Ocenění Česká hlava, které se uděluje za vědu, výzkum a inovace, získali letos badatelé, kteří se věnují nemoci včel, zkoumání magnetických látek a také úpravám proteinů. Kromě toho porota ocenila i ocelářskou firmu vyvíjející povlaky materiálů. Národní cenu vlády získal archeolog Petr Sommer, který se zabývá středověkem a církevní archeologií. Jména oceněných vyhlásili pořadatelé na dnešní tiskové konferenci.
Heřmanice – Moc radosti si v probíhající sezóně neužili. Varnsdorfské fotbalové dorosty uhrály za podzimní část dohromady šest bodů. A všechny se postaral mladší dorost.
Jedna žena a pět mužů dnes převzali ceny ministerstva školství za mimořádné výsledky ve vědě a výzkumu. Ceny získali rovněž mimořádně úspěšní studenti vysokých škol. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Senátu za účasti končícího ministra Stanislava Štecha (za ČSSD). Mezi oceněnými je vedle expertky na imunologii třeba odborník na hospodářské dějiny raného novověku nebo student, který pomáhá ochrnutému chlapci.
Hořice - Přednáška Margit Slimákové, specialistky na zdravotní prevenci a výživu a popularizátorky vědy, se uskuteční dnes od 18 hodin v radničním sále v Hořicích.
Přírodní vědy nejsou nuda. O tom se teď mohou přesvědčit studenti středních škol. Stačí pár kliků na webu, vybrat z široké nabídky témat z oblasti chemie, biologie nebo fyziky a na střední školu dorazí přednášet jeden z lektorů zlínské univerzity. Tak vypadá nový unikátní projekt Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati s názvem Věda na přání.
Soubor budov v Hybernské 4 se má stát centrem vzdělanosti. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zde vybuduje školu 21. století. Již od příštího roku by měly být v nových prostorách přednášky pro veřejnost. Projekt s názvem Hybernská ožívá, který odstartoval letos v březnu kulturně-vědeckým festivalem Týden diverzity, je pro rozsáhlý soubor budov nedaleko Prašné brány jen začátkem něčeho mnohem většího.
Kutná Hora - Projekt zkráceně nazvaný „Technická infrastruktura do škol v Kutné Hoře“ stál v září post místostarostku Zuzanu Moravčíkovou. Opozičním zastupitelům se stalo trnem v oku poptávkové řízení na zhotovitele projektu. Poptány totiž byly tři firmy, které spolu však prokazatelně byly propojené a to jak vlastníkem, tak osobou, která zpracovávala účetnictví.
Pomocná pracovní síla na trhu téměř došla a firmy najímají v podstatě každého, kdo má zájem. Zajímavostí je, že brigádníky „za volant“ hledá třeba i ostravský dopravní podnik, a také Dolní Vítkovice, aby měl kdo provázet návštěvníky.
Ústí nad Labem - Povodně, bezpečnost na školách a měkké cíle, kriminalita ve vyloučených lokalitách, ale i role průmyslu, vědy a výzkumu jako součást bezpečnosti region.
Pardubice – Už jen do neděle si mohou zvídavé děti i dospělí lámat hlavu a zkoumat vědecké jevy na výstavě Hry a klamy v pardubickém zámku. Výstavu připravilo Východočeské muzeum ve spolupráci s libereckou iQlandií.
/FOTOGALERIE/ Již šestý ročník soutěže v matematice pro žáky základních škol nazvané Zlatá cihla se uskutečnil na půdě frýdeckého Gymnázia a střední odborné školy v Cihelní ulici.
Tisá - O kráse pískovce bude ve čtvrtek 23. listopadu od 18.30 první přátelské setkání s vědou Café Nobel v kavárně a restauraci Refugio v Tisé na Ústecku.
Benešov /FOTOGALERIE/ – Až 140 dětí pojme nově postavená MŠ Úsměv. Oficiálně začala fungovat v úterý, i když byla už několik týdnů ve zkušebním provozu. Ten potvrdil, že vnitřní i venkovní prostory jsou, na rozdíl od školky, která stála na stejném místě od poloviny sedmdesátých let minulého století a pojala jen 102 dětí, dostatečné a odpovídají současným potřebám.
Hradec Králové /POZVÁNKY/ - Jak se hmyz využívá v kriminalistice? Odpoví středeční přednáška na téma forenzní entomologie. Tato věda pomáhá ke stanovení doby úmrtí u lidí, kteří zemřeli násilnou smrtí nebo beze svědků. Do vědy známé z kriminálek příchozí zasvětí forenzní entomoložka Hana Šuláková od 14.55 hodin v aule Přírodovědecké fakulty.
Broumov – Nadační fond Gymnázia Broumov ocenil v předvečer Mezinárodního dne studentstva v Opatských sálech broumovského kláštera nejlepší studenty školy za školní rok 2016 a 2017.
Brno - Jak moc jsou příbuzensky spříznění lidé z Moravy se stejným či podobným příjmením? Po odpovědi pátrá genealog Martin Kotačka z Filosofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity.
Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.
Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.
V pražské Galerii Lucerna v pátek za účasti Marty Kubišové, Dany Němcové, Kamily Bendové a dalších představili knihu Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent. Publikace vydaná nakladatelstvím Academia ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR představuje 21 žen, jež se v 70. a 80. letech nebály postavit normalizační moci.
Nové Město na Moravě – Rukodělné dílničky, prodejní stánky s originálním zbožím, hračky, dětskou hernu, kavárničku, dobroty, fyzikální pokusy, divadlo i koncert. To vše nabídl rodinný celodenní festival Malý svět. V novoměstském kulturním domě se po loňské premiéře uskutečnil v pátek 17. listopadu už podruhé.
České Budějovice – Zatraktivnění přírodovědných a technických oborů mezi širokou veřejností, popularizace vědeckých výstupů, prezentace inovačních tech-nologií firem i vytvoření vy-hledávaného turistického místa v Českých Budějovicích.
Třebíč - Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči uspořádalo ve středu 15. listopadu Den biomasy. Cílil hlavně na děti prvního stupně základních škol, které se během něj hravou formou dozvěděly, co je biomasa a k čemu slouží, či jak chránit přírodu a jak správně třídit odpad.
Pardubice - Jedenačtyřicetiletý Marek Výborný šestnáct let učí na gymnáziu předměty dějepis, základy společenských věd a latinu. Od roku 2012 se stal ředitelem Gymnázia Mozartova v Pardubicích a v říjnu byl zvolen poslancem za stranu KDU-ČSL. Pochází z Heřmanova Městce, kde nyní s manželkou vychovává své tři děti.
Do čela Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se vrátí Libuše Ludíková. S nadpoloviční většinou hlasů senátu se totiž minulý týden stala vítězkou děkanských voleb.
Tachov – Páteční den v Muzeu Českého lesa patřil již od dopoledních hodin Dnu vědy a tehniky. Tato akce představila nejrůznější technické vymoženosti, ale například i práci zaměstnanců samotného muzea.
Knihova Třinec patřila v sobotu 11. listopadu vědě. V rámci festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd České republiky se zde konala akce Věda nás baví.
Již pošesté chce dětem i dospělým Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál předvést, že fyzika, chemie a matematika nejsou nudné předměty, ve kterých studenti jen koukají do knih a tabulek.
Brno – V prestižním oborovém žebříčku zabodovala brněnská Masarykova univerzita. Ve dvou hodnoceních pro oblast přírodních věd a medicíny se umístila na 301. až 400. pozici na světě.
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je v překladu do laické řeči budova plná velmi drahých přístrojů, které pomáhají několika desítkám nadšených výzkumníků luštit genové hádanky. V rámci týdne vědy a techniky pootevřeli tito výzkumníci své laboratoře a skleníky ve Vědeckotechnickém parku Univerzity Palackého a vpustili do nich žáky středních a základních škol i širokou veřejnost.
Ceny Neuron za přínos světové vědě získá sedm osobností napříč vědními obory. Jejich jména Nadační fond Neuron zveřejnil dnes v tiskové zprávě. Ocenění dostanou 6. prosince, ve stejný den jako laureáti cen pro mladé vědce Neuron Impuls. Podle místopředsedy správní rady fondu Pavla Hobzy vybrala rada "zralé vědecké osobnosti" a také 15 mladých badatelů, kteří stojí na začátku své kariéry.
Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice zveřejnilo program soutěžní části Grand Festivalu smíchu, jehož osmnáctý ročník bude hostit od 22. do 29. ledna. Vstupenky na jednotlivé komedie se začnou prodávat ve středu 15. listopadu.
Kladno - Kladno se již podruhé zapojí do programu celostátního festivalu Týden vědy a techniky. Veřejnosti se již ve čtvrtek u příležitosti tohoto festivalu otevřou laboratoře Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT sídlící na Sítné. V rámci komponovaného večera jsou připraveny i dvě zajímavé přednášky.
Kladruby – Pokrok nezastavíš. Tahle pravda se vztahuje také na rehabilitační péči. Díky tomu si na cvičení prostřednictvím moderní technicky klienti Rehabilitačního ústavu Kladruby už dávno zvykli.
V západoněmeckém Bonnu začala světová konference o klimatu. Řeší se především postoj USA k pařížské dohodě z roku 2015, která má zabránit zvyšování globálních teplot.
Ústí nad Labem - Vědecká knihovna Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se již podruhé zapojí do největšího vědeckého festivalu v České republice. Ten zahrnuje přednášky, výstavy, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.
V rámci festivalu Týden vědy a techniky se po republice koná přes 500 akcí. Většina z nich je v Praze. Zaměřené jsou na spoustu oborů, od fyziky až po historii.
Na zahájení mezinárodního summitu Světového shromáždění pro ženy v Tokiu vystoupila i dcera a neformální poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka Trumpová. Prohlásila, že svět musí podporovat zapojení žen a příslušníků menšin do oblastí vědy, techniky, strojírenství a matematiky.