
Do školy se 1. září docela těším
ROZHOVOR S ŘEDITELEM ZŠ POVÁŽSKÁ STRAKONICE TOMÁŠEM LINHARTEM
ROZHOVOR S ŘEDITELEM ZŠ POVÁŽSKÁ STRAKONICE TOMÁŠEM LINHARTEM
Rožmberk nad Vltavou – Policisté hledají zlodějě automatu na cigarety.
Brumov-Bylnice – Někdejší základní škola v Brumově- -Bylnici se mění k nepoznání. Chátrající budova prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Bude v ní více než dvacítka bytů pro seniory.
Písecko - Návštěvnost plováren je podstatně horší než loni.
Dlouhá léta jednání ohledně odkanalizování Raduně probíhají mezi obcí a jednotlivými instancemi.
Ne, lenost to vždy není. Tak zní jeden ze závěrů průzkumu o tom, proč lidé odkládají řešení důležitých problémů.
Praha – Politické strany zřejmě budou moci dostat od jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok. Vládní novelu o politických stranách, která má od přespříštího roku podle předkladatelů zlepšit i dohled nad jejich hospodařením, včera schválil Senát.
Liberec - Asi nejsmutnější pohled byl letošní léto na osiřelá koupaliště. Teploty kolem dvaceti stupňů a zamračená obloha lákala spíše k výletům do přírody. Do studených bazénů si troufl málokdo. Provozovatelé koupališť tak hlásí nejhorší sezónu za několik desítek let.
Brno - Zástupce veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové Stanislav Křeček se obrátil na ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) v případu vlastníků vozidel, kteří na sebe nestihli přepsat auto v registru vozidel do loňského 30. června a kvůli jejich administrativnímu zániku je ze zákona nemohou používat. Křeček dnes uvedl, že to považuje za extrémně přísné, a požádal Ťoka o stanovisko k možnému odstranění tvrdosti právní úpravy. Ministerstvo se podnětem bude zabývat, zpětný zásah do zákona ale podle jeho mluvčího není možný.
Libotov - Obec se dvěma sty obyvateli postavila za 18 milionů nový vodovod. Jeho využívání brání už jen „papírování".
Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v červenci nečekaně prudce vzrostl a jeho tempo se dostalo na nejvyšší úroveň za téměř devět let. Údaje amerického ministerstva obchodu odrážejí dobrou situaci na americkém pracovním trhu a nízké sazby hypotečních úvěrů. Růst trhu obytných realit podporuje celou ekonomiku.
Hlad po zemědělské půdě roste, stejně jako její cena. Zatímco v roce 2004 přišel metr čtvereční zemědělské půdy na necelých sedm korun, loni už musel zájemce z peněženky vytáhnout v průměru více než 16 korun. „Čeští zemědělci jsou si toho vědomi, a proto jejich investice do nákupu půdy rostou," vysvětlil zvyšující se zájem expert na zemědělství a ekoenergii Moneta Money Bank Mojmír Severin.
Mšené-lázně - Loni uplynulo 120 let od otevření budovy zdejší školy. V roce 1998 zastupitelé rozhodli, že je nutné provést její rekonstrukci, po složitých jednáních se obci podařilo návrh dovést do konce a v září 2007 žáci se svými učiteli začali využívat moderní učebny a zázemí. Obec tehdy získala na rekonstrukci dotaci 55 milionů korun od Ministerstva financí, 18 milionů korun doplatila.
/INFOGRAFIKA/ -Ve spotřebě energie se najdou rezervy patrně v každé rodině. Na dosažení úspor přitom nejsou nutné miliony.
Praha – Objem úvěrů a pohledávek v zemědělství, myslivosti a rybolovu stoupl loni o 2,8 procenta na 47,5 miliardy korun. Většinou šlo o o dlouhodobé úvěry s dobou splatnosti nad pět let. Vyplývá to z tzv. Zelené zprávy za loňský rok na základě údajů České národní banky. Podle zprávy, kterou připravil Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), tak byl objem úvěrů v loňském roce zatím rekordní.
Táborsko - Vybrané příspěvky z černé kroniky
Humpolec – Píše se rok 1991, kalendář ukazuje 26. října a kroky tří přátel směřují do humpoleckého kina, kde se v rámci malé privatizace chystá dražba tamního zchátralého pivovaru.
Humpolec – Píše se rok 1991, kalendář ukazuje 26. října a kroky tří přátel směřují do humpoleckého kina, kde se v rámci malé privatizace chystá dražba tamního zchátralého pivovaru.
Chrast, Skuteč – Policisté v několika uplynulých dnech začali vyšetřovat dva oznámené případy podvodu.
Praha - Stavební spořitelny v prvním pololetí uzavřely 242 000 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční růst o 13 %. Vyplývá to z dat, které zveřejnilo ministerstvo financí.
