Kreativ

ŠTÍTEK: věda

Přednáška na letní škole pro mladé fyziky, chemiky a biology.

Jak si v létě užívat vědu

Nekoř - Týden prázdnin na přednáškách, workshopech a v laboratoři? Středoškoláci se zájmem o přírodní vědy přijeli na letní školu, kde se věnovali novým vědeckým poznatkům ve formě dostupné všem studentům.

Ilustrační foto.

Odmítnutí dotace bude mít dohru, rodiče žádají vyšetřování

Kutná Hora – Odmítnutí mnohamilionové dotace na projekt nazvaný „Vybudování infrastruktury pro výuku klíčových kompetencí v oblasti technických a řemeslných oborů, přírodních věd, jazyků a schopnosti práce s digitálními technologiemi na základních školách v Kutné Hoře" bude mít ještě dohru.

Na obnově výstavních prostor pracuje tým muzea vědy během celého roku, v letních měsících se nejvíce rozvíjí sekce nazvaná Živá voda.  Na snímku práce na modelu pískovny.

Pískovna i model DNA. Pevnost vyrábí nové exponáty

Nahlédnout pod vodní hladinu nebo si třeba projít časovou osu ukazující evoluci organizmů. I to jsou novinky, které pro návštěvníky chystá Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Na obnově výstavních prostor pracuje tým muzea vědy během celého roku.

Fosílie mláděte hada Xiaophis myanmarensis uchovaná v jantaru.

O stonožku nejde. Kus jantaru skrýval nejstarší známou fosílii mláděte hada

Před 99 miliony let v období křídy se na tropickém ostrově v Indickém oceánu vylíhl drobný had. Mládě dlouhé pouhých deset centimetrů však nemělo předurčený dlouhý život, protože uvízlo v pryskyřici vytékající ze stromu. Z toho se po milionech let stal kus jantaru. Ten se jak ostrov driftoval na sever a stal součástí pevniny, dostal až na území dnešního Myanmaru. Zde byl také objeven. 

Fero Fenič

Fenič, Sís nebo Hudeček. Společnost pro vědy a umění ocenila české osobnosti

Ceny Společnosti pro vědy a umění (SVU) dnes v Praze dostali režisér a producent Fero Fenič, houslista Václav Hudeček nebo ilustrátor a spisovatel Petr Sís. Společnost, jež vznikla před 60 lety v USA, ocenila jejich práci, jíž pomáhají šíření dobrého jména české kultury i vědy v zahraničí. Ocenění se dnes předávala v Senátu, a začal tak třídenní devětadvacátý světový kongres Společnosti pro vědy a umění.

Hvězdárna a planetárium v Brně. Ilustrační foto.

Hvězdárna nabídne mapu vědeckých a technických zajímavostí. Už letos a zdarma

Brno - Procházet se Brnem a při tom mít po ruce informace o tamních vědeckých a vzdělávacích institucích nebo technických zajímavostech města. Takové zpříjemnění čeká na všechny, kteří využijí mobilní aplikaci nebo tištěnou mapu, jejichž vydání zajišťuje brněnská hvězdárna. Obě formy vzniknou letos v létě.

Karolinum, Univerzita Karlova v Praze

Věda v praxi. Univerzita Karlova podpoří spolupráci vědců a firem

Univerzita Karlova (UK) založila jako první vysoká škola v Česku stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost pro přenos vědeckých poznatků do praxe. Jejím hlavním úkolem bude zakládání a podpora takzvaných spin-off společností, které mohou využívat výsledky výzkumu ke svému podnikání. Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekli zástupci univerzity.

Vladimír Kořen

Vladimír Kořen: Účelové lži, které jsou motivované nedobrem, mi ubližují

/ROZHOVOR/ Televizní diváci znají Vladimíra Kořena jako seriózního muže, který jim přibližuje tajemství vědy a přírody, ale také jako šaška, který neváhá na vlastní kůži vyzkoušet třeba běh po banánových slupkách. V Říčanech se s ním tamní obyvatelé navíc setkávají jako se starostou. Když ale v našem rozhovoru přišla řeč na politiku, Vladimír skoro posmutněl, otázky týkající se práce pro televizi a jeho zálib pak u něj spolehlivě vyvolaly nadšení…

Věda v ulicích Prostějova 2018

Centrum Prostějova patřilo vědě

FOTOGALERIE / Náměstí v Prostějově už počtrnácté obsadila věda. Studenti šesti středních škol si pro spolužáky a kolemjdoucí připravili chemické a fyzikální pokusy, které si mohli návštěvníci na místě vyzkoušet.

Fakultní nemocnice v Ostravě.

Fakultní nemocnice Ostrava: chybí sestřičky i lůžka na plicním

Nový ředitel Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Evžen Machytka a náměstek pro vědu a výzkum Petr Vávra představují vizi rozvoje tohoto zdravotnického zařízení. To má dostatek lékařů sice na hraně nicméně sestřiček by uplatnilo i několik desítek navíc.

