Český vědec se stal členem prestižní americké asociace
České Budějovice - Parazitolog Julius Lukeš získal ocenění asociace, která vydává časopis Science.
České Budějovice - Parazitolog Julius Lukeš získal ocenění asociace, která vydává časopis Science.
Britský státní tajemník pro vysoké školy, vědu, výzkum a inovace Sam Gyimah rezignoval. Stal se tak již šestým členem vlády premiérky Theresy Mayové, který svůj post opustil kvůli nesouhlasu s dohodou o brexitu mezi Velkou Británií a Evropskou unií.
Linec – 177 let se věřilo krásné, ale falešné legendě, že nejznámější vánoční píseň na světě, Tichá noc, vznikla krátce před premiérovým uvedením na Štědrý večer 1818 v Oberndorfu během několika málo hodin, píší OÖN.
Poniklá - Na ostrově Mauricius v Indickém oceánu rozhodují v tomto týdnu představitelé UNESCO o zařazení nových adeptů do světového seznamu nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Figurovala mezi nimi tradiční krkonošská výroba vánočních ozdob, perlařské řemeslo z Poniklé.
Jihlava, Zlín – Tentokrát jihlavské „pravidlo“ sedmi statečných nezabralo. Okleštěná sestava basketbalistů BC Vysočina tahala ve Zlíně za kratší koneca domácím nestačila. Výsledkem byla jasná výhra hostitelů takřka o čtyřicet bodů, z níž si ale trenér Petr Pešout hlavu neláme.
Zpráva, že v Číně zřejmě přišly na svět první geneticky modifikované děti, zaskočila všechny, kdo ještě spojují vědu s etikou. Pokud se zvěst potvrdí, půjde o pokus století. Ale dost problematický.
Rostlinný genetik Jaroslav Doležel přezval na dnešním slavnostním galavečeru v Praze hlavní Národní cenu vlády při předávání ocenění Česká hlava. Ceny dostali také další čtyři lidé. Uspěly algoritmus pro rozpoznání písmen počítačem v obraze, prostředky proti virům způsobujícím vážná onemocnění nebo počítačový program pro výpočet stavebních konstrukcí.
Národní cenu Česká hlava, nejvýznamnější ocenění za vědu, dnes na slavnostním galavečeru v Praze převzal rostlinný genetik Jaroslav Doležel, vědecký ředitel olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), jenž se podílel na rozluštění genomu pšenice.
/ROZHOVOR/ Sedmnáct ročníků a 30 milionů korun odměn, to je stručná bilance ocenění Česká hlava, které je věnováno nejlepším mozkům v oblasti vědy a techniky. Projekt vznikl z iniciativy spisovatele Arnošta Lustiga a biochemika Antonína Holého s cílem vytvořit projekt na podporu české inteligence. Jejím letošním držitelem se stal rostlinný genetik profesor Jaroslav Doležel.
Plzeň - Kapacita 7. základní a mateřské školy na sídlišti Vinice v Brněnské ulici má být zvětšena do konce září příštího roku. Škola by mohla zahájit nástavbu za 46 milionů korun už v prosinci.
Žďár nad Sázavou – Domácí trip byl úspěšný jen ze dvou třetin. Druholigoví hokejisté Žďáru hráli během sedmi dnů třikrát doma. S prvními dvěma zápasy musela panovat spokojenost, Plameny totiž nejprve zdolaly českobudějovický David Servis 6:3, o čtyři dny později pak krajský rival z Pelhřimova odjel z Bouchalek s porážkou 6:2.
Střední Čechy – Pětadvacet míst ve středních Čechách, kde se dělá špičková věda, rozhodně stojí za pozornost. Ať už se jedná o vysokoškolská pracoviště či výzkumná centra, mezi nimiž nechybějí ani ústavy Akademie věd ČR. Věnují se rozmanitým oborům – převážně technickým (a to zdaleka nikoli pouze v návaznosti na automobilový průmysl), zemědělským či přírodovědným; zaměřují se ale také třeba na oblasti duševního zdraví, zabezpečení před chemickými nebo biologickými hrozbami, biomedicíny – a dokonce i na materiálový průzkum výtvarných děl.
České Budějovice - Čestný doktorát v přírodních vědách dostane profesor Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR.
Horšovský Týn – Díky projektu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii se horšovskotýnský zámek dostal do povědomí i v zahraničí.
