/FOTO, VIDEO/ Neobvyklý festival, který se o víkendu konal v Mladé Boleslavi, přilákal návštěvníky všech věkových kategorií. Akce nabídla širokou škálu workshopů a interaktivních aktivit, kde si účastníci mohli vyzkoušet moderní technologie, řemesla a vědecké experimenty.
Nejen ústa a nos, ale celý obličej ochrání před nákazou obličejové štíty, které začalo vyrábět sdružení brněnských firem Authentica, GRD servis a Craftwork. Pod heslem 'Každý dobrý hrdina potřebuje štít' darovali v uplynulém týdnu zástupci sdružení stovky kusů do nemocnice ve Znojmě, Břeclavi či Kyjově.
Studenec – Největšího vědeckého festivalu v České republice, Týdne vědy a techniky, se zúčastní i pracoviště Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR u Studence. Uskuteční se tam v pátek 15. listopadu od 15.30 Den otevřených dveří.
Láká Vás hvězdná obloha, ale pozorování vám připadá náročné nebo nevíte, jak na to? V rámci týdne vědy a techniky přijede do bíloveckého muzea zkušený amatérský astronom Bohuslav Pelc.
Brno - Co budou lidé v budoucnosti jíst či proč je v přírodě sucho, se tento týden dozvědí zájemci v Brně. Tradiční Týden vědy a techniky Akademie věd České republiky nabízí až do neděle různé akce i na brněnských vědeckých pracovištích.
Již potřetí se Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě zúčastní Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, největšího vědeckého festivalu u nás, který se bude konat od 11. do 17. listopadu. Jeho motto zní: „Věda, svoboda, odpovědnost“. Knihovna nabídne možnost vyzkoušení virtuální reality a práce s roboty či přednášku o kybernetické bezpečnosti.
Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) se letos opět připojuje k Týdnu vědy a techniky, který už po devatenácté pořádá Akademie věd ČR, letos s podtitulem „Věda, svoboda, odpovědnost“.
/INFOGRAFIKA/ V rámci Týdne vědy a techniky, který začíná toto pondělí a potrvá až do neděle 17. listopadu, máte možnost navštívit vybraná špičková technologická centra v Česku. Vydat se za zajímavými exkurzemi a světem objevů můžete samozřejmě i v Praze či jejím okolí. Již 19. ročník festivalu Týden vědy a techniky, který pořádá Akademie věd České republiky, se letos koná s mottem Věda, svoboda a odpovědnost.
Kouzla moderního vědeckého poznání a technologického pokroku mohou obdivovat návštěvníci kroměřížské knihovny. Čeká je mimo jiné prezentace Střední školy - Centra odborné přípravy technické.
Dukovany - Soubor karikatur českých vědkyň zdobí nově vstupní halu dukovanské jaderné elektrárny. Výstavu zastřešuje Akademie věd České republiky. Záměrem je přimět pozorného návštěvníka, aby nalezl správnou dvojici; vědkyni a její přínos vědě.
„Skvělá zpráva, dobře, že zdravý rozum zvítězil. Konečně se celé bezpáteřní vedení města rozhoupalo a to až na popud občanské iniciativy. Za nás jako obyvatele super rozhodnutí.“ Ale také „Spalovna je jediné řešení. Chci vidět nadšení, až budou obyvatelé platit za odpady třeba víc jak 1 000 korun. Čtyřicet let se v Luhu topilo uhlím a nikoho to nezajímalo. Teď budou dělat vědy ze spalovny.“
Láká Vás hvězdná obloha, ale pozorování vám připadá náročné nebo nevíte, jak na to? V rámci týdne vědy a techniky přijede do bíloveckého muzea zkušený amatérský astronom Bohuslav Pelc.
Ve středu 13. listopadu proběhne od 16 do 18 hodin v obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem akce Káva nad vědou, pořádaná Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
/ANKETA/ V Milevsku udržují od roku 2014 na Písecku ojedinělou hezkou tradici. Je to udílení stříbrných pamětních medailí města významným osobnostem se zásluhami o město, a to zejména v oblasti politiky a veřejné správy, kultury, sportu, hospodářského rozvoje a podnikání, vědy a školství nebo mezinárodní spolupráce. V letech 2014 až 2019 tu bylo postupně uděleno již 31 medailí.
