmazlují produkty značky dieNikolai, která se pyšní nejvyšším stupněm certifikátu Demeter. Biodynamická kosmetika vzniká na základě stejnojmenného zemědělství.

Zatmění měsíce.

Nadcházející zatmění Měsíce nabídne slabší podívanou. Letos bude ale jediné

V pondělí ráno si přivstaňte dřív, než půjdete do práce, radí astronomové. Zájemci o dění nad svými hlavami hlavou vyskočí z postele velmi brzy, aby se zkusili podívat, zda mraky nepřekazí sledování částečného zatmění Měsíce. Jak upozornil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, na příští zatmění – opět částečné – si pak budeme muset počkat půl druhého roku. Uskuteční se 28. října 2023.

Vlašimská hvězdárna zahájila sezonu. První speciální akcí bude v pátek 13. května Den vlašimské hvězdárny.

Z vlašimské hvězdárny je vesmír jako na dlani

Den vlašimské hvězdárny se uskuteční v pátek 13. května. Současně se jedná o druhý letošní návštěvní den, kdy se návštěvníci mohou přes hvězdářské dalekohledy zadívat do vesmíru. Návštěvní dny potrvají až do 30. září. Otevírací doba hvězdárny je od května do srpna ve 21 hodin, v září ve 20 hodin. Návštěva mimo uvedený čas je možná po domluvě.

Den s hasiči ve Slatině přilákal stovky návštěvníků. Zejména ti malí obdivovali práci a vybavení hasičů a vyzkoušeli si jejich práci i techniku při soutěžích. Nechyběl ani nafukovací hrad hned vedle nafukovací Země a Měsíce.

OBRAZEM: Malí hasiči řádili ve Slatině. Podívejte se

Den s hasiči ve Slatině přilákal stovky návštěvníků. Zejména ti malí obdivovali práci a vybavení hasičů a vyzkoušeli si jejich práci i techniku při soutěžích. Nechyběl ani nafukovací hrad hned vedle nafukovací Země a Měsíce. Radost rozdávali malíři na obličej a tatéři, stejně jako závěrečná tombola.

Eva Turnová

FEJETON: Kremloidka

Na své zdi čtu zprávu: „Můžete mi laskavě vysvětlit, jak to, že máte v přátelích kremloida?“

Planetka 951 Gaspra, patřící mezi planetesimály, na fotografii sondy Galileo

Jako z pekla. V zemské kůře vědci našli nejžhavější horninu, jakou lidstvo zná

V roce 2011 byl v zemské kůře objeven kus černého skla o velikosti pěsti, který po prozkoumání vyvolal senzaci. Vědci totiž zjistili, že se utvářel při teplotách dosahujících 2370 stupňů Celsia, což je výrazně víc, než činí teplota velké části zemského pláště. Tento závěr byl poprvé zveřejněn v roce 2017. Nyní nová analýza minerálů z téhož místa potvrdila, že nešlo o omyl. Rekordně spalující žár byl skutečný.

Astronaut John W. Young salutuje u americké vlajky, kterou umístil na Měsíc.

Muži z Apolla 16 na Měsíci málem nepřistáli. Pak pomohli odhalit jedno tajemství

Přistát na Měsíci se podařilo celkem šesti misím z amerického programu Apollo. Předposlední z nich, Apollo 16, ve čtvrtek slaví významné výročí. Astronauti, kteří se mise účastnili, vstoupili na povrch přirozené družice Země přesně před půlstoletím. Nechybělo přitom mnoho a pobyt na lunárním povrchu si John W. Young a Charles M. Duke Jr. nikdy nevyzkoušeli.

Měsíc z přivrácené (vlevo) a z odvrácené strany. Zatímco ten první pohled z noční oblohy důvěrně známe, ten druhý je úplně jiný. A vědci přišli s novou teorií, proč tomu tak je

Proč Měsíc vypadá z odvrácené strany jinak? Vědci přišli s vysvětlením záhady

Odvrácená strana Měsíce, kterou z našeho výhledu na Zemi nikdy nevidíme, vypadá překvapivě jinak než koule, kterou jsme zvyklí vídat na noční obloze. Zatímco z přivrácené strany, kterou tak dobře známe, se Měsíc zdá být místy tmavší, což je důsledek obrovských prastarých lávových proudů, na odvrácené straně po nich není ani stopy. Sice ji posévají skvrny a krátery, ale žádná velká tmavá plocha.

Projekt VR Encyklopedie.

Praha jako vesmírná základna. Učení usnadňuje virtuální realita

/FOTOGALERIE/ Vyzkoušet si práci na ropné plošině, poznat život dinosaurů, nebo nahlédnout do vzdálených koutů sluneční soustavy se zastávkou na měsíční základně. To je projekt VR Encyklopedie, který pomocí virtuální reality přináší dospělým i dětem poutavou a zážitkovou formou znalosti, které by se jinak museli učit z knih.