Ne úložišti i průzkumům! Lidé na Podbořansku protestovali
Libyně, Lubenec, Blatno /FOTO, VIDEO/ - Na sto třicet odpůrců úložiště jaderného odpadu se zúčastnilo setkání v Libyni u Lubence.
Libyně, Lubenec, Blatno /FOTO, VIDEO/ - Na sto třicet odpůrců úložiště jaderného odpadu se zúčastnilo setkání v Libyni u Lubence.
Ostrava - Již poosmnácté zvou ostravská činoherní divadla divadelní kritiky a teoretiky, pedagogy, kulturní redaktory a praktické divadelníky, stejně jako studenty vysokých divadelních škol, na festival ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR, který se uskuteční od středy 26. listopadu do neděle 30. listopadu.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Světoznámá historička a byzantoložka Milada Paulová byla první ženou v Československu, která získala právo přednášet na vysoké škole. Byla i první českou profesorkou. Na pražské univerzitě přitom promovala v roce 1918 jako teprve sedmdesátá pátá žena. Možnosti studovat, účastnit se vědeckého výzkumu a získávat tituly jsou dnes pro ženy nesrovnatelně větší. O to se snaží i společnost Česká hlava, která s Úřadem vlády České republiky každoročně udílí nejprestižnější ocenění za vědu a výzkum u nás.
Timra - Čeští hokejisté v šestém přípravném zápase před mistrovstvím světa poprvé prohráli, ale útočník Vladimír Sobotka si z porážky 1:2 s domácími Švédy hlavu nedělá. V zápase byl autorem jediného českého gólu.
Olomouc – Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého se v pátek 17. dubna poprvé představilo široké veřejnosti. Dopoledne do muzea zamířily maminky s dětmi na mateřské dovolené, senioři a po poledni začaly chodit rodiny s dětmi a školáci. Do Olomouce se vydali lidé z celé republiky.
Planetárium, obří model mozku a lidského oka či historie podaná formou komiksu - i taková jsou lákadla Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Brány prvního centra popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě se široké veřejnosti otevřou už tento týden, v pátek 17. dubna.
Brandýs n. O. – Žáci 4. až 9. ročníku měli možnost nedávno zhlédnout fyzikálně – přírodopisně – matematicky – preventivní pořad „Používám mozek".
Liberec - Oblíbená vědomostní soutěž, která je v zahraničí známá pod názvem Pub Quiz, probíhá pravidelně i v Liberci. Její organizátoři se nyní rozhodli, že se přesunou z prostředí libereckého baru Stereo Café do sálu Malého divadla, kde v pondělí 25. května uspořádají výroční kvíz.
Olomouc – Planetárium, obří model mozku a lidského oka či historie podaná formou komiksu - i taková jsou lákadla Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Brány prvního centra popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě se široké veřejnosti otevřou už tento týden, v pátek 17. dubna.
Olomoucký kraj – Snímky, které přesvědčí diváky, že věda je zajímavá i zábavná, si až do neděle užijí účastníci Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO. Přehlídka nabídne kromě filmů také řadu workshopů, koncertů i doprovodný program pro rodiče a děti.
Přehlídka činoherních ostravských divadel se koná už poosmnácté.
Olomouc - Pět dní plných filmů, zajímavých workshopů i besed se světoznámými vědci chystá od úterý 14. dubna mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.
Břeclav, Moravský Žižkov – Už od svých čtrnácti let se Pavel Auzký zajímal o astronomii a astrologii. Pořizoval si dalekohledy, sledoval oblohu. To, co se pětačtyřicetiletý muž z Moravského Žižkova sám učí, by rád předal i dalším zájemcům. I proto pozval do Břeclavi několik odborníků a chystá cyklus zajímavých přednášek.
Model paleontologického naleziště, které umožňuje hledat a odkrývat kosti dinosaurů či typické horniny pro Česko hned vedle sebe. Nejen to je od čtvrtka k vidění v nově otevřeném geoparku v Říčanech spojeném s geologickou laboratoří.
Vrchlabí - Cena ředitele Správy Krkonošského národního parku má pět laureátů. Premiérově i za vědu a výzkum.
Domažlice - Zdeněk Vyšohlíd a Marek Vorlíček pohovoří ve čtvrtek 19. dubna o muzikologických i filosofických aspektech hudebního díla.
Radomyšl - Náčelník Sokola Miroslav Kastner: Chceme se hokejem bavit, z výsledků nebudeme dělat žádnou vědu. Hlavně chceme porazit Strakonice!
Skupina horažďovických potápěčů je shromážděním nadšenců vyjíždějících za svým koníčkem do mnohých, více či méně Evropě vzdálených končin světa. Spolek fungující spíše neformálně podniká výjezdy za potápěním až třikrát ročně, přičemž každý z výjezdů je nenahraditelným zdrojem zážitků.