Ilustrační foto

Centrum Pardubic bude ve čtvrtek patřit vědě a technice

Pardubice - Po stopách vědy a techniky se můžete vydat ve čtvrtek v centru Pardubic. Od 9 do 17 hodin se na Pernštýnském náměstí koná Vědecko-technický jarmark, pořádá ho Univerzita Pardubice a její partneři v rámci jarní části městských slavností Zrcadlo umění.

Ilustrační foto

Veletrh vědy láká na středověk i laboratoř chemika Holého

Na Veletrhu vědy v pražských Letňanech se letos představí rekordní počet vystavovatelů. Mezi 100 expozicemi od více než osmdesátky institucí bude i 40 pracovišť Akademie věd (AV ČR), která veletrh pořádá. Akce začíná 7. června a potrvá tři dny. Největší zájem čekají pořadatelé o stánek virtuální reality, který nabídne pohled do středověkého tržiště či do laboratoře proslulého chemika a objevitele antivirotik Antonína Holého.

Moderátor a publicista se v Kavárně Chotěboř představil jako vtipný a pohotový vypravěč. „Jsem hudební antitalent,“ prozradil na sebe.

Moderátor Vladimír Kořen: V Marošovi jsem našel životního přítele

Chotěboř - Vladimír Kořen je nejenom výborný moderátor, ale působí také jako starosta Říčan, kde se svou rodinou bydlí. Spíš než jako politika jej však lidi znají jako badatele, který se snaží propojit svět vědy a přírody v oblíbeném soutěžním pořadu Zázraky přírody. Společně se slovenským hercem Marošem Kramárem, spolumoderátorem, tady testují i hranice lidských možností.

Dny vědy a umění v Ústí nad Labem.

FOTO, VIDEO: Sklářská pec žhnula přímo na ulici

Ústí nad Labem - Fakulta umění a designu ústecké univerzity ve středu představila lidem jeden ze svých ateliérů. Přímo v centru krajského města v rámci Dnů vědy a umění předvedli studenti ateliéru Sklo své umění u mobilní sklářské pece.

Léky, ilustrační foto

Věda a výzkum dostane téměř 40 miliard. Rozpočet má narůstat

Vláda schválila rozpočet na vědu, výzkum a inovace na příští rok ve výši 35,9 miliardy korun. Je to o 2,1 miliardy korun více než letos. Řekli to dnes premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček. Rozpočet má růst i další roky.

Memorandum o spolupráci podepsali v úterý hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Vojtěch Petráček.

Na venkov pokrok a do škol vědu, slibuje kraji ČVUT

Střední Čechy – Přinést do regionu více technologií, ale současně i větší zájem o technické obory. To je smyslem spolupráce, na níž se středočeské hejtmanství domluvilo s vedením Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). V úterý odpoledne byla dohoda stvrzena. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a rektor Vojtěch Petráček podepsali memorandum o spolupráci.

Kavárna Potmě.

Dny vědy a umění letos v Ústí doplní unikátní kavárna Potmě

Ústí nad Labem - Ve středu 16. května se na jednom místě potkají dva úspěšné projekty. Dnes již tradiční Dny vědy a umění Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem doplní na Kostelním náměstí projekt nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška kavárna Potmě

Vernon Lomax Smith

Ústeckou univerzitu navštíví nositel Nobelovy ceny. Obdrží čestný titul

Ústí nad Labem - V pátek dopoledne proběhne v Červené aule Multifunkčního informačního a vzdělávacího centra UJEP slavnostní zasedání Vědecké rady Fakulty sociálně ekonomické UJEP. V duchu univerzitních tradic zde obdrží čestný doktorát honoris causa nositel Nobelovy ceny Vernon Lomax Smith. 

Beltain na nižborském zámku.

Sobota bude patřit Keltům i vědě o Keltech

Střední Čechy – Příznivce dob minulých, a to konkrétně epochy předcházející období, než se začala psát historie, zve Ústav archeologické památkové péče středních Čech v sobotu na zámek Nižbor na Berounsku. Tamější Informační centrum keltské kultury, nacházející se v blízkosti stradonického oppida, se odpoledne stane dějištěm oslav keltského svátku Beltain.

Sídlo Akademie věd České republiky.

Akademie věd nesouhlasí se škrty v rozpočtu na příští rok

Zástupci Akademie věd (AV ČR) nesouhlasí se snížením peněz na vědu příští rok, se kterým počítá aktuální návrh vládní rady pro výzkum. Jde o 36 miliard korun, což je o miliardu méně, než ve střednědobém výhledu slíbila minulá vláda. Akademie chce proti aktuálnímu návrhu pro příští rok navíc 82 milionů korun. 

Ilustrační foto

Jihočeský den vědy zaujme odborníky i laiky

České Budějovice - Ve středu na Výstavišti České Budějovice uskuteční první ročník jedinečné akce, která přináší podnikům, široké laické i odborné veřejnosti novinky a zajímavosti týkající se vědy, výzkumu a inovací v jihočeském regionu.

Julie Nováková.

Spisovatelka Julie Nováková přiveze do Liberce „Světy za obzorem“

Liberec – Návštěvníky autorského čtení vezme na fantastickou cestu od Země přes sluneční soustavu až do dalekých koutů galaxie nebo do časů samotné smrti vesmíru. „Mohou těšit především na ukázky z mé nejnovější knihy, povídkové sbírky Světy za obzorem,“ láká na akci Julie Nováková.