Ledeč nad Sázavou – Na besedu s českým astrofyzikem a popularizátorem vědy o vesmíru zve město Ledeč nad Sázavou. Beseda na téma Jsme sami ve vesmíru? se uskuteční 7. listopadu 2019 od 16.30 hodin v sále Gymnázia Ledeč nad Sázavou.
Jihlava – I letos se Muzeum Vysočiny Jihlava připojí k Týdnu vědy a techniky Akademie věd České republiky. Letošní podtitul je Věda, svoboda, odpovědnost.
Do roku 1989 nebylo v Československu příliš přátelské prostředí pro vědu a výzkum, přesto se čeští lékaři a vědci celosvětově proslavili svými vynálezy a prvenstvím v nejrůznějších disciplínách. Byla založena dětská onkologie, začaly probíhat úspěšné transplantace a došlo k vymýcení některých nemocí.
Václav Větvička, botanik, který je neodmyslitelně spjatý s Arboretem Hamzovy léčebny pro děti a dospělé v Luži, získal Cenu předsedy Rady vlády ČR pro výzkum a vývoj. Uvedla to na svém Twitteru Rada pro vědu a výzkum.
/FOTO/ Celkem 14 významných osobností města Hradec Králové získalo v pondělí večer u příležitosti 101. výročí dne založení samostatného československého státu medaile města.
Po skončeném zoologickém průzkumu zemí Balkánu se letos členové spolku ZOOGEOS Bohemia vypravili do Maroka. Zkoumat faunu, pomoci vědě i obohatit muzea v České Lípě a Liberci. Jedním z hlavních organizátorů je jednatel spolku a ředitel i zoolog českolipského muzea Zdeněk Vitáček.
Zdeněk Vitáček je zoolog a ředitel Vlastivědného muzea v České Lípě. O cestě se svými kolegy po Maroku vyprávěl v Týdeníku Českolipsko, který vyšel ve středu 23. října.
Žijeme v zajímavé době, kdy každým dnem přicházejí nové poznatky a dechberoucí snímky z cizích světů. Spolu s biologem a popularizátorem vědy Tomášem Petráskem se podíváme, co je v našem vesmírném okolí nového. Ve čtvrtek 24. října v Refugiu v Tisé na Ústecku.
Začít podnikat není přece v dnešní době žádná věda. Chce to jediné: Mít odvahu a nápad. Nebo nápad a odvahu? Ale určitě když se člověk ocitne ve správnou chvíli na správném místě, je šance, že to vyjde. Musí to vyjít. Jistě, je k tomu potřeba pořádný kus každodenní práce a kousek štěstí.
Vypadá jako škrábanec na fotografickém snímku, ale jde o něco úplně jiného. Podivná šmouha uprostřed fotografie Krabí mlhoviny z Hubbleova vesmírného dalekohledu je ve skutečnosti asteroid. Jako první si ho všimla německá dobrovolnice Melina Thénevotová, zapojená do mezinárodního projektu občanské vědy Zooniverse.
Jak se stravovat abychom předcházeli stresu, nemocem a cítili se dobře? To, a ještě více, vám zodpoví autorka knihy „Velmi osobní kniha o zdraví“ Margit Slimáková, která je v současné době jednou z nejvýraznějších osobností zabývající se zdravou výživou - životním stylem.
Brno – Já nic nevidím. Jak dlouho už nic nevidíš? Podobné útržky konverzace umělkyně a takzvaného chatbotu míjejí Brňané v sobotu odpoledne nedaleko vstupu na letošní ročník festivalu Prototyp. Spolu s partnerským festivalem Brno Mini Maker Fare letos propojuje kromě umění, vědy a technologií také všechny kutily.
Další z fakult Univerzity Palackého v Olomouci má nového děkana. Po zdravotnických vědách svého nejvyššího představitele pro následující čtyři roky zvolila i fakulta právnická. V tajné volbě zvítězil dosavadní vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva Václav Stehlík. Funkce by se měl ujmout koncem ledna 2020, kdy skončí funkční období současné děkance Zdence Papouškové.