Říčany /FOTOGALERIE/ - Model paleontologického naleziště, které umožňuje hledat a odkrývat kosti dinosaurů či typické horniny pro Česko hned vedle sebe. Nejen to je od čtvrtka k vidění v nově otevřeném geoparku v Říčanech spojeném s geologickou laboratoří.
Horažďovice – Skupina horažďovických potápěčů je shromážděním nadšenců vyjíždějících za svým koníčkem do mnohých, více či méně Evropě vzdálených končin světa. Spolek fungující spíše neformálně podniká výjezdy za potápěním až třikrát ročně, přičemž každý z výjezdů je nenahraditelným zdrojem zážitků.
Rokycany - Návrh může podat každý z obyvatel nebo patriotů okresního města do konce května
Písek - Prácheňská umělecká beseda připomene výročí ztroskotání slavného parníku.
V zásadě se lidé dělí do dvou skupin. Jedni žehlení nesnáší a druhým nevadí, nebo dokonce žehlí rádi. Oběma skupinám se snad bude hodit pár tipů, jak ho zvládnout rychle a především bez fatálních následků.
Téma Orlického deníku: úspěšné projekty Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji
Praha – Školáci z celé republiky se chystají zachránit Zemi. Vybraní z nejlepších se stanou posádkou kosmické rakety a doletí ke čtyřkilometrovému asteroidu, aby zabránili srážce s naší planetou v roce 2045. Zachrání tak lidstvo. Tedy alespoň v Expedici vesmír, soutěži, jejíž třetí ročník netradičním způsobem popularizuje vědu dětem.
Hodonínsko - Usedl do lavice ve Vnorovech a ve školním prostředí se mu zalíbilo. Budoucí doktor přírodních věd už čtvrt století řediteluje veselské škole Hutník. Josefu Gajošovi učarovaly hlavně počty a přírodopis. „Učil jsem se dobře, a tak jsem měl dostatek času na to, abych jako každý normální kluk mohl odpoledne po škole sportovat. Hrál jsem fotbal, národní házenou, bavil mě tenis i odbíjená," vypráví osmašedesátiletý pedagog, kterého nedávno spolu s dalšími jedenácti učiteli ocenila veselská radnice.
Hodonínsko - Usedl do lavice ve Vnorovech a ve školním prostředí se mu zalíbilo. Budoucí doktor přírodních věd už čtvrt století řediteluje veselské škole Hutník. Josefu Gajošovi učarovaly hlavně počty a přírodopis. „Učil jsem se dobře, a tak jsem měl dostatek času na to, abych jako každý normální kluk mohl odpoledne po škole sportovat. Hrál jsem fotbal, národní házenou, bavil mě tenis i odbíjená," vypráví osmašedesátiletý pedagog, kterého nedávno spolu s dalšími jedenácti učiteli ocenila veselská radnice.
Basketbalisté NH Ostrava prohrávají ve čtvrtfinále play-off s Děčínem 0:1 na zápasy.
Zlín, Uničov – Šest gólů schytali fotbalisté Uničova v Moravskoslezské fotbalové lize od rezervy Zlína. Trenér Navrátil však ani z vysoké porážky 2:6 nedělal velkou vědu.
Rakovník - Čtyřiačtyřicet studentů rakovnického gymnázia letos absolvovalo právnický seminář, který vedl doktor práv Karel Klíma, vedoucí katedry právních disciplín a veřejné správy Metropolitní univerzity Praha.
Praha /ROZHOVOR/ – Přicházejí Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky, které vrcholí zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Ale nejen to si lidé připomínají, neboť mezi zvoláním Ukřižuj! a Hosana! je jenom pět dní, jak říká místopředseda lidovců Jan Bartošek. Kdy jindy se zamýšlet nad údělem člověka, jeho posláním na světě a smyslem života než nyní? A s kým jiným, než s katolickým knězem, vědcem a učitelem, který vychovává mladé lidi, budoucí lékaře. K rozhovoru jsem proto přizvala přednostu Ústavu etiky 3. lékařské fakulty UK Marka Váchu.
Uherské Hradiště PFOTOGALERIE/ - Pokud se děti o druhém prázdninovém dnu rozhodly, že neodbydou své rodiče a sourozence dárkem zakoupeným v obchodě, a chtěly do dárku vložit něco ze sebe, zamířily do Slováckého muzea v Uherském Hradišti. To bylo už od rána provoněno levandulí, skořicí, měsíčkovým a jasmínovým květem, santalovým dřevem či mateřídouškou.