Andrej Babiš.

Nechceme levnou jízdu za horším vzděláním, vzkazují studenti Babišovi

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise vyzvali premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby jeho vláda revokovala usnesení o zavedení slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty. Obávají se totiž, že to bude znamenat škrty 400 milionů korun v rozpočtu ministerstva školství, které je podle nich dramaticky podfinancované.

Ilustrační foto

Věda v muzeu se dostává do svého finále

Humpolec – Poslední vědecké dostaveníčko mají před sebou zájemci o odborné přednášky v Humpolci. Právě na čtvrtek 5. dubna je zde totiž naplánovaná závěrečná část letošního cyklu Vědy v muzeu, která tentokrát nese název Velký smog londýnský – od Donory po Peking.

Ilustrační fotografie.

Stát dá v příštím roce na vědu a výzkum 36 miliard korun

Stát dá v příštím roce na vědu a výzkum 36 miliard korun, což je o 2,1 miliardy více než letos. Novinářům to řekl místopředseda Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček. Podle něj také bude možné čerpat část nevyužitých peněz z minulých let, které celkově činí 6,9 miliardy korun.

Ilustrační foto

Modrá na podporu autistům: Na tričkách i na univerzitní aule

Pardubice – Univerzita Pardubice se zapojí do akce Česko svítí modře na podporu Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. duben. V noci z pondělí na úterý bude zářit budova univerzitní auly modře, modrá je barvou komunikace a právě ta je pro autisty jednou z nejzávažnějších bariér.

Ilustrační foto.

Odborné učebny budou mít lepší vybavení

Pardubice – Modernější odborné zázemí pro výuku přírodních věd, fyziky, chemie či matematiky a informatiky bude mít osm základních škol (ZŠ) v Pardubicích. Rekonstrukce odborných učeben čeká ZŠ Bratranců Veverkových, Závodu míru, Npor. Eliáše, Ohrazenice, Družstevní, Spořilov, Studánka a Staňkova.

Předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan (vlevo) a premiér v demisi Andrej Babiš.

Babiš přijal třetího muže USA Ryana. Téma jednání: obchod, věda i výročí

/FOTOGALERIE/ Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) jednal dnes na úřadu vlády s předsedu americké Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem o ekonomické, obchodní a vědecké spolupráci, zejména o možných komplikacích způsobených jednostranným uvalením cel na dovoz hliníku a oceli do USA. Babiš v souvislosti se stým výročím vzniku Československa, ke kterému přispěly i Spojené státy, uvedl, že blížící se oslavy budou dobrým impulsem pro další prohloubení česko-americké spolupráce.

Ilustrační foto.

Mrzne až praští. Ovoce to však neohrozí

Karlovarský kraj - V uplynulých dnech chodili lidé už venku v tričku. Od konce minulého týdne se zase oblékají do roláků a zimních bund. Nejen do Karlovarského kraje dorazila studená fronta ze severní polokoule a začala po několika slunečných dnech ovlivňovat počasí u nás. Mnoho zahrádkářů nejen v kraji se tak začalo bát o svoji úrodu.

Součástí návrhu jsou i laboratoře, multifunkční učebna s 2D a 3D projekcí, skleník nebo observatoř.

Brod žákům postaví přírodovědné centrum. Najdou tu skleník i hvězdárnu

Havlíčkův Brod – Otázku, jak nadchnout děti a mladé lidi pro přírodní vědy, zajímavě vyřešili v Havlíčkově Brodě. Ve zdejší Základní škole Nuselská vyroste nové přírodovědné centrum s laboratoří, multifunkční učebnou s 2D a 3D projekcí nebo skleníkem, ve kterém mohou žáci pěstovat rostliny a stromky.

Jindřichohradecké opory Radim Koutný (vlevo) a Tomáš Beránek.

Žádný alibismus. Hradečtí fotbalisté cílí na postup

Jindřichův Hradec – Druhé místo po podzimu s tříbodovou ztrátou na vedoucí Želeč. To je téměř ideální výchozí pozice pro jarní stíhací jízdu jindřichohradeckých fotbalistů, kteří potvrdili předsezonní prognózy, že budou patřit k favoritům krajského přeboru.

Školáci z Nížkova obešli v budově školy celkem osm stanovišť, kde se seznamovali s jednotlivými povoláními. K vidění byla práce pekaře, kuchařky, švadleny, vojáka, včelaře, truhláře, řezníka a paznehtáře.

OBRAZEM: Děti vybíraly své budoucí povolání, pak nocovaly ve škole

Nížkov – Co obnáší práce pekaře, kuchařky, švadleny, řezníka, truhláře, vojáka, včelaře nebo takzvaného paznehtáře mohly ve čtvrtek odpoledne zjistit děti ze základní školy v Nížkově na Žďársku. Program, který je každý rok zaměřen na jiné téma, byl spojen i se zábavným večerem s diskotékou a následným přenocováním ve škole. V pátek pak školáci s vyučujícími probírali a zpracovávali informace, jež minulý den nabyli.