Praha - Společnost Fincentrum, jedna z největších finančněporadenských firem v tuzemsku, zvýšila v prvním pololetí tržby v Česku a na Slovensku meziročně o 6 % na 812 milionů Kč. Objem zprostředkovaných hypoték stoupl o 18 %. Tržby konkurenční firmy Partners v Česku klesly v pololetí o 43 milionů na 483 milionů Kč.
Prostějovsko – Až osmiletým trestem může podle policie skončit činnost sedmatřicetiletého muže z Prostějovska. Viní ho totiž z úvěrového podvodu, díky kterému způsobil více než milionovou škodu.
Ostrava - Vedení těžební společnosti OKD, která je od června v úpadku, doplatilo mzdy svým 800 zaměstnancům s nejvyššími příjmy. Tato skupina pracovníků v řádném termínu dostala jen zálohy ve výši 20 000 korun. Vrcholový management společnosti si svoje platy vyplatí nejdříve příští týden. Dnes to řekl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.
Vídeň - Zisk rakouské bankovní společnosti Raiffeisen Bank International (RBI) v prvním pololetí meziročně klesl o 24 procent na 210 milionů eur (5,7 miliardy Kč). Banka, která působí i na českém trhu, to uvedla v dnešní výsledkové zprávě.
Praha - Úvěrová společnost Fair Credit půjčila klientům v prvním pololetí 403 milionů korun, což je o 13 % více než ve stejném období loni. Rostl i počet zákazníků, kterých je nyní téměř 72 000.
Praha - Ministerstvo financí poslalo k připomínkám novelu zákona o dluhopisech, která by měla zlepšit atraktivitu hypotečních zástavních listů pro investory. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Současná úprava je podle úřadu zastaralá a neodráží nejnovější trendy.
Sezimovo Ústí - Majitel Kovosvitu i jeho nový generální ředitel zaměstnancům na společné schůzce naznačili, že příští týden jim výplaty dorazí.
Praha - Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně stoupla na 1,88 procenta. Přerušila tak sérii pěti poklesů v řadě. V červnu, kdy byla na historickém minimu, činila 1,87 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
Praha – Bezmála 80 tisíc důchodců čelí exekuci na svou penzi. „Staří lidé chtějí být své rodině užiteční a pro své děti nebo vnoučata by udělali cokoliv. Proto se často nechají přesvědčit, aby na sebe vzali úvěry příbuzných, kteří si z různých důvodů nemohou půjčit peníze sami. S takovými příběhy se naši poradci bohužel setkávají denně," přiblížila jednu z hlavních příčin, proč se senioři dostávají do často neřešitelných problémů, mluvčí společnosti KRUK Markéta Fixová.
Tábor - Panelák s obrazem Kotnova dostane ještě jeden obraz: kostelní věž. Je inspirací i pro další majitele domů
Praha – Ženy, které obalamutil a obral nápadník z internetu, hledají kriminalisté III. obvodu pražské policie. Ti z podvodu podezřívají 30letého Pražana Dominika M., o němž zatím detektivové zjistili, že na internetových seznamkách vyhledával kontakty na ženy hledající partnerskou oporu. S takovou nabídkou ovšem měl přicházet jen naoko; ve skutečnosti z oslovených žen lákal peníze, vyplývá z úterního sdělení Jana Daňka z ředitelství pražské policie. „Pod různými záminkami," upřesnil Daněk. „Většinou tvrdil, že má dočasné problémy s podnikáním – a půjčoval si peníze, které pak ale nevracel," konstatoval.
Nejvyší vedení OKD čekají personální změny. Stát, co by jeden z velkých věřitelů těžební firmy, chce do čela podniku dosadit své lidi – finančního i provozního ředitele. V úterý to po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem řekl ministr průmyslu Jan Mládek. Kdo přesně do firmy zamíří, by podle něj mělo být jasné v řádu dnů až týdnů.
Nejvyší vedení OKD čekají personální změny. Stát, co by jeden z velkých věřitelů těžební firmy, chce do čela podniku dosadit své lidi – finančního i provozního ředitele. V úterý to po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem řekl ministr průmyslu Jan Mládek. Kdo přesně do firmy zamíří, by podle něj mělo být jasné v řádu dnů až týdnů.
Uherské Hradiště – Kam zmizel zlatý poklad naší republiky? Jaké byly jeho osudy? Ukradli českoslovenští legionáři poklad ruských carů? Na tyto otázky i celou řadu dalších, odpověděl návštěvníkům v hradišťské knihovně B. B. Buchlovana populární reportér, publicista a spisovatel Stanislav Motl.