Brno - Brněnská muzejní noc se letos rozšíří na několik nových míst, například do nedávno zprovozněného zábavního vědeckého parku Vida! nebo Mendeliana věnovaného genetické vědě. Večer, kdy zůstanou muzea otevřená až do půlnoci, letos v Brně připadá na sobotu 16. května, oznámili v pátek pořadatelé. Akci čeká jedenáctý ročník, loni organizátoři zaznamenali 82 tisíc návštěvnických vstupů, v předchozích letech ještě víc.
Chomutovsko - Víkend bude patřit Velikonočním svátkům. Už dnes se od 17 hodin uskuteční v Galerii Jirkov akce Velký pátek, zaměřená na historii ukřižování Krista z liturgického pohledu a poznatků současné vědy. Probírat se tu budou také velkopáteční tradice.
Chomutovsko - Přinášíme přehled kulturních akcí v okrese na týden od 3. do 10. dubna.
České Budějovice - Přesně před 35 lety začal vyrůstat u Branišovské ulice v Českých Budějovicích komplex budov, kde dnes sídlí největší jihočeská vědecká instituce, Biologické centrum Akademie věd ČR, společně s Jihočeskou univerzitou.
Cheb - Studenty z 206 českých a 75 slovenských gymnázií čeká velký den. Uskuteční se totiž krajská kola Dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR. Ti nejlepší pak postoupí do finále čtyřiadvacátého ročníku této prestižní soutěže.
Milán /FOTOGALERIE/ – Do netradičních laboratoří zavede návštěvníky český pavilon na světové výstavě Expo 2015 v Miláně, který dnes, měsíc před zahájením, navštívil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Laboratoř ticha v podobě interaktivní expozice lesa odkryje pomocí vyspělých technologií tajemství světa rostlin a Laboratoř života zase přiblíží prostřednictvím uměleckých děl současné české patenty a úspěchy na poli vědy. Největší zájem ale už nyní vyvolává obří skulptura ptáka kříženého s automobilem, která vévodí vstupu do českého pavilonu.
Písek - První výstavy z dubnového kalendáře již začínají.
Kutná Hora - Vzdělávací a prezentační centrum kulturního dědictví UNESCO v Kutné Hoře se má otevřít 9. prosince. Expozice vznikne v Dačického domě, který nyní radnice opravuje za peníze Evropské unie. Zároveň už začala vybírat průvodce a chystá propagační materiály a webové stránky nového centra.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Místní politika, administrativa a evropský zájem se nečekaně příznivě protnuly v oblasti, která může rozhodnout o tom, jaká bude Česká republika za deset, dvacet či padesát let. Výzkum a inovace totiž mají zelenou jak v Evropské komisi, kde tento iniciační prvek růstu ekonomiky osobně podporuje její šéf Jean Claude Juncker, tak v Česku. V tuzemsku má vědu a výzkum pod sebou místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který pojal svůj úkol z gruntu.
Most - Na pultech se objeví to, co lidé rádi čtou. Od detektivek po romantické příběhy. Ceny budou lidové.
Liberec - o to je kvalita života a jak se zkoumá? Na čem všem závisí a co ji ovlivňuje? Jak se mění v průběhu let? Jak jsme na tom s kvalitou v České republice v porovnání se zbytkem světa?
Kutná Hora – Vzdělávací a prezentační centrum kulturního dědictví UNESCO v Kutné Hoře se má otevřít 9. prosince. Expozice vznikne v Dačického domě, který nyní radnice opravuje za peníze EU. Zároveň už začala vybírat průvodce a chystá propagační materiály a webové stránky nového centra.
Vsetín /FOTOGALERIE/ – Studenti biologického semináře a jejich spolužáci z Masarykova gymnázia Vsetín darovali ve středu 25. března bezplatně krev na hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. Dohromady jí bylo bezmála třináct litrů.
Pardubice, Orlickoústecko – Není pravda, že technika a věda dětem nic neříkají. Důkazem toho byl i letos Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. V krajském kole v Pardubicích nasbírali zástupci škol na Orlickoústecku řadu úspěchů.
Praha - Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze uspořádala čtvrtý ročník Dne vědy, letos s podtitulem Poznávání bez hranic. V hlavní sekci Vidí věci jinak vystoupili přední odborníci. Etablující se badatelé své projekty představili v sekci Mladá věda. Na výstavě Fonetické bádání o řeči včera a dnes byly k vidění historické fonetické přístroje.
Praha - Česká republika má nakročeno k tomu, aby se stala světovým lídrem v nanotechnologiích. Na konferenci Česko je nano to dnes řekl vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Připomněl, že ČR patří řada "nanopatentů", veřejnost ale o nich málo ví, zahraniční výrobky prý bývají mnohdy známější než české.
Pardubice - „Kolem Tesly se začínají točit investoři," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.
Pardubice - „Kolem Tesly se začínají točit investoři," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.