Autorem výstavy mikrofotografických obrázků v neveklovském infocentru je Václav Procházka, absolvent geologických věd Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Pouštění draka je zábava pro děti i dospělé, která se pojí hlavně s větrným podzimem. Toho jednoduchého si zvládnete udělat sami. Uvidíte, jakou budete mít radost, až poletí!
Vernisáž fotografické výstavy " Příroda Olomoucka," v Galerii DDM v Olomouci zahájila ve čtvrtek 3.října v 17 hodin Vernisáž zahájil Jaroslav Marx, z oddělení přírodních věd, který přivítal přítomné autory a hosty na výstavě.
Valtice – Nový kurz, které lidem podrobněji přiblíží degustaci vína, chystají v Národním vinařském centru ve Valticích. Absolventi úvodního semináře pro začátečníky se nyní můžou zúčastnit i navazujícího kurzu Degustace vína – věda i umění. Ten se uskuteční v sobotu 19. října. Jeho cena je necelých tisíc korun.
Jihlava - Více než deset let práce, snaha o co největší věrnost a nakonec obdivuhodný výsledek. To je v kostce příběh žilinského akademického malíře Stana Lajdy, který se systematicky věnoval rekonstrukci světoznámého obrazu Leonarda da Vinci Poslední večeře. Jeho dílo si můžete od 10. do 30. října prohlédnout v jihlavském kostele Povýšení svatého Kříže. Od úmrtí jedné z nejvýznamnějších osobností světového umění a vědy letos v květnu uplynulo již pět set let.
Nobelovu cenu za fyziku si v roce 2019 rozdělili napůl kosmolog James Peebles, který ji dostal za teoretické objevy v oblasti fyzikální kosmologie, a dvojice astronomů Michel Mayor a Didier Queloz, jež ji obdrželi "za objev exoplanety obíhající kolem hvězdy slunečního typu".
Duchovní tvůrci Járy Cimrmana vystihli ve svých hrách existenci českého národa v Rakousku-Uhersku s nadsázkou, ale jinak docela přesně. Příběh "prvního Čecha, který objel svět", by se do jejich her docela dobře hodil: František Vilém Sieber byl napůl Rakušan a svůj život dožil v léčebně pro duševně choré. A jeho objevy provází dost pochyb.
Den zdraví aneb pomoc není žádná věda se bude v pondělí 30. září konat v sále Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově. Akce se koná ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže Vyškov.
Páteční noc se po celé České republice promění v čas inspirace, zamyšlení i zábavy. Na programu je Noc vědců, projekt, který má za úkol prostřednictvím her, besed a pochopení představit fascinující svět vědy. Projekt pochopitelně nemohl minout ani táborskou hvězdárnu, která si podává ruku s inspirací i vědeckou činností už více než osmdesát let.
Téměř třicítka měst v celém Česku ožije v pátek 27. září 2019 od 17 do 22 hodin vědou. Univerzity, hvězdárny a vědecká centra nabídnou dětem i dospělým v rámci Noci vědců program na téma Šetrně k planetě.
Téměř třicítka měst v celém Česku ožije v pátek 27. září 2019 od 17 do 22 hodin vědou. Univerzity, hvězdárny a vědecká centra nabídnou dětem i dospělým v rámci Noci vědců program na téma Šetrně k planetě.
Noc vědců – to je minimálně sedm hodin chytré zábavy a vypukne už tento pátek od 18 hodin také v Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném. Noc vědců je celorepubliková vědecko popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy.
Základní škola T. G. Masaryka v Kutné Hoře přivítala 56 nových prvňáčků. Přes léto se ale ve škole rozhodně nezahálelo. V rámci dotačního programu IROP (Integrovaný regionální operační program) Učíme přírodní vědy inovativně získalo vzdělávací zařízení přes tři miliony korun na modernizaci učebny fyziky - chemie a vybudování chemické laboratoře a skladu chemikálií.