Praha, Karviná – Stát v pondělí prostřednictvím ministerstva financí (MF) uzavřel s těžební společností OKD smlouvu na úvěr 700 milionů korun. Půjčka je podmíněna reorganizací zadlužené firmy, o které věřitelé OKD rozhodli minulý týden. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí.
Tábor – Společenství vlastníků jednoho bytového domu na Táborsku uzavřelo smlouvu o dílo, rekonstrukci balkonů za sjednanou cenu, a smlouvu o úvěru, z něhož zakázku financovalo. Splátky úvěru včetně úroků hradí z fondu oprav.Vlastnice bytu bez balkonu v tomto domě s těmito úkony nesouhlasí.
Od listopadu se opět mění taxa za převod nemovitosti. Platit ji bude kupující, nákup bydlení tak podraží.
Praha - Čtveřice největších tuzemských bank v letošním prvním pololetí vydělala 26,7 miliardy Kč, což je o 2,6 miliardy více než před rokem. Vyplývá to z výsledků bank. K růstu jejich ziskovosti přispěly zejména jednorázové výnosy z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe a nárůst poskytnutých úvěrů.
Praha - Air Bank vykázala v prvním pololetí čistý zisk 40 milionů korun, což je meziroční pokles o 89 procent. Do poklesu se promítl především vliv dočasného tržního přecenění investic. Zatímco loni bance pomohlo k nečekaně vyššímu zisku, letos naopak kvůli nejistotě na evropských trzích způsobilo jeho pokles, sdělila dnes banka. Celkový počet klientů Air Bank se ke konci června meziročně zvýšil o 30 procent na 475.000.
Zlínsko – Dvaačtyřicetiletá žena z Nového Jičína po návratu z vězení podvedla tři ženy a připravila je celkem o 840 tisíc korun. Osmatřicetiletou ženu ze Zlínska upoutanou na invalidní vozík pod záminkou koupení bytu připravila o 400 tisíc korun.
Návrat do školních lavic znamená pro děti začátek povinností, pro jejich rodiče zase vyšší finanční výdaje. Do peněženek musejí sáhnout nejen kvůli nákupu školních pomůcek, ale také kvůli placení kroužků a volnočasových aktivity. Banky a úvěrové společnosti zaznamenávají v září větší zájem o půjčky.
Praha - Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním pololetí stoupl o 18 procent na 8,3 miliardy Kč. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o procento na 183,5 miliardy korun. Růst podpořily jednorázové výnosy z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe, silný růst obchodních objemů a kvalita úvěrů, informovala dnes ČSOB v tiskové zprávě.
Praha – Reorganizace OKD, o které dnes rozhodli věřitelé, umožní podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) pozvolný a kontrolovaný útlum těžební činnosti firmy. Babiš rozhodnutí vítá.
Praha - Skupině Moneta, dřívější GE Money, klesl v pololetí čistý zisk meziročně o 3,9 procenta na 2,3 miliardy Kč. Aktiva naopak vzrostla o 2,8 procenta na 144 miliard a celkové vklady o 5,5 procenta na 115 miliard. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě. Celkový objem nových úvěrů vzrostl o 4,4 procenta na 20,1 miliardy Kč.
Třebíč - Z bývalého kina Moravia chce vedení Třebíče udělat komunitní centrum. Radní si nyní nechávají zpracovat projektovou dokumentaci za necelých 700 tisíc korun, aby mohli zkusit žádat o dotaci.
Praha - Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním pololetí poskytly prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu celkem 84 miliard korun, což je o desetinu více než před rokem. Dnes o tom informovala ČLFA. O více než 15 procent stouplo financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, o šest procent vzrostlo financování spotřebitelskými úvěry či leasingem a o sedm procent financování factoringem.
Blansko – Čtyřicet sedm milionů korun. Tolik zbývá splatit městu Blansku, aby se zbavilo šesti úvěrů. Dva z nich přitom umoří ještě letos. Půjčku na nákup areálu Technických služeb a další ze Státního fondu rozvoje bydlení. Poslední úvěr město splatí v roce 2019. Jedná se o více než třicet milionů, za které Blanenští před časem koupili v dražbě hotel Dukla v centru města. Blanenský akvapark letos oslavil deset let od otevření.
Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce července úvěry za 27 miliard korun, což je v meziročním srovnání růst o tři procenta. Stoupl zájem o nové smlouvy o stavebním spoření, a to o devět procent na 319.500 uzavřených smluv. Vyplývá to z výsledků všech pěti tuzemských spořitelen. Údaje má ČTK k dispozici.
Hradec Králové - Jak dlouho ještě bude strašákem města panelová stavba u Aldisu?
Benešov - Prodejní cena majetku, kterého se chtějí města zbavit, nesmí být nižší, než je cena obvyklá. Právě to striktně nařizuje novela Zákona o obcích. A touto normou se musí také řídit benešovská radnice při prodeji městských bytů.