Žďár nad Sázavou /FOTO, VIDEO/ – Zábavu i vzdělávání v sobě spojuje výstava, která se nyní návštěvníkům nově otevřela ve žďárském zámku. Interaktivní expozice s názvem Poznávej se! je pokračováním úspěšné výstavy Hry a klamy zábavně, za kterou stojí naučné science centrum iQPARK v Liberci, jež popularizuje svět vědy a techniky hravou formou.
Pětašedesátiletý Jan Lata bude i další čtyři roky rektorem Ostravské univerzity. V pondělní volbě neměl protikandidáta.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Přenosný ultrazvuk nové generace, který se vejde do příruční brašny a je jen o málo větší, než mobilní telefon, je špičkové zařízení, jež dokáže bleskově odhalit problém a urychlit přednemocniční péči zdravotníkům v terénu a do pár minut stanovit příčinu bezvědomí nebo zástavu oběhu. K dispozici ho mají středočeští záchranáři nyní v devíti sanitkách.
Brno – Když žil, na území Moravy panovalo tropické počasí. Teď zkamenělinu ichtyosaura obdivují lidé na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Karlovy Vary – Do Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, což je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří a promítání dokumentárních filmů, to vše k propagaci vědy co nejširší veřejnosti, se zapojila také Krajská knihovna Karlovy Vary.
Hodonín – Prostor pro besedy, pokusy, kroužky pro děti i workshopy. Především však moderní interaktivní 3D modely technických zařízení z města a okolí, tedy čističky odpadních vod, elektrárny či minipivovaru. Tak má vypadat nové Centrum pro rozvoj technického vzdělávání dětí v Hodoníně.
Lomnice nad Lužnicí - Tak jako po celé republice probíhaly oslavy stého výročí založení republiky, i děti v Lomnici nad Lužnicí si připomněly toto významné výročí.
Nejvyšších poct podnikatelské veřejnosti se letos dočkalo za účasti více než 400 podnikatelů, představitelů státní správy a osobností veřejného života celkem 14 osobností z řad podnikatelů, manažerů, lékařů, sportovců i vědeckého a uměleckého světa. Mezi laureáty je mimo jiné rektor Karlovy Univerzity Tomáš Zima nebo hokejista Jaromír Jágr.
Bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Pavel Fischer povedou senátní výbory. Bývalý předseda Akademie věd Drahoš (za STAN) se dnes stal předsedou výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Diplomat Fischer, který není členem žádné senátorské frakce, ale kandidoval do Senátu s podporou tří nejsilnějších klubů, bude předsedat výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
Hotovo! Senioři to mají řečeno s trochou nadsázky úspěšně za sebou. Slavnostní promocí totiž ukončilo v úterý 13. listopadu studium univerzity třetího věku 160 posluchačů z Třince a širšího okolí.
České Budějovice - Letos se koná již 18. ročník největšího vědeckého festivalu v České republice – Týden vědy a techniky Akademie věd (AV) ČR.
Hradec Králové - Součástí letošního Týdne vědy a techniky, který organizuje Akademie věd ČR, je i přednáška s názvem Mikrobiom člověka.
Až do neděle mají zájemci možnost navštívit festival Týden vědy a techniky, jehož letošním tématem je Století české vědy. Většina akcí pro rodiny s dětmi se uskuteční ke konci týdne a o víkendu. V nabitém programu nechybí ani úniková hra, jejímž cílem je otevřít během 50 minut 15 zámků. Nutnou podmínkou úspěchu je ovšem znalost národních dějin.
Ústí nad Labem - „Oslavte u nás celý týden zábavné a poučné vědy a techniky. A využijte možnosti dát si zde se svůdnou vědou rande naslepo,“ láká univerzita od úterý 6. listopadu do Pasteurovy ulice na největší vědecký festival v České republice.
Po celé zemi se v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR (AV ČR) ode dneška konají přednášky, prohlídky laboratoří, filmová promítání či výstavy. Celkem jde o 627 akcí v 50 městech. Tématem festivalu je Století české vědy. Slavnostního zahájení v Knihovně AV ČR se dopoledne zúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Vstup na všechny akce je bezplatný, u většiny je ale třeba rezervace. Kompletní program je na webu www.tydenvedy.cz.
Jižní Morava – Desítky přednášek a dalších příležitostí setkat se s vědci dává letošní Týden vědy pořádaný Akademií věd.
Brno – Jak se Brno stalo kolébkou genetiky, co všechno se za poslední dobu změnilo v zobrazování hologramů nebo historii vývoje nanovláken, představí program letošního týdne vědy v Brně.
Jihlava - Muzeum Vysočiny Jihlava se připojuje k Týdnu vědy a techniky. V týdnu od 5. do 9. listopadu si připravilo vědecké kavárny s různými tématy.
Jablonec n. N. – Jablonecký magistrát chystá opravy školních budov. Na příští rok jsou naplánovány rekonstrukce škol za více než 40 milionů korun. Většinu by měly pokrýt dotace. Letos stály podobné opravy 50 milionů. Zvláště v základní škole v Kokoníně, která sídlí ve třech budovách, se mají na co těšit.
Židlochovice – Pavilon přírodních věd rozšíří židlochovickou základní školu. Žáci se budou učit přírodovědu hned u vstupu do školní zahrady.
Vědcům z univerzity v Manchesteru se nyní podařilo objevit nový druh archaeopteryxe, který má blíže k ptákům a byl lépe přizpůsobený k letu než jeho starší příbuzní.
Jihlava - Věda ve sportu. Unikátní český projekt zaměřený na trénink a diagnostiku hokejistů mají k dispozici v Jihlavě. Místní HC Dukla se společností SENSE Arena jej slavnostně otevřely na Horáckém zimním stadionu ve čtvrtek 11. října.
Podivíni v bílých pláštích, kteří jsou tak trochu mimo realitu. Nejen tento mýtus se zase po roce snažili vymýtit z hlav lidí díky Noci vědců zlínští vysokoškoláci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Hradec Králové - Univerzita Hradec Králové zve v pátek všechny příznivce vědy do svého kampusu Na Soutoku, kde se od 17 hodin uskuteční další ročník festivalu Noc vědců.
Pardubice - Na více než třiceti místech v České republice se v pátek večer otevřou dveře vědě. Nejinak tomu bude na Univerzitě Pardubice, kde mohou zájemci navštívit Noc vědců, která letos ponese podtitul Sto let české vědy.
České Budějovice - Kdysi to byly biologické vzorky, které vědci pozorovali pod mikroskopem, či malí živočichové a rostliny z rozsáhlých sbírek.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO, ANKETA/ – Primátor by mohl využít svého telefonního čísla na premiéra a přesun nádraží k řece popohnat. Tak vyzval svého soupeře na pondělní debatě deseti kandidátů na brněnského primátora Vlastimil Válek z TOP 09. „Odsun má příliš vad a rizik. Je to utopie,“ řekla Jasna Flamiková ze Zelených.
Jižní Morava – Od mala je učitelé při matematice či chemii zesměšňují, dívky pak raději míří na humanitní obory. To podle odborníků může za malý počet žen ve vědě a technice. Přilákat dívky k těmto oborům chtějí brněnské vysoké školy. Podpořit ženy ve vědeckých oborech plánuje Masarykova univerzita. Jako jedna z prvních u nás dá půl milionu navíc výzkumům, do nichž se vrátí vědkyně po rodičovské.
Plzeň - Experimenty a hrátky zaplnily náměstí Republiky v Plzni.
Plzeň - Od pátku do soboty bude plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem patřit vědeckým hrátkám a netradičním experimentům.
FOTOGALERIE / Král Eduard VII. se selfie tyčí už není na stěně domu proluky u Muzea moderního umění v Olomouci sám.
Brno /VIDEO/ - Jaké je sedět v autě, které se převrátí na střechu, pít speciální nápoj, ze kterého jde tajemná pára, či brouzdat se opakem tekutého písku, lidé zjišťovali na brněnském Festivalu vědy. Konal se v pátek a v sobotu na Dopravním hřišti Riviéra. Nadšené z něj byly zejména děti.
/INFOGRAFIKA/ Tančící roboty, samořídicí auta i to, jak jsou technologie krátké na psí čich, mohou vidět návštěvníci Festivalu vědy. Ten se koná právě dnes na Vítězném náměstí a v přilehlé Technické ulici.
Plzeň - Dny vědy a techniky Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni tentokrát od pátku 14. do soboty 15. září nabídnou pod věží plzeňské katedrály a před Západočeským muzeem k vidění celkem dvaatřicet expozic.
Šestý ročník Festivalu vědy, který se uskuteční ve středu 5. září v pražských Dejvicích, láká na elektromotorky, mikroskopy, trenažéry nebo diskusi o suchu. Na akci se představí přes 70 vystavovatelů s více než osmi desítkami expozic. Organizátoři to dnes uvedli v tiskové zprávě.
Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Usměvavá žena, máma dvou holčiček, sportovkyně, pedagožka a zejména uznávaná vědkyně v oblasti nanotechnologií. To je Zdeňka Kolská z Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně, která letos obdržela Cenu hejtmana za vědu a výzkum.